Casa bioclimatică abia terminată și condamnată deja

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 29/01/10, 11:12

Vechi truc: psihologia politicienilor care cumulează mai multe funcții bazându-se pe ego, este în interesul tău să-ți enunți pozițiile atunci când le scrii o scrisoare .... Și președintele ... vine înaintea primarului ;-)

În caz contrar, ar fi, de asemenea, interesant să elaborați o soluție alternativă pentru extensia care vă va umbri.
0 x
Un bientôt!
kaizert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 04/01/10, 14:14
Locul de amplasare: Bantzenheim




de kaizert » 29/01/10, 12:00

Aș vrea deja să asculte, nu ar fi rău, dar nu vrea să știe.
Așa că fac zgomot în jurul acestui lucru pentru ca cineva să-i spună că ar trebui să scoatem dopurile și să ascultăm ce am de spus.
tot trebuie să cadă la persoana potrivită. Dar nu disper.
Sunt un optimist din fire.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 29/01/10, 12:09

Problema este că zgomotul este rar folosit ... mai ales în fața holurilor!

În ultimă instanță, faceți un stagiu în ... Corsic4 ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 29/01/10, 15:07

Da, este groaznic, știu că despre o clădire montană numită „semnalul” din Alpe d'Huez ... ocupanții se luptă cu dinții și cuie, dar există un vid legal

Deci, această casă a primit o etichetă energetică certificată de cine?

Ar trebui să fie în legătură cu reglementările termice
și să poată justifica o etichetă BBC sau THPE, notificată de exemplu pe nota de calcul RT2005

Din acest document certificat de stat, este necesar să se demonstreze pierderea consumului de energie și să se cuantifice, să se lanseze o contestație.

Ne puteți arăta o secțiune a casei dvs. cu terenul și poziția căminului de bătrâni? orientări, etc?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
kaizert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 04/01/10, 14:14
Locul de amplasare: Bantzenheim




de kaizert » 04/03/10, 20:36

Ei bine, după ce am petrecut mult timp trimitând scrisori, contactând oameni, ei bine ... trebuie să facă față faptelor NIMENI nu vrea să facă nimic și fără a contrabalansa!
De la primar (evident), la consilierul regional, la președintele consiliului general 68 (care finanțează și promovează îmbunătățirea condițiilor persoanelor în vârstă!), Prin intermediul deputatului, senatorului, prefectului, ministrului, fundației Hulot , verdele (ah! aceia, îi rețin), consiliul regional Alsacia. Pe scurt, nici unul dintre așa-zișii aleși care se gândesc la noi.
În plus, în PLU-urile care înlocuiesc POS-ul, verdele împing natura și consecința: o densificare a satelor, deoarece mai puțină întindere și, prin urmare, clădirile merg în sus. Prin urmare, locuințele bioclimatice nu pot fi construite, decât dacă aveți 1 ha de teren.

Dar mulțumesc tuturor celor preocupați de situația noastră.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 04/03/10, 20:50

din păcate, aceste probleme vor deveni mult mai numeroase, odată cu instalarea colectoarelor solare (termice sau fotovoltaice)

Am observat în mai multe locuri unde s-au implantat senzori că noile construcții le-au ascuns parțial
dar ce să faci dacă nu observi? mai multe suprafețe destinate construcțiilor noi sunt din ce în ce mai reduse, problemele vor fi amplificate și multiplicate
Personal, am cazul umbrei copacilor vecinului care mă lipsește de lumina soarelui pentru câteva ore de la instalarea senzorilor mei. în afară de promisiunea de a „face ceva” nu se schimbă nimic, nu ar trebui să mergem în instanță pentru patru copaci nefericiți?
verdeața este, de asemenea, ecologică, dar unele legi impun limitarea înălțimii la o anumită distanță de liniile de proprietate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 05/03/10, 14:20

Da!

este o adevărată dezbatere în oraș și o glumă pentru dezvoltarea eco-districtelor

Idealul este de a mutualiza producția și de a produce energie „verde” în jurul marilor orașe pentru a o distribui pentru a evita acest tip de contracarări.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/03/10, 14:34

zorglub a spus:

în afară de promisiunea de a „face ceva” nu se schimbă nimic, nu ar trebui să mergi la tribunal pentru patru copaci nefericiți?


dacă aș fi vecinul tău, aș aduce un expert pentru a evalua pierderea producției și ți-aș oferi următoarea ofertă:

dacă reduc, mă plătești atât de mult pe an

Acestea fiind spuse, dacă arborele ar fi acolo înainte de panouri, aș trage urechile instalatorului meu!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 05/03/10, 18:42

dacă reduc, mă plătești atât de mult pe an



nu sunt sigur, deoarece acești copaci sunt pe linia de proprietate și un text legal
(Legea sardă aplicabilă în Savoia) spune că gardul viu nu trebuie să depășească 1m20 înălțime dacă este la mai puțin de 2m50 de la limită
în plus, ramurile acestor copaci care au o înălțime de 25 m ies pe terenul meu
dar până acum prefer să-mi păstrez vecinul ca prieten decât să mă fac dușman
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 10/03/10, 13:41

Spun dacă aleșii nu fac nimic și nu vor să audă nimic, contactați presa și oferiți-le un subiect de genul acesta.

„modul în care autoritățile locale dăunează dezvoltării durabile”
„care dăunează dezvoltării durabile în Franța?”
„acumularea de mandate sau cum să treacă proiecte care dăunează mediului”

dacă este un primar de dreapta trimite mai degrabă la un ziar spre stânga
dacă este un primar de stânga, faceți opusul

Cred că nu sunteți singura persoană din Franța preocupată de acest tip de construcție dictată de probleme electorale

întrebare rapidă aveți o înregistrare scrisă de anul trecut în care primarul vă spune că câștigul dvs. solar nu va avea niciun impact?
ar fi foarte interesant să ai această piesă într-un fișier care poate face diferența
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106