Înregistrare pentru achiziționarea grupurilor de panouri solare

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 06/01/10, 15:37

bham a scris:Kyocera KD 180W în loturi de 100kw la un preț incredibil !!!!


Mulțumesc, îmi amintesc acum. Era de la 100KW, sau 400 de panouri de 250Wp: imediat am disperat :-(

În acest moment, comanda minimă pe care am găsit-o este de 10 panouri, va fi mai ușor de atins pentru a începe.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/01/10, 15:50

bernardd a scris:45 ° este totuși unghiul mediu bun în Franța? Dar ruperea unui acoperiș este înfricoșătoare. Uneori este mai bine să construiești un garaj de 20m2 ;-) Aceasta este dimensiunea potrivită cu panouri de 250W pentru a ajunge la 3KW!
A fost și ceea ce am crezut ...
Se pare că optimul este mai degrabă de 35 ° în funcție de site-urile specializate.

Există investitori fotovoltaici care se echipează nu pentru că au „fibra de dezvoltare durabilă”, ci pentru că au un acoperiș de refăcut și pentru că fotovoltaica le permite să desfășoare operațiunea într-un mod interesant (împrumuturi la rate preferențiale, credite fiscale, randamentul investițiilor ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 06/01/10, 15:57

Da, bine, până acum vorbim doar despre prețul brut, fost furnizor.
Ne pare rău, dar asta nu înseamnă mare lucru :se încrunta:
Efectuarea de conversii în dolari / € este în regulă, dar asta nu ne va oferi prețul net al panoului.
Nu știu nimic despre imprt / export, dar ar fi timpul ca oricine dorește să organizeze acest CGP să afle despre:
- Costurile de transport către Franța
- Taxe vamale, TVA și alte posibile taxe
- Costurile de transport în Franța, deoarece livrarea nu va fi cu siguranță prin poștă.

Cu aceasta vom ști deja ceva mai mult unde mergem, vom anunța un preț "la cheie" pentru o cantitate minimă realistă (să începem pe 10 panouri) și să începem să luăm precomenzi. Atunci, dacă cantitatea depășește ceea ce este așteptat, prețurile nu pot scădea decât ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 06/01/10, 16:31

Pentru taxa vamală, am postat pe un alt subiect pe care îl găsisem 0%.

În ceea ce privește prețul transportului, încă nu am răspuns, așteaptă și răspunsuri de la alți furnizori posibili.

Dar ceea ce este interesant este să vedem pe o parte așteptările din partea utilizatorului, știind că lucrăm pe cealaltă parte în paralel.

Dar ai nevoie de răbdare, nu suntem într-un supermarket ...
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 06/01/10, 16:35

Buna prieteni,

Ar trebui să vedeți deja materialul ... asigurați-vă că toate panourile sunt OK ...

cunoașteți prețul real ...

Dar impermeabilizarea zinzinului? recuperarea apei de ploaie, dar în garaj?

pentru că îmi imaginez că garanția, oops prea mult : Cheesy:
0 x
Imagine
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 06/01/10, 17:32

Remundo a scris:Ar trebui să vedeți deja materialul ... asigurați-vă că toate panourile sunt OK ...


Ca la toate achizițiile ...

Remundo a scris:cunoașteți prețul real ...


Ce vrei să spui prin „preț real”?

Remundo a scris:Dar impermeabilizarea zinzinului? recuperarea apei de ploaie, dar în garaj?


Nu se înțelege, dacă placa de sticlă și cadrul de aluminiu se mențin, nu există nicio problemă. Nu vorbim despre sistemul de instalare ...

Remundo a scris:pentru că îmi imaginez că garanția, oops prea mult : Cheesy:


În domeniile mele anterioare, nicio problemă. Furnizorii care au un site web au, de asemenea, toate certificările, adesea germane. Pentru moment, garanțiile pe care le-am văzut sunt de 2 ani cu funcționarea 100%, 10 ani cu 90% și 25 de ani cu 80%: din standard, nimic de spus în opinia mea, mai ales dacă deja obținem profit în 3 ani ...

Prefer să plătesc în 3 ani și să am o garanție scurtă, decât să plătesc în 25 de ani și trebuie să am încredere într-o politică națională.

O garanție este un contract de asigurare și are un cost.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 06/01/10, 17:42

Tocmai am primit răspunsul de la „furnizorul” meu
Pentru un panou de 120Wp oferă următoarele prețuri
2,2 € / Wc fără taxă (adică 2.63 € / Wc taxă inclusă)
și poate chiar să scadă la 2 € / Wc HT dacă este o cantitate foarte mare

Deci, desigur, acestea sunt doar panouri de 120W, dar asta oferă o bază pentru prețul negocierilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 06/01/10, 17:54

Prețul real este cel după taxele vamale și pentru persoanele fizice, cu cota TVA în plus.

Nu știu nimic despre obiceiuri. Dar se pare că există.

Ah da, deci prețurile atractive sunt fără sistem de instalare ... Precizie importantă. : Idee:

Deci, trebuie să vedeți tehnic cum să asamblați panourile și să sigilați partea inferioară.

Nimic nu este imposibil, dar poate da o muncă „nu evidentă”.

@+
0 x
Imagine
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 06/01/10, 17:57

Un punct important pentru alte costuri este pfd.

Pentru moment suntem la Wp / m2 156,50: asta e bine, doar 12 panouri / 20m2 pentru 3KWp individuale ...
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 06/01/10, 18:02

bham link-ul dvs. nu funcționează (se referă la indexul celuilalt forum) și dacă asta este ceea ce cred a priori, un preț citit pe un forum nu merită nimic sau nu prea mult ...

Oricine poate spune: 0.5 € / Wc așa în vânt ...

Vă rugăm să ne arătați oferta semnată de vânzătorul datat ...
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185