Schimbarea mașinii, așteptați sau nu?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/02/11, 12:25

Ei bine, nu am citit totul, pentru că sunt vorbitori mari aici, dar iată două remarci:
- pentru dependenții de GPL vezi aici: http://www.moteurnature.com/GPL-LPG-GNV ... ssiles.php
- nu există nicio alternativă între un R19 vechi și un nou C1?
tip clio, megane, 206, 306, logane de la OCCAZ !!! (și atât de mulți alții)
și apoi cu siguranță benzină și nu motorină având în vedere numărul de km parcurși
combustibil mai scump, dar întreținere mai ieftină ...
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 04/02/11, 13:14

Îmi place sfârșitul articolului

http://www.moteurnature.com/actu/2009/g ... quefie.php

"În impulsul Germaniei, GPL ar putea avea un nou început în Europa. Dacă se face în numele ecologiei, este o înșelătorie. Trebuie denunțat".

E adevărat că motorina este mai bună ...

Observasem deja că autorul acestui site era în mod clar anti GPL.

A existat, de asemenea, o comparație între 2 modele complet diferite. Citroen 1.1 și Ford cmax 2.0 ...

http://www.moteurnature.com/actu/2008/g ... r-plus.php

"Este ciudat, dar cu GPL, conducerea unui monovolum nu costă mai mult decât conducerea unei mașini de oraș. M. Durand este foarte fericit cu asta! Dar scandalul este că, cu monovolumul său, el respinge cu 28 kg de CO2 mai mult decât domnul Dupont la fiecare 1000 km, fără ca statul să nu-l mai impună.
Bună ziua, Jean-Louis Borloo?
"

Nu mi se pare absurd, chiar și fără GPL, să emit mai mulți „poluanți” cu un minivan 2.0 decât cu o mașină de oraș 1.1. În acest caz, toți conducem inteligent.
Dernière édition alin moby25 04 / 02 / 11, 13: 17, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 04/02/11, 13:17

Kumkat .. Dacă vrei să funcționezi pe benzină. Este foarte foarte ușor ... O mașină pe benzină are carburator twingo 205 ..... Un pic de rahat recuperând o instalație de gaz pe un stivuitor, o sticlă de propan și rulează ... : Cheesy:
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 04/02/11, 13:18

Da, în cele din urmă, după omologare, nivelul nu este cel mai bun : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/02/11, 13:29

@Macro, nu ar fi trebuit să citești articolul, sunt împotriva GPL și nu pentru ;-)
pe de altă parte, GNC trebuie văzut ...
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 04/02/11, 13:30

De ce ești împotriva GPL?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 04/02/11, 13:51

Precizez, nu sunt mai mult pentru benzină sau motorină sau GPL, totul mi se potrivește.

Kilometrajul meu s-a schimbat oarecum, acum număr în jur de 25 km pe an.

Scopul meu este întotdeauna să-mi păstrez vehiculul cât mai mult timp, nu consider „revânzarea” sau „reducerea” drept un criteriu care influențează alegerea mea.

Pentru GPL, prefer asta decât o serie de coșuri de benzină sau motorină poluante (precum a mea ...), în plus, în zonă avem o grămadă de pompe GPL, deci de ce nu (dar uneori siguranța este medie pe unele facilități : Mrgreen: ).

CNG este, de asemenea, posibil, există câteva pompe în țară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/02/11, 13:59

Din ceea ce am citit pe web, singurul avantaj astăzi al acestui combustibil este rata sa scăzută de impozitare în comparație cu alți combustibili, rata scăzută inițial destinată promovării sectorului.
Cu excepția faptului că lucrurile s-au schimbat atât de mult pentru motoarele pe benzină, cât și pentru motoarele diesel. Majoritatea producătorilor au acum GPL în catalogul lor doar pentru a putea ... să-l aibă în catalog. În umila mea părere, majoritatea oamenilor care cumpără vehicule GPL o fac din cauza prețului pe litru, mai degrabă decât al emisiilor sale! În cele din urmă, au fost mulți bani cheltuiți din toate părțile pentru acest sector pe care cu siguranță le-am fi putut folosi (mai bine) pentru a optimiza în continuare motoarele pe benzină și diesel, dovadă încă și astăzi cu modele care depășește în mod regulat limitele economiei de combustibil.

acesta este doar un exemplu de ceea ce am putea generaliza:
http://www.moteurnature.com/actu/uneact ... s_id=25077

Pentru a completa remarcile mele, sunt și împotriva hibrizilor de tip prius, pentru mine câștigul adus de hibridizare este complet consumat de energia gri necesară fabricării și reciclării, prea multe baterii, prea complexe, prea fragile. Pentru mine, acest tip de produs ar trebui să fie plasat în categoria: „nu vă schimbați obiceiurile de consum și continuați să conduceți de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic”.
0 x
moby25
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 396
Înregistrare: 10/01/10, 18:05
Locul de amplasare: Picardia, Somme (80)




de moby25 » 04/02/11, 14:04

kumkat a scris: În umila mea părere, majoritatea oamenilor care cumpără vehicule GPL fac acest lucru din cauza prețului pe litru, mai degrabă decât al emisiilor sale!


Și de ce cumpără oamenii motorină : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 04/02/11, 14:11

moby25 a scris:Și de ce cumpără oamenii motorină : Lol:


dacă fac mai puțin de 15000 până la 20000 km pe an ... cedează într-un moft și se prind!
cu motorina, prețul combustibilului este bun, dar prețul de achiziție și costul întreținerii sunt :strigăt:
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 240