Eficiența sobei pe lemne și temperatura fumului

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/10, 16:29

dedeleco a scris:această imagine a înșelăciunii cu T și CO2 provine din altă parte și nu o pot insera în text;
du-te pe site. Acest sistem este prea complicat.


Te-ai descurcat bine, dar ai verificat
„Dezactivați BBCode în acest mesaj”
în parametrii din partea de jos a ferestrei de scriere și, prin urmare, nu a luat în considerare [tag-urile] Am corectat mesajul dvs.!

Vă mulțumim pentru abac, deja avansează lucrurile, deoarece chiar și fără măsurarea CO2, avem o „gamă” de eficiență posibilă doar cu T ° de gaze!

Deci, la 200 ° C suntem aproape siguri că vom avea o eficiență de peste 80%?

Mi se pare mare ...

Ah da, este "doar" eficiența combustiei și, prin urmare, nu eficiența cazanului ... așa că fii atent!

Eficiența efectivă a cazanului este în mod necesar mai mică decât eficiența de ardere!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: pb apă




de Christophe » 19/01/10, 16:38

dedeleco a scris: 200 ° C dă 83% dacă există mult aer cu 5% CO2. Mi se pare mult!


Ei bine, da, pentru că este eficiența combustiei, fără cazan ...

La un cazan pe bază de ulei reglat corespunzător, eficiența combustiei este foarte apropiată de 100% (aș spune 98-99% în majoritatea timpului) ... dar nu eficiența efectivă a cazanului este între 80 și 90%.

Există și mai multe diferențe cu motoarele termice!

La un motor (în special diesel), eficiența combustiei este adesea> 90-95%, dar eficiența motorului depășește rar 30%.

Cred că pentru a trece sub 80% din eficiența de ardere pe un motor (bine reglat), trebuie să fii pe o mafie foarte murdară în 2 timpi, așa cum ne-a plăcut în tinerețe!

ps: Sper că documentele comerciale ale sobelor cu lemne vorbesc în eficiență eficientă și nu în eficiență a combustiei! Bună întrebare, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 19/01/10, 16:48

Cred că este eficiența cazanului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 19/01/10, 16:50

Pentru testele BLT Wieselburg (la care mă refer des), da. Au debitmetre pentru debitul de apă caldă la ieșire / debit de apă rece la intrare și înregistrează temperaturile. Așadar, consideră că sunt utile caloriile recuperate din apă.

Pe de altă parte, măsoară consumul de pelete sau trombocite, dintre care analizează PCI.

Și, prin urmare, calculează puterea cazanului!

Cel mai bun posibil - cazan în funcționare continuă, cazan nou, prin urmare, curat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/10, 16:57

Da pentru testele din laboratoare, este un calcul al randamentului general (versiunea „bogată” în comparație cu a mea :D), dar pentru randamentele> 90% pe care le putem vedea pe unele documente pentru aragazul cu peleți, nu ne putem îndoi? Este într-adevăr rentabilitatea generală?

Apropo, aceste teste BLT au testat sobele cu peleți?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 20/01/10, 07:55

temperaturile gazelor arse variază de la 90 ° la 180 ° la sobele cu aceste ieșiri.
deci trebuie să rămână aproximativ
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/10, 11:17

Bine Philippe!

Dar aș vrea să știu în continuare dacă BLT a făcut teste „interne” pe sobe cu peleți cu aer cald deci ... (aerul forțat este încă mai greu de măsurat cu precizie decât apa! )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/10, 12:00

Christophe a scris:
dar pentru randamentele> 90% care pot fi văzute pe unele documente pentru aragazul cu peleți, nu ne putem îndoia? Este într-adevăr rentabilitatea generală?

Apropo, aceste teste BLT au testat sobele cu peleți?


Da, uneori mă îndoiesc și eu. În special, marketingul are arta de a folosi ambiguitatea francezei ... „Revine până la xx%”

Vedeți documentul despre combustia controlată Rikatronic pe care l-ați postat ... Eficiență de 96%, cred; poluarea redusă cu 90% în comparație cu utilizarea prematură (sic!) a unei sobe convenționale; jumătate din lemnul consumat (deci asta înseamnă că randamentul a fost mai mic de 50% - într-un foc deschis, desigur, într-o inserție ouillaouilla, de ce nu, într-o sobă „modernă”, deja mai îndoielnică ...).

Așa că da, scrie aproape orice ... Neîncredere în puterea celor doi!

Nu cred că BLT testează sobele, o să văd. Au doar câteva cazane. Dar îmi place să le compar rezultatele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/10, 12:09

Christophe a scris:
Dar aș vrea să știu dacă BLT a făcut teste „interne” pe sobele cu aer cald, așa că ...


Nimic semnificativ:

RIKA Evo Aqua, Visio Aqua și Evo Aqua 6 (deci a priori, sisteme de apă)

Palazetti: mini și idro ecofire ...

Deci a priori, nu!

Nu știu cine face testele în Germania / Austria ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/01/10, 12:11

Uh, așteptați, este bine, deoarece chiar dacă sunt sobe cu peleți de apă, sunt întotdeauna și aer! Deci hibrizi aer + apă.

Cu excepția cazului în care puteți „tăia” unul sau altul, astfel forțați aerul sau apa?

Orice va fi interesant, aveți linkul, vă rog?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 313