Eficiența sobei pe lemne și temperatura fumului

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 14:23

Vom opri să batem în jurul tufișului pe măsurătorile mele ... șemineul nostru este în interior și intră într-o cameră de zi (lipită de un perete exterior izolat în ytong), deci mai sunt câteva calorii care vor fi „utile” recuperat ...

Adică măsurarea T ° la ieșirea schimbătorului de căldură al aragazului nu va da echilibrul general, ci doar cel al aragazului, chiar dacă există șanse mari ca mai mult de 90% din calorii să fie furnizate înainte de coș.

asa:

a) Am vrut doar să-mi dau seama la ce corespunde gazul de ardere T ° pentru un aragaz dat cu o eficiență de 74%. Asta e tot.

b) Pe de altă parte, aș dori să văd alte măsurători comparative ale T ° pe aragaz (indiferent de metodă dacă este valabilă) de la alte persoane ...

c) Lipirea unui termocuplu pe aragaz sau duză vă va oferi o valoare mult mai puțin precisă a temperaturii suprafeței (redusă sau crescută în funcție de temperatura ambiantă) decât prin infraroșu. Gresesti!

Testasem. Metoda în infraroșu este valabilă chiar dacă credeți contrariul. Exemplu: pielea mea în palma mea este într-adevăr la 33.7 ° C ... este imposibil să se obțină această valoare prin faptul că nu strângeți termocuplul puternic în mână (doar lipit de piele, aceasta va da o valoare mai mică). ..

ps: pkoi crezi că termometrele medicale merg acolo unde cred eu ... sau sunt cu exactitate în infraroșu?
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/11/10, 14:30

Christophe a scris:b) Pe de altă parte, aș dori să văd alte măsurători comparative ale T ° pe aragaz (indiferent de metodă dacă este valabilă) de la alte persoane ...


Foarte bună inițiativă, mi se pare foarte interesantă.

Aș dori, de asemenea, să testez punând un schimbător de plăci de tip vmc pentru a recupera toată energia termică și a vedea ce se întâmplă. Desigur, prin compensarea căderilor de presiune de către un ventilator.
0 x
Un bientôt!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/11/10, 14:37

Termocuplul trebuie să fie subțire, aplatizat, ca o foaie (mai puțin de 1/10 m de mm și puțin izolat, din cauza firelor subțiri DIY Cu Iron), deoarece stratul termic de limitare a aerului este de aproximativ 3 mm până la 5 cm ( în ceea ce privește geamurile duble) pe care apare cea mai mare variație a T și, prin urmare, măsurăm mai bine suprafața T, precum și T-ul cu infraroșu, cu emisivitatea sa necunoscută.

Dacă nu, aragazul are un orificiu de admisie a aerului aproape de ieșire ???
Excesul de aer trebuie evaluat așa cum explică Chatelot16 !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 14:38

bernardd a scris:Aș dori, de asemenea, să testez punând un schimbător de plăci de tip vmc pentru a recupera toată energia termică și a vedea ce se întâmplă. Desigur, prin compensarea căderilor de presiune de către un ventilator.


Din cauza înfundării și a incompatibilității materialelor (T °), puteți uita această idee ... după părerea mea ...

Mă face să cred că există catalizatori pentru aragazul cu lemne, dar nu au fost niciodată disponibili comercial pentru persoane fizice (scumpe, eficiență?, Uzură? ...) atât de greu de găsit dacă mai există. Avem un subiect vechi cu privire la întrebarea: https://www.econologie.com/forums/catalyseur ... t3518.html

Ne putem imagina, de asemenea, punând un convertor catalitic vechi (anti CO) sau un filtru de particule ... dar acesta din urmă trebuie regenerat periodic. Deci, pe un cazan de petrol ar trebui să funcționeze bine (instalația de gaz oricum) ... Deci, montarea carcasei este mult mai interesantă: https://www.econologie.com/forums/ameliorati ... t5172.html
(evitarea poluării este mai bine decât curățarea) ...

dedeleco a scris:Termocuplul trebuie să fie subțire, aplatizat, ca o foaie (mai puțin de 1/10 m de mm și puțin izolat, din cauza firelor subțiri DIY Cu Iron), deoarece stratul termic de limitare a aerului este de aproximativ 3 mm până la 5 cm ( în ceea ce privește geamurile duble) pe care apare cea mai mare variație a T și, prin urmare, măsurăm mai bine suprafața T, precum și T-ul cu infraroșu, cu emisivitatea sa necunoscută.

Dacă nu, aragazul are un orificiu de admisie a aerului aproape de ieșire ???


Ok, noi (eu) așteptăm raportul foto de măsurare cu metoda dvs.

Nu, nu există admisie de aer.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/11/10, 14:49

DA, o combustie mai bună, pseudo gazificator și ansamblu Maloche cu funingine mică, apoi schimbător bun cu răzuitor pentru curățarea automată a funinginei rămase, aceasta este soluția corectă care există aproape în cazanele foarte scumpe (20000 €) și ar fi nevoie Japonezi dornici să transforme acest lucru într-un aragaz sau o inserție pentru publicul larg, Ca și în cazul cuptorului cu microunde ieftin, radarul scump a devenit ieftin !!
Franceză, nu o vom face niciodată !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/11/10, 14:50

Christophe a scris:De plus, gradientul T ° între partea superioară, laterală și inferioară a duzei tinde să demonstreze că T ° măsurat este aproape de container ...

Citiri pe duza cu emisivitate de 0.45:

- maxim: 88 ° C
- latură: 61 ° C
- minima: 52 ° C

Dacă măsurăm aceste diferențe în T ° pe duză, aceasta se datorează faptului că aceste măsurători sunt semnificative pentru T ° de fum (nu spun în inima duzei, dar cel puțin pe circumferința curentului de gaz ...) ...


Trag o concluzie diferită!

Cred că fluxul intern complet turbulent este la o temperatură uniformă

pe de altă parte, la exterior, este un flux de aer în creștere cauzat de convecție: fundul țevii este deci mai bine răcit de acest flux de aer la temperatura camerei

partea de sus a țevii este răcită numai de aer care este deja încălzit prin înconjurarea conductei, astfel încât temperatura să fie mai apropiată de interior decât de temperatura exterioară

dacă nu vrei să străpungi țeava, pune puțină vată de sticlă, cu o gaură în vata de sticlă cât mai mică posibil pentru termometrul cu infraroșu: cred că temperatura va crește

De asemenea, cred că cu vată de sticlă veți găsi aceeași temperatură deasupra și dedesubt
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 14:57

Rahh, tot bateți în jurul tufișului în loc să vă luați termocuplul (sau orice altceva) și să vă faceți propriile măsurători ... : Evil:

Pentru convecție, m-am gândit la asta ... dar nu știu: dat fiind T ° de aer din spatele aragazului este relativ omogen (radiația din aragazul din apropiere și peretele refractar din spate, aproximativ 20 cm) și cunoscând conductivitatea oțel, ei bine, nu cred prea mult în această explicație ... Deși unele oțel inoxidabil sunt conductori slabi de căldură. Deoarece nu știu care dintre ele se folosește acolo ...

Pentru a ști trebuie măsurat. Deci da, voi încerca să iau o măsurătoare cu o bucată de lână de piatră și un termocuplu. Este sigur că temperatura va fi mai omogenă, dar nu că va fi în întregime ... vom vedea.

Pe de altă parte, nu cred deloc că suntem turbulenți ... pentru că aerul trebuie să fie foarte rapid pentru a intra în turbulență dacă îmi amintesc valurile mele de mecanică a fluidelor ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/11/10, 15:08

Pentru aerul peste metri suntem mereu turbulenți, chiar și cu un avion de hârtie, iar în apă putem înota pentru că turbulenți, altfel ne-am scufunda !!
Cursurile îi plătesc pe studenți uitând să insiste asupra unor puncte de referință simple și să privilegieze o armată de formule !!
Laminaria este borcanul de dulceață sau nisipul curat (ne scufundăm) sau spermatozoizii cu flagelul lor!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/11/10, 15:24

Uh ... nu sunt de acord ... Există mult mai multe diete laminare decât atât.

Vorbim despre spermă, așa că haideți să rămânem în zonă: ați făcut vreodată pipi în picioare, cred? Dacă nu vă grăbiți prea mult să scurgeți, ar trebui să vedeți trecerea laminară până la turbulentă a jetului ... care este accelerat de gravitație și, prin urmare, trece de la un regim la altul ...

Nebunule?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/11/10, 15:39

Corectați și cu robinet, dar și o frunză moartă care cade se află în turbulență !! Fără turbulențe nu este posibil să zburați la fel și pentru aerul dintr-o cameră și care necesită geam termopan pentru a evita turbulența prin convecție (cm) !!

Citiți cărțile gratuite!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 441