Autovehicule și transport electric, punctul de început 2010

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Autovehicule și transport electric, punctul de început 2010

de Christophe » 25/01/10, 12:47

Acum câteva zile am pus întrebarea Pierre Langlois (expert în „transport defosilizat”, îmi place acest termen) al unei posibile comercializări în curând (2011-2012) a unei mașini electrice cu un preț și performanțe „acceptabile”.

Adică un preț similar cu o mașină termică de aceeași dimensiune (+ 20% max) și cu cel puțin 100 km de autonomie. Nu mai cer!

Pierre este în special autorul Transport 21 de reviste web. A citi cu adevărat pentru a fi actualizat cu privire la evoluții.

Iată răspunsul său (în USD, întrucât este din Quebec, prefer să-l specific)

Bună ziua Christophe

Judecând după prețul iMiev care va ieși anul acesta în America și Europa, este un subcompact de 48 USD, aproape de trei ori mai mare decât al unei mașini tradiționale.

Problema cu mașinile complet electrice este că au o baterie inutil de mare. În America, 75% dintre oameni fac mai puțin de 65 km pe zi, iar 65% din oameni fac mai puțin de 50 km pe zi. În Europa, oamenii parcurg în continuare mai puțini kilometri în medie. Așadar, glisarea constantă a unei baterii care oferă o autonomie de 160 km este costisitoare (20 USD la 000 km de gamă pentru o mașină intermediară).

Mai bine un hibrid cu plug-in cu o baterie de 50 km în modul all-electric și să adăugați un generator de combustibil care va costa mai puțin de 4 USD. Apoi economisim mai mult de 000 de dolari și încă facem 15% din km-ul nostru cu energie electrică.

De exemplu, Chevrolet Volt ar trebui să vândă la 40 USD la sfârșitul anului 000 și să poată conduce 2010 km în regim complet electric la o reîncărcare a bateriei. Și este o mașină de dimensiuni medii, nu un subcompact. Un iMiev de aceeași dimensiune s-ar vinde cu peste 65 USD.

Mașina viitorului pentru următorii 30 de ani este cu siguranță hibridul plug-in, nu mașina integral electrică. Bateriile sunt prea scumpe și prea grele. Raportul Syrota comandat de Élysée ajunge la aceeași concluzie, la fel ca și mai multe studii.

Personal, mi-am cumpărat un Prius 2010 non-pluggable, pe care l-am transformat într-un plug-in hybrid în 3 sau 4 ani, când bateriile Li-ion eficiente vor fi mai ieftine. Consumul meu mediu va scădea la mai puțin de 2 litri / 100 km.

Sperând că aceste câteva gânduri vă vor fi de folos.

Cu sinceritate


Pierre Langlois, doctorat.
fizician: consultant / autor

www.planglois-pca.com


De fapt, Pierre apără, cu mult bun simț, conceptul de mașină electrică cu extensie: este conceptul de Cleanova că ... Renault nu vrea. Deși nu sunt sigur că cleanova este pluginabil, dar ar fi foarte ușor de configurat!

Renault se „concentrează” pe vehiculul 100% electric în prezent (să treacă la altceva după eșec în 2-3 ani?) ... La Renault nu îi pasă de noi, dar „noi” vrem mai mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16172
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

de Remundo » 25/01/10, 13:10

Aceasta este o analiză bună a dlui Langlois.

Pentru mine, pentru o utilizare obișnuită în Europa a mașinii individuale, idealul este un hibrid de serie cu baterii de 50 km, un șablon de Citroën ZX sau R19.

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

de Christophe » 25/01/10, 13:29

Da, o analiză clară, precisă și mai ales scurtă și bine argumentată!

De fapt, idealul dvs. = Prius 3 conectabil sau 2 sau 1 hacked :)

Deși nu sunt sigur că fac 50 de km în plin curent electric ...
0 x
camille1972
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 24/01/10, 10:42

de camille1972 » 25/01/10, 13:42

Bună dimineața.
Personal, este voltajul pe care îl aștept cu nerăbdare. Chiar dacă versiunea sa 1 nu va fi un high-end în ceea ce privește calitatea și reciclarea bateriei, acest concept este interesant.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16172
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

de Remundo » 25/01/10, 14:26

Priusul este foarte slab hibridizat ...

Am auzit de câțiva km în pur electric și încă mai puțin de 50 km / h.

Idealul meu este Kangoo Elect'road, deoarece tinker deseori, iar în mediul rural, utilitarele sunt foarte utile.

Cu mașina din oraș, defunctul Cleanova era bine, deși puțin greoi (pentru că pe șasiu pitorești sau cangoo mari).

Ai spus că Renault face distracție lumii, într-adevăr, a produs în serie Kangoo Elect'road, la vremea respectivă, cu baterii Ni Cd și mici motoare de căldură. a funcționat atât de bine cu puțină întreținere și combustibil, încât au oprit totul. :|

La acea vreme, cred că un anume Carlos G era director de cercetare și dezvoltare al grupului. :P
0 x
Imagine
rico22290
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 08/12/09, 10:12
Locul de amplasare: 22/35 britanic

de rico22290 » 25/01/10, 14:26

există o altă mică problemă de care nu țineți cont că este cantitatea de CO2 necesară pentru fabricarea unui vehicul care este termic, hibrid, hidrogen sau tot electric.
Bateriile sunt extrem de poluante.
Dacă luăm totul în considerare ne întoarcem la căruța veche bună, desenată de un cal bătrân.
Mă gândesc la asta din ce în ce mai mult în altă parte. : Lol:
0 x
uneori este necesară o schimbare totală a stilului de viață și chiar mai benefică.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16172
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

de Remundo » 25/01/10, 14:27

camille1972 a scris:Bună dimineața.
Personal, este voltajul pe care îl aștept cu nerăbdare. Chiar dacă versiunea sa 1 nu va fi un high-end în ceea ce privește calitatea și reciclarea bateriei, acest concept este interesant.

Bună Camille,

Voltul poate fi vândut în Europa ... fără închirierea de baterii, la un cost acceptabil și înainte de 50 de ani : Lol:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

de Christophe » 25/01/10, 14:36

rico22290 a scris:Dacă luăm totul în considerare ne întoarcem la căruța veche bună, desenată de un cal bătrân.
Mă gândesc la asta din ce în ce mai mult în altă parte. : Lol:


Hei, care încearcă să faci cont, ești sigur că este interesant canasson?

Pentru că, dacă faceți la fel de mulți km cu calul pe zi ca cu mașina pe benzină, va fi mai rău ... pentru că energia animală (musculară) are un randament destul de prost (20%) și că acest randament este bazat privind producția de alimente care consumă petrol ... și nu vorbesc despre timpul de întreținere, spații ... etc etc necesare unui cal.

Nu uitați că o mașină mică de 50 CP echivalează cu 50 de cai reali în ceea ce privește puterea medie într-o zi lucrătoare! Privește o autostradă și imaginează-ți zona necesară?

Nu, problema fundamentală este că am devenit (ni s-a dat înapoi?) Prea MOBIL ... sub un discurs pseudo-ideologic la con, început în timpul glorioasei 30 din 2 ale mele de stilul „The car c ' este libertatea "și" Libertatea pentru toți "...

Iată câteva cifre cu privire la poluarea (cel puțin pe CO2) din mașina electrică: https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t7716.html
et https://www.econologie.com/forums/mitsubishi ... t6280.html
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

de oiseautempete » 25/01/10, 15:41

Remundo a scris:Priusul este foarte slab hibridizat ...

Am auzit de câțiva km în pur electric și încă mai puțin de 50 km / h.



doar 2 km în pur electric ... dar mult mai mult cu un kit de extensie vândut în SUA ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

de Am citro » 25/01/10, 16:24

: Mrgreen: Prezentare excelentă de Pierre LANGLOIS, ca întotdeauna.

Îl împărtășesc în aceste linii largi cu detaliile apropiate, pe care le consider prus concepute prost pentru a realiza un plugin.

Într-adevăr, motorul său electric nu are dimensiunea de a-l muta peste 50 km ...
În plus, motorul său pe benzină nu este proiectat pe o arhitectură rațională pe gustul meu.

Fac campanie, în cadrul Mobil'éco, pentru vehiculul hibrid extrem, astfel încât principiul de bază constă în tracțiune 100% electrică.
Alimentarea electrică fiind, dacă este necesar, de la un generator ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : phil59 și oaspeții 233