Construcție de case bioclimatice în cadru din lemn

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156




de phil12 » 25/01/10, 22:55

Bonsoir,

Ca arielcastor.

Și, de asemenea, atunci când aveți un Mob, nu există depozitare lemne în apropierea și sub MB, mai ales într-un loc umed și la umbră >> pentru xilos de tot felul!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/01/10, 23:40

: Arrow: Mă alătur și eu aerialcastor, inerția este o cerință esențială pentru o izolare perfectă, fără punți termice.

O șapă de beton rămâne o soluție clasică, dar punerea sa în aplicare trebuie să fie riguroasă pentru a o izola bine din exterior și a elimina podurile termice.

Peretele inerțial interior din cărămidă sau noroi (un bun regulator de umiditate), sau chiar o sobă de masă (dar este scump) este o soluție mai ortodoxă.

Pentru un astfel de proiect, vizarea casei pasive nu este mai scumpă, deoarece nu materialele sunt obstacolul, ci implementarea lor ...

În cele din urmă, proiectul trebuie organizat cu rigurozitate pentru că timpul înseamnă bani ... mulți bani ... Știm să înființăm o astfel de casă în 48 de ore (cu excepția fundațiilor).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/01/10, 07:56

a scris:Îmi pare rău, dar vă pot sfătui doar împotriva acestei soluții, deoarece nu veți avea inerție, așa că nu veți putea:
- asigura confortul de vara. Cea mai bună strategie este de a avea o capacitate termică mare în interiorul plicului izolat. În mod simplu aveți nevoie de o casă izolată din exterior cu materiale grele (beton, teracotă sau brută, piatră, ....) în interior. În acest fel, ventilația nocturnă vă permite să păstrați prospețimea în pereți și să beneficiați de această prospețime în timpul zilei. De asemenea, el vede că cu cât suprafața de schimb este mai mare, cu atât este mai eficientă, de unde și interesul partițiilor grele.
-stocați câștigul solar, și acolo merită și mai mult să vorbiți despre o casă bioclimatică, pentru că este încă baza.

Dar nimic nu-l împiedică să așeze o placă interioară grea cu o serie de grămezi. El poate lua în considerare chiar și plasarea unui lanț de beton sau a unei grinzi metalice I sau H sub această partiție, care va distribui masele și peste grinzile sale de podea din lemn.
Și apoi pentru inerție, este suficient să optați pentru izolație de înaltă densitate, vată de lemn, vată de celuloză.
Depozitarea de jos nu este o idee proastă, pentru mașini sau chiar pentru lemne de foc. Pentru că, după părerea mea, este mai bine să începeți cu o construcție de pin Douglas rezistentă la ciuperci și insecte: este în mod natural clasa 3 (în partea sa roz, nu în alburn)
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 26/01/10, 12:14

Și apoi pentru inerție, este suficient să optați pentru izolație de înaltă densitate, vată de lemn, vată de celuloză.


Nu confundați inerția și defazarea.

Inerția termică nu va fi asigurată niciodată de un izolator.
Inerția termică se caracterizează prin posibilitatea ca un material să fie furnizat pentru a stoca căldura. Acest lucru depinde în mod evident de capacitatea termică, dar și de conductivitatea termică, pentru ca materialul să stocheze căldura, căldura trebuie să poată pătrunde rapid în ea și într-adevăr de densitate, deoarece m3 sunt limitate într-o casă. Și pentru a putea compara acest lucru cu ușurință, folosim emisivitatea care este calculată prin b = rădăcină pătrată a lui (lambda * rho (densitate) * c (capacitate de căldură). Și este măsurată în Wsqrt (s) / m²K)

Emisivitatea betonului și a anului 2000, cea a unui izolator aproape de 0. Și da cum să păstreze căldura, dacă nu pătrunde în inima materialelor (care este rolul izolatorului).

Pe de altă parte, izolatoarele grele (spun grele în comparație cu izolatoarele standard, deoarece rămân ușoare la fel, deoarece aerul izolează) aduc schimbare de fază. Adică valul de căldură durează mai mult pentru a trece prin izolație, idealul este să aveți 12 ore de fază. Ceea ce este un bun aliat pentru confortul verii, mai ales pentru acoperișul în care este adesea dificil să ai inerție.
Dar nu înlocuiește inerția. Într-o casă bine izolată și cu protecție solară, principalele aporturi de căldură în timpul verii sunt intrările interne (metabolismul și aparatele de uz casnic) și, de asemenea, momentele inevitabile în care deschideți ușa și lăsați aerul să intre la 35 ° C. Și acolo plicul cu schimbare de fază este inutil, doar inerția ne poate salva.
O partiție grea nu va înlocui niciodată cei 400 kg / m² ai unei plăci.
Mai mult, în regiunile fierbinți, este izolat sub placă decât la periferie, ceea ce face posibilă „păstrarea” contactului cu solul și beneficiul de inerția acestuia. După aceea, s-ar putea să nu fie atât de fierbinte în Gard și un perete transversal mare cu bloc de cenușă montat cu susul în jos și umplut cu pământ poate fi suficient.
Dar pentru a lua decizia corectă, vine un moment în care trebuie să faceți o simulare termică dinamică.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
syncro44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/12/09, 19:51
Locul de amplasare: Gard




de syncro44 » 26/01/10, 12:58

Bună ziua


pentru regiunea nordică a Gardului nu este atât de cald
Deci, caut mai mult pentru inerție pentru iarnă decât pentru prospețime vara, cu o seră pe partea de sud pentru a încetini intrarea soarelui vara, dar să-și păstreze căldura iarna

De asemenea, m-am gândit să încălzesc cu lemne și să construiesc o masă în jurul ei (teracotă de casă soția mea este olar) și va risipi căldura din jurul ei așa cum am crezut (pentru moment ne gândim mult : Idee: ) construiți casa fațetată (stilul de iurtă) în jurul ei și faceți o bobină pentru apă fierbinte iarna în sau în spatele teracotei

pentru etaj, mă voi gândi în continuare la toate soluțiile dvs., deși aș dori să evit betonul
dar dacă este cel mai bun aș merge :se încrunta:

A + și vă mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/01/10, 14:31

a scris:
Și apoi pentru inerție, este suficient să optați pentru izolație de înaltă densitate, vată de lemn, vată de celuloză.


Nu confundați inerția și defazarea.

Da bine văzut, ai dreptate. În ciuda acestui fapt, un izolator dens, datorită schimbării mari de fază, va participa indirect la inerția casei.
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 26/01/10, 15:25

Nu încă nu sunt de acord ...
Schimbarea fazei contribuie la confortul verii, deoarece împiedică valul de căldură să traverseze peretele prea repede. Astfel, căldura ajunge în casă 12 ore mai târziu, adică atunci când temperatura exterioară a scăzut, putem ventila pentru a asigura răcirea.

În orice caz, nu participă la inerția casei, deoarece nu poate stoca energie.

Acesta este motivul pentru care chiar și o casă cu un plic super izolator și cu schimbare de fază care nu are inerție nu poate asigura un confort bun de vară. Vor exista întotdeauna contribuții interne și, dacă nu există un loc pentru a le stoca, creșterea temperaturii interne va fi imediată.
În timp ce într-o casă cu inerție, casa se încarcă în timpul zilei, dar temperatura variază puțin și se descarcă noaptea datorită supraentilației. Este același principiu cu câștigurile solare de iarnă, dacă nu le putem stoca suntem supraîncălziți.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/01/10, 15:33

Da, bine, pentru că credeți că schimbarea de fază de vară, dar puteți vedea și schimbarea de fază în interior, în sensul că va întârzia transferul de căldură din interior către exterior în timpul iernii. În acest sens, participă, așadar, la inerția clădirii.
Încă nu sunteți de acord?
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 26/01/10, 15:55

bham a scris:Încă nu sunteți de acord?


Castigat : Cheesy:
Dar cred că este doar o problemă de cuvinte. Acestea sunt 2 noțiuni diferite (și care pot fi legate, deoarece putem spune că inerția aduce o schimbare de fază, dar nu invers), care au fiecare definiția lor.


Inerția termică este capacitatea de a stoca energie.
http://www.ecosources.info/dossiers/Inertie_thermique

Schimbarea fazei este timpul necesar pentru trecerea valului de căldură prin material
http://www.logiconfor.fr/definitions/diffusivite-thermique-dephasage-a.htm

Deci nu poate fi adusă nicio inerție cu izolatorii.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/01/10, 16:29

a scris:
bham a scris:Încă nu sunteți de acord?


Castigat : Cheesy:
Dar cred că este doar o problemă de cuvinte. Acestea sunt 2 noțiuni diferite (și care pot fi legate, deoarece putem spune că inerția aduce o schimbare de fază, dar nu invers), care au fiecare definiția lor.


Nu contează :strigăt:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 80