Aveți nevoie de sfaturi pentru asamblarea esenței gillier-pantone

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 08/03/10, 23:39

Bună, Yael
yael a scris: 1 ---- GVI (așa cum este descris în ansamblul pentru 205 D care folosește două tuburi coaxiale introduse în evacuare și o supapă de nivel constant).
După cum s-a explicat atunci, este de fapt un cazan !!! javascript: emoticon (': încruntat:') Și trebuie să fiarbă chiar al naibii având în vedere temperatura și fluxul gazelor motorului!
De asemenea, creează o presiune puternică împingând aburul (pur) în reactor și admisia motorului.


GVI oferă cu siguranță același stil de vapori ca și bule. După cum văd, de fapt, atunci când pereții GVI depășesc 100 ° sub gazele de eșapament, apare un fenomen de încălzire pe pereții interni.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Cal%C3%A9faction

Calefacția (din latinescul calefacere: a încălzi) este un fenomen de izolare termică a unui lichid în raport cu o suprafață de încălzire care a atins o temperatură prag Ts mai mare decât temperatura de fierbere a lichidului Te. Acest fenomen se datorează formării unui strat de vapori între suprafața de încălzire și lichid, făcând transferul de căldură mult mai lent. Când temperatura suprafeței scade (dar rămâne între Te și Ts) apare o fierbere bruscă (cauza numeroaselor explozii ale cazanului în primele zile ale motorului cu aburi).

Scăderea calefacției.

Calefacția este observată în mod obișnuit atunci când o picătură de apă cade pe o placă fierbinte. Picătura pare să se rostogolească peste suprafață și nu se vaporizează imediat. La fel, azotul lichid atunci când este turnat pe o suprafață la temperatura camerei formează picături care se rostogolesc pe suprafață.


Aburul și apa se amestecă împreună în spațiul îngust și trebuie să existe o ceață de picături de apă în abur sub o presiune de câțiva milibari. Presupun că într-o gamă largă de temperatură a gazelor de eșapament, această operațiune rămâne „constantă”, cu excepția debitului de apă / abur care trebuie să varieze cu depresiunea motorului.

Dar cei care au instalat bubblere au spus că apa nu trebuie să fiarbă sau reactorul funcționează defectuos!? Ce mi se pare contradictoriu ???

Este o dată experimentală care spune că funcționează mai bine fără a fierbe .... de ce ????

Întrebarea mea este: ce fel de vapori ai în experiența ta?


Din câte știu, nimeni nu a reușit să caracterizeze științific acest vapor. La rândul meu, presupun că sunt nenumărate picături de Xmicrons în diametru într-o matrice de vapori de apă cu o durată de viață de câteva milisecunde.

2 --- are cineva o schemă (simplificată) a unei supape de nivel constant (este ca sistemul flotant de pe un carburator?). Trebuie să înțeleg cum funcționează pentru a găsi echivalentul aici. Având în vedere că supapele de încălzire sunt rare în Thailanda și că nu există niciunul în aerul condiționat!? Ai idee ce fel de dispozitiv ar putea folosi aceste supape ???


Funcționează ca un combustibil. Când nivelul apei scade, plutitorul și acul său scad, permit intrarea flotei care ridică plutitorul și, prin urmare, închide sosirea. Și este oprit din nou pentru o plimbare. : Mrgreen:

Singura diferență este aerisirea rezervorului pe care trebuie să îl reconectați la ieșirea reactorului pentru a echilibra presiunea.
Chui nu este deloc sigur că acesta este un sistem bun, dacă întregul rezervor + reactorul este într-o ușoară suprapresiune, atunci când acul se deschide .... va sufla în conducta de intrare a apei în loc de lasă să intre .... cu vibrațiile potului și variația presiunii în reactor, face cu ușurință orice, cu excepția reglării nivelului apei. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Piatra unghiulara
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 09/04/09, 11:11




de Piatra unghiulara » 09/03/10, 09:25

salut tuturor, ansamblul reactorului pe galeria de evacuare modificată este terminat (în sfârșit!), dar în ceea ce privește producția de abur, aș avea nevoie de o clarificare de la experți ...


Bună și bravo pentru editarea noastră din întâmplare, ai avea poze, ar fi bine

Punctul 1: GVI nu este un cazan, este un schimbător de căldură, acesta permite să producă mai mult sau mai puțin abur în funcție de turația motorului și, prin urmare, de turația și căldura gazelor de eșapament.

În funcție de dimensiunile pe care le găsiți pe acest site, acest sistem face posibilă producerea aburului între 90 ° C și 100 ° C, dar în volume ajustate la turația motorului. Acesta este cel mai interesant cu acest sistem. Pe de altă parte, este necesar ca amestecul care trece în reactor să fie mai încărcat cu aer înconjurător, nu puteți trece doar acești vapori rezultați din GV în reactor, astfel este necesar să puteți redirecționa maximul de aer către reactor. Am lăsat o postare mai devreme cu câteva explicații. Apoi îmbogățiți această melodie cu frica de la GV. Este interesant să realizăm aici un ansamblu cu supape care să permită stabilirea procentului diferit din fiecare produs (Air și Steam) deoarece cred că, în funcție de vehicule și de utilizarea lor, putem rafina setările prin acest mijloc

Într-adevăr, aburul care iese din GVI este ușor sub presiune, se poate întâmpla, de asemenea, același fenomen ca într-o cafetieră și pot fi evacuate câteva picături, este necesar să furnizați aceste furtunuri sau sistem pentru a preveni aceste reziduuri de apa vă înfundă furtunurile sau ajunge în reactor și apoi în motor. Pe scurt, să-l aveți sub presiune este interesant, deoarece îi facilitează călătoria către reactor, unde este foarte important să aveți un vid bun pentru a aduce vaporii la motor (a se vedea sistemul venturi)

2 --- are cineva o schemă (simplificată) a unei supape de nivel constant (este ca sistemul flotant de pe un carburator?). Trebuie să înțeleg cum funcționează pentru a găsi echivalentul aici. Având în vedere că supapele de încălzire sunt rare în Thailanda și că nu există niciunul în aerul condiționat!? Ai idee ce fel de dispozitiv ar putea folosi aceste supape ???

Reîncărcându-l pe internet veți găsi cu ușurință o fișă tehnică și, dacă nu doriți să faceți probleme, cred că o puteți cumpăra cu ușurință pe internet. Pe de altă parte, cred că îl puteți găsi în Thailanda, deoarece este folosit și în producția de apă caldă, apropiați-vă de un instalator pe care vă poate oferi informații.

Iată, sperând să vă fi răspuns puțin întrebările, vă doresc mult succes în continuarea proiectului dumneavoastră.
0 x
Asociația pentru promovarea și dezvoltarea bio-construcției și managementul energiei
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:20

multumesc pentru raspunsurile tale care ma lumineaza ...
În ceea ce privește rezultatele proaste cu bulele care cresc la temperatura de fierbere, acest lucru s-ar datora probabil faptului că reactorul este alimentat cu abur umed prea „pur”.
0 x
Unde există voință, există cale.
Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:21

Permiteți-mi să vă explic:

Cu barbotorul, dacă am înțeles corect, depresiunea / aspirația care vine din reactor este cea care forțează trecerea aerului înconjurător prin apa din barbotaj. (printr-o conductă care se aruncă în apă)
Dar dacă apa fierbe, atunci presiunea datorată expansiunii gazelor formate va compensa această depresiune / aspirație provenită de la motor. (la fel ca într-o oală sub presiune, nu intră gaz dar când fierbe putem vedea că iese un flux mare de gaz, gaz exclusiv din fierbere !!!)
Deci, mai mult (sau foarte puțin) aer înconjurător trece prin conducta de aer a bubblerului, iar reactorul aspiră abur foarte bogat în apă cu picături în suspensie, care ar fi abur umed. Și foarte sărac în aerul ambiant.
Ce nu funcționează bine în funcție de experimentele făcute?!
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:24

Cu GVI s-ar părea că ceea ce iese este doar abur (este conectat doar la un furtun de apă lichidă, aerul ambiant nu intră în el). Dar diferența cu barbotorul ar fi că aerul ambiant este adăugat în aval de producția de abur printr-o supapă de intrare a aerului între GVI și reactor
Deci, pe un GVI așa cum am văzut, se poate regla bogăția amestecului VAPOR UMID / AMBIENT AIR.

Care pare să funcționeze mai bine, nu-i așa?
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:26

Impresiile mele ar fi că este necesar să se producă vapori umezi prin fierberea apei convenționale și apoi să se adauge o anumită cantitate de aer înconjurător.
Cumva diluează aburul umed.
Și faptul că producerea aburului într-un container „închis”, prin urmare, sub presiune, ar forța aspirația prin reactor și ar fi și mai eficientă.
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:27

Vă rog să-mi spuneți dacă sunt pe drumul „teoretic” corect ??? !!!.

Pe de altă parte, din punct de vedere tehnic nu găsesc un furtun High T *, ci doar furtunuri convenționale de combustibil, care rezistă cu siguranță bine la căldură, dar mă tem că gazele de la ieșirea reactorului sunt prea fierbinți pentru asta ??? A încercat cineva?

Ne vedem. (': Idea:')




fotografie:
Imagine

PS: de ce nu aș putea trimite mesajul meu imediat ??? în timp ce tăiați în 6 funcționează? prea greu ?
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 11/03/10, 07:30

și înainte de asamblare ... este mai vizibil.

Imagine
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/03/10, 21:53

Bună, Yael
yael a scris:Vă rog să-mi spuneți dacă sunt pe drumul „teoretic” corect ??? !!!.

Există ansambluri foarte diferite care funcționează ..... de acolo pentru a spune că trebuie să faci absolut asta sau aia ????. Ar trebui mai degrabă să planificați setarea, pentru a putea varia locurile în care introduceți aerul. Idealul ar fi să puteți varia cantitatea și temperatura aerului care intră în mai multe locuri diferite, dacă ansamblul se pretează la acest lucru. : Mrgreen:

Pe de altă parte, din punct de vedere tehnic nu găsesc un furtun High T *, ci doar furtunuri convenționale de combustibil, care rezistă cu siguranță bine la căldură, dar mă tem că gazele de la ieșirea reactorului sunt prea fierbinți pentru asta ??? A încercat cineva?


Pentru conducte, există mai multe școli. Cei care pun furtun de silicon (se ține la 350 °), sau care încearcă să pună maximum țevi metalice (cupru, oțel inoxidabil etc.) și cei care amestecă cele două soluții.

Un furtun de cauciuc prea aproape de reactor se deteriorează rapid (max 250 °?) Mai degrabă din cauza contactului cu oala> 300 °, mai degrabă decât a contactului cu aburul. Țeava fierbe sub gulerul Serflex și abia în altă parte.

Ei bine, ansamblul reactorului! Ne puteți oferi câteva dimensiuni, diametre, lungimea tijei, volume etc ...

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/03/10, 22:01

Nu putem vedea în fotografie cum ați conectat evacuarea cilindrilor nr. 2 și 3 la reactor. O singură conductă sau separată?
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178