Aveți nevoie de sfaturi pentru asamblarea esenței gillier-pantone

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 14/03/10, 13:57

Cei 4 cilindri sunt conectați prin tuburi separate.
Noile țevi de eșapament au un diametru de 2.5 inci (6.5 cm). în ceea ce privește reactorul, acesta are o lungime de 40 cm! Tub din oțel inoxidabil de 21 mm în interior și tija reactorului de 19 mm ... mai mult prin ceea ce am avut spațiul decât prin convingere, dar schimbul de căldură părea un factor important mi-am spus că pe această lungime aburul va avea timp să se încălzească bine și să se învârtă în jurul tulpinii ...

Voi încerca să găsesc furtunuri din silicon, dacă nu este prea scump !!!
0 x
Unde există voință, există cale.
Sau există o voință, există o cale.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/03/10, 21:52

yael a scris:Cei 4 cilindri sunt conectați prin tuburi separate.
Noile țevi de eșapament au un diametru de 2.5 inci (6.5 cm). în ceea ce privește reactorul, acesta are o lungime de 40 cm! Tub din oțel inoxidabil de 21 mm în interior și tija reactorului de 19 mm ... mai mult prin ceea ce am avut spațiul decât prin convingere, dar schimbul de căldură părea un factor important mi-am spus că pe această lungime aburul va avea timp să se încălzească bine și să se învârtă în jurul tulpinii ...


O lansetă de 40 cm mi se pare cam lungă (30 cm maxim?). André ce crezi? Riscați să măriți prea mult căderea de presiune din evacuare fără a crește eficiența reactorului.

yael a scris:
Voi încerca să găsesc furtunuri din silicon, dacă nu este prea scump !!!

Îl putem găsi în comerțul cu amănuntul, .... din fericire, pentru că dacă cumperi o rolă de 25 de metri ... vei sparge banca ...
: Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 17/03/10, 11:47

da, știu că este cam lung, dar după cum putem vedea pe ansamblu, tubul exterior al reactorului se extinde pentru a ieși deasupra blocului motorului și, astfel, să fie chiar în fața prizelor de aer ale carburatorului, cel mult pentru pentru a nu pierde căldura, pentru comoditate de asamblare am făcut acest lucru, dar evident puteți pune o tijă de lungimea pe care o doriți ...

Uită-te la fotografie, cel mai fierbinte punct al reactorului (deoarece în fața orificiului de evacuare) este spre mijlocul reactorului. Lanseta probabil nu trebuie să treacă peste acest punct, nu-i așa?
Imagine
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Yael
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/02/10, 09:08
Locul de amplasare: nordul Thailandei




de Yael » 17/03/10, 12:03

Nu sunt foarte puternic în funcționarea carburatorului, cine ar ști să-mi lumineze felinarul în aceste puncte? :

1
este a priori o admisie de aer pentru vaporii de ulei și este conectată la admisia de aer după combustibil. Deconectându-l de la capacul chiulasei, aș fi putut simți că a existat o aspirație puternică la turația mică și mare a motorului ... Suge degetul ca un aspirator și prin conectarea acestuia nu pare să influențeze nici motorul. .

2
este de fapt admisia de aer a vaporilor de ulei care este conectată la intrarea carburatorului după filtrul de aer. Nici o aspirație reală, deoarece dacă o opresc, aerul intră prin orificiul de admisie mare cu filtrul de aer.

Conectez ieșirea reactorului cu 1, sau 2, sau chiar ambele pentru o aspirație puternică ???
În plus, nu știu de ce există două prize de aer pentru vaporii de ulei ???

3
este conectat la cilindrul principal de frână. De ce deja? este aer sau un lichid care se află în acest „furtun” metalic?
Imagine
0 x
Unde există voință, există cale.

Sau există o voință, există o cale.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/03/10, 23:33

yael a scris:1
este a priori o admisie de aer pentru vaporii de ulei și este conectată la admisia de aer după combustibil. Deconectându-l de la capacul chiulasei, aș fi putut simți că a existat o aspirație puternică la turația mică și mare a motorului ... Suge degetul ca un aspirator și prin conectarea acestuia nu pare să influențeze nici motorul. .

Acesta este un loc bun pentru a conecta alimentarea cu abur.

2
este de fapt admisia de aer a vaporilor de ulei care este conectată la intrarea carburatorului după filtrul de aer. Nici o aspirație reală, deoarece dacă o opresc, aerul intră prin orificiul de admisie mare cu filtrul de aer.

Chai nu chiar pentru ce este. Pentru a limita depresiunea în capacul balansoarului când clapeta de accelerație este în poziția aproape închisă?

3
este conectat la cilindrul principal de frână. De ce deja? este aer sau un lichid care se află în acest „furtun” metalic?

Asistența la frânare funcționează și cu depresiunea aerului de admisie. Acest lucru mărește forța de frânare de zece ori printr-o membrană care împinge pistonul cilindrului principal.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/03/10, 03:11

bonjour

Asamblare frumoasă rămâne să o dezvoltăm.

Alături de fotografiile tijei și ale tubului reactorului? (nu am văzut niciodată o tijă neagră ca asta pe un dopaj cu apă, da uneori pe benzină panton) am impresia că ansamblul a funcționat fără circulație sau foarte puțin abur
Mameloanele de centrare mi se par foarte mici (există într-adevăr 1mm de aer?)! Mm în jurul tijei prea strâns acest lucru limitează trecerea cu atât mai mult dacă tija este lungă

Cel mai fierbinte punct al tubului reactorului este locul în care se întâlnesc conductele de evacuare, ieșirea tijei reactorului trebuie să se termine acolo, lungimea tubului reactorului nu are o mare importanță, tija nu mai are La început am folosit tije de 300 mm acum de la 220 la 250 mm, poziția în interiorul reactorului este mai importantă, lăsând o cameră în fața tijei și una mai scurtă la ieșirea tijei.
Ceea ce intră în reactor trebuie să fie abur, ceață formată din particule de apă și aer cald.
Pe un motor auto pe benzină, nu am reușit niciodată să-l facă să funcționeze intrând în fața carburatorului, intru în galeria de admisie în depresiunea înaltă, dar cu o duză de 2 până la 3,2 mm plasată la intrarea reactorului.
probleme la intrarea în colector sub supapa de accelerație:
La ralanti, prea multă presiune, prea mult abur aspiră în reactor
Această intrare de abur și aer crește încetinirea
Această intrare, la viteză redusă, este prea importantă pentru reglarea sistemului, prea mult abur și la viteză mare, putere mare, mai puțină depresiune, insuficient abur.
Deci, cu o duză calibrată, ajungi la o reglare bună pentru o anumită viteză (100kmh în cazul meu) la 140km îți lipsește abur la 60kmh ai prea mult abur, în ciuda acestei defecțiuni de reglementare ajungi într-un mod simplu la o compromis bun pentru viteze obișnuite de la 80 la 120 kmh
celelalte setări sunt raportul de aer și abur care intră în reactor (mai degrabă tolerant un exces de aer decât de abur)

Avantajele de a intra sub fluture:
Vid mare, construcție simplă și reglare simplă a duzei, ușor de introdus în motor.
cel mai mare avantaj este intrarea aburului care nu trece prin carburatorul venturi și, prin urmare, nu îmbogățește amestecul. Pe de altă parte, aerul care trece prin reactor, face amestecul ușor mai subțire și acest lucru este necesar atunci când funcționează în dopajul cu apă
(verificat prin numeroase experimente cu injecție electronică)

Montarea pe avionul meu motor Lycoming de 5,5 litri, încă sub sarcină, era deasupra carburatorului, dar era dificil de obținut o depresie bună.

ieșirea reactorului, o conductă simplă de cupru de 3/8 "este funcțională, după 500 până la 1000 km, dacă utilizați apă dură, conducta devine complet izolată, temperatura internă a gazelor de ieșire crește la aproximativ 180 până la 200C

Pentru fotografia motorului
Ieșirea 1 este extragerea vaporilor de ulei din carter care intră într-o supapă PCV, o supapă sau un motor o gaură mică de 2 mm pentru a aspira vaporii de ulei și apă din carter.
Ieșirea 2 este orificiul de admisie a aerului de ventilare a carterului, care este luat între carburator și filtrul de aer, care face ca un fel de aer de aer să curgă în carter.

Linia 3 este admisia de vid în galeria de admisie pentru frânele de forță.
Dacă aveți un motor nu prea vechi, trebuie să blocați supapa ERG și să o utilizați pentru a pătrunde vaporii din reactor în motor
Dacă motorul are un aspect mai vechi în colector, trebuie să existe o altă gaură pentru a se potrivi (sau făcută ca mine să găuriți într-una, filetați țeava 3/8 și montați o garnitură)
Cu un dopaj cu apă trebuie să condamnați supapa ERG
dopajul cu apă înlocuiește în mod avantajos această intrare a gazelor de eșapament și, dacă mergeți cu ambele, va trebui să limitați vaporii pe care motorul îi poate înghiți.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117