Producerea de electricitate

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
9buck9
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 17/02/10, 22:37

Producerea de electricitate




de 9buck9 » 17/02/10, 22:50

Sunt departe de un oraș. Aș vrea să știu cum aș putea să-mi fac electricitate fără să plătesc nimic (adică să nu plătesc nimic pe lună ...).
Sunt lângă un lac, sunt mulți copaci și plouă des. Sunt foarte inventiv și constructiv.
Vă mulțumesc pentru idee.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 18/02/10, 10:26

3 întrebări stupide în prima zi ale căror răspunsuri sunt aici https://www.econologie.com/forums/search.php căutând puțin.

Nu ați fi în căutarea inspirației pentru ca site-ul dvs. să poată fi copiat / lipit? : Evil:
Dernière édition alin Christophe 18 / 02 / 10, 11: 21, editate 1 ori.
0 x
kistinie
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 16/11/09, 09:18




de kistinie » 18/02/10, 11:13

Christophe a scris:3 întrebări stupide în prima zi ale căror răspunsuri sunt aici https://www.econologie.com/forums/search.php căutând puțin.

Suntem bucuroși să vă întâmpinăm. Domnul vă salută de 4 ori și vă întâmpină, printre noi.

Electricitate ieftină odată ce investiția a fost făcută:

Simplu:
Regulator P.Voltaic + MPPT
Turbină eoliană cu magneți permanenți minim 8-12 poli
Generator de ulei cu motor permanent cu magnet permanent, polifazat până la 52 de faze

Mai puțin simplu:
Joe-cell + generator termic cu aprindere declanșată, ex Nutech
http://www.nutech2000.biz/
MEG
UȘOR
http://www.overunity.com/

Christophe a scris:Nu ați fi în căutarea inspirației pentru ca site-ul dvs. să poată fi copiat / lipit? : Evil:


9buck9, dacă vă ajută. Vă dau permisiunea să copiați lipiți tot ce am scris aici. :D
0 x
----------------------------------------------

Gândește-te global ... Acționează local
et
Fă bine, nu ne plictisim!

-----------------------------------------------
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

soluție ușoară cu o bicicletă




de dedeleco » 27/02/10, 12:46

Soluție simplă:
Luați o bicicletă veche cu iluminare dinamă, o puneți pe role și pedalați complet pentru a reîncărca bateria mașinii făcând un Steam Horse (733Watts) și cu LED-uri veți avea o iluminare gratuită frumoasă.
Puteți cere unui cal să pedaleze pentru dvs. într-o cușcă mare pentru veverițe !!!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

Spargeți vasul de 9Buck 9




de dedeleco » 27/02/10, 12:51

Toate întrebările tale absurde pentru a ne transforma într-o tâmpenie !!!
Site-ul dvs. este, de asemenea, absurd și neinteresant !!!

Subiect: sistem electric
9buck9

Răspunsuri: 4
Vizualizat: 177
MesajForum: Autoconstrucție și DIY la domiciliu, construiți o instalație de unul singur Postat pe: Vin 19 Feb 2010, 23:23 Subiect: Sistem electric
Poți să mă ajuți să fac ceva care să mă facă să fug la un cost mai mic?

Ps: o pot face singur
Subiect: sistem electric
9buck9

Răspunsuri: 4
Vizualizat: 177
MesajForum: Autoconstrucție și DIY la domiciliu, construiți o instalație de unul singur Postat pe: Vin 19 Feb 2010, 00:59 Subiect: Sistem electric
bonjour,

Aș dori să fac un sistem electric la un cost mai mic la cabana mea, care este în jurul unui lac. Aveți idei, link-uri de internet sau altele?
Dacă doriți mai multe informații, întrebați-mă eu ...
Subiect: Faceți o torță de apă
9buck9

Răspunsuri: 6
Vizualizat: 333
MesajForum: Autoconstrucție și bricolaj acasă, construiește o instalație de unul singur Publicat pe: Joi 18 februarie 2010, 00:03 Subiect: Faceți o torță de apă
Cum se face o torță de apă?
Subiect: Realizați un motor Pantone
9buck9

Răspunsuri: 3
Vizualizat: 164
MesajForum: Informații generale despre motorul Pantone Postat: joi 18 februarie 2010, 00:01 Subiect: Faceți un motor Pantone
Bună ziua, aș vrea să fac și eu un motor pantonte. M-ai putea ajuta.

PS: Sunt foarte constructiv, știu multe despre instalații sanitare, am ce trebuie pentru a face totul.
Subiect: fabricarea energiei electrice
9buck9

Răspunsuri: 2
Vizualizat: 210
MesajForum: Autoconstrucție și bricolaj acasă, construiește-ți o instalație de unul singur Publicat pe: Miercuri 17 Feb 2010, 23:50 Subiect: Fabricarea electricității
Sunt departe de un oraș. Aș vrea să știu cum aș putea să-mi fac electricitate fără să plătesc nimic (adică să nu plătesc nimic pe lună ...).
Sunt lângă un lac, sunt mulți copaci și plouă ...



Mesaj de autor
Subiect: Conversia waților în amperi
9buck9

Răspunsuri: 5
Vizualizat: 101
MesajForum: Energiile regenerabile, energia solară, geotermică, energia lemnului Postat pe: Vin 26 Feb 2010, 23:57 Subiect: Conversia wattului în ampere
bonjour,

Aș dori să convertesc 1 watt în amperi.
Cât este amperul?
Subiect: Prezentarea mea Forum
9buck9

Răspunsuri: 0
Vizualizat: 35
MesajForum: Anunțuri și prezentare site web Postat pe: Joi 25 februarie 2010, 23:36 Subiect: Prezentare Forum
Aș vrea să vă prezint al meu forum http://forums.pro-forum.fr/ Aceasta este o forum care are pentru subiect: totul. Tocmai l-am creat și aș vrea să am ideile tale !!
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: miercuri 24 februarie 2010, 22:35 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 amperi
O cunosc și de aceea vreau să-i sporesc puterea! Săgeată sus
Sucul grozav
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: miercuri 24 februarie 2010, 00:40 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 amperi
„Până la” și „pe unele”.
Dacă se concentrează de 10 sau 20 de ori, este mai ieftin decât cumpărarea de 10 sau 20 de ori mai multă suprafață. Aș vrea să realizez că poți să-mi spui mai multe despre asta și ...
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Duminică 21 februarie 2010, 03:12 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 ampere
prea mult multumesc esti prea grozav !!!!!! Rânjet brânză

dar ce vrei să spui prin: cu condiția ca panoul tău să fie suficient de puternic în raport cu sarcina de pe invertor?

panoul meu produce între 10 - ...
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Duminică 21 februarie 2010, 02:20 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 ampere
Am o altă întrebare pentru tine:

Pot conecta panoul meu solar la un invertor?

Info:

Încărcător solar de 12 v, dar nu produce soare între 10 și 20 de volți.
Subiect: întrebarea despre invertor și panoul solar
9buck9

Răspunsuri: 1
Vizualizat: 139
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Duminică 21 februarie 2010, 01:47 Subiect: Întrebare despre invertor și panou solar
bonjour,

Aș dori să știu dacă pot conecta un invertor direct la panoul meu solar?
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Sâm 20 februarie 2010, 23:38 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 ampere
Noi invertor crește puterea pi tot ce vreau crește watt de la 1 la cel puțin 50 Confused
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Sâm 20 februarie 2010, 23:32 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 ampere
Panoul meu solar dă aproximativ 15 volți și 1 watt maxim Vreau să măresc puterea ok?
Subiect: panou solar 1 watt 0.50 ampere
9buck9

Răspunsuri: 19
Vizualizat: 575
MesajForum: Electricitate fotovoltaică și solară Postat pe: Sâm 20 februarie 2010, 23:08 Subiect: Panou solar 1 watt 0.50 ampere
bonjour,

Aș dori să creez un invertor care va transforma 0.50 amperi / 1 watt în aproximativ 5 amperi / 100 wați.

Cum o pot crea ??


Am o altă întrebare pentru tine:

se poate conecta ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/02/10, 13:12

Zorglub a spus, cam 9buck9

Referirea:
Aș dori să convertesc 1 watt în amperi.
Cât este amperul?


toate rahaturile pe care le găsește, le publică pentru a vedea cine va răspunde și, eventual, pentru a-și consulta blogul


OK, cu Zorglub, îi boicotăm întrebările prostești : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128