Motoare magnetice

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/03/10, 21:47

Mult noroc ! Reveniți când ați încercat! între timp căutați pe youtube: cel puțin veți vedea ce nu ar trebui să încercați! : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 10/03/10, 22:47

Deoarece moderatorul nu intervine, eu intervin.
Daniel Gueguan, elefantul merită să fie dat afară forum pentru o vreme.motor magnetic care funcționează: există STEORN, puteți urmări etimple, larsko, tamarop (forum conspirovisciență) pe youtube care au replici bune.
Ossi callagan hard overunity.
Efectul este bine explicat de Jean Louis Naudin pentru generatorul steorn (accesați site-ul său), dar naudin este un bun comunicator care, după părerea mea, nu va monta un generator.
Acest sistem steorn poate fi îmbunătățit dacă punem magneții la un anumit unghi față de torul magnetic (creșterea forței magnetice) cu un disc mai mare (mai multă inerție).
este pe unitar, dar necesită un pic de electronică.
Mylow (youtube) (howard johnson) reușise, dar a fost discreditat că era cel mai curajos și cel mai serios.

Bine, voila voila,
ultimul punct ce este termodinamica? = 1 kg de petrol nu va produce mai multă energie decât 1 kg de petrol.
Un magnet de 1 kg va produce cu teoria termică? nimic pentru că un magnet nu este termic, o altă teorie pentru asta.

Noroc Daniel,
Chris
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/03/10, 23:29

Sunt steorn și JLN ZILNIC!

Orbo steorn nu este un motor magnetic, ci un motor electric cu totul special, nimic mai mult și încă departe de ambițiile lui Steorn care face c .... lumea cu anunțurile sale și demonstrațiile sale eșuate.

Dacă vrei să afli mai multe, întreabă Quartz!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 11/03/10, 04:08

bună seara

discuțiile se lasă purtate puțin repede, nu este bine să luați zborul la prima critică care cade. dacă nu vă satisface, ignorați-l, dar vă rog să nu aglomerați forum de la critici la cei care îți răspund sincer și cu sinceritatea lor obișnuită.

dacă eu însumi ar fi trebuit să mă plâng de cei care critică ceea ce spun, aș dezordina niște subiecte post cu nemulțumire ... am încetat să o fac pentru că spui bine că sunt unii care sunt indescifrabil de la critici, chiar dacă înseamnă să te facă să treci după imbecili ... și care nu ezită să-l strige tare și clar, fără niciun tact ... arta și maniera de a face dușmani! elefant nu este unul dintre acestea, trebuie doar să navigați pe forum urmărind intervențiile sale pentru a-l realiza.

celelalte, pur și simplu le ignor, le analizez răspunsul și dacă mi se potrivește, iau notă, dar fără să-mi arăt aprobarea. pe de altă parte, față de cei pe care îi apreciez, nu mă ascund deloc și le voi arăta cel puțin respectul care li se cuvine!

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
cuarţ
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 20/01/07, 14:38
Locul de amplasare: Regiunea Paris




de cuarţ » 11/03/10, 12:40

Bonjour à tous,

Subiectul tinde să dezlănțuie pasiuni, nu este nimic de făcut.
Sunt un cercetător activ în domeniu, atât prin consultări periodice cu toți cei care ating subiectul,
dar și prin realizarea de modele de tot felul.
până în prezent, nu am văzut niciodată în mod obiectiv o singură mașină funcționând.
Nu spun că este imposibil, pur și simplu astăzi dovezile de fapt sunt esențiale.
Sunt în contact cu un dezvoltator care susține că a rulat un motor magnetic complet autonom.
Ne-am întâlnit pentru a vorbi despre asta, omul nu este un excentric.
Nu am văzut personal motorul,
Am intrat în contact cu el în urma unei anchete lungi și atente ca urmare a zvonurilor recuperate ici și colo.
Mașina sa a fost văzută de câțiva producători de mașini electrice.
Scurgerile provin de la o demonstrație cu ușă închisă în timpul expoziției auto de acum 4 ani, dacă îmi amintesc.
El este în curs de proiectare a unei versiuni a cărei putere estimată va fi de 500 de wați, am văzut fotografiile producției, materialul este real.
Pentru moment este singura piesă care arată ca ceva cu adevărat grav, atât în ​​ceea ce privește elementele tehnice avansate de proiectant, cât și în funcție de statura omului.
De exemplu, el nu ezită să spună că mai are o problemă de rezolvat, care este pierderea magnetizării acestor magneți pe termen mediu și lung.

În ceea ce privește emulația din jurul sistemului Steorn Orbo, cu siguranță face mult zgomot,
Mă tem că va cădea ca o respirație, replicatorii francezi dintre cei mai serioși și mai riguroși în producțiile lor sunt astăzi incapabili să închidă motorul și anume să se autoalimenteze.

Am convingerea sinceră că supra-unitatea este posibilă în ciuda principiilor principale ale termenului pe care le respect,
pur și simplu avem atât de multe de descoperit, încât faptul de a afirma că nu este posibil să declanșăm fenomene energetice care se autosusțin, ar arăta o aroganță nerușinată.
Acestea fiind spuse, chiar și aroganța la înălțime este o mare specialitate umană.
De fapt, Galileo nici cheltuielile de la vremea sa, Volta cu bateria lui, nu au râs niciodată, îți scutesc detaliile pe care probabil le știi și tu.

A +++
0 x
Fiecare minut care trece este o oportunitate de a schimba cursul vieții tale.
Pagina YouTube, Dailymotion Page, Albumul Picasa, Pagini personale, Viktor Schauberger
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 11/03/10, 13:13

cuartul a scris:Am convingerea sinceră că supra-unitatea este posibilă în ciuda principiilor principale ale termenului pe care le respect,


Nu este nevoie să le respectăm, natura se ocupă foarte bine de ea însăși, nu este nevoie de noi ;-)

În orice caz, în majoritatea sistemelor, nu există creație de energie, ci transfer / transformare: suntem în modul COP> 1, nu cu o eficiență mai mare de 1.


cuartul a scris:pur și simplu avem atât de multe de descoperit, încât faptul de a afirma că nu este posibil să declanșăm fenomene energetice care se autosusțin, ar arăta o aroganță nerușinată.


Și da, absența dovezii nu este o dovadă a absenței.

În ceea ce privește aroganța, trebuie doar să știi să mergi fără să fii atent la lătrat ... Uită-te și la Dyson.

În caz contrar, problema de bază este că exploratorii din aceste zone sunt fie entuziaști (de multe ori paranoici ...) și exploratori, fie cu o perspectivă științifică și puțin cam acasă ... Atât de dificil să-i avem pe amândoi :-)

Dar, în orice caz, rareori sunt transparente.

Ține-ne la curent ... și pe teren?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/03/10, 15:49

Cuarț și cuc, mulțumesc pentru intervenții.

Demagnetizarea este într-adevăr unul dintre riscuri: remagnetizarea nu este atât de costisitoare din punct de vedere al energiei, dar vă puteți imagina dezmembrarea, reasamblarea și reechilibrarea unui mare motor „perendev”: groază mohorâtă și costisitoare.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 11/03/10, 18:49

Așa cum a spus Elephant, pentru multe realizări punctul de poticnire se află în punctul (punctele) de oprire. Sau cum să finalizați un ciclu complet fără a fi nevoie să cheltuiți mai multă energie decât sistemul furnizat.
Poate luând opusul ecuației: "utilizarea energiei furnizate de magneți" = "deplasarea relativă a anumitor magneți față de alții"  "obligația de a înlocui magneții în configurația 'origine'. Cu alte cuvinte, utilizați această energie potențială de atracție sau respingere cu aproape nici o mișcare relativă.
Exemplul de mai jos arată cum se poate atrage o forță între 2 magneți cu o mișcare relativă minimă între ei.
Imagine
Să presupunem că balanța de mai sus se află la echilibrul dintre forța magneților și cea a arcului mic și cel mare. Dacă îndepărtăm micul, obținem o „forță de apăsare” de aceeași magnitudine ca F1. Și dacă folosim aceeași forță F1 ne întoarcem la un echilibru relativ fără a fi mutat magneții. Deci aceasta este calea pe care am urmat-o.

Următorul pas dacă vrem un motor va fi transformarea acestei forțe constante, dar mai presus de toate „imobile” într-o mișcare de rotație. Nu este ușor ... dar nici imposibil.
1 °) transformă forța într-un cuplu:
Imagine
E este în rotație liberă pe axa fixată pe verticală, un magnet lipit de acesta și opus unui magnet polarizat în atracție lipit de un stator imprimă un cuplu pe E.
2 °) transformă un cuplu în rotație:
Animația de mai jos arată un sistem roberval, una dintre caracteristicile sale interesante este că angrenajul galben descrie un cerc în jurul centrului de rotație fără a părăsi vreodată poziția sa ortogonală. Imprimarea unui cuplu pe roata dințată galbenă îi va permite să inițieze o rotație „fără mișcare”.
Imagine
Ne apropiem de obiectiv, dar încă nu este.
3) setați un sistem care poate transmite ambele un cuplu la roata dințată galbenă pentru a iniția rotația ȘI prezenta întotdeauna aceeași față față de stator. Acolo, era mai corpolent, dar animația de mai jos arată că un truc face posibilă ocolirea imposibilului aparent.
Imagine
Începem acum să îndeplinim o mulțime de condiții.
Un prim proiect a dat acest lucru:

Imagine

__ rotorul principal R se rotește în jurul axei verzi.
__ angrenajele P se rotesc în direcția AH față de rotor (prin urmare, în termeni absoluți, nu se rotesc singuri, ci doar în jurul axei verzi).
__ angrenajele E merg în jurul P în sensul acelor de ceasornic (vezi pozițiile lor relative în partea de sus și în partea de jos).
__ rotoarele secundare R 'și R' 'se rotesc în direcția AH față de rotorul principal (vezi pozițiile lor relative la 90 ° și își mențin brusc verticalitatea în timp ce fac virajul complet).
__ angrenajele E se rotesc în sensul acelor de ceasornic față de rotorul secundar care le poartă, ceea ce le permite să ocolească statorul în timp ce prezintă întotdeauna aceeași față.
__ Role violete montate pe lame flexibile înlocuiesc arcul de echilibrare inițial pentru a preveni înclinarea excesivă a angrenajelor E.
Operațiune:
Statorul induce un cuplu de rotație în sensul acelor de ceasornic pe roțile dințate E. După o rotație foarte ușoară (limitată de flexibilitatea lamei care transportă rola de sprijin pe stator), aceștia din urmă transferă cuplul la care sunt supuși angrenajelor P. Prin funcția convențională robervală, acest cuplu este transformat în rotație rotorul principal. CQFD.
Deci, nu mai există un punct dur, un cuplu constant și posibilitatea de a plasa un anumit număr de trepte de viteză E în jurul statorului.

Am rezolvat apoi câteva probleme de coliziune și cinematică cu această versiune, care încorporează și un control al puterii:
Imagine


Au fost adăugate:
__ un disc intermediar D (în roz) care va susține axele tuturor angrenajelor E 'care măresc puterea totală precum și axele tuturor angrenajelor inversoare I' care le separă. În acest fel, toate cuplurile motorului generate de stator pe ele sunt adăugate împreună și sunt transmise către E-urile care activează funcția robervală. Este delimitat în partea stângă a desenului de linia punctată notată D.
__ o axă G (montată pe o lamă) în jurul căreia discul D.
__ E este acum împărțit pentru a evita coliziunile.

__ Statorul își schimbă numele și se numește flanșă magnetică, deoarece acum se rotește în mod natural pe axa G pentru a-și menține magneții opuși magneților / roților dințate ale motorului. Cireșa de pe tort este economisirea în ceea ce privește magneții; într-adevăr, cu această configurație obținem: câțiva magneți = 1 forță activă (fără altă forță decât fricțiunea, ceea ce nu înseamnă aproape nimic).

__ angrenajele motorului transportă acum magneții într-o direcție de forță atractivă.
__ Cele 2 săgeți duble simbolizează arcuri și chiar lângă ea avem un șurub pentru a le comprima mai mult sau mai puțin. Când axa G montată pe alunecare se deplasează spre dreapta, acest lucru permite angrenajelor E și E 'să ia câteva grade de călcâi și invers.

Trebuie remarcat faptul că acum magneții sunt montați pe lagăre în interiorul roților dințate E și E 'pentru a menține în toate circumstanțele o poziție // față de magneții flanșei.
În cazul unei cereri reduse de energie, va fi necesar să înșurubați pentru a comprima arcurile pentru a preveni forțele de atracție ale magneților să le aducă mai aproape de opritorul cu care am avut grijă să asigurăm sistemul, blocând apropierea magneților. chiar înainte de contact.
Dimpotrivă, în cazul unei cereri puternice de energie, va fi necesar să deșurubați pentru a lăsa forțele de atracție ale magneților, sarcina jucând acum același rol ca arcurile comprimate anterior.
Prin urmare, putem imagina un sistem de monitorizare a vitezei care va instrui un motor pas cu pas să întoarcă șurubul într-o direcție sau alta în funcție de sarcină și de creșterea / scăderea vitezei. rotația restabilind constant echilibrul.
Ce cred profesioniștii?
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 11/03/10, 20:07

Este dificil pentru mine să spun că va funcționa sau chiar că nu va funcționa ...

Deși, din păcate, în poveștile magneților care urmăresc alți magneți, cursa nu a început niciodată într-un mod arătat.

Dar este o construcție foarte frumoasă oricum și va face o operă de artă foarte frumoasă!

Fix sau mobil? asta e întrebarea...

Înțeleg ideea că magnetul „trage” roata mică făcând-o să se învârtă, atras „în rotație” de magneții „flanșei”.

Și rotația roții exterioare mici care provoacă rotația întregului, magnetul "motor" se găsește întotdeauna la aceeași distanță de magnetul "flanșei" și trebuie să înceapă din nou la infinit ...

Porecla ta ar trebui să fie Sysyphus, mai degrabă, nu? O vom numi motorul Sysyphus : Idee:

În orice caz, la nivelul meu, nu văd nicio imposibilitate de a construi pentru a testa.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/03/10, 22:41

Recunosc cu umilință că nu am înțeles mare lucru .... :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 206