Motoare magnetice

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 12/03/10, 10:01

Bernardd, „urmărirea” așa cum ați înțeles-o bine este doar relativă. Acesta este întregul punct al acestui mecanic, care, în plus, reprezintă și în ochii mei o anumită formă de artă.

Elefant, dacă îmi spui în ce capitol ai renunțat, aș fi bucuros să explic mai multe despre punctele întunecate. Postez pe un forum astfel încât informațiile să fie accesibile (și de înțeles) pentru cât mai mulți oameni posibil.
Acest lucru este cu atât mai important cu cât acest mecanism cunoscut sub numele de „roberval cu sateliți” se pretează la multe alte aplicații. Dacă funcția magnetică face posibilă o idee despre ea, nimic nu împiedică înlocuirea cuplurilor de magneți cu orice altă combinație de elemente care generează o forță. Cameră închisă + piston + căldură de exemplu, sau un sistem de greutăți pentru a exploata energia cinetică. Nu aș putea să fac o listă exhaustivă pentru că ar fi lungă
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/03/10, 10:52

Ai început să testezi? O realizare?
0 x
Un bientôt!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 12/03/10, 13:36

Nu, fără test sau realizare pentru moment și poți crede că mă enervează.
Ce știu sigur:
__ posibilitatea de a obține un cuplu cu un simplu ansamblu Magnet roată / motor cu fața către un magnet motivant pseudo imobil
(Cu doi magneți și un CD replicare este ușor și didactic)
__ posibilitatea de a obține o rotație a rotorului principal prin aplicarea unui cuplu la cel puțin unul dintre treptele externe ale unui sistem roberval simplu (prima mea animație)
__ posibilitatea transmiterii cuplului de la un satelit la angrenajul extern al robervalului care este legat de acesta (a doua mea animație)

Ceea ce mijloacele mele nu îmi permit (din păcate) să demonstrez:
__ consistența funcționării GLOBALE a mașinii.
Totul este în același timp enorm.
Deci, 2 soluții pentru a ieși din această incertitudine:
a) o simulare, care necesită nu numai să ai software-ul potrivit și să petreci ceva timp în el, ci mai presus de toate să îl stăpânești la perfecțiune, având în vedere complexitatea mașinii.
b) o realizare concretă, pentru moment cu totul dincolo de posibilitățile mele (materiale, mașini etc.). Așa că aș putea îndeplini cu ușurință această sarcină și într-un timp relativ scurt dacă aceste mijloace ar fi la dispoziția mea.
De aceea mă bag. Acesta este și motivul pentru care îi întreb pe cei care au competența (și știu că sunt unii care călătoresc și participă la acest lucru forum) să se sprijine 5 minute pe lucru pentru a valida sau invalida cel puțin funcționarea mecanică a acestui concept. Și asta cu atât mai mult cu cât specific (chiar dacă înseamnă să mă repet) că acest mecanism se pretează la o cantitate destul de substanțială de utilizare prin transformarea unei forțe într-o mișcare rotativă. într-un sistem închis mecanic. Este suficient de nou pentru a merita atenție.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/03/10, 14:16

Projetheus a scris:Deci, 2 soluții pentru a ieși din această incertitudine:
a) o simulare, care necesită nu numai să ai software-ul potrivit și să petreci ceva timp în el, ci mai presus de toate să îl stăpânești la perfecțiune, având în vedere complexitatea mașinii.


Ai găsit un astfel de simulator? Cineva are idei?

Tocmai am văzut asta:
http://pbrn.blogspot.com/2009/01/script ... ntees.html

Dar blender, am senzația (fără certitudine) că este greu să pun în aplicare ...


Projetheus a scris:b) o realizare concretă, pentru moment cu totul dincolo de posibilitățile mele (materiale, mașini etc.). Așa că aș putea îndeplini cu ușurință această sarcină și într-un timp relativ scurt dacă aceste mijloace ar fi la dispoziția mea.


Mijloacele pot fi găsite :-)

Ați căutat utilizarea roților dințate standard? Imaginați-vă un plan cu roți dințate standard?
0 x
Un bientôt!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 12/03/10, 17:20

Mulțumesc Bernardd pentru link. Voi arunca o privire la asta, dar dacă este foarte gros și trebuie să-mi petrec timpul pe care nu am ...
În caz contrar, da, desigur Mech meu poate fi construit cu unelte standard. Dar afla pretul si veti intelege rapid cum este descurajante la nivelul meu.
Și apoi, înainte de a investi, aș vrea să am câteva opinii pozitive, altele decât ale mele. Scopul unui forum așa este, de asemenea, pentru a evita ridicarea prostească a unui greblă, deoarece am uitat să luăm în considerare acest lucru sau altul. Așa că merg mai departe în alte lucruri, sperând să aud de la nume mari precum Remundo sau Pascal de exemplu (listă neexhaustivă ... fără tastare, fără tastare)
A +
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/03/10, 22:16

Projetheus a scris:În caz contrar, da, desigur Mech meu poate fi construit cu unelte standard. Dar afla pretul si veti intelege rapid cum este descurajante la nivelul meu.


Dacă ne-ați da tipurile de unelte identificate și prețurile pe care le-ați găsit, am merge mai repede :-)

În așteptarea recenziilor 8)
0 x
Un bientôt!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 13/03/10, 11:47

Bernardd, entuziasmul tău îmi încălzește inima. Dar nu aș pune căruța în fața calului. Pentru a trage lecții valide dintr-un model, acesta trebuie să îndeplinească criterii pe care momentan nu le pot implementa, cum ar fi:
__ precizie de prelucrare
__ disponibilitatea și alegerea adecvată a materialelor
__ Mă duc și cel mai bun
Adăugați la asta că am până acum doar certitudinea MEA că acest mecanism este funcțional și că mi se pare foarte insuficient în comparație cu investiția necesară.
Public din cel puțin 2 motive:
1) emite dovezi ale artei anterioare
2) colectați opinii
Uneori văd oameni care nu știu nimic despre asta dând păreri despre lucruri total nebunești. Sper să mă ocup de asta forum exact opusul.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/03/10, 14:13

Cum doriți.

Am o vizualizare 3D bună, dar acest lucru este prea complicat pentru mine pentru a vedea dinamica, pentru a-ți da o părere: am nevoie de un model.

Dar este în regulă dacă nu este ajustat: este doar o machetă ...
0 x
Un bientôt!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 13/03/10, 14:23

Din punct de vedere mental, chiar și mie îmi este greu să vizualizez toate interacțiunile.
Poate că voi împărți un model la scară, doar pentru a le arăta spectatorilor scenografia și ce vă puteți aștepta de la ea.
Există la Conrad seturi de unelte potrivite pentru un model „vizual” și nu prea scumpe. Ma gandesc la asta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6981
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 13/03/10, 15:29

Projetheus a scris: Poate voi sparge o machetă ...
Ma gandesc la asta.
Evident, un model este un pas înainte în comparație cu software-ul de simulare.
Chiar dacă nu este până la suta, simțim o tendință sau nu spre mișcare.

Gândește-te la premierul meu, dacă faci un model și dacă ți se potrivește ...
: Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156