Motoare magnetice

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
GUEGAN DANIEL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/02/10, 19:50

Motoare magnetice




de GUEGAN DANIEL » 25/02/10, 08:12

Mă interesează de mult timp conceptul de motor construit exclusiv din magneți permanenți.

Utopie totală sau speranțe serioase?

Nu am nicio certitudine cu privire la acest subiect, deoarece diferitele exemple prezentate rămân vagi și foarte prost explicate (intenționat?). Mai ales că un număr de vorbitori care își țin mâna pe inimă, afirmă totul și opusul său, în mare parte par să nu aibă mai multe cunoștințe decât mine în materie de magnetism.
Neavând experiență, voi pune o întrebare pe care voi încerca să o explic cât mai clar posibil:
Imaginați-vă construcția unui șir de magneți distanțați, ținuți înclinați într-un material nemagnetic, având un capăt teșit și toate prezentând prin acest capăt teșit același pol spre vârf. ansamblul având aspectul unei „șine” cu o suprafață plană superioară
Să ne imaginăm deasupra unui alt rând de magneți, teșit cu același unghi, imobilizat și într-un material nemagnetic, acest rând inclus în orice „trăsură” de deasupra „șinei”, prezentând capătul teșit orientat spre cele ale „ feroviar "astfel încât distanța dintre magneții superiori și inferiori, pe de o parte să rămână constantă și, pe de altă parte, permite respingerea magneților orientați unul către celălalt de poli de aceeași natură." Căruciorul "poate aluneca deasupra „șină” printr-un sistem mecanic pe care vă las să vă imaginați

Iată deci întrebarea mea clară care acceptă doar un răspuns clar:

DA sau NU Carul va fi mutat?

Dacă DA și imaginând „șina” de lungime infinită, UNDE și CÂND se va opri căruciorul?
Mulțumesc celor care îmi vor răspunde că l-am păstrat simplu și logic și că nu am încercat să înec peștii în explicații noroioase.
Este posibil să putem continua schimbul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/02/10, 08:25

Problema este că există întotdeauna un „punct de întrerupere”

Unii au rezolvat problema printr-o sincronizare electronică + procesarea electromagnetului.

Mergi să vezi pe Youtube: întotdeauna aceeași problemă: un american îți oferă un sfert de oră de explicație a lucrului său, pentru a ajunge să-ți arate ceva care nu funcționează.
De ani de zile vorbim despre Johnson, Perendev, Minato etc., dar nu se comercializează nimic, nu se organizează nicio demonstrație convingătoare. De exemplu, am denunțat recent că 5 ani mai târziu .... nu a existat nicio urmă pe internet a celor 40.000 de fani Minato: nici măcar un utilizator nemulțumit. Ciudat, nu? https://www.econologie.com/forums/moteurs-mi ... t1144.html

Consultați site-uri precum Jean Louis Naudin, Overunity și toate site-urile conexe și nu vă cheltuiți banii cumpărând planuri.

Vă sugerez să încheiați discuția aici și să o transferați la subiectul „motoare magnetice de tot felul”: citiți-o în întregime și vă veți confrunta cu realitatea dură:

https://www.econologie.com/forums/moteurs-ma ... t1646.html
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
kistinie
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 16/11/09, 09:18

Re: motoare magnetice




de kistinie » 25/02/10, 09:16

GUEGAN DANIEL a scris:Mă interesează de mult timp conceptul de motor construit exclusiv din magneți permanenți.

Iată deci întrebarea mea clară care acceptă doar un răspuns clar:

DA sau NU Carul va fi mutat?

!


Acolo, mingea urcă, iar albinele suspecte se scufundă
http://jnaudin.free.fr/html/smotidx.htm
0 x
----------------------------------------------

Gândește-te global ... Acționează local
et
Fă bine, nu ne plictisim!

-----------------------------------------------
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/02/10, 12:57

OUiiiiiiiiiii, dar iată! Nimeni nu s-a mai deranjat să facă în jur de cincizeci de SMOT-uri? Chiar și JLN! De ce ?

Suntem siguri că mingea nu va ajunge să se magnetizeze și să se oprească?
Dernière édition alin elefant 25 / 02 / 10, 15: 07, editate 1 ori.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
kistinie
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 16/11/09, 09:18




de kistinie » 25/02/10, 13:34

Acesta este un punct bun.
Dar nu un sfârșit.

Cel mai ciudat lucru, nu-i așa, disprețul științific, chiar și ura publică, împotriva exploatării proprietăților remarcabile oferite de magnetismul magneților permanenți și de modificarea câmpurilor gravitaționale ...
Și, prin urmare, aplicații practice care rezultă din aceasta.
0 x
----------------------------------------------



Gândește-te global ... Acționează local

et

Fă bine, nu ne plictisim!



-----------------------------------------------
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/02/10, 15:05

kistinie ai de gând să-ți schimbi semnătura?

Vă cer asta de câteva zile ... și m-am săturat să vă pot distinge semnătura de restul ...


Deci, vă rugăm să scoateți liniuțele și să puneți totul pe o singură linie ... Mulțumesc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/02/10, 15:06

Ura publică, încă nu, dimpotrivă, cred că mulți vor să viseze ... cu excepția celor care se întorc toți mândri că au păstrat legea conservării energiei.

Totuși, rămân intrigat de acest fenomen:

Naudin a încercat SMOT, dar nu a mers până la capăt
Se vorbește despre o mulțime de oameni: Perendev, Minato etc.

Și apoi ... mai multe știri.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 25/02/10, 15:10

Imaginați-vă pentru o clipă că funcționează ...

Deci, la fiecare cotitură, în absența unei sarcini (și chiar cu), ar exista energie care s-ar acumula în „lucru”? Deci fuga cinetică și energică ....

Unde s-ar opri? La apariția unei noi stele? Dintr-o gaură neagră? : Mrgreen: : Mrgreen:

Cred că singura cale credibilă de cercetare în acest domeniu este nanotehnologia ... vezi subiectul motorului capilar: https://www.econologie.com/forums/moteur-par ... t9354.html
+ exploatarea efectului casimir, dar cred că capilaritatea este mai accesibilă ...

Dar asta nu răspunde la întrebarea despre fuga cinetică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/02/10, 18:25

Nu cred că există suficient material pe pământ pentru a produce „prea multă” energie.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
GUEGAN DANIEL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/02/10, 19:50

magneți în mișcare




de GUEGAN DANIEL » 09/03/10, 19:54

Am pus o întrebare tehnică clară și precisă, am cerut răspunsuri tehnice la fel de clare și precise. Am primit răspunsuri pseudo-filozofice noroioase, altele provenind mai degrabă din dogmele obscurantiste.
La revedere tuturor
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114