Furtuna Xynthia: 10 ani și 2 luni după Lothar

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 01/03/10, 22:20

swift2540 a scris:Ce este un SP?


Aș spune pompier, dar nu sunt sigur.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 01/03/10, 22:22

a scris:Aș spune pompier, dar nu sunt sigur.

OK vă mulțumesc
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 02/03/10, 09:05

- Aș spune Pompier, dar nu sigur.
Buna zorglub,
acum că animozitatea s-a domolit, sper că ați auzit bunul simț al observațiilor noastre față de dumneavoastră. Ca și tine, fiecare facem tot ce putem, unii fac mai mult, alții mai puțin. Unii au mai multe mijloace, alții mai puțin. Acesta nu este cel mai important lucru, important este să fim de acord asupra substanței și formei.
Din partea mea, cariera ta de SP este deja în concordanță cu asta, este profesia umanitară prin excelență și, încă din partea mea, umanitarismul și ecologia au acest loc comun: protejarea celor vii.
Întotdeauna am avut mult respect pentru pompieri și acest devotament față de ceilalți este Sfântul Graal pe care l-am pierdut în țările dezvoltate.
Îmi pot imagina frustrarea pompierilor, prost plătiți, prost considerați, uneori slab primiți ... Îi susțin, le-am susținut cererile de mai multe ori în Belgia. Îi respect enorm și regret atât lipsa de considerație a autorităților publice față de ei, cât și lipsa de sprijin din partea populației. Oamenii sunt prea înclinați să creadă că acest serviciu este datorat, imuabil și, în orice caz, activ. Uităm cu plăcere că nu se face nimic pentru a asigura buna funcționare a acestor servicii.
Fără SP și protecție civilă, numărul deceselor ar fi fost mai mare. Informații care sunt prea rar diseminate și când sunt, mai mult pentru a restabili imaginea primarului decât a serviciilor sale.
Acestea fiind spuse, și trebuia spus, putem și noi să nu fim de acord cu unele lucruri, nu contează. Dimpotrivă, ne permite să ne găsim și să ne împărtășim opiniile.
Dacă te-am rănit cu cuvintele mele la un moment dat, să știi că îmi pare rău pentru că nu asta a fost intenția.
Sper că te-am liniștit. Suntem cu toții de aceeași parte.
Pace și dragoste.
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "
Malcolm X
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 02/03/10, 10:39

în sfârșit cuvinte bune și îți încălzesc inima, îți mulțumesc
Este adevărat că nu-mi place să-mi arăt viața, dar uneori e obligatoriu să-i fac pe oameni să înțeleagă anumite lucruri.
viata nu este usoara si sunt de acord, dar mereu gasim pe cineva mai nefericit decat noi... mai ales dupa ce tocmai s-a intamplat pe litoral
și ceea ce am prevăzut se întâmplă. Controversa este în creștere cu privire la neglijența gestionării acestui dezastru de neconceput (cu mult înainte de dezastru). Nu mai spun nimic, să lăsăm justiția să se ocupe de treaba.
0 x
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 02/03/10, 12:44

Nicio problemă Zorglub și cuvintele mele sunt sincere, onestitatea face parte din stilul meu de viață. După cum vezi, nu totul este pierdut. 8)
Ne întâlnim în acest sens forum de asemenea, să rămânem împreună.
Dacă aceasta este o asigurare, suntem cu toții la curent cu asta.
Curaj, să rămânem împreună și să muncim spre conservare, ne va scuti de multe nenorociri.
A+
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "

Malcolm X
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 02/03/10, 14:16

0 x
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 02/03/10, 14:48

Ambii sunt de vină. Cei care au redefinit zonele urbane și cei care au eliberat autorizații. Adică puterea de decizie și puterea executivă.
Cum putem asigura neutralitatea și obiectivitatea unei comisii de anchetă în acest caz? Opoziția? Nu sunt multe, trebuie să recunoaștem.
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "

Malcolm X
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 02/03/10, 15:11

Wikipedia a scris:Președintele Republicii Franța, Nicolas Sarkozy, în vizită la Charente-Maritime, propune un plan de ajutor de aproximativ 3 milioane de euro [65]. În același timp, „trei miniștri, Christine Lagarde (Economie), Brice Hortefeux (Interior) și Eric Woerth (Buget)” au semnat decretul de recunoaștere a stării de dezastru natural, care a fost publicat în Jurnalul Oficial marți, 2 martie 2010 [ 66], [67].

Philippe de Villiers a declarat că „trebuie să fim rezonabili și să construim la distanțe mai mari” de mare [66]. În același sens, Chantal Jouanno (secretarul de stat pentru Ecologie), dorește „să înăsprească regulile”.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Temp%C3%AAte_Xynthia
Opoziția, când era verde și viguroasă, ar fi împiedicat acest tip de reformă urbanistică și ar fi încurajat o reducere a urbanismului de-a lungul coastelor. Marea se ridică, asta se spune iar și iar de mai bine de un sfert de secol! Nimeni nu ascultă.
Este domnul de Villiers surprins? Asa pare ...
Când ai un loc în Senat, ești mai leneș, este o dovadă jalnică.
Dacă domnul de Viliiers nu vrea să-și piardă tot creditul, ar avea tendința de a considera amenințarea climatică din cauza încălzirii globale ca o știre. Să redefinească harta zonelor de coastă urbanizate ținând cont de furtuni și de creșterea nivelului apei. Adică în jos, domnule senator.
În ceea ce privește miniștrii economiei, bugetul și, spre surprinderea mea :x , din interior, sunt deja prezumați vinovați. La fel ca șeful lor „geniul rău”. : Evil:
Zorglub, încep să-ți înțeleg flip-ul!
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "

Malcolm X
FPLM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 306
Înregistrare: 04/02/10, 23:47
x 1




de FPLM » 02/03/10, 15:21

Atâta timp cât sunt nervos acolo.
Dacă opoziția vrea să se opună, trimiteți-i fonduri:
http://fr.euronews.net/2009/07/17/naissance-d-un-nouveau-parti-d-opposition-en-georgie/
Pe de altă parte, este pentru arme, necesitate sovietică sau o chestiune de onoare, ... :şoc:
Aici și lor și ei se revoltă! Puteți chiar să cumpărați cafeaua lor excelentă, se pare...
A cui a venit?
Pentru Haiti, nu este deocamdată ... Dar în Europa, la naiba, mă angajez !!!
Și în Europa, pun pariu că cei responsabili vor mai veni pe ușa din spate! : Evil:
Vom uita când va veni vara, pentru că vom avea de gestionat:
http://fr.euronews.net/2009/08/17/la-lutte-contre-les-incendies-de-foret-en-europe/
Pace și dragoste : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:
0 x
"Dacă nu ești atent, ziarele te vor face să urăști pe cei asupriți și să-i închini pe asupritori. "

Malcolm X
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 02/03/10, 18:17

De ce să te superi?
Pe politicienii pe care îi menționați îi cunoaștem de mult timp.
Oportuniști și mincinoși, și mai rău! Trăind pe fiară pentru totdeauna și din ce în ce mai mult.
Cu încrederea necesară să spună a doua zi contrariul cu ziua precedentă, să promită ceea ce nu pot da. Iar dacă o fac parțial, este pentru că au cerut-o vehement de la un alt grup, sub pretext oportunist.

***
Pentru Chiapas, „răzvrătirea” este fierbinte! Și nu este nou. Și asta e normal.
Sunt cu adevărat indieni-indieni și, evident, au probleme. Banii nu vin. Și există guvern și rasism puternic împotriva lor.
Este o regiune deliberat neglijată.

***
Cât despre cafea, nu e grozavă, când te obișnuiești cu cea din supermarketurile noastre.
Și ciocolata este și mai rea. Înspăimântător de dulce.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140