Okofen pelematic: operație de reglare albă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
ophrys18
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/03/10, 22:20

Okofen pelematic: operație de reglare albă




de ophrys18 » 16/03/10, 22:39

bonjour,

Proprietar al unui Pellematic din decembrie 2009, am citit multe postări despre asta forum și am aflat multe despre funcționarea cazanului, reglarea, anumite setări etc.

Cu toate acestea, dorind să îmbunătățesc și mai mult setările mele, am observat că unele funcții menționate în forum, dar și pe documentul okofen pe care îl am nu sunt accesibile.
Am și un senzor interior (cutie albă cu roată și „glisor” în 4 poziții) pentru care, neavând instrucțiuni, am luat mult timp să înțeleg operațiunea. Dar acum, iată-l!

Prin urmare, lansez acest subiect pentru a discuta diferitele funcții ale acestor regulatoare / sonde.

În primul rând, am întrebări: nu pot atinge următoarele funcții care apar totuși în documentul meu:
- schimbarea temperaturii maxime de curgere (indicată ca fiind accesibilă în „circuit de încălzire / continuare / setare”)
- Prioritate ACM (accesibilă prin „ACM / suită / setare”): poziția „pe” inaccesibilă

Aceste funcții sunt accesibile numai prin cod de acces? Dacă da, știți acest cod?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 17/03/10, 12:20

Nu cunosc regulatorul „alb” (am gri).

În unele cazuri, unele „opțiuni” depind de setările din amonte. Bun (acesta este un exemplu teoretic - deoarece nu am documentul): setarea temperaturii maxime etc ... posibil dacă este instalată o supapă cu 3 căi motorizată (care corespunde unei setări făcute înainte). .

Iată-l, nu este un răspuns bun, dar cel puțin o linie de cercetare!

Dar pe firul de 70 de pagini referitor la funcționarea Okofen, există proprietari ai regulatorului alb ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 20/03/10, 21:02

Bonsoir,

Am regulus alb.
Da, aveți nevoie de cod pentru a modifica acești 2 parametri.
Vezi acest document.
https://www.econologie.info/share/partag ... cAbgjQ.pdf

jc
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
ophrys18
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/03/10, 22:20




de ophrys18 » 21/03/10, 22:53

Mulțumesc Manet42!

Mă duc să încerc acest cod de acces mâine. :P
0 x
ophrys18
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/03/10, 22:20




de ophrys18 » 28/03/10, 19:52

bonjour,

Am reușit să introduc setările care inițial erau inaccesibile introducând codul așa cum se menționează în mesajul manet42, adică:
-primele 2 cifre sunt cele din ora curentă
- și următoarele două sunt cele ale zilei

de exemplu 12:42 p.m. în data de 28-03
introduceți codul 1228

Alți parametri decât cei menționați în primul meu mesaj sunt accesibile.
În special, am putut accesa funcția „protecție legionelă” a ECS. Această funcție, atunci când este activată, vă permite să încălziți apa caldă menajeră la 60 ° C o dată pe săptămână. Prin urmare, atunci când este activat, puteți seta temperatura maximă a apei calde menajere la 50 ° C, care este adesea suficientă și care permite economii. :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 29/03/10, 10:44

Foarte bine..
Dacă este necesar, manualul complet:

https://www.econologie.info/share/partag ... VL3lFK.pdf

JC
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 415