Reciclează spiritul alb prin decantare

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 24/04/13, 19:52

bonjour,

Pentru lucrări majore de vopsire, nu aveți nevoie de alb pentru a curăța peria, puneți-o într-o pungă de congelator bine închisă (expulzați aerul) la sfârșitul zilei. Totuși, aceasta trebuie refolosită în termen de 2 zile. Funcționare regenerabilă până la epuizarea vasului de vopsea.

Sau lăsați pensula în oală dacă nivelul este suficient de scăzut.
0 x
roy1361
x 17




de roy1361 » 24/04/13, 19:57

gildas a scris:Pentru lucrări majore de vopsire, nu aveți nevoie de alb pentru a curăța peria, puneți-o într-o pungă de congelator bine închisă (expulzați aerul) la sfârșitul zilei. Cu toate acestea, trebuie utilizată în termen de 2 zile. .


hi,

Mulțumesc pentru truc. Funcționează și cu ulei de in? (Tratam o masă de bușteni, iar timpul de uscare între două „paltoane” fiind de cel puțin 24 de ore ...)

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 24/04/13, 20:01

Nu este încercat cu ulei, trebuie să încerci ...
0 x
roy1361
x 17




de roy1361 » 24/04/13, 20:16

gildas a scris:Nu este încercat cu ulei, trebuie să încerci ...


Este pentru acest weekend, repet ...

;-)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/04/13, 20:27

bonjour
roy1361 a scris:
gildas a scris:Pentru lucrări majore de vopsire, nu aveți nevoie de alb pentru a curăța peria, puneți-o într-o pungă de congelator bine închisă (expulzați aerul) la sfârșitul zilei. Cu toate acestea, trebuie utilizată în termen de 2 zile. .


hi,

Mulțumesc pentru truc. Funcționează și cu ulei de in? (Tratam o masă de bușteni, iar timpul de uscare între două „paltoane” fiind de cel puțin 24 de ore ...)

A+

cealaltă metodă înfășoară pensula în plastic transparent de calitate alimentară (Saranwarp) pe care o folosește doamna, este suficient să fie impermeabil, este bine câteva zile ..
același lucru pentru vasul de vopsea a început cu un plastic transparent de bucătărie, unul împinge deasupra până la nivelul vopselei și se închide capacul cu plasticul.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/04/13, 21:03

roy1361 a scris:
gildas a scris:Nu încercat cu ulei, trebuie să încerci ...


Este pentru acest weekend, repet ...

;-)

Fie că se usucă prin evaporare sau prin oxidare, dacă vă înmuiați bine pensula cu stratul de acoperire, cu siguranță poate dura câteva zile (aș spune fără griji o săptămână).

Pe de altă parte, nu ar fi recomandabil să faceți acest lucru cu pensule de mare valoare Amha. Deoarece pictorii își scufundă periile în apă înainte de a le folosi. Cu toate acestea, dacă le puneți în congelator (și în ipoteza că lemnul pensulei s-ar fi umflat de apă), acest lucru îl va face să se dilate și probabil să explodeze fibrele.

Deci aș spune că, dacă vă țineți de perii, trebuie să le scoateți din congelator înainte ca acestea să se înghețe (ceea ce va crea o picătură bruscă și va opri procesul după cum doriți) și apoi le puneți în frigiderul de jos în sertarul pentru legume (bine ambalat). Dar acolo va fi mai puțin frig, deci încetinirea va dura mai puțin!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 25/04/13, 11:58

@obamot: dacă citesc corect, nu spune să înghețe peria, ci să o pui într-o pungă de congelator etanșă expulzând aerul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/04/13, 12:32

Mulțumesc, eroare din partea mea: rețineți că, dacă nu a fost oferită: vă sugerez să o puneți în frigider (asta am făcut) și acolo pentru o dată, este garantat că întârzie procesul de uscare (2 acțiuni: folie de plastic flexibilă care împiedică evaporarea solvenților + frigul care încetinește procesul). Mea culpa, concluzionasem cam repede.

chatelot16 a scris:sau ai văzut că vaporii de solvent sunt ușori? acasă sunt grele și se acumulează pe pământ

deci pentru a avea aer curat pentru a respira singura soluție este să duceți aerul suficient de departe, deci compresorul este obligatoriu

Ei bine, da, în acest caz ai dreptate. Trebuie să vedeți config. locuri.

Rețineți că, dacă admisia dvs. de aer se află la doi metri de sol în exterior, aerul învechit și fierbinte care va fi expulzat din plămâni va fi mai ușor, deci va fi evacuat (adică amestecat) oricum și dacă este în conductă ai o capacitate de 10 litri, Co2-ul tău va reprezenta doar 1/9, este neglijabil! Pe de altă parte, lucrul meu este pentru bricolaj, pentru profesioniști propunerea dvs. este mult mai bună.

chatelot16 a scris:Am cunoscut mai mulți pictori de caroserie care și-au stricat sănătatea ... este bine să folosiți măști cu filtre care sunt destul de scumpe, mă îndoiesc de eficiență: cu un compresor mic nu este nevoie să schimbați filtru ... fluxul suficient pentru a respira trece printr-un tub ușor și flexibil ... acest flux evită toate scurgerile din orice mască

Este într-adevăr o opinie mixtă.

chatelot16 a scris:Mi se pare un pic lamentabil faptul că acest sistem nu este văzut în comerț ... de parcă distribuitorul de echipamente ar prefera să vândă filtre pentru a le înlocui

Da lamentabil. Notă, mi se pare că există un sistem sofisticat cu un cilindru de aer într-un carenaj care trebuie purtat pe spate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 26/04/13, 11:48

De fapt, trebuie să utilizați aceste instrumente cu un costum de scufundare : Cheesy:

Imagine
Imagine
http://www.paperblog.fr/5147235/sapristi-l-air-n-arrive-plus/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/04/13, 15:53

Am găsit deja într-un magazin de bricolaj (dar l-am pierdut într-o mutare, imposibil să-ți trimit o fotografie) un superb "pincelier" format din 2 containere și o joncțiune cu clești pentru perii. Acest lucru face posibilă depozitarea periilor „suspendate” în solvent, iar cel de-al doilea recipient servește drept capac pentru a limita evaporarea.

(scuze, nu s-a găsit nicio imagine pe google)

notă: termenul de pincelier este destul de corect.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88