Încălzirea unei structuri mari

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/04/10, 13:40

Sunt complet de acord cu cifrele care arată în plus că energia nu este foarte scumpă !!
Multe case chiar moderne (unele cu monomur pe econologie, de exemplu, pun întrebări) consumă 4 tone de pelete pe an !!
Deci, la 10000KWh pe tonă de combustibil = 2 tone de granule și 70KWh pe tonă de apă încălzită de la 20 la 80 ° C (deja maximul) aveți nevoie de o rezervă de 6 luni la 4 tone de pelete 2x143m3 = 286m3, o piscină foarte frumoasă !!

Este sigur că colectorii solari termici dau energie mai ales toamna și primăvara (informațiile practice reale cu privire la valorile posibile sunt foarte importante) și că o rezervă de 3 luni este suficientă cu acești colectori solari buni, sau 143m3 sunt suficiente.
Este o piscină frumoasă și, prin urmare utilizarea solului subteran disponibil și neutilizat cu foraje pare foarte tentantă, dar volumul de sol necesar se dublează sau se triplează cu apa care îl înmoaie. În acest caz, prețul este cel al găurilor de foraj și al țevilor schimbătoare de adâncime cuprinse între 6 și 3 metri.
Cred că acest lucru este încă posibil, deoarece nu mai există niciun consum de energie în perpetuitate pe o casă neschimbată, în afară de senzorii de pe acoperiș sau din grădină, dacă este mare.
Totul depinde de volumul de pământ utilizabil subteran și de prețul forajului sau excavării.
Cred că prețul forajului variază enorm în funcție de trucurile de realizare și din punct de vedere industrial cu trucuri trebuie să puteți reduce prețul.
Piața pentru milioane de case este imensă, dar mai mică decât petrolul, mai ales dacă prețul său crește !!
Idealul ar fi un burghiu robot cu diametru redus și ușor (burghiu care avansează în timpul găuririi și evacuează deșeurile cu tubul în apă), care ar permite găurirea cu curbe și scăderea prețului.
Făcând jocuri foarte foarte puternice, trebuie să putem să asamblăm și să dezvoltăm un astfel de robot mini-foraj !! Un burghiu modificat și motoare mici pot fi suficiente.

Lucrările de terasare comerciale utilizate pentru supravegherea solului înainte de fundații pot fi suficiente în solul argilos nisipos la un preț de închiriere sau de cumpărare care nu este prea mare.
Rezervoarele pentru 143m3 mi se par foarte voluminoase și foarte scumpe, deși este posibil într-o frumoasă piscină îngropată pe un teren mare cu apă de ploaie.
Vara găsim piscine de la 14 la 20m3 vara cu mai puțin de 1000 € și, prin urmare, cu 10000 € putem avea o astfel de rezervă de 10 bazine, pentru îngropare și izolare (închiriem excavatoare mici pentru a săpa în sol argilos nisipos ??).
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/04/10, 21:02

dedeleco a scris:Multe case chiar moderne (unele cu monomur pe econologie, de exemplu, pun întrebări) consumă 4 tone de pelete pe an !!


Nu am vorbit despre spațiul de locuit: avantajul unei tone de combustibil este că este ușor de calculat :-)


dedeleco a scris:Deci, la 10000KWh pe tonă de combustibil = 2 tone de granule și 70KWh pe tonă de apă încălzită de la 20 la 80 ° C (deja maximul) aveți nevoie de o rezervă de 6 luni la 4 tone de pelete 2x143m3 = 286m3, o piscină foarte frumoasă !!


de exemplu 6m x 24m pe 2m adâncime! Îi face pe oameni conștienți de „dimensiunea” energiei. Dar să evităm baia la 80 ° C ...

Vedem imediat importanța reducerii necesității de energie: simplul fapt de a instala colectoare solare termice poate reduce nevoia de încălzire a fosilelor la jumătate.

Apoi, rămâne depozitat pentru cea mai lungă perioadă fără lumina soarelui, cu o suprafață a colectorului care permite încălzirea + umplerea rezervei cu căldură. Mai puțin de 3 luni este suficient atunci, cu excepția poate în anumite zone din nord?

Acesta este motivul pentru care 8 rezervoare din oțel inoxidabil pe paleți, stivuibile (2mx2mx2m) pentru 10 zile de autonomie, cred că este fezabil și profitabil.

în caz contrar, există depozitarea uleiului, care din ceea ce am auzit se poate ridica la 400 ° C. Dar pierderile termice cresc și habar n-am de siguranță (toxicitate, foc?) Sau de rezistență în timp.

dedeleco a scris:Este sigur că colectorii solari termici dau energie mai ales toamna și primăvara (informațiile practice reale cu privire la valorile posibile sunt foarte importante) și că o rezervă de 3 luni este suficientă cu acești colectori solari buni, sau 143m3 sunt suficiente.


Eficiența de 60% este minimă cu senzorii de vid și se poate baza pe statistici lunare reale fotovoltaice solare, luând în considerare o eficiență de 60% în loc de 14%.

dedeleco a scris:Cred că prețul forajului variază enorm în funcție de trucurile de realizare și din punct de vedere industrial cu trucuri trebuie să puteți reduce prețul.


M-am uitat la această problemă: astăzi, nu găsesc nimic mai mic de 40 € / m de foraj, chiar și cu diametru mic. Cu toate acestea, pentru ca acest lucru să fie „public general”, acesta ar trebui să fie mai mic de 10 € / m.

Am încercat cu diferite soluții și forajul de „producție în serie” nu este ușor. Cred că ar trebui să ne uităm la laturile micilor burghie de carieră, dar pentru moment nu am putut merge mai departe.

Cu toate acestea, acest lucru va permite aducerea temperaturii la pământ, adică 15 °, dar nu putem stoca la 80 ° C, deoarece pierderile vor fi prea mari. Aceasta abordează problema puțurilor canadiene sau a puțului de aer condiționat, dar nu văd un efect mare asupra stocării solare a apei calde.

Dacă cineva are idei :-)
Dernière édition alin bernardd 13 / 04 / 10, 21: 08, editate 1 ori.
0 x
Un bientôt!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 13/04/10, 21:08

@ Patric:
Cazul unei structuri mari pentru uz ocazional este foarte diferit de un living.
Problema izolației nu mi se pare prea critică din cauza unei suprafețe relativ mici în raport cu volumul: soluțiile obișnuite sunt mai mult decât suficiente.
Pentru încălzire, cred că soluția stocării mari a tamponului este destul de nerealistă în acest caz special.

În loc să căutăm să încălzim un aer care va tinde să se stratifice, nu ar fi de preferat să apelăm la radiatoare suspendate, la gaz?
Avantaje: investiție rezonabilă, consum redus, practic fără inerție (prin urmare, gestionarea foarte simplă a start-up-ului: nu este nevoie să trimiteți personal cu două ore înainte), fără stratificare, confort pentru spectatori et sportivi (este posibil să se încălzească diferit în funcție de zone), izolație mai puțin costisitoare ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/04/10, 21:16

A spus că a fost o singură utilizare? Ce frecventa?

În caz contrar, folosirea gazului pentru a atinge o temperatură de 15 ° C, pe care a solicitat-o ​​în mod specific, mă pare o adevărată deșeuri, deoarece este exact temperatura podelei de sub cameră.

Deci, stocând suficientă apă caldă solară pentru instalațiile sanitare (dușuri!), Circulația apei subterane trebuie să fie suficientă.

Camera este direct la sol? Este posibil să faceți cu ușurință tranșee cu țevi din PEHD sub cameră sau într-un pământ din jurul camerei?
0 x
Un bientôt!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 13/04/10, 22:12

Utilizarea acestui tip de echipament este neapărat intermitentă.
... folosirea gazului pentru a atinge o temperatură de 15 ° C, pe care a solicitat-o ​​în mod special, mi se pare o adevărată deșeuri ...

Acesta este motivul pentru care atingerea 15 ° nu este necesară cu IR, ceea ce este necesar în special este un minim de confort termic ...
Știu că acestei soluții îi lipsește „glamour” și o regret și pe ea!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 13/04/10, 22:20

Ahmed a scris:Acesta este motivul pentru care atingerea 15 ° nu este necesară cu IR, ceea ce este necesar în special este un minim de confort termic ...


Să faci sport? între 10 și 15 ° este perfect pentru a alerga sau pentru a juca baschet ... atâta timp cât nu plouă :-) Sincer, nu văd rostul de gaz aici.

O altă soluție: piscină la subsol, sală de gimnastică deasupra la mezanin și colectoare solare pe acoperiș: există o rezervă mare de apă și toată lumea câștigă :-)
0 x
Un bientôt!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

reflecții și erori din partea mea




de dedeleco » 14/04/10, 03:11

Practic, suntem de acord, nu este ușor și trebuie să fii creativ, să faci posibil imposibilul, chiar inimaginabil !!
6m x 24m pe 2m adâncime! Îi face pe oameni conștienți de „dimensiunea” energiei. Dar să evităm baia la 80 ° C

Energia unei case tipice de iarnă încălzește 1/4 dintr-o piscină olimpică!
astăzi, nu găsesc nimic mai mic de 40 € / m de foraj, chiar și cu diametru mic. Dar pentru ca acest lucru să fie „public general”, ar trebui să fie mai mic de 10 € / m.

În cantități mari, prețul este limitat de cea a orei de lucru în cea mai mare parte, cu excepția cazului în care o faceți cu propriile mâini sau în China, Indonezia sau India !!
Pentru un teren aluvial argilos-nisipos nu prea greu, forarea se face foarte repede pentru 5cm în diametru cu un melc motor ajungem la 6m adâncime într-o jumătate de oră așa cum am văzut pentru o determinare geologică a calității solului (dacă este prea dur, este solid și bun și ne oprim). Deci, pe un teren nu stâncos (dar cu niște pietricele de calcar) trebuie să putem să forăm cu mai puțin de 10 € pe metru cu un melc folosit de geologi pentru analiza solului.
Pe roca solidă, este diferit, cu diamant, este lent și, prin urmare, scump! Apoi rămân doar tancurile izolate.
Multe case sunt pe teren moale și chiar prea moale de secetă cu crăpături !!!
Încălzirea cu gaz pentru a avea aproape temperatura solului este destul de ciudată și te lasă perplex !!

Cu toate acestea, acest lucru va permite aducerea temperaturii la pământ, adică 15 °, dar nu putem stoca la 80 ° C, deoarece pierderile vor fi prea mari. Aceasta abordează problema puțurilor canadiene sau a puțului de aer condiționat, dar nu văd un efect mare asupra stocării solare a apei calde.

Principiul ghid este de a folosi faptul că căldura durează ceva timp să se difuzeze printr-un perete care crește ca pătratul grosimii și, prin urmare, de la 3m de pământ, timpul de difuzie se apropie de 6 luni !! Deci, pentru un timp mai scurt decât acest timp de difuzie, căldura rămâne concentrată pe volumul unde este depusă plus cel pe care difuzează spre exterior, aproape fără pierderi pe acest volum total !!
Deci pierderile sunt mici în volumul de difuzie dacă volumul încălzit este mare în comparație cu volumul de difuzie, 3m pe toate părțile în 6 luni.
În cele din urmă, putem încălzi pământul ca pe un vulcan la 400 ° C, cu excepția gravei probleme de pe fundații care nu susțin mișcările solului prin secetă sau căldură și vaporii de apă care se îndepărtează, cu căldura reziduală. Dar pământul odată uscat (ca o cărămidă) se poate încălzi până la 400 ° C.
Solul poate fi încălzit atâta timp cât apa nu trece prea mult la starea de vapori (40 ° C), astfel încât solul să rămână la 25-30 ° C ca la suprafață în plină căldură de vară, pentru o medie de 25 ° C în loc de 13 ° C.
Fundațiile sunt punctul cel mai fragil, deoarece își asumă terenul perfect rigid, pe care se sprijină casa cu încredere!

Deci, dacă temperatura solului în adâncime crește de la 13 ° C (mai mult sau mai puțin) la 25 ° C în temperatura medie pe un volum mare, atunci un puț canadian cu schimbător de apă va fi suficient pentru a încălzi casa în mod corespunzător.
De asemenea, un colector solar mai simplu care dă apă la 40 ° C vara poate fi suficient pentru a încălzi un volum mai mare de teren vara.

Izolarea unui rezervor pe termen foarte lung este mai complexă decât pământul omogen, deoarece este eterogenă, apa izolată de polistiren. Polistirenul are o lungime de difuzie foarte mare pe oră, deoarece este foarte ușoară, cu o densitate redusă și, prin urmare, o căldură specifică scăzută, chiar dacă are o conductivitate scăzută !! Acest lucru are ca rezultat Am scris o eroare, durata de valabilitate într-un rezervor crește odată cu inversarea grosimii izolației ușoare (polistiren) de îndată ce timpul depășește timpul de difuzivitate din polistiren, adică 100 până la 200 de ore pentru un metru de grosime care trebuie comparat între 500 și 2000 de ore pentru pământ de 1m grosime (stâncă pe pământ umed) (de data aceasta crește întotdeauna ca pătratul grosimii!) !!!!
Deci, dacă vrem să izolăm un balon, fără a pune 3 până la 5 m de izolație, cu o constantă mare de timp, este necesar să facem un strat multiconductiv de joasă conductivitate (izolație ușoară) alternat cu un strat de capacitate termică mare (metal,) de astfel încât să se obțină în general difuzivitatea termică minimă mult mai mică decât cea a pământului prin blocarea pierderilor de căldură prin stocarea lor lentă în straturile intermediare cu capacitate termică ridicată, deci grele pentru a stoca pierderile de izolație ușoară !!
Această soluție pentru un balon nu este convențională și crește foarte mult greutatea lor goală cu masa straturilor cu capacitate termică mare.
Dar cu această metodă, putem înmulți timpul de difuzie cu 10 sau 100 pentru aceeași grosime și menținem căldura mai mult de 1000 de ore stocând o parte semnificativă în straturile cu capacitate termică mare introduse în izolație. !!
Conceptual, pământul omogen este mai simplu, mai mult de 3m sunt suficienți.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1

Re: reflecții și erori din partea mea




de bernardd » 14/04/10, 09:00

dedeleco a scris:Practic, suntem de acord, nu este ușor și trebuie să fii creativ, să faci posibil imposibilul, chiar inimaginabil !!


Ah, în sfârșit cineva căruia nu îi este frică să gândească : Mrgreen: De fapt, asta forum reunește mai multe, oriunde altundeva, este destul de rar.

dedeleco a scris:În cantități mari, prețul este limitat de cea a orei de lucru în cea mai mare parte, cu excepția cazului în care o faceți cu propriile mâini sau în China, Indonezia sau India !!


Acesta este motivul pentru care avem nevoie de un sistem care să treacă prin toate terenurile, fără a fi nevoie de reglare, și ieftin în comparație cu burghiele actuale: le optimizează pentru 10m și 50mm în diametru, în timp ce toate burghiele vândute sunt pentru 100m și cel puțin 200mm. Putem apoi pune mai multe în paralel.

dedeleco a scris:Pe roca solidă, este diferit, cu diamant, este lent și, prin urmare, scump!


Nu, pentru ciocanele moderne, ciocanele rotative nu au nevoie de un diamant, deoarece adaugă un ciocan de înaltă frecvență, pe care burghiele nu. Nu știu de ce, acest lucru este istoric sau este o problemă a vibrațiilor care filtrează lungimea tijei?

Pentru alte terenuri este nevoie de apă sub presiune, eventual cu spumă, care rezolvă și problema evacuării prafului.

dedeleco a scris:Această soluție pentru un balon nu este convențională și crește foarte mult greutatea lor goală cu masa straturilor cu capacitate termică mare.


Designul izolației este complex, ușor de greșit. În special, mulți uită că izolatorii convenționali întârzie doar eliberarea de căldură.

Pentru această problemă, ne putem gândi să nu izolăm baloanele, ci partea centrală în care le-am pus. Astfel, pot fi utilizate rezervoare standard din oțel inoxidabil.

Pe de altă parte, după explicația dvs., ne putem gândi să folosim pur și simplu un perete de pământ în jurul acestei camere, cu adăugarea unei simple izolații a radiației.

De asemenea, cred că izolația sub vid, care a fost la urma urmei cunoscută, este puțin folosită, în timp ce aspirarea a devenit relativ simplă (pompe de vid cu membrană, tip http://www.knf.fr ).
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Napo, piticul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 180
Înregistrare: 04/03/10, 10:43
Locul de amplasare: Undeva peste curcubeu




de Napo, piticul » 14/04/10, 11:43

bonjour,

pe alta forum vorbind despre depozitarea inter-sezonieră prin tunel cu role, am văzut un proiect care te-ar putea interesa

http://www.capenergies.fr/fichiers/evenements/seminaire%20capenergies%20derbi/07%20jautardCEFIIM%204-04-07%20ARBOIS.pdf
0 x
Dintre toți cei care nu au nimic de spus, cei mai plăcuți sunt cei care tăcut
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 14/04/10, 13:20

Poate fi văzut pe partea panourilor solare cu aer http://solarwall.com/fr/produits.php pentru o investiție relativ mică ... și performanță aleatorie.

@+
0 x
Frederic

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 362