Acest subiect este blocat [de justemilieu]

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 14/04/10, 10:58

bernardd a scris:
a scris:În plus, oamenii care spun că nu ar trebui să judeci sunt paradoxali pentru că a spune ceva înseamnă a judeca.


Este greșit: a spune că acest eveniment m-a întristat sau m-a enervat nu este o judecată. Ce se întâmplă dacă toată lumea a fost deja capabilă să simtă și să spună ce simte ...

A spune că temperatura apei de baie este la 36 ° C nu este nici o judecată și este unul dintre marile avantaje ale procesului științific: a vorbi despre fapte, a imagina fapte și a le testa. .


Dacă, dacă insist, prima este o judecată a valorii, a doua este o judecată de fapt.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Jugement_% ... _de_valeur
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 14/04/10, 12:24

a scris:
bernardd a scris:Este greșit: a spune că acest eveniment m-a întristat sau m-a enervat nu este o judecată. Ce se întâmplă dacă toată lumea a fost deja capabilă să simtă și să spună ce simte ...

A spune că temperatura apei de baie este la 36 ° C nu este nici o judecată și este unul dintre marile avantaje ale procesului științific: a vorbi despre fapte, a imagina fapte și a le testa. .


Dacă, dacă insist, prima este o judecată a valorii, a doua este o judecată de fapt.
http://fr.wikipedia.org[url] / wiki / Judgment_% 28philosophy% 29 # Judgments_of_facts_and_judgments_of_value [/ url]


Pentru că te pui pe tărâmul filozofiei ... fără să spui asta.

În franceză, o judecată este o afirmație subiectivă, care se numește „judecata de valoare implică evaluarea și aprecierea subiectivă„în filozofie.

Și precis, un „judecata faptică implică observarea neutră și obiectivă.„este opusul judecății, prin definiție subiectiv.

Acum, luând acest vocabular filozofic, într-adevăr al doilea este o judecată de fapt.

Dar prima este și o judecată de fapt: tristețea sau furia sunt emoții primare, care corespund unor reacții fiziologice bine identificate formal, vizibile atât pe față, cât și în creier cu un RMN.

Și este cu atât mai mult o judecată de fapt, deoarece persoana care experimentează această emoție este cea care o spune: nimeni nu-i poate nega faptul emoțiilor sale.

Este o judecată de valoare când cineva își permite să descrie sentimentele altuia.
0 x
Un bientôt!
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 14/04/10, 12:49

Nu vreau să intru în dezbaterea semantică pentru că nu o înțeleg, dar când spui:


Bernardd a scris:În franceză, o judecată este o afirmație subiectivă


Cu toate acestea, petrecem mai mult timp făcând „afirmații” subiective (este frumos, este urât, este bine, este rău) decât obiective care sunt responsabilitatea exclusivă a științei (ceea ce puțini oameni fac). știu doar puțin).

Și pentru multe domenii știința nu are răspuns: moral, simțit, etică, dragoste, ....
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 14/04/10, 13:01

Nu este nevoie să spun că aș prefera deja fizica / matematica decât filosofia / franceza în clasa a VI-a și asta nu s-a schimbat aproape 6 de ani mai târziu : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 14/04/10, 16:45

a scris:On tot petrece mai mult timp făcând „afirmații” subiective (e frumos, e urât, e bine, e rău)


Nu tot "on":-)

Dar asta este problema pe care am avut-o în minte când am scris „Și dacă fiecare era deja capabil să simtă și să spună ce simte ...” pentru că rezultatul nescris a fost: „mai degrabă decât să-și petreacă timpul a judeca sub influența emoțiilor ”.

Într-adevăr, judecata este rezultatul emoțiilor dureroase nepercepute (tristețe, frică, furie). Spun dureros și nu negativ: încerc să nu judec ;-) Pentru că aceste emoții sunt necesare, pentru siguranță, pe o bază ad hoc.

Dar toate reclame, ziare, televiziuni, partide politice, religii și chiar educație lucrează pentru a faceésună aceste emoții pentru a le amplifica, deoarece fac reacții predictibile și permit ... controlul.
0 x
Un bientôt!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 14/04/10, 16:56

Christophe a scris:Nu este nevoie să spun că aș prefera deja fizica / matematica decât filosofia / franceza în clasa a VI-a și asta nu s-a schimbat aproape 6 de ani mai târziu : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


Tocmai nu este filozofie: nu există botulism aici, tradus și în BHL (Botulic Heavy Lying), este toxic :-)

Am avut aceeași problemă, până când profesorul de filosofie a încercat să ne explice filosofia științelor exacte: deoarece el nu înțelesese cu adevărat, ne-am distrat mult :-)

Dar am ajuns să ajungem la concluzia că, probabil, el nu înțelesese mai mult în alte domenii decât în ​​cel pe care îl știam ...
0 x
Un bientôt!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 19/04/10, 22:41

Abia recent am devenit conștient de firul blocat. Regret atât această închidere, cât și cuvintele excesive aleEDF: Violența pe care o predică ca răspuns la violența care există deja nu ar face decât să înrăutățească lucrurile.
Dacă îi înțeleg sentimentul, nu îl pot aproba: nu are prea mult sens să denunțăm (cu precizie și cu argumente bune) o violență care ar fi rea și să încurajăm o violență care ar fi devenit brusc bună odată ce a schimbat părțile. .

Mai mult, așa cum am scris deja, oricât de detestabile ar fi unele persoane care joacă un rol important în agravarea nedreptăților, ar fi o greșeală gravă să confundăm ceea ce face parte dintr-un sistem și cele care nu sunt. ca marionete. Sentimentalismul nu poate lua locul analizei.

Christophe vorbeste despre „... ecologiști radicali și extremiști pe net care își varsă ura ...
Fără a nega complet fenomenul, aș dori să subliniez că ecologia „radicală” este mai presus de toate cele care încearcă să combată problemele de la rădăcină, CAD atacând cauzele acestora și, în special, cele politice și economice.
Se diferențiază de ecologia instituțională, ilustrată în special de Yann-Arthus Bertrand, care insistă mai întâi asupra prejudiciului * prin eliminarea cauzelor și apoi propunerea unui „catalog” de măsuri tehnice sau administrative susceptibile de a remedia consecințele.
În realitate, este mai puțin o chestiune de eliminare a neplăcerilor decât de definire a dozelor acceptabile prin stabilirea unui echilibru între, de exemplu, sănătatea publică și economie, cel mai important lucru fiind să „înecăm peștele” într-o pură dezbatere. tehnocratic care exclude imediat și definitiv principalul factor interesat: cetățeanul.

* prin faptul că nu neagă realitatea faptelor, „experții” își confirmă imaginea seriozității la un cost redus.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 26/04/10, 13:45

Da, există unele cu adevărat raz-le-bol!

Mai ales acest tip de cuvinte agresive:

yoananda a scris:
Obamot a scris:Pentru a reveni la fund. Există totuși o problemă serioasă a priorităților. Ar fi mai bine să ne gândim la întrebările corecte și să știm dacă dorim să ne scufundăm în energia nucleară sau chiar în alte războaie petroliere, în timp ce suntem încurcați într-o formă de șantaj militar, în coaliuni pe care nu le dorim. .. Și care va conduce inevitabil la mari instabilități regionale. Sau dacă suntem gata să facem concesii pentru alegeri energetice „Cel mai mic impact” ... În orice sens al cuvântului.

Și cine credeți că ne va intra în energia nucleară?
În orice caz, rezervele au fost mult supraevaluate, super-fenix abia născut din cenușa sa radioactivă ... deci problema nu apare cu adevărat din cunoștințele mele. Centralele sunt în epuizare.
Pentru ortografie, sunt demografic, va trebui să te obișnuiești cu el sau să-mi filtrezi postările.
Pentru tonul peremptoriu, este la fel, am un caracter de porc. Pe scurt, sunt un idiot.
După aceea, nimic nu te obligă să-mi răspunzi!


Acest tip de reacție bazat pe un ego disproporționat (și nu un interes social pentru comunitatea economiștilor) merită pus la ordine. Observ, de asemenea, o mare asemănare de ton și metodă cu Recyclinage, aceeași adresă IP?
0 x
recyclinage
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1596
Înregistrare: 06/08/07, 19:21
Locul de amplasare: teren de artist




de recyclinage » 26/04/10, 14:04

ura cere ură


Înțeleg asta cu forța de a nu fi ascultat
se aud țipete și lovituri

Cred că strigând adevărul aici ne-am simțit reprimați și uitați

dar uităm adesea că majoritatea subiecților fac un buzz

nimeni nu ne răspunde, dar mulți vin și citesc

este asta acceptarea
sau nu ?

este o altă dezbatere

dacă răsfoiești informațiile, vei observa că vin multe proteste de aici

cu alt verb și altă gramatică

ei privesc

Uite ce?

soluțiile pentru tine mediul fericit
sau tu obamot
Mă înșel, este al lui Christophe
unde pot fi eu


lumea se schimbă
lumea avansează

nu pentru că sunt bogat sau sărac
ales ministru sau cenzor de poliție

ci pentru că pe internet singura cale este aceea a rațiunii

aici tuturor nu le pasă dacă ești mare slab sau gras

important este cauza ta
important este să spui adevărat sau fals

motivul celui mai puternic de aici nu există

rămâne doar motivul

lupta împotriva opresorului
dar nu luptați între voi (face răului o favoare)


Știu dinainte că cuvântul meu aici nu are prea multă greutate

dar cuvântul tău din lume schimbă lucrurile pe scara lor

războiul abia a început

nu am câștigat
nu am pierdut

jocurile swap sunt abia începute
0 x
recyclinage
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1596
Înregistrare: 06/08/07, 19:21
Locul de amplasare: teren de artist




de recyclinage » 26/04/10, 14:43

Obamot a scris:
Acest tip de reacție bazat pe un ego disproporționat (și nu un interes social pentru comunitatea economiștilor) merită pus la ordine. Observ, de asemenea, o mare asemănare de ton și metodă cu Recyclinage, aceeași adresă IP?



într-o zi vei învăța să-i respecti pe ceilalți

veți înceta să-i zdrobiți pe alții cu așa-numita voastră superioritate

și veți împărtăși păgânilor din genul meu pentru a găsi o soluție

și nu mai este pentru auto-promovare

Prin lungul șir de greșeli de ortografie veți vedea o mie și o poezie și veți cânta libertatea și legalitățile între toți

vei fi uitat de starea ta și vei înțelege unirea care ne unește


chiar dacă îți petreci viața scuipând în fața mea

într-o zi vei înțelege că tu și cu mine suntem la fel

ortografia ta îți va părea ușoară
și vei fi înțeles verbul a iubi


cu cât mă urăști mai mult cu atât te iubesc mai mult
niciodata sa nu uiti
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 206