Scăderea: începutul deficitului de ulei în 2015?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 25/04/10, 19:52

„Soluțiile” sale biotehnologice sunt doar prostii.

nu, pentru că sunt în afara zonelor agricole organice care sunt prostii, pentru că câtă plantă sau paie se aruncă pentru a face boabe de grâu sau porumb sau orez !!
Putem cultiva alge, sau altele, pe mare, în deșerturi, etc, în afara oricărei suprafețe agricole și să recuperăm toată masa carbonică pentru combustibil !!
În orice caz, suntem nevoiți să reînnoim oxigenul (care în fotosinteză provine din apă), într-o cantitate egală cu ceea ce se consumă, deoarece altfel vom pierde acest oxigen care este într-o cantitate destul de mică în atmosferă (1 / 2000 de oxigen prezent în oceanele H2O).
În prezent consumăm prea mult acest oxigen producând prea mult CO2.
Pe pământ există destui combustibili fosili, cărbune, petrol, metan (clatharati), gaze etc., pentru a arde tot oxigenul din atmosferă !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/04/10, 20:20

Indiferent unde sunt „cultivate”, suprafețele necesare vor induce, ca întotdeauna, modificări ale mediului.
Zonele care vor fi puse în joc vor fi complet nerezonabile, soluțiile sale pot fi aplicate doar la scară mică, nu ca o alternativă la petrol.


În plus, așa cum a subliniat Obamot, este totuși un mijloc (de a minți) să-i facă pe oameni să creadă că o soluție miraculoasă va face posibilă continuarea vieții ca înainte, prin prădarea de toate ...
În plus, biotehnologia este adesea sinonimă cu OMG-urile ... atenție la pericol!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/04/10, 20:51

Sen-no-sen: nu am spus-o exact așa, dar a trebuit să mă gândesc foarte tare : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Da, asta este clar din care ar trebui să ieșim. Acest sentiment de responsabilitate ar trebui să fie bine dezvoltat în școli.

Pe pământ există destui combustibili fosili, cărbune, petrol, metan (clatharati), gaze etc., pentru a arde tot oxigenul din atmosferă !!

Dedelco, practic spuneți același lucru, dar cu alte cuvinte. Deci sunteți de acord cu privire la substanță, dar nu la metodă. Nu contează că am înțeles (eu) : Mrgreen:
0 x
yoananda
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 60
Înregistrare: 30/10/09, 15:32




de yoananda » 25/04/10, 21:07

Obamot a scris:Pentru a reveni la fund. Există totuși o problemă serioasă a priorităților. Ar fi mai bine să ne gândim la întrebările corecte și să știm dacă dorim să ne scufundăm în energia nucleară sau chiar în alte războaie petroliere, în timp ce suntem încurcați într-o formă de șantaj militar, în coaliuni pe care nu le dorim. .. Și care va conduce inevitabil la mari instabilități regionale. Sau dacă suntem gata să facem concesii pentru alegeri energetice „Cel mai mic impact” ... În orice sens al cuvântului.

Și cine credeți că ne va intra în energia nucleară?
În orice caz, rezervele au fost mult supraevaluate, super-fenix abia născut din cenușa sa radioactivă ... deci problema nu apare cu adevărat din cunoștințele mele. Centralele sunt în epuizare.
Pentru ortografie, sunt demografic, va trebui să te obișnuiești cu el sau să-mi filtrezi postările.
Pentru tonul peremptoriu, este la fel, am un caracter de porc. Pe scurt, sunt un idiot.
După aceea, nimic nu te obligă să-mi răspunzi!
0 x
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 16/05/10, 13:53

Am citit prima pagină a subiectului, mă doare capul acum ... cred că speculați pe baze nefondate ... am fost deja mințiți și manipulați, cred că încă o facem acum ... pentru a vedea dacă există o penurie reală, va fi necesar ca sistemul creat acum să rupă gura și acolo vom înțelege cu adevărat deficitul care ne amenință dacă va fi fondat !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/05/10, 14:50

Am citit prima pagină a subiectului, mă doare capul acum ... cred că speculați pe baze nefondate ... am fost deja mințiți și manipulați, cred că încă o facem acum ... pentru a vedea dacă există o penurie reală, va fi necesar ca sistemul creat acum să rupă gura și acolo vom înțelege cu adevărat deficitul care ne amenință dacă va fi fondat !!!


Bună!
Se pare că majoritatea țărilor producătoare de petrol (Arabia Saudită în primul rând) au mințit în mod deliberat cu privire la rezervele lor.
Există, de asemenea, semne clare: de ce statele unității au atacat Irakul și Afganistanul?
De ce au atacat rușii Georgia?
Dacă rezervele erau atât de mari, de ce să-ți asumi atâtea riscuri geostrategice?


Este necesar să facem diferența între rezerva absolută de ulei (care este gigantică) și rezerva exploatabilă la costuri reduse (în procesul de uscare).
Pentru că la un moment dat, va fi mult mai economic utilizarea energiei regenerabile (cred că acest lucru a fost deja de 10 ani!).
Manipularea constă tocmai în păstrarea noastră în ulei ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 16/05/10, 18:00

sen-no-sen a scris:
Am citit prima pagină a subiectului, mă doare capul acum ... cred că speculați pe baze nefondate ... am fost deja mințiți și manipulați, cred că încă o facem acum ... pentru a vedea dacă există o penurie reală, va fi necesar ca sistemul creat acum să rupă gura și acolo vom înțelege cu adevărat deficitul care ne amenință dacă va fi fondat !!!


Bună!
Se pare că majoritatea țărilor producătoare de petrol (Arabia Saudită în primul rând) au mințit în mod deliberat cu privire la rezervele lor.
Există, de asemenea, semne clare: de ce statele unității au atacat Irakul și Afganistanul?
De ce au atacat rușii Georgia?
Dacă rezervele erau atât de mari, de ce să-ți asumi atâtea riscuri geostrategice?


Este necesar să facem diferența între rezerva absolută de ulei (care este gigantică) și rezerva exploatabilă la costuri reduse (în procesul de uscare).
Pentru că la un moment dat, va fi mult mai economic utilizarea energiei regenerabile (cred că acest lucru a fost deja de 10 ani!).
Manipularea constă tocmai în păstrarea noastră în ulei ...


Nu sunt de acord, am nevoie de dovezi pentru a spune că ... nu speculații ... Eu spun că atunci când sistemul actual va fi liber, atunci putem discuta ... fără să vrem

atenție Sunt de acord că unele națiuni atacă alte țări pentru petrol ... da, este adevărat, îl recunosc
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/05/10, 19:41

atenție Sunt de acord că unele națiuni atacă alte țări pentru petrol ... da, este adevărat, îl recunosc


Și de ce credeți că unele națiuni atacă altele?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 16/05/10, 21:02

Nu aș spune că stimulentele fiscale pentru izolare, încălzirea lemnului, panourile solare și pompele de căldură sunt o modalitate de a ne menține dependenți de petrol.
Am găsit chiar că politicile noastre au făcut prea mult, dar se pare că a fost necesar să provoace șoc psihologic. Misiune îndeplinită, deoarece toată lumea susține că este verde acum, iar acest lucru explică scăderea subvențiilor: oamenii sunt conștienți și investesc în economii de energie chiar și fără asistență guvernamentală. Atât de bine făcut pe acesta.
Evident, aceasta se referă doar la clădire, dar este zona în care economiile sunt cele mai ușor de făcut și mi se pare o politică bună să investești mai întâi acolo unde randamentul investiției va fi cel mai rapid.
Ceea ce ne lipsește în prezent este o estimare a efectului investițiilor făcute asupra consumului de petrol. De exemplu, clienții care mi-au cumpărat o sobă cu peleți își reduc consumul de combustibil sau gaz cu 75 până la 100%. Dacă avem în vedere că arde la fel de mult în mașina lor, este totuși un consum de energie cu fosile cu 35 până la 50% mai mic. Ditto pentru izolare, practic toate locurile de renovare pe care le văd sunt destinate izolării exterioare.
Un efort notabil este în curs de a reduce consumul de energie fosilă
Solartec este, de asemenea, un proiect interesant, deoarece va produce ziua în care cererea este mai puternică. Producția va corespunde mai bine consumului, ceea ce va limita deșeurile actuale (vezi controversa cu brokerul de energie electrică). câștigul ar fi apoi mai mare decât producția sa singură.
Mai sunt multe de făcut, cum ar fi filtrarea prafului din fumul de lemn sau reducerea călătoriilor noastre prin încurajarea oamenilor să trăiască în apropierea muncii. Dar mi se pare că ar trebui să vedem deja efectul investițiilor „verzi” asupra facturii noastre de petrol.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Epuizare: începerea lipsei de petrol în 2015?




de moinsdewatt » 08/11/14, 13:21

începerea lipsei de petrol în 2015?

Nu, nu.

Goldman Sachs scade prognoza prețului la petrol

Les Echos 28 oct 2014

Pentru începutul anului 2015, banca comerciantă americană se așteaptă la un preț pe baril de brut brut (WTI) la 75 de dolari (față de 90 de dolari înainte) și un preț de brent la 85 de dolari (față de 100 de dolari până acum).

Prețurile petrolului au scăzut din nou ieri în sesiune, scăzând sub 85 de dolari pentru brent și 80 de dolari pentru WTI. De asemenea, sectorul a fost înregistrat pe piața bursieră

http://www.lesechos.fr/journal20141028/ ... 058143.php
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231