Motor diesel pe pendulul ulm

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 17/05/10, 15:22

Christophe a scris::şoc: :şoc: :şoc:

Vei face pe niște motocicliști să țipe acolo !! Nu amestecați totul ... da de când inginerii sunt fericiți (există mult mai rău decât CX, cred că apoteoza este NR750!) Dar în mașină au existat și teste + sau - dubioase!

Mi-ar plăcea să văd viața motoarelor de mașini dacă acestea funcționează la același tur mediu ca motocicletele ... și cu aceeași utilizare (stil de tragere la rece, așa cum fac unii motocicliști), aceeași putere specifică și putere specifică ...

Cunoști viața unui motor Ferrari? : Cheesy: : Cheesy:

Motoarele auto nu sunt „proiectate” să depășească 4 până la 5000 de ore de funcționare (rulmenți, de exemplu). Motocicletele trebuie să fie cu 1 sau 2000 de ore mai puțin ... dar forțele nu sunt aceleași, când dublăm RPM-urile, au înmulțit cu 4 forțele interne ale motorului ...

Deci, dacă doriți un motor de încredere, trebuie să treceți la motorul industrial ... dar atunci un motor diesel industrial de 20 CP cântărește 100 kg! Ieșiți din aviație!

Macro a scris:Chiar și un motor 1.4D PSA care ar consuma 100% grăsime de porc va fi mai fiabil decât cel mai bun motor pentru motociclete ...


Așa că mă îndoiesc !! Un altul care nu a auzit de fiabilitatea modelului VFR 750 ... : Mrgreen:


4 până la 5000 de ore de funcționare... la o medie de 60 km/h pe o caroserie medie care este de 240 până la 300 km...
In prezent conduc un Alfa 156 1.9jtd 110cp care a fost condus intotdeauna de un motociclist francez pe autostrazile germane, franceze si elvetiene... Are 256 km cu motorul sau in intregime original...

Christophe, prin design, motoare auto, nu va atinge niciodată turațiile motocicletelor (deși am văzut unele motoare CX care durează 10 rpm), dar pot garanta că un motor auto lubrifiat răcit corespunzător deține. ..Ajutam pentru un tip care își făcea debutul la raliuri pe un 000GTI golf 1 reamenajat cu carbohidrați ... Mașina avea 1.6 km și făcuse Raliul doar de la ieșirea din concesiune. ..A fost doar aproximativ 175 CP pe el .. Dar bine a lovit de fiecare dată când a fost început ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 17/05/10, 15:32

Christophe a scris:
Cunoști viața unui motor Ferrari? : Cheesy: : Cheesy:



Cunosc doi piloti Ferrari...
Unul dintre ei are un 250GTO care are deja, sa zicem, mai mult de o rotatie a contorului (5 cifre) fara interventii majore la motor (omul bun are 70 de ani)

Celălalt avea 3 mașini, un F40, un F50 și cel mai mic, un F60 Enzo...

F50 suferea de o lipsă evidentă de fiabilitate (cutie de viteze robotică și turbo care au făcut 20 km) conduce F000 de vreo 5 sau 6 ani (nu în fiecare zi..doar duminica... În timpul săptămânii are un maestru). tomberon : Mrgreen: ) nu se plânge de fiabilitate
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/05/10, 15:33

Dezbaterea este interesanta dar complet HS....

Un motor (motocicletă, mașină...kid kif) se uzează de 4 până la 5 ori mai mult în oraș (pe km) decât pe șosea și autostradă. Cu toate acestea, 3/4 din km (pe durata de viață a vehiculului) mașinilor actuale se fac în oraș sau periurban! Ieșiți de pe autostradă atunci! Revenim la problema modificărilor dietei!

Am fost recent la Paris, blocat pe „grand perif”, motorul unei mașini pariziene care are 200 km trebuie să fie mult mai uzat decât cel al unei mașini „de țară”...

Când vorbesc despre uzură, evident că nu piesele de uzură sunt părțile interioare ale motoarelor (rulmenți, bucșe, distribuție etc.) care sunt cu siguranță schimbătoare, dar scumpe pentru mecanicii care mai îndrăznesc să deschidă motoarele (caia de rulare). 'extincţie).

Iată o întrebare interesantă: de ce nu facem (mai mult?) joc supape la mașini?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 17/05/10, 15:36

Christophe a scris:Iată o întrebare interesantă: de ce nu facem (mai mult?) joc supape la mașini?


Pur și simplu pentru că jocurile de pe comenzile supapelor au fost ajustate automat încă din anii 80. : Cheesy:

Unele mașini echipate cu motoare VM înainte de 1994 mai aveau nevoie de această ajustare, care acum a dispărut...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/05/10, 15:38

Ok atunci corolar: pkoi nu există un sistem automat de degajare la motoarele de motociclete? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6524
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 17/05/10, 15:46

Christophe a scris:Ok atunci corolar: pkoi nu există un sistem automat de degajare la motoarele de motociclete? :şoc:


Pasque nu a ales-o pe cea potrivită pentru tine : Cheesy:

600KLR al fratelui meu avea supape controlate de tachete hidraulice ca orice mașină cu arbore cu came deasupra capului din anii 80/90... Asta nu l-a împiedicat să fie un rahat incapabil să parcurgă 30 km fără să arunce totul în aer...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/05/10, 15:55

Pfff... ușor! S-ar putea să nu am o recuperare automată, dar măcar nu-mi distrug motoarele în 30 km, parcă merge în familie? : Cheesy:

Uleiul de rapiță este pentru rezervorul motorinei dvs., nu pentru baia de ulei a motocicletelor dvs.! : Lol: : Lol:

ps: nici ridicatoarele hidraulice nu sunt „eterne”: http://passiongolfgti.com/article.php?id_article=265
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/05/10, 16:14

Un articol pentru a reorienta și susține ideea unei injecții în 2 timpi în utilizarea ULM: https://www.econologie.com/forums/le-moteur- ... t9677.html
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/05/10, 17:24

bonjour

Iată o întrebare interesantă: de ce nu facem (mai mult?) joc supape la mașini?



În mașinile americane, modernizarea hidraulică a fost larg răspândită de foarte mult timp, dar sunt motoare lente.
motorul de mare viteză 8000 și 10000 rpm nu se amestecă bine cu ridicătoarele hidraulice (lifters)

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/05/10, 17:27

Acolo am răspunsul meu (bănuiam că era puțin legat de RPM). Mulțumesc Andrei.

Ciudat, însă, că Honda, care a dezvoltat prima distribuție variabilă de pe piața VTEC, nu a găsit o soluție tehnologică la această problemă...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 301