Noi teme pe forums economie?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 19/06/10, 22:19

Obamot a scris:Mă întreb ce o poate gândi mătușa Ginette care merge la cumpărături la supermarket cu un buget de pensii strâns ?! Ceea ce spui este bun în teorie (în același timp, a fi maniacian în materie de sănătate poate fi foarte bine soluția universală [SIC, adică cuvintele tale] dar toată lumea cu acest tip de practică / vorbire ar fi în stare bună de sănătate? Ar trebui să pedepsim sever pe cei care continuă să joace yoyo?) În practică, poate fi o altă pereche de mânecile amha.

Snag: Nu iau poziție (deja fac destul în fire : Cheesy: ) Spun doar că trebuie să fii atent cu anumite cuvinte .... O părere printre mulți despre o poveste despre titlul subiectului! Asta lasă dezbaterea deschisă ... : Cheesy:

Ahmed a scris:Medicii sunt manageri dedicați ai
Ministerul Sănătății, ce titlu frumos! Dacă Ministerul Economiei și-ar schimba numele în Ministerul abundenței, asta ar face oamenii să râdă (galben!) ...

: Mrgreen:

cei care joacă yoyo sunt deja pedepsiți din oficiu,
ar trebui condamnat la moarte și pe termen scurt! : Mrgreen:
vezi acum problema?

sănătatea este ușor de înțeles,

dar ai și sport, schimbul de plante și tot
Pe scurt este necesar să facem pedagogie
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 28/06/10, 18:26

Hula văd că a inspirat oamenii. Du-te citeste totul!

avibel a scris:Este adevărat că propunerea mea poate fi confuză. Am o alta:
Ce zici retete pentru utilizare durabila spre deosebire de „rețete de unică folosință”?


Iată compromisul pe care l-am găsit: Consum durabil, alimente și rețete verzi nu este un nou sub forum ci cel al „consumului durabil și responsabil” care a fost redenumit. Altfel ar fi făcut prea multe duplicări ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 28/06/10, 18:43

Christophe a scris:Hula văd că a inspirat oamenii. Du-te citeste totul!


Ei bine, am citit propunerile tale în diagonală.

Deci un ban forum „Sănătate, poluare și prevenirea riscurilor” ce ați spune?

În ceea ce privește consumul durabil, ne-am putea baza pe această rubrică forum https://www.econologie.com/forums/pollution- ... -vf35.html nu este foarte activ, redenumindu-l ... : Idee: :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Avibel
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 03/11/09, 17:10
Locul de amplasare: Var-The Guard




de Avibel » 28/06/10, 20:27

Christophe a scris:Deci un ban forum „Sănătate, poluare și prevenirea riscurilor” ce ați spune?

Bună treabă de sinteză Christophe, pentru că nu am evidențiat dezacordurile dintre triburile galice, te felicit!
O mică precizie: banii forum "Consum durabil, alimente și rețete verzi„va fi conținut în”Sănătate, poluare și prevenirea riscurilor„sau este opusul?
0 x
A evolua înseamnă a ceda soartei
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 28/06/10, 22:24

Nu, nu avem "sub sub forum„(dar de fapt ar fi posibil), 2 vor fi, așadar,„ la aceeași înălțime ”... accesibil din index ...

De exemplu, impactul particulelor de la încălzirea lemnului asupra sănătății este sănătatea / poluarea, dar nu chiar consumul / alimentele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 28/06/10, 23:46

avibel a scris:
Christophe a scris:Deci un ban forum „Sănătate, poluare și prevenirea riscurilor” ce ați spune?

Bună lucrare de sinteză Christophe
+1

Apropo nu spunem "otrăvire"... pentru "Sănătate" mai degrabă decât "poluare"? Dacă da, eventual:

(Sănătate;) Prevenirea riscurilor, cauzelor și efectelor

(Poluarea :) Consum durabil și rețete ecologice
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 29/06/10, 10:40

Obamot a scris:(Sănătate;) Prevenirea riscurilor, cauzelor și efectelor

(Poluarea :) Consum durabil și rețete ecologice


Nu am înțeles totul ... :?:
Le forum consumul este deja „făcut”: https://www.econologie.com/forums/consommati ... -vf51.html

În ceea ce privește poluarea din agricultură (deci indirect din alimente), există acest lucru forum: https://www.econologie.com/forums/agricultur ... -vf37.html

Pentru a rezuma:
a) Primul = alimentele din punct de vedere al consumului, prin urmare, consumator
b) Al doilea = alimente din punct de vedere al producției, prin urmare, producător

Sunt bun sau nu? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 30/06/10, 08:40

Christophe a scris:Sunt bun sau nu? : Cheesy:


Bah! Rămâne o zonă de „cercetare”, de aceea îmi place dezbaterea intelectuală care se învârte! :D

Cum văd schema lucrurilor:

Poluare ...
> provoacă otrăviri mai mult sau mai puțin grave
>> care presupune demonstrarea simptomelor
>>> ceea ce duce la conștientizare
>>>> care declanșează o acțiune adecvată

Poluarea este, în principiu, exogenă la tot ceea ce ține de „sănătatea noastră fiziologică” ... (dacă excludem producția de „produse” rezultate din stres, în interiorul corpului uman). Deci, deoarece secțiunea ad hoc există deja: da „Ești bun”! : Cheesy:

Deci ar putea rămâne acest lucru?

(Sănătate;) Prevenirea riscurilor, cauzelor și efectelor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 30/06/10, 11:18

Da, am propus chiar mai sus:

„Sănătate, poluare și prevenirea riscurilor”


Ceea ce este foarte aproape de:

„Sănătate, prevenirea riscurilor, cauzelor și efectelor”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 30/06/10, 11:35

Ok, cei doi centi ai mei ...

Nu sunt eu, ci doar asta ierarhic vorbind, ar trebui să vezi în cele din urmă "poluare" ca una dintre cauze provocând tulburări ale „Sănătate“ printre multe altele, cum ar fi:

- boli;
- accidente;
- incendii non-incendiare;
- răutate umană (agresiuni, fapte penale etc.)
- probleme climatice;
- dependențe;
- legi inadecvate (factori de risc);
- iatrogeneza;
etc. Și nu numai cauza (ceea ce ar putea sugera titlul și / sau cel puțin să inducă o reducere a sferei de discuție?)

Prin urmare, "Poluare" este deja inclus într-unul sau două locuri din titlu.
Sub:
- „cauze”;
și / sau
- „riscuri”;

De aceea, evidențiați-o în special în această secțiune?
Ceea ce ar face-o să predomine peste oricare dintre „cauze” din lista de mai sus?
În cele din urmă, problema relației dintre „cauză și efecte” fusese deja discutat în foarte multe fire, cu un anumit consens asupra interesului său.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228