Pac sau gaz de condensare?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/06/10, 13:14

Ei bine, la 20 de euro, este încă în general o pompă de căldură apă/apă subterană...

Pompele de căldură aer-aer la acest preț sunt doar o înșelătorie, chiar și pentru o casă completă...

Aproximativ, numărând 3000€ pentru 2 sau 3 despărțiri exterioare și 2000€ pentru 4 până la 6 despărțiri interioare (1 pentru 2 camere dacă o casă bine proiectată) = 5000-6000€ este un maxim mare și țintesc deja sus! !

Pretul materialului cu taxe incluse dar neinstalat.
0 x
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26




de mai gisier » 10/06/10, 18:04

Buna ziua, am dat peste acest link care mi se pare un compromis bun in ceea ce priveste intrebarea mea.

Va reamintesc ca sunt deosebit de atenta la costul + amortizarea viitoarei mele instalatii de incalzire si apa calda.


Economiile de făcut par cu adevărat surprinzătoare; Vorbesc in cazul unui cazan in condensatie + boiler solar.

Un cazan pe gaz costă atât de mult pentru apă caldă?

Puteti confirma ca este o adevarata economie sa instalez un incalzitor de apa solar stiind ca am un risc de 90% de a instala o centrala pe gaz in condensatie si ca datorita unui rezervor ar putea produce si ceva?

si in sfarsit ai avea preturi aproximative pentru instalarea unui incalzitor solar de apa pentru 4 persoane?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.

http://www.climamaison.com/chauffage-so ... hp?Doss=31
0 x
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26




de mai gisier » 10/06/10, 18:08

pentru ce este surprinzator vorbesc de 792 euro economii/an.
0 x
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26




de mai gisier » 10/06/10, 18:17

in sfarsit in cazul meu (instalatie noua) asta ar insemna sa economisesc in jur de 700 euro pe an pentru ca nu am o instalatie veche, intre centrala in condensatie pentru incalzire + ACM si centrala in condensatie pentru tot.
Ce crezi?
0 x
știință
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/06/10, 21:09
Locul de amplasare: Vendée




de știință » 10/06/10, 19:01

Buna ziua, avand in vedere ce spui, as merge si eu pe un cazan pe gaz in condensatie cu pardoseala incalzita la temperatura joasa, iar daca il combini si cu incalzitorul individual de apa solar, ei bine e top dupa parerea mea.

Puteti confirma ca este o adevarata economie sa instalez un incalzitor de apa solar stiind ca am un risc de 90% de a instala o centrala pe gaz in condensatie si ca datorita unui rezervor ar putea produce si ceva?


Tocmai un CESI are intotdeauna nevoie de backup, electric sau hidraulic, in acest caz ar fi backup hidraulic realizat de centrala ta, rezervorul cazanului urmand de fapt inlocuit de catre preparatorul CESI.

Pe de alta parte, izolatie cu un R=5 pe tavan nu mi se pare ca "urias" suntem mai mult in jur de 6 sau 7 nu?
0 x
mai gisier
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/12/08, 22:26




de mai gisier » 10/06/10, 20:23

Bine, am primit răspunsurile la întrebările mele. Mai trebuie să văd prețurile unui cesi și latura estetică, pentru că și asta trebuie luat în considerare..

pentru plafonul r=5 cu 200mm vată de stâncă, nu?
clasic ce?
0 x
știință
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/06/10, 21:09
Locul de amplasare: Vendée




de știință » 10/06/10, 20:40

da clasic :D dar pentru „superizolație” poți să tastați în termen de 30 cm și să alegeți un R de 7? pentru 100 m², adică cu 10 saci în plus

Editati

Din punct de vedere estetic, daca ai un acoperis din tigla, sistemul terestru nu este prea rau http://www.terrealsolaire.com/solaire/o ... esthetique
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/06/10, 22:55

Link-ul tau:
http://www.climamaison.com/chauffage-so ... hp?Doss=31
Pavilion pentru 4 persoane, suprafata 150 m² construit în 1980, incalzit cu centrala pe gaz cu calorifere. Consum anual: 4 mm³ de gaz sau 000 € cu taxe incluse...........

Este instalatia solara care asigura apa calda menajera dar si apa calda pentru un sistem de incalzire. Aceasta este de preferință o temperatură scăzută, cum ar fi încălzirea prin pardoseală. Economiile realizate sunt intre 20% si 40%
Consum curent 1 €
Solutie de modernizare consum 968 €
economii = 792 €
.

Trebuie sa aveti deja instalata "incalzirea in pardoseala" pentru a folosi temperaturile scazute ale incalzirii solare iarna!!
Preturile sunt 2006!! Care regiune, destul de aproape de Alpi, însorită și nu prea rece?
Fără precizie asupra suprafeței colectoarelor solare de 2m2 sau 4m2, maximul este cel mai bun? natura lor, și caracteristicile, nici volumul de depozitare necesar în 1000 de litri și nu 100? ???
Costul muncii este uitat!! dublu până la triplu cu încălzire prin pardoseală la temperatură joasă. ???
Economia este pentru o casă din 1980 nu puternic izolată, cu punți termice, aproape imposibil de îmbunătățit.
Cazul tău mult mai bun:
proiectul nostru pentru o casă din lemn cu placare

Prin izolarea puternică de la început, economia poate fi mult mai puternică decât la o casă din 1980.
Cel mai bine este sa izolezi la maxim 30cm, fara punti termice sau scurgeri de aer, cu dublu flux VMC, si sa ai nevoie de cat mai putina incalzire, cu un cos prevazut pentru o soba daca este necesar, (fata de o viitoare explozie la fosile). prețurile energiei), solar termic la maxim și încălzire auxiliară practică și aproape inutilă, gaz sau pompă de căldură, dar atunci economia poate fi foarte puternică, reducând la minimum cheltuielile cu încălzirea cu combustibil fosil .
Condensul la cazan economisește doar 20% (coș special, de două ori mai scump), iar izolația maximă economisește 2 până la 400% (raportul grosimilor de izolație, în 500 aveam cel mult 1980cm (în 5, doar 1974cm, carcasă personală) și deci 2 cm dă de 30 ori mai mult, sau 6%!!)
Așa că ne putem descurca cu un cazan pe gaz ieftin, fără condensare, dar facem tot posibilul pentru izolație și energie solară, astfel încât aproape că nu avem nevoie de acest cazan.
Visul este de a stoca căldura solară de vară în subteran (2 până la 3m adâncime) pentru a o recupera iarna, eliminând toată încălzirea fosilă!!

Citiți integral site-ul informativ fiabitat:
http://www.fiabitat.com/
CONSTRUCȚIE BIOCLIMATICĂ ȘI BIOCLIMATISM
http://www.fiabitat.com/construction-ma ... atisme.php
http://www.fiabitat.com/accompagnement-passif.php
greseli de evitat:
ftp://downloads.fiabitat.com/yhdgztrk/d ... rreurs.pdf
Pe o casa noua, investitie de 50 de ani, chiar o viata, este perfect justificat sa gandesti si sa investesti optimul!!
fiabitat refuza sa renoveze case din 1970 pana in 1990, prost proiectate, nepotrivite si de refacut pentru izolare valabila!!!
Așa că profitați de construirea unei case pentru viitor și de sfârșitul combustibililor fosili, investind puțin mai mult, pentru a reduce costurile de încălzire la aproape nimic.
Casa ta se va vinde mult mai bine decat casele noi actuale, deseori proiectate cu standardele din 2005, care sunt foarte insuficiente si ies din standarde!!


proiectul nostru pentru o casă din lemn cu placare
0 x
știință
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/06/10, 21:09
Locul de amplasare: Vendée




de știință » 11/06/10, 08:09

In general sunt de acord cu tine dedeleco, in afara de faptul ca as opta mai degraba pentru o centrala pe gaz in condensatie decat pentru una de temperatura joasa, chiar daca sunt mai scumpe.
Iar in ceea ce priveste cosurile de fum, din partea mea mi se pare ca ventuzele verticale pentru centralele in condensatie nu sunt mai scumpe, dimpotriva sunt mai putin costisitoare. :D (tot ce trebuie să facem este să ne acordăm viorile pentru a ajunge la un acord ;-)
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/06/10, 13:50

Dar, trebuie să ai și tu un adevărat șemineu, pentru că în cazul unei pene de energie îndelungată, dezastru, furtună, nu mai avem gaz, nu mai avem energie electrică etc. suntem fericiți să ne putem încălzi cu lemne într-o sobă sau un șemineu primar, în loc să fim frig .
Altfel asteptam uneori zile sau saptamani, cazul meu la sfarsitul anului 1999 intr-o a doua casa, 800m cabluri electrice de reparat!!
Tehnologia noastră modernă nu este infailibilă, o uităm prea mult!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 238