Linky metru: funcționare și manual de utilizare?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Lolounette » 23/12/17, 09:25

contorul indică vârful de 51A ... dar nu am găsit dacă putem reseta aceste date la zero, așa cum am lucrat de ceva vreme instrumentele vremii au putut genera un vârf care nu are nimic de a face cu consumul curent.

Practic nu sunt mai departe, aștept să văd dacă Luko îmi poate spune mai multe ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 23/12/17, 11:33

Lolounette a scris:Practic nu sunt mai departe, aștept să văd dacă Luko îmi poate spune mai multe ...


Da, asta este problema, aveți doar un singur punct, de aici prudența mea când am spus „asta vă poate ajuta”.

Nu cred (dar nu sunt sigur) că este posibilă resetarea utilizatorului.

Cât ai abonament astăzi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Lolounette » 23/12/17, 13:47

12 kVA bazat pe încălzire complet electrică ...
dar, în realitate, încălzesc cu electricitate doar la sfârșitul nopții pentru a asigura un minim de confort atunci când mă ridic înainte de a aprinde aragazul cu lemne ...

Așa că mă întreb dacă ar fi posibilă trecerea la 9 kVA (deci 45A) știind că, în plus, am un manager de energie în tabloul electric capabil să descarce sarcina conform informațiilor trimise de contor de către teleinfo ...

Luko a primit această zi, a instalat în 2 pași 3 mișcări, parcurs foarte bine ghidat în aplicație și totul a funcționat prima dată. Acum trebuie să-i acordăm timp să analizeze semnalele electrice (se spune mini 1 săptămână)

Nu sunt acasă și văd cum se scurg euroele consumului electric pe smartphone-ul meu: este îngrijorat acest lucru în cele din urmă : Lol:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 24/12/17, 12:43

Lolounette a scris:12 kVA bazat pe încălzire complet electrică ...
dar, în realitate, încălzesc cu electricitate doar la sfârșitul nopții pentru a asigura un minim de confort atunci când mă ridic înainte de a aprinde aragazul cu lemne ...

Așa că mă întreb dacă ar fi posibilă trecerea la 9 kVA (deci 45A) știind că, în plus, am un manager de energie în tabloul electric capabil să descarce sarcina conform informațiilor trimise de contor de către teleinfo ...

Luko a primit această zi, a instalat în 2 pași 3 mișcări, parcurs foarte bine ghidat în aplicație și totul a funcționat prima dată. Acum trebuie să-i acordăm timp să analizeze semnalele electrice (se spune mini 1 săptămână)

Nu sunt acasă și văd cum se scurg euroele consumului electric pe smartphone-ul meu: este îngrijorat acest lucru în cele din urmă : Lol:


9kVA este cu siguranță redat cu un dispozitiv de încărcare decent, dacă vârful dvs. a fost de 51A până acum.

Bine, Luko îți va spune asta!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de izentrop » 14/01/18, 10:11

Pentru cei care sunt îngrijorați de sensibilitatea crescută a Linky cu riscul de a trece la o tranșă de abonament mai mare, aceasta este ceea ce găsim într-un document destinat instalatorilor Endedis http://www.enedis.fr/sites/default/file ... _03_01.pdf

Întrerupătorul este setat la maxim, dacă este un 15-60 A, la 60 A. Prin urmare, „întrerupătorul” intern asigură întreruperea în cazul depășirii puterii în raport cu contractul.
Din cele scrise la pagina 16
Curba de funcționare a întrerupătorului Linky se bazează pe curba termică a întrerupătorului.
conexiune la setare echivalentă.
- de exemplu: pentru un client cu o putere abonată de 9 kVA într-o singură fază, întrerupătorul de circuit
este setat la 60 A. Puterea contractuală de 9 kVA este monitorizată de contor: curba de declanșare a
"Întrerupătorul" contorului este echivalent cu cel al întrerupătorului setat la 45 A,
- la scurtcircuit protecția este asigurată de întrerupătorul de până la 3 kA și de siguranțele AD pentru curenți de
scurtcircuit superior.
În principiu echivalent cu funcționarea întrerupătorului : Mrgreen:

Se vinde contoare de consum care poate măsura puteri foarte mici, a luat sfidarea tuturor concurenței, dar fără ștecherul european, dar nu-mi pasă, este să joc și să mă conectez prin cablu pe circuitul luminos al panoului meu electric, pentru a arunca o privire pentru a verifica dacă o lampă nu a fost lăsată aprinsă într-o cameră.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Christophe » 07/02/18, 21:57

Este confirmată înșelăciunea Linky?

https://www.actu-environnement.com/ae/n ... 30607.php4

Linky: Curtea de Conturi subliniază numeroasele defecte ale contorului inteligent

În raportul său public anual, Curtea de Conturi consideră că contorul inteligent Linky nu permite acțiuni reale de control al cererii. Cu toate acestea, potrivit ei, numai câștigurile consumatorilor justifică costul dispozitivului.

(...)



aici https://www.actu-environnement.com a devenit plătit ... de asemenea ... nici măcar nu aveam dreptul la câteva articole gratuite pe lună :(
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de izentrop » 08/02/18, 18:04

Un videoclip care rezumă nemulțumirile:


https://www.francetvinfo.fr/societe/cou ... 97216.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Gaston » 08/02/18, 18:24

izentrop a scris:Un videoclip care rezumă nemulțumirile:
Sau cum să faci un videoclip de 1 minut pentru a spune nimic mai mult decât un articol de 25 de rânduri care durează 30 de secunde pentru a citi : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 08/02/18, 18:27

Gaston scria:
izentrop a scris:Un videoclip care rezumă nemulțumirile:
Sau cum să faci un videoclip de 1 minut pentru a spune nimic mai mult decât un articol de 25 de rânduri care durează 30 de secunde pentru a citi : Mrgreen:


Da, este mult mai bine să citiți raportul în sine:

https://www.ccomptes.fr/sites/default/f ... Tome-1.pdf
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de izentrop » 08/02/18, 20:18

Da! bine raportul, salut : Mrgreen:

Nu ești drăguț, am vrut doar să văd dacă putem încorpora cu ușurință un videoclip Dailymotion :P , deoarece pe site-ul lor, dacă nu sunteți conectat, la sfârșitul videoclipului, acesta merge automat la altul. :x
Și îmi iau mai mult de 30 de secunde să citesc 25 de rânduri :strigăt:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 264