Linky metru: funcționare și manual de utilizare?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 18/10/23, 16:21

Remundo a scris:d
Am transmis în principal această informație în omagiu domnului Simple care a jurat pe marii săi zei că era imposibil cu ceva timp in urma.


Nu ai citit corect, nu am spus niciodata ca este imposibil, am spus ca mi s-a parut ineficient in ceea ce priveste riscul de blackout.

În plus, nu mă gândesc prea mult la continuarea acestui proiect, având în vedere multiplele contestații și dispute pe care le va întâmpina, din motive de corectitudine, pe de o parte, cum vor fi aleși cei 200.000 de cobai? Și din motive de securitate și securitate fizică, nu mă refer la congelatoare dezghețate)
Cu excepția cazului în care statul se oferă voluntar să ofere cele 200.000 de puncte de livrare care ar putea fi reduse sau chiar tăiate.

Campaniile în stil ecowatt, bine direcționate în zilele efectiv cu risc, mi se par a priori mai eficiente. Putem spera că magazinul de îmbrăcăminte își va închide fereastra seara înainte de a se închide.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 18/10/23, 18:02

gegyx a scris:?

Toate dispozitivele electrice vor avea (sau au) un cod de identificare. Și linky-ul poate rezolva.


Ei bine, sursa? În special pe „sortarea linky”?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 18/10/23, 18:21

Remundo a scris:[
2) oameni incapabili care au lăsat să se prăbușească rețeaua electrică franceză, care acum sunt nevoiți să experimenteze aceste lucruri pentru a-și compensa incompetența...


În afară de nivelul crescând de execrație față de guvernele succesive în ultimii N ani, aveți cifre care să susțină această afirmație? nivelul investiției, timpul de întrerupere?)
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Ahmed » 18/10/23, 19:34

Un punct esențial este costul marginal: nu este anormal să încercăm să evităm vârfurile de consum altfel decât prin suprainvestiții masive. Ceea ce nu înseamnă că toate mijloacele pentru a realiza acest lucru sunt bune, dar participarea consumatorului la acest efort de reglementare nu mi se pare a fi respinsă pe loc.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de izentrop » 18/10/23, 20:17

sicetaitsimple a scris:cum vor fi aleși cei 200.000 de cobai? Și din motive de securitate și securitate fizică, nu mă refer la congelatoare dezghețate)
Toate sunt găsite, deoarece este deja cazul abonaților „tempo” și „UJT”.

Poate că nu era nevoie să comunici asta. : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 18/10/23, 20:36

Ahmed a scris:Un punct esențial este costul marginal: nu este anormal să încercăm să evităm vârfurile de consum altfel decât prin suprainvestiții masive. Ceea ce nu înseamnă că toate mijloacele pentru a realiza acest lucru sunt bune, dar participarea consumatorului la acest efort de reglementare nu mi se pare a fi respinsă pe loc.


Da, dar spui „consumatori”. Care? Cum ar fi aleși cei 200.000 de cobai?
S
Linky vă permite să limitați puterea în trepte de 1kW. Dacă toți consumatorii și-ar vedea puterea maximă redusă cu 1kW în perioadele de vârf, nicio problemă reală, ar fi mai mult sau mai puțin corect, chiar dacă ar fi deranjant pentru unii.
Așteptăm și vedem, dar îmi reînnoiesc prognoza, fără viitor pentru această idee genială.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de izentrop » 18/10/23, 20:54

Proiectul va fi dezbătut în fața Consiliului Superior al Energiei pe 26 https://www.bfmtv.com/replay-emissions/ ... 70085.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Remundo » 18/10/23, 21:58

sicetaitsimple a scris:Aveți cifre care să susțină această afirmație? nivelul investiției, timpul de întrerupere?)

trebuie doar să te întorci la firul „EDF are probleme să treacă iarna”.

Dacă micuții prieteni europeni nu ar fi ars gaz de cărbune vândut la un preț mare, cu zece GW am fi avut debarasare.

Și în plus, nu am ajuns departe.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de sicetaitsimple » 18/10/23, 22:28

Remundo a scris:
sicetaitsimple a scris:a
Dacă micuții prieteni europeni nu ar fi ars gaz de cărbune vândut la un preț mare, cu zece GW am fi avut debarasare.

Și în plus, nu am mers departe.


Și le dăm înapoi. În ultimele 2 zile, Franța a exportat aproape permanent aproximativ 10 GW de energie non-carbon, nucleară și regenerabilă (o mulțime de energie eoliană)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Linky contor: manual de utilizare și de utilizare?




de Remundo » 19/10/23, 00:04

nu ai observat că asta le permite să-și salveze resursele fosile? Pentru a vă percepe prețuri întregi pentru ele mai târziu?

Clima este blândă, este un surplus pe rețeaua franceză pentru că nuclearul și solarul funcționează destul de bine, iar consumul intern este scăzut: nu exportăm la preț bun, dar exportăm!

apropo, vrei să vorbim despre ARENH?
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119