Pensie ... la ce vârstă?

dezbateri și companii filosofice.
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1

Pensie ... la ce vârstă?




de Aumicron » 16/06/10, 10:21

Cred că acest subiect merită o dezbatere din cauza știrilor și, de asemenea, când văd acest tip de schimb pe un alt subiect:

Macro a scris:Există și alte explicații .... Odată cu creșterea speranței de viață și pensionările de pensionare ale anumitor persoane privilegiate care nu sunt uzate complet în acest moment .....
logic în jurul anului 2075 ar trebui să existe mai mulți centenari în Franța decât activ ...

Macro, angajații au nevoie într-adevăr să se pensioneze complet uzate?
Și cu atât mai bine, dacă în 2075 vor fi mulți centenari.

+1 cu sen-no-sen la remarca lui Macro

sen-no-sen a scris:Văd că în jurul meu există mulți pensionari mai uzurați complet decât cei privilegiați!
Mi-e greu să înțeleg această animozitate intergenerațională!
0 x
Să ne certăm să facem.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 16/06/10, 10:42

Problema ... Cum dacă atât de mulți oameni activi care doresc să muncească mai puțin vor putea plăti pentru stilul de viață al dragului nostru senior, care va trăi mai în vârstă și mai sănătos, cu o îngrijire din ce în ce mai scumpă ...

Fie prelungim, fie creăm mai multe companii mari care vor reloca și mai puține active ...

Trebuie să nu mai încurcăm. Un controler de bilet de tren un șofer TGV ... Nu sunt uzate la 50 ...
Un soldat cu ani de bordeluri de peste mări poate lucra în continuare fără să înceapă să-i plătească o pensie la 40 de ani

Când un institut a avut 3 copii ... Aflați la ce vârstă se poate opri cu o pensie mică ...

Un profesor de colegiu care lucrează 18 ore pe săptămână (da, dar există teme) : Cheesy: : Cheesy: ) putem considera ca a facut destul la ce varsta ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 16/06/10, 11:04

Într-adevăr, ar fi o fericire pură ca lucrurile să rămână așa cum sunt!
Dar, din păcate, trebuie să vă încetați să vă gândiți doar la micuța dvs., sistemul de pensii este un sistem care funcționează numai dacă există suficiente contribuții, deci active, în proporție bună cu numărul pensionarilor și valoarea pensiilor de plătit.

Din moment ce trăim mai mult, este un fapt, dacă nimic nu se schimbă nu poate funcționa, este matematic !!
Deci trebuie să fie schimbări!
Și când văd toate aceste dezbateri perpetue cu propuneri pe de o parte, refuzuri și greve pe de altă parte, îmi zguduie fundul !!

Cu toate acestea, nu este nimic complicat, nu există 36 de soluții posibile:

1) Extindeți programul de lucru, contribuind astfel mai mult
2) Creșterea contribuțiilor
3) Pensii mai mici de pensionare
4) Eutanasiază pensionarii care depășesc limita unei anumite vârste
5) Un mix dintre cele 4 soluții anterioare

Dar, evident, imediat ce este propusă una dintre aceste soluții, aceasta crește o toleranță generală în partea stângă, extrema stângă și printre diferitele uniuni care încearcă să-și păstreze privilegiile. Dar acești porci nu au creiere? Ceva trebuie schimbat, altfel sistemul nu pot mar-scumpe

Când văd toate aceste discuții interminabile când la final nu există 36 de soluții pentru a rezolva problema, mă uimește ...

PS: evident soluția 4 a fost o glumă : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 16/06/10, 11:21

nlc a scris:
PS: evident soluția 4 a fost o glumă : Mrgreen:


Eutanasiați ... Pitetre pas ... păstrați viața prin dializă, intervenții multiple de by-pass, respiratori din anusurile vezicii artificiale.Transplante de Mycatdes pe nonagenari .........

Știți cum să spuneți opriți-vă ...

În ceea ce privește regimurile și privilegiile pensionarilor de la putere ... Couic Couic Couic seic tenant ... Z'Go vezi că vor fi mai puțini voluntari la post
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/06/10, 12:30

nlc a scris:
Când văd toate aceste discuții interminabile când la final nu există 36 de soluții pentru a rezolva problema, mă uimește ...

:


Mi se pare a fi în general reprezentativ pentru opinie. Acest lucru explică de ce această reformă „neplăcută” va trece în cele din urmă ca o scrisoare prin poștă, fără a ofensa sindicatelor ...

Și cine o să se laude ??? [asta ma enerveaza cel mai mult]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/06/10, 12:34

Macro a scris:
Știți cum să spuneți opriți-vă ...



Total de acord.

Dar acesta este ceva foarte personal. Ar trebui să fim puțin mai numeroși pentru a fi mai puțin „goi” în interior și puțin mai „filosof” decât sunt majoritatea persoanelor dependente de Aïepod sau AïAïyAï ...

O lume de construit.

PS: Știu despre ce vorbesc. În acord cu medicul, am judecat că o operație a tatălui meu de 86 de ani nu mai avea niciun sens ... A murit destul de liniștit câteva săptămâni mai târziu. El trăise o viață grea, dar deplină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/06/10, 12:38

Văd că condiționarea mentală pusă în aplicare de guvern funcționează de minune!

nlc a scris:
Nu este nimic complicat, nu există 36 de soluții posibile:

1) Extindeți programul de lucru, contribuind astfel mai mult
2) Creșterea contribuțiilor
3) Pensii mai mici de pensionare
4) Eutanasiază pensionarii care depășesc limita unei anumite vârste
5) Un mix dintre cele 4 soluții anterioare


Dimpotrivă, există multe soluții pentru finanțarea pensiilor, această lipsă crudă de imaginație mă îngrijorează! :se încrunta:

Vă atrag atenția asupra faptului că nu s-a produs niciodată atât de multă „bogăție” pe pământ, iar Franța nu face excepție, în ciuda scăderii creșterii de la sfârșitul „glorioasei treizeci”, normal din moment ce sistemice.
Marea preocupare este că banii în loc să se întoarcă în buzunarele contribuabililor vor umfla acum conturile acționarilor ...
Cel mai rău este că acum „oamenii” par să fi acceptat acest lucru într-un mod resemnat!

De fapt, fără a dori chiar să joace rolul lui Robin Hood, multe măsuri pot fi utilizate pentru finanțarea pensiilor, prin principiul „viciu și virtute”, ca să spunem simplu, impozitează ce dăunător în beneficiul a ceea ce bine pentru societate:
Exemplu pus în aer de către guvernele succesive din dreapta și stânga: taxe de autostradă, autocolantul auto.
În plus, am putea adăuga:
1) măsuri protecționiste (OMC nu va fi fericită!)
2) TVA majorat pentru ceea ce este puțin „virtuos”: în vrac: zahăr, grăsime, vehicul de mare putere ...
3) stoparea evaziunii fiscale a marilor companii franceze (asta este suficient pentru a finanța unele pensii) : Lol: )
4) Prin metode de producere a energiei care respectă mediul înconjurător (puterea nucleară) prin utilizarea turnurilor vortex și a energiei solare concentrate ar reduce costul de kw / h la jumătate, păstrând prețurile la același nivel pe care în prezent am putea finanța o mare parte din pensionarii noștri ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 16/06/10, 12:48

o retragere? ce retragere?

de când m-am născut (32 de ani) ni se spune că va trebui să muncim mai mult.

părinții mei au auzit această trapă de mulți ani, de asemenea, înainte de a mă naște.

Mi-am făcut un motiv. De pensionare sunătoare și de poticnire nu voi avea niciunul, de asemenea, toată viața mea mă va priva, ca să nu mă sfârșesc în nenorocire când nu voi mai putea lucra ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 16/06/10, 13:19

sen-no-sen a scris:Văd că condiționarea mentală pusă în aplicare de guvern funcționează de minune!

Dimpotrivă, există multe soluții pentru finanțarea pensiilor, această lipsă crudă de imaginație mă îngrijorează! :se încrunta:

Vă atrag atenția asupra faptului că nu s-a produs niciodată atât de multă „bogăție” pe pământ, iar Franța nu face excepție, în ciuda scăderii creșterii de la sfârșitul „glorioasei treizeci”, normal din moment ce sistemice.
Marea preocupare este că banii în loc să se întoarcă în buzunarele contribuabililor vor umfla acum conturile acționarilor ...
Cel mai rău este că acum „oamenii” par să fi acceptat acest lucru într-un mod resemnat!

De fapt, fără a dori chiar să joace rolul lui Robin Hood, multe măsuri pot fi utilizate pentru finanțarea pensiilor, prin principiul „viciu și virtute”, ca să spunem simplu, impozitează ce dăunător în beneficiul a ceea ce bine pentru societate:
Exemplu pus în aer de către guvernele succesive din dreapta și stânga: taxe de autostradă, autocolantul auto.
În plus, am putea adăuga:
1) măsuri protecționiste (OMC nu va fi fericită!)
2) TVA majorat pentru ceea ce este puțin „virtuos”: în vrac: zahăr, grăsime, vehicul de mare putere ...
3) stoparea evaziunii fiscale a marilor companii franceze (asta este suficient pentru a finanța unele pensii) : Lol: )
4) Prin metode de producere a energiei care respectă mediul înconjurător (puterea nucleară) prin utilizarea turnurilor vortex și a energiei solare concentrate ar reduce costul de kw / h la jumătate, păstrând prețurile la același nivel pe care în prezent am putea finanța o mare parte din pensionarii noștri ...


Asta cu păpușii funcționează bine : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 16/06/10, 13:21

Superform a scris:o retragere? ce retragere?

Mi-am făcut un motiv. De pensionare sunătoare și de poticnire nu voi avea niciunul, de asemenea, toată viața mea mă va priva, ca să nu mă sfârșesc în nenorocire când nu voi mai putea lucra ...


Ce au făcut bătrânii noștri ... Gândindu-se la viitorul lor trăind poate prezentul lor ... Și lucrează la mâna a doua la ferma copiilor lor până la sfârșit ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203