Apă virtuală sau „apă gri” (de exemplu, consum)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Apă virtuală sau „apă gri” (de exemplu, consum)




de Christophe » 13/07/10, 17:27

A nu se confunda cu apa cenușie (apa uzată de la domiciliu care nu corespunde toaletelor = apă neagră), apa cenușie este o analogie cu energia cenușie (energia necesară fabricării unui obiect). Nu știu dacă este oficial ca definiție.

Iată câteva ordine de mărime:

Consumăm miliarde de litri de apă fără să ne dăm seama. Datorită conceptului de „apă virtuală”, cercetătorii dezvăluie cantitatea de apă utilizată la fabricarea produselor de zi cu zi:

1 coală de hârtie A4 = 10 litri de apă
1 cană de ceai = 30 litri de apă
1 felie de pâine = 40 de litri de apă
1 portocală = 50 litri de apă
1 jumătate de bere = 75 litri de apă
1 pahar de vin (12,5 cl) = 120 litri de apă
1 ceașcă de cafea = 140 litri de apă
1 ou = 200 litri de apă
1 litru de suc de portocale = 850 de litri de apă
1 litru de suc de mere = 950 litri de apă
1 litru de lapte = 1000 litri de apă
1 hamburger = 2400 litri de apă
1 tricou = 2700 litri de apă
1 kg de orez = 3400 litri de apă
1 kg de pui = 3600 litri de apă
1 friptură de vită (300 g) = 4650 litri de apă
1 baton de ciocolată (200 g) = 4800 litri de apă
1 cearșaf de bumbac = 10600 litri de apă
1 pereche de blugi = 11000 litri de apă
=> Consumul pe cap de locuitor:
1 american = 6803 litri pe zi (sau 34 de băi de 200 litri)
1 franceză = 5137 litri pe zi (sau 25,5 băi de 200 litri)
1 haitian = 2323 litri pe zi (sau 11,5 băi de 200 litri)
1 chinezesc = 1923 litri pe zi (sau 9,5 băi de 200 litri)


http://www.terra-economica.info/Eau-vir ... 11235.html

Versiune PDF (distrați-vă calculând „greutatea apei”, dacă este tipărită): https://www.econologie.info/share/partag ... U550Ek.pdf
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: apă virtuală sau „apă gri” (ex.




de oiseautempete » 14/07/10, 08:12

Christophe a scris:Iată câteva ordine de mărime:

Consumăm miliarde de litri de apă fără să ne dăm seama. Datorită conceptului de „apă virtuală”, cercetătorii dezvăluie cantitatea de apă utilizată la fabricarea produselor de zi cu zi:

1 coală de hârtie A4 = 10 litri de apă
1 cană de ceai = 30 litri de apă
1 felie de pâine = 40 de litri de apă
1 portocală = 50 litri de apă
1 jumătate de bere = 75 litri de apă
1 pahar de vin (12,5 cl) = 120 litri de apă
1 ceașcă de cafea = 140 litri de apă
1 ou = 200 litri de apă
1 litru de suc de portocale = 850 de litri de apă
1 litru de suc de mere = 950 litri de apă
1 litru de lapte = 1000 litri de apă
1 hamburger = 2400 litri de apă
1 tricou = 2700 litri de apă
1 kg de orez = 3400 litri de apă
1 kg de pui = 3600 litri de apă
1 friptură de vită (300 g) = 4650 litri de apă
1 baton de ciocolată (200 g) = 4800 litri de apă
1 cearșaf de bumbac = 10600 litri de apă
1 pereche de blugi = 11000 litri de apă
=> Consumul pe cap de locuitor:
1 american = 6803 litri pe zi (sau 34 de băi de 200 litri)
1 franceză = 5137 litri pe zi (sau 25,5 băi de 200 litri)
1 haitian = 2323 litri pe zi (sau 11,5 băi de 200 litri)
1 chinezesc = 1923 litri pe zi (sau 9,5 băi de 200 litri)






Da, nu văd cum ajung la cifre atât de monstruoase, mai ales când produsele nu necesită udare, cum ar fi ceaiul (cultivat în zone tropicale cu precipitații ridicate), vița de vie (udarea interzisă în Franța), cafeaua (utilizarea de apă doar pentru spălarea cireșelor) și nu am văzut niciodată o vacă de 500 kg înghițind 20000 L de apă (chiar și numărând cerealele de furaje) pentru 20 L de lapte zilnic pe care îl produce ... opiniile cifrelor fără sens, doar pentru a impresiona pe ignoranți ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 14/07/10, 08:29

Ei bine, mi se pare atât de mare ...


Descoperirea, semnată Tony Allan, Om de știință de mediu britanic, se întoarce în urmă cu douăzeci de ani. Acest concept - numit „apă virtuală” - a revoluționat viziunea pe care o putem avea despre ciclurile de producție și consum de bunuri de zi cu zi. Nu mai este vorba de măsurarea consumului de apă în funcție de dușurile și băuturile zilnice, ci de luarea în considerare a udării livezilor din care provin fructele noastre, a apei consumate de vaci. a promis să devină fripturi sau chiar cea integrată în linia de producție a ultimei noastre mașini.


Studiul cercetătorului poate fi vizibil pe net ... Voi căuta puțin.

Dar trebuie să fie calificați și anume: atunci când se consumă 1 L de apă nu se pierde, deoarece spre deosebire de petrol (de exemplu), apa se regenerează în mod natural (cu excepția faptului că poluarea chimică sau nucleară este evident severă). .. așa că termenul „împrumutăm apă” nu este rău, cred.

Cred că aceste cifre privind apa urmează să fie puse lângă acestea pentru hrană: https://www.econologie.com/forums/alimentati ... t8851.html și acestea pentru fabricarea mașinilor:
https://www.econologie.com/forums/fabricatio ... t8713.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: apă virtuală sau „apă gri” (ex.




de Hic » 14/07/10, 09:53

oiseautempete a scris:Da, nu văd cum ajung la cifre atât de monstruoase, mai ales când produsele nu necesită udare, cum ar fi ceaiul (cultivat în zone tropicale cu precipitații ridicate), vița de vie (udarea interzisă în Franța), cafeaua (utilizarea de apă doar pentru spălarea cireșelor) și nu am văzut niciodată o vacă de 500 kg înghițind 20000 L de apă (chiar și numărând cerealele de furaje) pentru 20 L de lapte zilnic pe care îl produce ... opiniile cifrelor fără sens, doar pentru a impresiona pe ignoranți ...


exemplu:
Marea Aral a fost drenată de cultivarea bumbacului,

orez folosind de 3 ori mai puțină apă decât. . . ,
este încă, mare consumator de apă, comparativ cu grâul

www.encyclo-ecolo.com/Eau_virtuelle
** http://ecoloinfo.com/2008/05/19/eau-vir ... d-sense-5/ **

pe adresa URL ftp 1140 „Apă virtuală” (118kb) din CollectionURLsEnVrac2010
Dernière édition alin Hic 14 / 07 / 10, 16: 02, editate 1 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24

Re: apă virtuală sau „apă gri” (ex.




de oiseautempete » 14/07/10, 12:41

Hic a scris:
oiseautempete a scris:Da, nu văd cum ajung la cifre atât de monstruoase, mai ales când produsele nu necesită udare, cum ar fi ceaiul (cultivat în zone tropicale cu precipitații ridicate), vița de vie (udarea interzisă în Franța), cafeaua (utilizarea de apă doar pentru spălarea cireșelor) și nu am văzut niciodată o vacă de 500 kg înghițind 20000 L de apă (chiar și numărând cerealele de furaje) pentru 20 L de lapte zilnic pe care îl produce ... opiniile cifrelor fără sens, doar pentru a impresiona pe ignoranți ...


exemplu:
Marea Aral a fost drenată de cultivarea bumbacului,

orez folosind de 3 ori mai puțină apă decât. . . ,
este încă, mare consumator de apă, comparativ cu grâul


Da, bumbac, știu asta, este unul dintre singurele puncte de pe listă, care poate nu este prea greșit ... și totuși 10m3 de apă pentru 1 foaie care mi se pare imposibil, chiar dacă asta include cultura operațiuni de bumbac, spălare și vopsire, etc ... și știu ceva despre asta pentru că știu lângă părinții mei un canal industrial foarte mic (2.5m lățime și 20cm adâncime, mică pantă) care Fost furnizat 1 fabrică de hârtie mare și 3 fabrici textile, deci 2 fabrici mari: dacă cifrele ar fi adevărate, ar avea fluxul Amazonului acest canal ... : Lol:
Putem adăuga sogho care poate înlocui în mod avantajos culturile de porumb și furaje ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/07/10, 20:29

1 pahar de vin (12,5 cl) = 120 litri de apă
este foarte posibil ca vița de vie care a produs strugurii să fi pompat această cantitate de apă în pământ

dar dacă nu ar exista viță de vie, ar exista o vegetație sălbatică care ar fi atras același lucru ...

acești 120 de litri de apă nu se risipesc, ci doar au trecut!

tot restul listei trebuie verificat în același mod

este diferit atunci când pompezi până râuri uscate complet sau mări întregi pentru irigarea culturilor

din fericire există o majoritate a terenului în care apa nu lipsește: indiferent dacă o consumăm sau nu, este acolo și nu lipsește
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 14/07/10, 21:27

chatelot16 a scris:1 pahar de vin (12,5 cl) = 120 litri de apă
este foarte posibil ca vița de vie care a produs strugurii să fi pompat această cantitate de apă în pământ



Nu cu siguranță în ceea ce privește vița de vie care este foarte puțin lacomă în apă și crește în terenuri uscate și sărace (aluviuni nisipoase sau terenuri de calcar) nepotrivite pentru alte culturi ... și singurele vițe care sunt irigate (în Franța ) sunt cei care produc struguri de masă numiți „Italia”, care nu este potrivit pentru prepararea vinului, deoarece este mult prea scăzut în zaharuri ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 14/07/10, 21:35

... îi lipsește mai mult decât adăugarea de ulei necesar pentru ca toate acestea să ajungă în supermarketurile și magazinele alimentare din colț pentru a percepe cât de bine mergem pe cap :şoc: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: 8)
0 x
zozefine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/07/10, 12:38
Locul de amplasare: syros cyclades grecia




de zozefine » 14/07/10, 23:21

Sunt nou, îmi pare rău să intervin. Cred că cel puțin obamotul atinge punctul sensibil al acestei liste monstruoase pentru a citi așa. Nu cred că este vorba despre apa folosită direct pe diferitele obiecte enumerate, este bine specificat, de exemplu, un pahar de vin, nu „vița de vie” în general. pentru a avea un pahar de vin pe masă, trebuie să îl produceți, trebuie să produceți tot ceea ce este implicat în faptul că acest pahar de vin este pe masă.

deci, pentru a calcula cu adevărat ce costă fiecare dintre obiectele din jurul nostru, ar trebui să calculăm costul total, real, energetic, economic și ecologic al acestui obiect de la începutul până la sfârșitul lanțului, ceașcă de ceai, pahar de vin, friptură de vită sau ticheurte cu sigla „econology” pe ea. și cu siguranță această listă monstruoasă nu este falsă.

uită-te în jurul tău, numără obiectele de pe masă unde este așezată bicicleta ta, câte? 10? 50? Număr unghiile de masă cu, he, nu trișează! și stiloul, și facturile de plătit, și vasul cu semințe, orice. și scrumiera pentru clopeuri. fiecare articol are un cost și, de asemenea, necesită apă, muncă, energie, bani și, uneori, războaie (mă gândesc la metale rare din componentele computerului).

înainte să nu mai rămână practic nimic, aborigenii australieni, vânători-culegători, când nu erau adunați împreună pentru sfaturi sau ceremonii, „rătăceau” în tufiș în mici unități familiale, cel mai adesea părinți și copii. a vâna, aduna, supraviețui. Ei bine, au avut în toate și pentru toate (este interesant după ce a calculat câte obiecte de pe masă) 5 (CINCI) obiecte, inclusiv 2 obiecte rituale pentru rugăciuni ... într-o perioadă de declin, voluntară sau nu , trebuie meditat cu putere.

deci cred că o listă ca cea prezentată la acest subiect își are locul și semnificația într-un site de ecologie, nu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160