Recuperarea unui schimbător de aer condiționat

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
floarea-soarelui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/04/08, 22:08
Locul de amplasare: Alsacia

Recuperarea unui schimbător de aer condiționat




de floarea-soarelui » 15/07/10, 16:47

Bună ziua tuturor!
Încă o dată vă vorbesc ... Am primit aici de ceva timp un schimbător de aer condiționat cu o dimensiune de 1800 x 300 x 100mm grosime, care a fost furnizat cu gaz refrigerat cu siguranță CFC pentru epoca respectivă.
Aș dori să împrospătez o pivniță sau să găsesc fântâna pentru a uda grădina. Aș dori să adaug un bypass la instalația mea și să circul puțin din apa proaspătă în schimbător.
Mă întreb doar dacă nu voi polua apa trecând prin schimbător și recuperându-mă acolo. Nu știu ce depozite toxice. Poate cineva să-mi spună dacă după o clătire bună pot să-mi ud calm roșiile ... și mai târziu să le mănânc fără pericol?
mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79357
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/07/10, 17:23

O mică diagramă ar fi binevenită pentru că ideea ta este cam vagă. Vrei să faci aer condiționat cu apă folosită pentru a-ți uda roșiile? Deci un circuit „deschis”?

În caz contrar, pentru a vă liniști cu noi, folosim un sistem echivalent pentru apă caldă menajeră și care funcționează de 25 de ani (presupun că sunt și schimbătoare de recuperare) ... și a priori nu pune o problemă (îl folosim noi înșine din 2007) ...

Imagine

Vedeți mai multe fotografii aici: https://www.econologie.com/forums/energie-so ... t4517.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 15/07/10, 21:02

nu vă faceți griji cu privire la gaz: merge fără a lăsa urme

pe de altă parte, uleiul compresorului rătăcește puțin pe tot circuitul și lasă un miros ciudat: o clătire bună cu benzină sau alt solvent va scăpa cu ușurință de el.
0 x
floarea-soarelui
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/04/08, 22:08
Locul de amplasare: Alsacia




de floarea-soarelui » 18/07/10, 20:46

Bună seara
Ok, bine, voi încerca acest lucru, aș ud mai întâi florile ... doar pentru a fi sigur că există cât mai puține urme.
Atașez o diagramă simplificată a instalării mele (îmi pare rău pentru calitate).
O seară plăcută
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321