Sfaturi de la profesioniștii în încălzire: valabil sau nu?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 25/08/10, 21:56

bernardd a scris:
dodo a scris:
Ai văzut întrebarea mea pe celălalt fir pentru tine?


nu voi arunca o privire
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 02/09/10, 21:45

Tocmai am primit propunerea de încălzire care îmi dă fiori pe șira spinării:

Cazan automat de bușteni de 32 kw cu 2 rezervoare tampon, adică mai mult de 200 l pentru puțin sub 25.

în versiunea geotermală:
pac 14kw cop de 5.7, rezervor 200l la 25 euro

bine la tot ce trebuie sa adaugi instalatia nu departe de 7500 euro.

bine pt asta luata e mai bine sa imi schimb geamurile si sa fac un ITE de 12cm si sa imi imbunatatesc izolatia mansardei, singurul minus este ca va trebui sa-mi pastrez prajitoarele electrice.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 03/09/10, 12:30

Mentinerea incalzirii electrice nu este o problema atata timp cat va consuma considerabil mai putin datorita izolatiei avansate, care are avantajul fata de echipamentele tehnice de a nu se defecta sau consuma niciodata energie si va fi in continuare eficienta in cazul unei pene de curent. 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/09/10, 13:29

oiseautempete a scris:Mentinerea incalzirii electrice nu este o problema atata timp cat va consuma mult mai putin datorita izolatiei avansate

Am auzit niște prostii, dar asta e o prostie puțin... Parcă pentru că am reușit să facem niște economii, a trebuit să ne gândim că e bine să aruncăm banii pe fereastră ( fel de a vorbi...) , trebuie doar să recitiți acest lucru, care se aplică în același mod:

bernardd a scris:Este necesar sa ne gandim si in ceea ce priveste cantitatea de energie economisita in casa prin aceasta investitie in izolare: o contributie a energiei solare sub forma termica poate fi mai putin costisitoare decat izolarea si sa ofere mai multa energie decat izolarea.economiseste bani.


oiseautempete a scris:Cat despre radiatoarele: eu am avut unul in baie, scos din cauza zgomotului pentru unul radiant de 2000w care este impecabil.


...nu contează, pune un radiator electric într-o baie! Cu siguranță sunt unii care vor să ajungă ca clo-clo :strigăt:

Te ciocnești adesea cu Dedelco, dar ne povestești despre aceste „crack-uri” : Mrgreen:

========================================

În afară de asta, o oarecare confuzie ...

A spune că un încălzitor are o eficiență de 100% (referitor la efectul joule) este o erezie și un abuz de limbaj...

Este clar că încălzirea electrică nu este „încălzire bună”: din moment ce aberația totală în ceea ce privește randamentul energetic primar după cum și-a amintit Bernardd:

Din 3 până la 5 kWh consumați = doar 1 kWh este returnat individului în „încălzire”.

Si asta indiferent de tipul de incalzire electrica pe care ti-l vindem: electrica cu suflante si elemente ceramice, electrica cu depozitare in pietre rare (lol), incalzire 'centrala' electrica (care nu are 'centrala' decat denumirea), electrica. prin radiatii infrarosii sau alte electrice de la perlinpinpin... Este la fel dar este acelasi lucru...

Deci fiecare kWh consumat în încălzirea electrică este o încălcare a bugetului de investiții în încălzire eficientă. E pur și simplu o prostie (și nu îndrăznesc să vorbesc despre „depreciere”... acolo capcana este totală: presupuse economii... dar o notă uriașă la sosire...)

Încălzire electrică: este mai bine să o oprești imediat!

Atata timp cat alegi, ia sau nu o soba performanta (pe lemne sau pe gaz etc.).

O sobă pe lemne, sobă pe ulei etc. Se poate instala absolut oriunde, ai nevoie doar de o fereastră... Se poate instala și un schimbător pentru a recupera căldura de la fum. Le puteți găsi la mâna a doua. Se va achita rapid de la sine...

Ca și îmbunătățirea extraordinară a motoarelor diesel. Noile instalații pe bază de ulei au fum aproape rece, deoarece performanța lor este atât de excelentă. Acum putem folosi conducte de evacuare....din plastic!!!

Pe scurt, trebuie să-ți lucrezi puțin creierul.
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 03/09/10, 14:12

Obamot a scris:
oiseautempete a scris:Mentinerea incalzirii electrice nu este o problema atata timp cat va consuma mult mai putin datorita izolatiei avansate


Am auzit niște prostii despre asta, dar asta e o prostie...

Pe scurt, trebuie să-ți lucrezi puțin creierul.


Mai presus de toate, cred că ai o problemă în a înțelege limba franceză...
Nu văd cel mai mic început de absurd în cuvintele mele
Pe de altă parte, analizele tale sunt aproape întotdeauna părtinitoare...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/09/10, 15:29

Total de acord cu Obamot !!
cyclonebird ramane la fel!!

În primul rând, izolația de bază este de a alunga scurgerile care au trecut neobservate, chiar și la DPE!
Casa ar trebui sa treaca si de la F la D!!
Câștigăm destul de des, cu scurgeri și absurdități.

Apoi lemne, chiar și simplu, inserați, aragaz, cu distribuție de aer cald (instalabil chiar dvs.) în plus arderea deșeurilor uscate de tunderea gardurilor vii (deseori aruncate) și buștenii ici și colo, economisește mult cu lemne fără!!
O sobă pe peleți ca supliment automat în timpul absențelor, mai scumpă, vă permite aproape să eliminați încălzirea scumpă, electrică sau gaz propan în rezervor, ca și pentru fiul meu de lângă Lyon, care în timpul exploziei prețului propanului, s-a transferat la 2 simple sobe pe peleti in 2 locuri in casa lui (impartit la 3 in pretul de consum).
Nu a urmat sfaturile mele mai complexe de a arde deșeurile vegetale și de a le pune în șemineu, deși colțul lui e plin de lemne!!

Trebuie să vedem câți bani putem investi pentru cea mai bună soluție.
Prețurile la energie pot exploda, energie electrică (dezastru nuclear), păcură (epuizată), gaz (tensiuni pentru alimentarea sa), propan în rezervoare (deja explodat de două ori mai mult decât gazul, mult mai mult decât EDF, client prins).
Lemnul rămâne liber cu deșeurile aruncate, pe care nimeni nu se deranjează să le colecteze, și rămâne ieftin, în principal manopera, cu excepția formelor cu tehnologie complexă cu standarde, precum peleții.
Solarul termic este interesant, chiar și cu senzori simpli și ieftini, ca un ușor supliment iarna și suficient în sezonul de umăr.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/09/10, 15:32

E păcat să ajungi la asta, dar evident Oiseautempête și reaua-credință sunt un rău încăpățânat... Și ceea ce scrie el este cu adevărat francez?

oiseautempete a scris:Menținerea încălzirii electrice nu este o problemă atâta timp câtil consuma considerabil mai putin datorită izolației profunde


"el" = "Incalzi"?

Nu consumul nu se va schimba, este frecventa si puterea folosita care eventual vor fi mai mici daca instalatia este mai putin folosita (la aceeasi putere si frecventa consumul va fi strict identic). Nu este „încălzire care va consuma mai puțin”... Dar "utilizatorul"! Întrebarea franceză bună ... : Mrgreen:

Nu este "Parțial", ce să spun asta este „Stupid logic”.

Doar pentru că ai bani în bancă nu înseamnă că trebuie să-i cheltuiești pe toți. Nu este "Parțial", A spune că este puțin mai inteligent decât să-l arunci pe fereastră.

A spune că nu trebuie să puneți încălzire electrică într-o baie (și cu atât mai puțin cu filamente vizibile aproape direct) nu este "Parțial", este doar instinct de supraviețuire, prevenire timpurie și bun simț!!!

Didiou ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Pe de altă parte, fă ca el, „prefăcându-se că nu înțelege” dovezi pentru a-și face ego-ul să triumfe, este doar o atitudine stupidă împotriva căreia este incapabil să lupte și din motive întemeiate.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 06/09/10, 21:15

Tocmai am văzut pe cineva venind și mi-a oferit 28 cm de vată pentru podul meu pierdut.
să mă târăsc ca să nu-mi rup placo mi-a sugerat să ridic plăcile cu 28 cm și să pun o barieră de vapori și să desfac și niște vată.

Să mă gândesc că zilele trecute am avut pe cineva să-mi spună că au cheltuit mai mult pentru muncă decât merita casa, cred că încep să înțeleg asta. : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/09/10, 02:16

Bine, cu tine, evită cheltuielile excesive, dar caută sub aceste plăci defecte majore de izolare pe care nimeni nu le-a căutat, vată de sticlă cu găuri, uitată, mutată sau mărunțită de vânt, vată de sticlă slăbită de pe pereți care nu servește la nimic din cauza frigului aerul circulă între acesta și perete (fundamental de verificat mergând în jurul acoperișului și mansardei).
Puneți încălzire ieftină pe lemn, cu lemn gratuit aruncat în altă parte (introduceți cu circulator) și factura dvs. va scădea !!
În caz contrar, casele moderne destul de absurde trebuie reconstruite pentru a elimina toată încălzirea !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/09/10, 09:35

+1 pentru inventarul „Starea generală în detaliu” înainte de a începe lucrul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258