Sfaturi de la profesioniștii în încălzire: valabil sau nu?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/09/10, 00:41

Suna rezonabil.
Tâmplăria voalată ușor etanșă poate fi făcută destul de etanșă cu margele flexibile lipite în locurile potrivite fără a le schimba, dar trebuie verificate în mod regulat în fiecare an. !
Are dreptate cu casetele obloanelor cu, dacă este posibil, cauciuc flexibil suplimentar pentru a reduce trecerea aerului rece de-a lungul oblonului către interiorul cutiei.
Înfundarea găurilor ascunse în pod și târârea prin ridicarea plăcilor este esențială !!
el simțea un fel de curent la intrare, potrivit lui, din moment ce casa scării dă la intrare ar putea fi un sunet de aer cald din prima.

Deoarece nu este încă foarte frig, trebuie să aveți o scurgere de aer gravă sau o punte termică la prima care vă scapă, cu excepția cazului în care ușa de intrare voalată are un spațiu uriaș pentru a fi sigilat mai întâi cu cauciuc. .

Puneți un insert sau un aragaz cu un circulator de aer fierbinte spre primul și camerele, chiar și aragaz de masă (mai mult de o tonă!) Sau aragaz mixt, așchii, pelete, bușteni sau cazan, dacă autonomia este importantă pentru dvs., arzând totul.
Încă un brand, guntamatic de înaltă calitate în 20000 € arzând totul în plus față de celelalte la 13000 €:
http://www.reka-france.fr/index.php?opt ... &Itemid=60
http://www.reka-france.fr/index.php?opt ... &Itemid=60
http://www.guntamatic.fr/
http://www.gutzwiller.fr/polycombustible.html
http://www.hsfrance.com/chaudiere-bois- ... -heat.html
http://www.aile.asso.fr/valorisation-de ... nique-reka
Vezi și lista completă:
Vhttp: //www.aile.asso.fr/valorisation-d ... cazane
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 28/09/10, 02:05

dodo a scris:Să mă gândesc că zilele trecute am avut pe cineva să-mi spună că au cheltuit mai mult pentru muncă decât merita casa, cred că încep să înțeleg asta. : Mrgreen:

Trebuie să începi de la început, nu sunt niște joburi pe care să le poți face singur?

+1 pentru inventarul „Starea generală în detaliu” înainte de a începe lucrul.

dedeleco a scris:Înainte de a fi detectat și eliminat toate scurgerile ascunse, în caz contrar, această cheltuială de 30000 € va fi inutilă, cu întotdeauna o casă de strecurat, cu excepția pentru a îmbogăți meșterul escroc, căruia nu îi pasă dacă munca lui este inutilă !!


TOTUL ESTE AICI ȘI TREBUIE SĂ ÎNCEPEȚI ACOLO : Mrgreen:

... încă așteptăm „starea generală”, ar fi frumos să o ilustrăm.

Acolo chiar am impresia că punem căruța în fața calului!

dodo a scris:M-am gândit la asta, dar trebuie să mă schimb cu încălzitoarele de apă și, prin urmare a decola convectoarele mele și din moment ce trebuie să oferim un alt tip de încălzire suplimentară.

Dacă este vorba de trecerea la un alt tip de încălzire, de ce a decola convectoare, atâta timp cât sunt deja instalate și că funcționează? Nu înțelege ... Este puțin irațional.

dodo a scris:nimeni nu mi-a spus să mut ferestrele spre exterior, Tocmai mi s-a spus că izolația trebuie să se poată sprijini fie pe ramele ferestrelor, fie pe șinele obloanelor .

Uh, dar „șinele” nu sunt din lemn ... așa de pod rece dacă sunt amestecate cu izolația și mai rău dacă nu sunt etanșe (aerul care trece prin șuruburi, interstițiile diapozitivelor ( = izolație redusă la zero) și așa mai departe și cel mai bun ....)
În principiu, într-o izolație, nu ar trebui să treacă niciun flux de aer.

Dacă există deja geamuri duble, este necesar să vedeți starea tâmplăriei în falţ ...>, pentru asta nu trebuie să confundăm cele două tipuri:

Imagine

Imagine

... și specificați în ce materiale sunt. Dacă curge aer prin el? Dacă pot fi demontate, caz în care pot fi slăbite și puse pe ele cu o garnitură de „silicon exterior” cu un pistol cu ​​cartuș (de jur împrejur și intr-o piesa!).

Există îmbinări între geamurile termopan (adică ușa / ușile) și stâlpii de încadrare? Ce fel (corp gol, bandă de cauciuc) sunt absolut continue în jur și într-o singură bucată sau trece aer în anumite locuri? În colțuri? Formează un bun „corp” cu tâmplăria odată ce ușile și ferestrele sunt închise?

Și pentru toate lucrările și investițiile: care este bugetul total?

dodo a scris:aici tocmai am avut un diagnostic al unei companii care nu este cu adevărat independentă, deoarece vinde energie sau reticența mea față de acest diagnostic oral.
Am fost foarte surprins de acest diagnostic gratuit.

în cele din urmă i-am dat bugetul meu aproximativ și el m-a sfătuit să vizez prioritățile luând în considerare rentabilitatea investiției și confortul oferit.


dulgherie:

mă sfătuiește să schimb niște meniuri sau lemnul a lucrat puțin și nu mai este rezistent la apă (Ferestrele franceze și ușa de intrare care este voalată).

Deoarece tâmplăria este deja cu geam dublu, schimbarea acesteia nu va aduce un confort semnificativ în comparație cu investiția. [?]

El mă sfătuiește săizolează-mi cutiile furate


pod:

mansardă deja izolată cu 3 * 5cm, mă sfătuiește să umplu unde sunt găuri și să investească mai degrabă într-o sobă cu lemne în care economia va fi mai substanțială și să schimbe izolația mansardei în câțiva ani.

încălzitor :

asigurați o sobă și, eventual, un încălzitor pentru baterii


s-a simțit bine un fel de pescaj la intrare, potrivit lui, deoarece cușca sclavilor are vedere la intrarea care ar putea fi un apel de aer cald din prima.


dodo a scris:iarna asta Am de gând să vânez proiectul [...]

dacă este necesar fereastră din care putem vedea crăpătură în lemn.


Ouch: ca de obicei în acest fel de fire, vedem după câteva pagini că problema se întâmplă peste tot. Dacă este destul de corect asta„trebuie să„ vizăm prioritățile ”, trebuie să începeți urmând IMPERATIV ȘI URGENT sfatul Dedelco: fie pentru a crea o „stare generală”, și lista punctelor de examinat ... și vom vorbi din nou despre asta.

De ce nu publicați o colecție completă de fotografii cu detalii, apoi vederi generale (izolație acoperiș / mansardă, fațadă, îmbinare fațadă-acoperiș, posibil subsol / pivniță, cutii ușă + fereastră, starea ușii) + fereastră, starea reducerilor, configurația de încălzire ... posibile poduri reci și inventarierea oricăror „căi respiratorii”). Aveți nevoie de un expert extern pentru a face acest lucru?

Și specificați ce și cum sunt realizate pardoselile, există plafoane false etc.

Pentru că aici chiar avem probleme să oferim orice sfat bien detaliat ...
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 28/09/10, 21:11

dedeleco -> într-adevăr, la început am demontat o trapă care dă pe o parte a acoperișului pierdut.
pe partiție sunt 10 cm lv dar la nivelul trapei era o bucată de polistiren de 1 sau 2 cm.

pe ușă și pe ferestre pusese deja sigilii din spumă.

Voi pune pe această trapă o nouă izolație de 10 cm și am găsit o izolație pe care o pot pune în casetele de oblon lăsând doar o gaură pentru vmc la nivelul cutiei.

Obamot> ce nu auzi starea generală.
pentru fotografii nu va fi ușor să faci poze tuturor și mai ales că nu vom vedea prea multe.

În ceea ce privește tâmplăria, nu văd nicio îmbinare între fereastră și termopan, există pe de altă parte o îmbinare de închidere.
în ceea ce privește bugetul nostru, cred că în ordinea a 15 de euro a fost calibrat pe o perioadă de 000 ani
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/09/10, 22:48

Căutați defecte, cum ar fi scurgeri de aer detectate la frig extrem cu mâinile sau termometre, pentru a fi unele dintre sigiliile (în jurul trapei), căutați poduri termice (pete reci, uneori cu condens, în jurul ferestrelor și marginilor tavanului) și defecte de izolație ascunse inaccesibile sub plăci, vizibile numai pe marginile acoperișului înclinat la ridicarea plăcilor, ceea ce poate fi important, deoarece acestea sunt invizibile în funcție de îngrijirea lucrătorilor din construcții. !!

Altfel cel mai economic este lemnul liber recuperat (dar cu manipulare manuală) și ars într-o inserție, o sobă (cu circulator de aer cald) sau un cazan central, apoi buștenii și așchii comerciali, apoi peletele !!
Pentru mine, suma recuperabilă în jurul casei mele este mult mai mare decât cea de care am nevoie. Nu știu despre tine.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 28/09/10, 23:16

trapa nu este doar instalată, o voi pune la loc imediat ce am izolat-o.

Mă uit la partea laterală a cutiilor, deoarece acestea sunt încorporate cu un aerator, astfel încât partea de sub cutie să nu fie izolată și să văd și partea laterală a locației lanțului.

Nu sunt sigur că nu am acordat niciodată atenție recuperării lemnului gratuit, dar trebuie să planificați o investiție mare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/09/10, 02:30

dodo a scris:
Obamot> ce nu auzi starea generală.
pentru fotografii nu va fi ușor să faci poze tuturor și mai ales că nu vom vedea prea multe.

Depinde ... Dacă citim din nou, spun că trebuie să facem „detalii”. Nu ne putem înțelege, de aceea am sugerat să facem poze. Nu contează.

dodo a scris:În ceea ce privește tâmplăria, nu văd nicio îmbinare între fereastră și termopan, există pe de altă parte o îmbinare de închidere.
de ce natură? Poate este un efort de a face fotografii, dar imaginați-vă fără o fotografie! Pentru noi, este aproape imposibil să fim siguri că vă oferim sfaturi solide. Vorbim în vid. Deoarece este întotdeauna la fel când cineva dă explicații, ceilalți sunt obligați să interpreteze (adică exemplul meu cu cele două tipuri de rabaturi).

dodo a scris:în ceea ce privește bugetul nostru, cred că în ordinea a 15 de euro a fost calibrat pe o perioadă de 000 ani
Fără a te implica, nu este mult. Mai ales dacă pui o sobă în ea. În absența fotografiilor, aș avea atunci tendința să mă gândesc la o pasăre furtună (pentru o dată ...) să-ți păstrez convectoarele și să investesc totul în izolație (și asta, dacă nu ai posibilitatea să folosești lemn. recuperare ...).

Prin urmare, vom răspunde cât de bine putem. Mult noroc și mult noroc în afacerea dvs.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 29/09/10, 12:39

Voi vedea dacă pot face poze sau putem identifica o problemă.

Voi începe deja să-mi caut scurgerile de aer, așa cum mi-a recomandat deleco, pentru că acolo am wmc-ul oprit Știu că nu este bine : Mrgreen: și am impresia că este mai bine în camerele de apă decât în ​​camere sau toaleta se face prin cutie.

http://oee.nrcan.gc.ca/residentiel/personnel/reduction-fuites-air.cfm?attr=4
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/09/10, 17:55

CMV poate fi o adevărată porcărie, vezi debitul, viteza etc.
Vedeți calculul meu de pierderi în standardele oficiale pe altul forum de economie!!
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 06/10/10, 20:50

Tocmai mi s-a oferit să suflez izolatorul de sticlă laibe din partea târâtoare, decolând doar 2 rânduri de plăci la 40 de euro pe m2
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/10/10, 00:28

Înainte, trebuie să testați dacă este necesar, ridicând singuri niște plăci și să vedeți dacă există găuri reale !!
De asemenea, vedeți dacă există plăci crăpate care udă vata de sticlă actuală.
Ridicarea singură a plăcilor este de obicei ușoară.
Dacă vata de sticlă suflată ajunge la plăci, poate fi udată de condensarea plăcilor reci dacă bariera de vapori s-a mișcat și dacă există găuri care să permită trecerea aerului cald din interior. se va condensa pe frig !!
Este bine să depistezi problemele înainte de a acționa.
Unora dintre profesioniști nu le pasă prea mult de consistența muncii lor.
Pot chiar să lase mai multe plăci de crimă decât înainte.
Verificați cu atenție de asemenea, că țiglele de înlocuire pentru acoperișul dvs. există încă la dealeri, deoarece multe țigle de acum mai bine de 10 ani nu mai sunt fabricate !!
Dacă se sparg sau se sparge câteva țigle, riscați să descoperiți această groază: nu mai sunt țiglă și acoperiș de rezervă pentru a fi refăcute complet !!
20000 € de plătit pentru a avea un acoperiș complet nou.
Cu mine și vecinii mei avem această problemă: imposibilitatea înlocuirii plăcilor !!
Vechii producători de țigle au fost cumpărați, numărul lor a fost împărțit la 10 și gamele de țigle au făcut la fel !!

Am avut aceeași problemă cu un parchet care trebuie refăcut parțial după deteriorarea apei, estimează să refac identicul și meșterul care începe lucrarea, să descopere că același parchet identic nu exista, imposibil de găsit și singura soluție prin artizanat special a unui tâmplar a costat de 20 de ori mai mult pe m2 decât în ​​estimarea sa !!!
Rezultat, parchet răsucit după uscare conservat !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 342