Sfaturi de la profesioniștii în încălzire: valabil sau nu?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 03/11/10, 21:42

dedeleco> nu e ușor să te urci pe tine când nu ești obișnuit. în toate în acoperișuri au văzut vata de sticlă.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 03/11/10, 21:54

după ce ne-am gândit mult și am primit mulți artizani și am văzut că putem beneficia de anumite subvenții care fac lucrurile mai suportabile.

prin urmare, vom face următoarea lucrare.

1 / îndepărtați vata de sticlă veche și înlocuiți-o cu vată cu o grindă contra pentru a ajunge la o înălțime de 30 cm + o podea osb.

2 / târâtorii vom înlocui cei 10 cm de lv cu o nouă izolație, probabil tehnica vată suflată în termobag sau apoi panouri din fibră de lemn

3 / am schimbat ferestrele noastre din lemn al căror lemn trebuie prelucrat și ale căror geamuri duble sunt un geam lipit unul lângă altul fără aer.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 07/11/10, 10:49

dodo a scris:2 / târâtorii vom înlocui cei 10 cm de lv cu o nouă izolație, probabil tehnica vată suflată în termobag sau apoi panouri din fibră de lemn


În acest punct, mă întreb dacă este foarte înțelept să îndepărtați cei 10 cm de LV, să puneți înapoi 10 cm dintr-o nouă izolație, cu excepția punerii EPS

Mă întreb dacă nu este mai bine să o faceți din interior pentru a crește dimensiunea izolației, dar pentru aceasta este necesar să spargeți ba13 și piesele de panouri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 07/11/10, 11:11

Indiferent de soluția aleasă, important este:
- pentru a proteja izolația de umiditate (barieră de vapori / condens, proiecție de ploaie). Trebuie să lăsăm respirația, acolo unde ar trebui să existe.
- asigurați-vă absolut că izolația are o funcție ermetică (altfel nu este ... izolată). Aceasta este problema majoră a PE! Se poate mișca, se poate așeza dacă clădirea se mișcă, pot fi, de asemenea, victima putregaiului, trecerea rozătoarelor care o demontează pentru a-și lăsa drumul, etc.

Deci, pentru LV, voi analiza starea și, dacă nu este nestructurată, voi completa doar ceea ce trebuie completat. L-aș îndepărta doar dacă nu există o modalitate de a face altfel (nu cunoaștem pericolul acestui material, unele cercuri medicale îl declară aproape la fel de periculos ca azbestul ...). Și de ce să nu izolați peste el, lăsându-l la loc după repararea zonelor care sunt posibil deteriorate!? Ar constitui un strat de izolație și, mai presus de toate, o protecție semnificativă pentru noua izolație. Dacă există loc, desigur ...
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 07/11/10, 11:23

Obamot a scris:Indiferent de soluția aleasă, important este:
- pentru a proteja izolația de umiditate (barieră de vapori / condens, proiecție de ploaie). Trebuie să lăsăm respirația, acolo unde ar trebui să existe.
- asigurați-vă absolut că izolația are o funcție ermetică (altfel nu este ... izolată). Aceasta este problema majoră a PE! Se poate mișca, se poate așeza dacă clădirea se mișcă, pot fi, de asemenea, victima putregaiului, trecerea rozătoarelor care o demontează pentru a-și lăsa drumul, etc.

Deci, pentru LV, voi analiza starea și, dacă nu este nestructurată, voi completa doar ceea ce trebuie completat. L-aș îndepărta doar dacă nu există o modalitate de a face altfel (nu cunoaștem pericolul acestui material, unele cercuri medicale îl declară aproape la fel de periculos ca azbestul ...). Și de ce să nu izolați peste el, lăsându-l la loc după repararea zonelor care sunt posibil deteriorate!? Ar constitui un strat de izolație și, mai presus de toate, o protecție semnificativă pentru noua izolație. Dacă există loc, desigur ...



izola de sus adică.
Ar trebui să iau o scară și scot o țiglă pentru a vedea starea vatei de sticlă pentru a vedea dacă nu este ambalată, deoarece niciun meșter nu o face.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/11/10, 14:15

Ar trebui să iau o scară și scot o țiglă pentru a vedea starea vatei de sticlă pentru a vedea dacă nu este ambalată, deoarece niciun meșter nu o face


La naiba, în sfârșit ce să faci înainte de a decide și a cheltui mult !!

În plus față de scară, cumpărați o scară pentru acoperiș (din lemn atașat plat pe țiglă pentru a urca pe acoperiș fără a le rupe, până la vârf cu un ham în jurul buricului pentru a vă atașa, care acoperișii nu poartă niciodată, gresit !!!! dar ce poartă tunsorile) și uită-te la starea acoperișului (țiglă invizibilă din piele care udă vata de sticlă așa cum am avut eu !!) și sub țiglă în diferite locuri uita-te la defectele si starea vatei de sticla !!

Un meșter care face o cotație fără a testa starea vatei de sticlă de sub acoperiș nu este serios și mai aproape de un „escroc !!

A nu avea umezeală în izolație este esențial și nu este ușor !!
Orice defect care pune umezeala în noua izolație înseamnă că trebuie să plătești o izolație pentru absolut nimic !!!!
Pseudo profesioniștilor nu le pasă dacă clientul nu își dă seama !! Ei caută o muncă bine plătită indiferent de greșeli !!

Umiditatea sub acoperiș are două surse:
1) scurgere pe acoperiș: de multe ori plăci aproape invizibile sau murdărie prost plasată între plăci sau plăci prost montate care lasă apa să treacă dedesubt, puțină apă este suficientă pentru a se uda fără să-ți dai seama și să distrugi izolația!
2) condensare, chiar mai greu de descoperit, mai ales pe vreme caldă bună !!
Orice scurgere de aer cald în interior viermi sub acoperiș condensează sub plăcile reci și picăturile care cad, udă toată vata de sticlă pe m2, mai ales pe vreme rece (nu alteori) !!
Deci etanșarea este esențială: gips-carton, barieră de vapori și restul în ceea ce privește aerul interior către acoperiș și este dificil de asigurat și testat și niciodată efectuat pe case de peste 10 ani !!
Dacă porecla pro nu v-a spus despre asta, există o problemă !!

Pentru mine este mai ușor să te cauți și să înfigi găurile și fisurile scurgerilor către acoperiș, apoi să pui vata de sticlă înapoi acolo unde s-a așezat sau a deteriorat-o.
În cele din urmă, șobolanii, gârlele și șoarecii sunt total inevitabili și adoră izolația din lână pentru a-și face cuiburi !!

Vata de sticlă, care este mult mai puțin fină (micron) decât azbestul (nano), este, prin urmare, mai puțin periculoasă, cu mănuși lungi și o mască și ochelari (piele și ochi iritabili).

Personal, nu mai am încredere în cei mai mulți profesioniști după procesul meu de 7 ani, de la arhitect până la avocat prin intermediul experților !!
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 10/11/10, 07:58

în acest caz există mai mulți profesioniști, deoarece nimeni nu a făcut pasul pentru a verifica starea vatei de sticlă.

Am făcut remarca unui meșter și acesta trebuie să se întoarcă să verifice.
Ținând cont de problemele mele de sănătate, nu mă văd că mă iau pe tine, trebuie să fac asta de către un profesionist, altfel mi-a rupt ba13-ul și îl refac în interior, mergând de la 10 cm la 20cm.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/11/10, 11:57

având în vedere preocupările mele de sănătate

Nu ai pe cineva mai alert în familia ta care să te poată ajuta cel puțin să identifici problemele de pe acoperiș (câteva ore și mai multă certitudine a realității decât cu un meșter necontrolat ??

Ruperea plăcii de gips mi se pare dificilă și cu mai multă muncă.
Mai simplu, măsurați temperatura față de ba13 pe vreme foarte rece trebuie să indice punctele problemei (termometru apăsat pe Ba13 și bec ușor izolat de aerul exterior).

Urcarea pe o scară nu este dificilă dacă o faci aveți grijă să o blocați corespunzător, să fixați partea de sus a scării, cu o altă persoană. Putem de asemenea aliniați-vă în timp ce urcați scara sau o frânghie de-a lungul scării, pentru siguranță, ceea ce fac întotdeauna pentru a tăia ramuri cu un ferăstrău deasupra unui copac mare (nu cu o ferăstrău cu lanț, mult prea periculos pe o scară, chiar și pentru un profesionist, o mică secundă de neatenție și tăiem frânghia sau altceva etc ...!).
Totul depinde de nivelul lor de mobilitate, dar, dacă nu sunt cu handicap total, cu grijă și atenție, putem face mai sigur decât tinerii care sunt prea rapizi și siguri de ei înșiși, fără atenție, care uneori au mai multe accidente decât cei mai în vârstă.

Nu sunt sigur dacă vata de sticlă de pe acoperișul dvs. cauzează probleme și cheltuielile mult pe ea s-ar putea să nu fie cele mai bune ??????
Adesea, refacem acest tip de izolație cuplat cu schimbarea acoperișului, așa cum au făcut unii vecini (20000 € și din nou cu puțină vată de sticlă și o folie izolatoare poroasă sub acoperișul în scădere în principiu probleme de condensare și scurgeri).

Uită-te din interior dacă nu există guri de aerisire sau ieșiri de aer fierbinte către acoperiș și faianță, pentru că atunci condensul ude faianța, apoi vata de sticlă (nouă și veche), care împiedică izolația și oprirea sau aranjarea acestor ieșiri este eficientă.

În caz contrar, chiar și fără o izolație mai bună, veți economisi mult mai mult cu o sobă mare de lemn, chiar simplă, instalată pur și simplu pe coșul de fum curent chiar dacă aceasta înseamnă a pune 2 dispozitive de siguranță la temperatură cu alarmă pe intrarea coșului de fum și între bucșă și grindă în vârful șemineului. (mai puțină muncă decât ba13)
În acest fel veți fi siguri că nu vă asumați niciun risc, cu un șemineu care nu se poate încălzi fără să știți imediat și să opriți aragazul.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 10/11/10, 13:27

dedeleco a scris:
având în vedere preocupările mele de sănătate

Nu ai pe cineva mai alert în familia ta care să te poată ajuta cel puțin să identifici problemele de pe acoperiș (câteva ore și mai multă certitudine a realității decât cu un meșter necontrolat ??


Voi încerca să urc.

dedeleco a scris:Ruperea plăcii de gips mi se pare dificilă și cu mai multă muncă.
Mai simplu, măsurați temperatura față de ba13 pe vreme foarte rece trebuie să indice punctele problemei (termometru apăsat pe Ba13 și bec ușor izolat de aerul exterior).


Știu că este o prostie să spargi pereții în stare bună, dar hei cu 10 cm de izolație nu pot spera la o izolație bună.

singurul material care dă un R corect cu 10cm este poliuretanul, dar nu este ecologic, iar schimbarea de fază nu va fi groaznică.

dedeleco a scris:
Uită-te din interior dacă nu există guri de aerisire sau ieșiri de aer fierbinte către acoperiș și faianță, pentru că atunci condensul ude faianța, apoi vata de sticlă (nouă și veche), care împiedică izolația și oprirea sau aranjarea acestor ieșiri este eficientă.


Am văzut acum vreo 2 zile la nivelul grinzilor care urcă pe acoperiș.
când îmi pui mâna simți miros de vată de sticlă.

dedeleco a scris:În caz contrar, chiar și fără o izolație mai bună, veți economisi mult mai mult cu o sobă mare de lemn, chiar simplă, instalată pur și simplu pe coșul de fum curent chiar dacă aceasta înseamnă a pune 2 dispozitive de siguranță la temperatură cu alarmă pe intrarea coșului de fum și între bucșă și grindă în vârful șemineului. (mai puțină muncă decât ba13)
În acest fel veți fi siguri că nu vă asumați niciun risc, cu un șemineu care nu se poate încălzi fără să știți imediat și să opriți aragazul.


Cred că voi risca și voi încerca și mă voi uita la termometrele de alarmă.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/11/10, 15:34

dar hei cu 10 cm de izolație nu pot spera la o bună izolație.


Nu este deloc rău, când alții cu case ceva mai vechi au doar 2cm sau nimic în pereți !!!
Case sau apartamente care se vând totuși foarte scumpe !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 218