Problema umidității peretelui care explodă știi de ce?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 29/08/10, 17:00

oiseautempete a scris:Pentru bare de armare: în mod normal armăturile nu ruginesc deloc (sau mai mult) în betonul sănătos, când ruginesc, este doar atunci când există microfisuri, ceea ce se întâmplă atunci când betonul este de calitate slabă. mai ales dacă este expusă la apă sărată: aceasta se infiltrează până la fier și provoacă ruginirea ...


Destul de exact, în plus prin ruginirea metalului se extinde ceea ce mărește dimensiunea fisurilor ... un adevărat cerc vicios ...

Pentru a reveni la problema umidității, uneori este necesar să se realizeze scurgeri pentru a canaliza excesul de apă ... din perspectiva locului de muncă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 29/08/10, 18:49

dedeleco a scris:Cine nu a avut probleme de umiditate ??
Pe fotografii îmi amintește de amintiri !!

Nu înțeleg spaniola decât să ghicesc, dar [b] în mod clar, acesta este un site promoțional pentru a vinde dispozitive de protecție împotriva umezelii de tip SPAM și tratamente de perete, spaniolă!


dedeleco

de ce să ventilezi un perete,
dacă nu ne-am ocupat de problema apei care se află în afara zidului.

izbucnirea
este o problemă mecanică datorată unei continuări
udare și uscare,
- dilatarea contracției
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/08/10, 20:54

sen-no-sen a scris:
oiseautempete a scris:Pentru bare de armare: în mod normal armăturile nu ruginesc deloc (sau mai mult) în betonul sănătos, când ruginesc, este doar atunci când există microfisuri, ceea ce se întâmplă atunci când betonul este de calitate slabă. mai ales dacă este expusă la apă sărată: aceasta se infiltrează până la fier și provoacă ruginirea ...


Destul de exact, în plus prin ruginirea metalului se extinde ceea ce mărește dimensiunea fisurilor ... un adevărat cerc vicios ....


... moo nu, deloc!

:şoc: oiseautempete ar fi făcut mai bine să citească linkurile pe care le-a postat. Fierele din beton sunt VOLUNTARE deja ruginit, ÎNAINTE de turnarea betonului. Acesta este motivul pentru care sunt expuși vremii nefavorabile și în aer liber pe șantierele de construcții. Altfel nu le-am pune în aer liber și ar fi livrate deja cu un strat de protecție anticoroziv „din fabrică” ... Vezi, ar fi din oțel inoxidabil!
Avem nevoie doar de armături pentru a „atârna” cât mai bine de beton, astfel încât să își poată face treaba cât mai bine. Un oțel inoxidabil ar fi neted și ar pluti în beton ... Și nu ar exista o transmisie optimă a forțelor în elementele care ar trebui să le absoarbă și să le distribuie static ...

"Trebuie remarcat faptul că, în contact cu rugina inițială, hidratarea cimentului este perturbată: se formează local o zonă de tranziție, dincolo de care betonul are caracteristici mai omogene" [...] Apa de amestec a betonului prin urmare, permite formarea produselor în jurul oțelului, care îl protejează prin pasivare. Mai precis, sub rugină, un cadru este acoperit cu un strat protector subțire de produse albe, pe bază de ferită și hidroxid de calciu.


Astfel, chimia betonului se face astfel încât să se profite de „reacțiile chimice naturale” pentru a profita de ele pentru a pasiva rugina în proces, îmbunătățind în același timp aderența (și aceasta, pentru a face acești aliați în loc să fie un dezavantaj!)

Trebuie remarcat faptul că într-un beton „sănătos” nu există o progresie a coroziunii (sau în rapoarte complet neglijabile) altfel ar fi necesar să ne temem că toate clădirile din beton armat reprezintă un pericol pentru locuitori ... :D Ceea ce evident nu este absolut cazul.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/08/10, 01:38

Total de acord cu Obamot, fierul ruginit de pe suprafață aderă mai bine la beton, (și la vopsea), iar betonul alcalin blochează orice rugină suplimentară, altfel podurile s-ar prăbuși rapid!
Dar betonul de la suprafață prea levigat de apă devine acid, se fisurează, iar fierele de călcat apoi ruginesc prin spargerea cimentului, în special la suprafață, dacă sunt prea aproape de suprafață (mai puțin de 1 până la 2 cm), implicit clasic.

Subiectul nu este fierul care ruginește, ci apa din pereții umezi de multe ori vechi care sunt distruși, ca și când ar exploda cu gaze care ies din apă conform eng-avenir.fr !!
După părerea mea, dizolvarea sărurilor (cum ar fi calcitul) din perete urmată de migrarea cu apă în perete, apoi evaporarea acesteia la suprafață sau în sistemul lor de uscare (aerare și electro-migrație cu tensiune scăzută) ddepune cristale ale acestor săruri care, prin solidificare, au puterea de a împinge pereții peretelui care le blochează și le fac să crape, mai ales dacă învelișul de perete nu este foarte solid (tencuială, var).
Trebuie remarcat faptul că umiditatea din pereți prin capilaritate pură nu trebuie să crească mai mult de 20cm, teoretic, deoarece forța capilarității cu porii fini ai micronului nu permite mai mult!
Putem vedea acest lucru pe un bloc de beton din apă!
Dar apa crește de fapt mult mai mult !!
Vedem că urcă mult mai mult (metri), mai ales în zonele slab ventilate, cum ar fi o pivniță.
Cauza nu este capilaritatea și nici apa care curge prin gravitație (drenaj slab), ci evaporare și condensare repetate în peretele poros legat de mici variații de temperatură și umiditate în perete, între partea de sus și partea de jos și exteriorul și interiorul, (cum ar fi ploaia care conduce apa pe munți), care poate urca în sus atâta timp cât peretele nu este suficient de aerisit pentru a elibera acest vapor de apă (pivniţă). Sărurile dizolvate odată cu migrarea și deteriorarea peretelui, în special în timpul uscării lor!
La începutul iernii, pământul mai cald decât peretele care se răcește cu aerul rece din exterior, face ca apa să se evapore din pământ și condensarea acestuia în peretele poros mai rece, mult mai sus, făcându-l foarte umed, chiar și fără o sursă externă de umiditate, alta decât solul.
Acest fenomen poate da chiar impresia că drenajul este fals insuficient !! Soluția este o peliculă impermeabilă sub pereți și plăci, adesea uitată în casele vechi (sau niciodată pusă pentru că plasticul nu exista acum mai bine de 80 de ani !!).

Uscarea permanentă și puternică cu aceste dispozitive duce la o migrație permanentă a sărurilor cu apa care se usucă și la depunerea lor care deteriorează peretele mult mai repede la suprafață, așa cum se arată în fotografii.
După părerea mea, este aproape inevitabil să accelerezi aceste depozite cu aceste sisteme de uscare, mai ales că se usucă bine !!
0 x
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Îmi fac plăcere




de eng-avenir.fr » 30/08/10, 12:51

Pentru a relua dezbaterea, întâi bravo pentru explicații și acest link pe resturi de beton. De fapt, resturile sunt ruginite sistematic înainte de a fi acoperite cu beton.
Ceea ce am constatat că orice elemente care sunt acoperite cu beton există întotdeauna un spațiu mic, care creează adesea fisuri, ceea ce este logic pentru că nu au aceeași putere. Dacă luăm un perete bloc de beton, instalăm un stâlp de beton integrat, va exista o micro fisură în timp, de aceea le voi sugera arhitecților să pună o fibră pe toate îmbinările de beton, deoarece în timp punctul slab se separă, iar noi întâlniți fisuri care alimentează orificiile de apă de ploaie.
Deci găsim umiditatea și acesta este ciclul.
Văd că dedeleco m-a făcut la grătar și asta e bine, pentru că ne alăturăm punctelor noastre de vedere
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Chiar în perete




de eng-avenir.fr » 30/08/10, 13:08

Teoria și logica sunt două lucruri care sunt foarte diferite pentru mine unul față de celălalt, în comparație cu ceea ce spune deleco.
Pentru a vorbi despre ceva ce știu foarte bine, dacă eliminați umiditatea prin intermediul dispozitivelor care vă permit să eliminați în mod sistematic sarea crescătoare, deoarece experimentați cu confirmarea. Am instalat electrocasnicele acum 1 an într-o casă renovată din Spania, deoarece clientul ar fi făcut, potrivit arhitectului ei, pereți despărțitori decorativi pe 1 m înălțime, a durat 2 ani să vadă umezeala și sărurile de această dată să reapară, așa că soluția a fost dispozitivele, iar acum totul este vopsit nivelul de umiditate în perete este de aproximativ 60%. Vorbesc ca un profesionist în domeniu și nu ca o anumită persoană care nu știe cum să instaleze un pic și să facă o gaură.
Voi cere clientului să-mi trimită poze : Lol:
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 30/08/10, 16:07

Ei bine, în același timp, fără teorie și fără logică (care trebuie neapărat să vină împreună cu practica) „Profesionist de teren” ar trebui să poată răspunde la întrebări de bază!?

Se pare că unii oameni vorbesc despre rame ca niște găuri în brânza Emmental ...! Și apoi într-un castel unde sunt zidurile BA? : Cheesy:

Mai întâi trebuie să știți că în clădire, principalul pericol vine din ceea ce fac bărbații acolo! Este unul dintre cele mai predispuse la accidente de muncă, atât în ​​ceea ce privește gravitatea, cât și frecvența ...

Acesta este motivul pentru care este foarte important să nu improvizați sau să spuneți ceva atunci când încercați să faceți o legătură între:

Cauză probabilă -> în probleme intrinseci defectelor de construcție, potențial capabile să-i pericliteze structura, cum ar fi:
- posibilul cancer al betonului și degradarea acestuia.
- posibile fisuri care expun armăturile și structura reală a betonului și, în cazuri rare, cauzând accelerarea degradării acestuia și slăbirea prin coroziunea armăturilor.

Și efecte:
- pericol real al structurii.

Dacă acest scenariu este adevărat, ar fi necesar să știm în ce măsură structura este afectată și ce parte este în pericol și „să fie tratată” fără întârziere ... Pentru aceasta este necesar să se efectueze măsurători de rezistență folosind un dinamometru. Acesta este b_a ba.

Dar, mai întâi, ar trebui să începem să ne întrebăm de ce folosim betonul armat în construcții și de ce așezăm armături acolo și unde anume?

1) Betonul se folosește la prima vedere deoarece rezistă extraordinar de bine și prin natura sa la sarcini verticale, adică la "compresie" (prin urmare nu există pericol de problemă cu armăturile în pereți, acestea nu sunt absolut "fa treaba").

2) armăturile sunt acolo - în special - pentru a distribui sarcinile statice și pentru a absorbi / conține forțele de întindere / extensie (tocmai punctul slab al betonului). Și asta în principal în plăcile către suporturile de pe perete și în centrul lor pentru a evita „flambajul” și, bineînțeles, picioarele de fundație (las în mod deliberat deoparte lucrările de inginerie civilă - lucrări publice - poduri și căi rutiere, care sunt cazuri specifice).

Moralitate: pericolul de defecte intrinseci ale BA este aproape nul (cum ar fi fisuri în pereți din cauza la însăși natura concretului, și nu la cauze exogene care ar trebui rezolvate printr-o bună pregătire). Atâta timp cât nu aveți fisuri care să apară în centrul plăcilor (partea tavanului) sau către suporturile de perete (partea podelei) ... nu există multe lucruri de îngrijorat pentru structura clădirii (totuși aceste zone trebuie să fie direct accesibil / vizibil pe partea de ciment brut ...). Cea mai bună rămână măsurătorile la locul respectiv ad-hoc, realizat cu densito ... (Există și alte tehnici în funcție de caz, cum ar fi fotografii în infraroșu, laser ... etc.). Pe de altă parte, o degradare a cimentului / betonului în pereți este o posibilă indicație a unui amestec prost sau a unui beton prost pervibrat. Și atunci trebuie să examinați problema pentru a vedea dacă alte părți ale construcției nu sunt slăbite din cauza ei. Aceasta nu este o problemă care trebuie luată cu ușurință.

Sub rezerva măsurătorilor făcute pe construcție pentru a asigura rezistența acesteia, toate acestea îmi spun că în cazul pereților portanți, în orice caz, o problemă de slăbire a acoperirii armăturilor ar fi în centrul unei probleme care prezintă o pericol (și dacă ar fi plăcile, este un caz foarte rar, deoarece acestea sunt în contact cu orice umiditate directă, la fel pentru fundațiile care sunt întotdeauna supradimensionate și bine protejate de îngheț și umiditate de canalele de scurgere care sunt în jur).

Deci există o problemă a priori pawdé ... : Cheesy:

Ah, și participă la un forum sau chiar să consultăm „site-uri profesionale” pentru a pune întrebări, nu ne face să ne facem „Profesioniști”. Un „pro” este format fie de „companionism” pe teren de „companion confirmat” (dacă există în BA mă îndoiesc ...), fie de pregătire care să ducă la o diplomă. Acest lucru nu scade meritele celor care își câștigă existența în clădire datorită experienței lor. Siguranța mai întâi: trebuie doar să știți care sunt domeniile dvs. de expertiză și să fiți suficient de înțelept pentru a vă limita la ele ... Pregătirea profesională continuă este, de asemenea, o modalitate bună de a vă adapta cunoștințele în funcție de evoluția tehnicilor. Să aveți o zi bună!
0 x
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Îmi place discuția




de eng-avenir.fr » 31/08/10, 13:00

Betonul nu are 100 de ani, http://fr.wikipedia.org/wiki/Histoire_du_b%C3%A9ton
iar ceea ce spun unii mi se pare bine întemeiat.
Nu cu mult timp în urmă vorbeam despre testarea fibrelor în loc de întăriri sau este acest proces?
Rețineți că pentru poduri acestea sunt echipate cu fibră optică, deoarece inginerii se îndoiesc de fiabilitatea betonului în timp.
Am văzut-o la o emisiune TV Les Constructions de l'Estrême.
Pentru a reveni la liantul din vechile castele, a fost un amestec de lut care a asamblat pietrele, deci fără impermeabilizare și imposibilitatea de a crea un drenaj extern, dar dacă vă gândiți la asta, mă uit la castelele care se află pe punctele înalte, ele au un drenaj natural, dar găsim umezeală prin capilaritate, cum explici asta?
Îmi imaginez o bucată mare de zahăr, care, printr-o nevoie naturală, este umplută cu apă, fără a fi nevoie să o reglăm, deoarece umiditatea ne trebuie, dar cu o rată moderată de 50/60%, nu mai mult, dacă nu, umezindu-se puțin câte puțin , iar materialele își pierd puterea și dacă nu pierdem și găsim din nou slăbiciune.
Știind că noi oamenii suntem la același nivel.

Planeta noastră va fi din ce în ce mai destabilizată, în ceea ce privește materialele de construcție, sun clopotul de alarmă și cer să nu facem aceeași prostie ca și azbestul.
Să nu ne mulțumim cu un produs concret care credem că este impecabil și ce se întâmplă dacă facem o mare greșeală!
Dacă mâine aș construi o casă, ar fi din lemn și sticlă, platforma Pozulan acum suportul ei,
Voi gândi .......... :?: [/ Url]
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Apreciez discuția




de Obamot » 31/08/10, 13:32

eng-avenir.fr a scris:Nu cu mult timp în urmă vorbeam despre testarea fibrelor în loc de întăriri sau este acest proces?
Rețineți că pentru poduri acestea sunt echipate cu fibră optică, deoarece inginerii se îndoiesc de fiabilitatea betonului în timp.

... Încă am spus că nu vorbesc despre lucrări de inginerie civilă precum poduri și drumuri. Este o disciplină de sine stătătoare, deși legată de pregătirea mea, nu o știu pe deplin ... A priori există și fenomene vibratorii în funcție de domeniul de aplicare ...

eng-avenir.fr a scris:Am văzut-o la o emisiune TV Les Constructions de l'Estrême.

Nu avem nicio retrospectivă, ce ne dovedește că va dura mai mult? Acum, alte materiale pot absorbi tensiunile pentru a înlocui oțelurile, dar cu ce cost și cu ce fiabilitate? De asemenea, puteți crea amestecuri speciale. Dar ce zici de formarea profesională pe șantierele de construcții? În ziua în care se va întâmpla acest lucru, întrebarea va trebui revizuită ... De ce nu!

eng-avenir.fr a scris:Pentru a reveni la liantul din castelele vechi, era un amestec de lut care aduna pietrele, deci fără sigilare și incapacitatea de a crea drenaj extern, dar dacă vă gândiți la asta, mă uit la castelele care se află pe punctele înalte, au un drenaj natural, dar găsim umiditate prin capilaritate, cum explicați asta? Îmi imaginez o bucată mare de zahăr, care, printr-o nevoie naturală, este umplută cu apă fără a fi necesară reglarea, deoarece umiditatea ne trebuie, dar cu o rată moderată de 50/60%


Mouarf ... Drenajul a fost popularizat de un anumit francez Henry în secolul al XVIII-lea despre care se spune că ar fi fost fermier, dar în Evul Mediu știam deja despre drenaje, deoarece fabricile de țiglă produceau deja țevi poroase pentru această utilizare. Mai mult, chiar am drenat podgoriile la acea vreme, încă lumea agricolă se pare ... Zidurile de teracotă știam să le facem în Egiptul antic, unde am drenat deja drumurile destinate să primească grele încărcături ... pentru a permite construirea piramidelor ... La fel ca și în jurul grânelor, pentru a preveni germinarea ...

Nu există drenaj fără scurgere. Și există mai multe lucruri într-un canal de scurgere, în afară de țevi: începând cu natura solului (este adevărat), dar există și agregate de granulometrie diferită, până la sol nisipos ...

eng-avenir.fr a scris:Îmi imaginez o bucată mare de zahăr, care, printr-o nevoie naturală, este umplută cu apă, fără a fi nevoie să o reglăm, deoarece umiditatea ne trebuie, dar cu o rată moderată de 50/60%, nu mai mult, dacă nu, umezindu-se puțin câte puțin , iar materialele își pierd puterea și dacă nu pierdem și găsim din nou slăbiciune.


Nu ... Nu am construit un castel într-un an ... așa cum reușim să facem astăzi în BA

Așa că au avut destul timp să vadă în ce tip de sol urmau să construiască construcția ... Au văzut repede dacă este saturată cu apă ...

eng-avenir.fr a scris:Știind că noi oamenii suntem la același nivel.

Planeta noastră va fi din ce în ce mai destabilizată, în ceea ce privește materialele de construcție, sun clopotul de alarmă și cer să nu facem aceeași prostie ca și azbestul.
Nu vă mulțumiți cu un produs concret care credem că este impecabil


Pfff ... Betonul este cel mai vechi material de construcție de pe planetă. Natura a folosit-o ea însăși încă din zorii timpului, chiar înainte de apariția omului. Gresia este un „beton natural”, alcătuit dintr-un amestec de roci sedimentare și agregare de boabe de nisip ... Toate realizate de refluxul oceanelor ...

Prin urmare, nu există mai mult „natural” și „durabil” decât betonul, oriunde ...
Dernière édition alin Obamot 31 / 08 / 10, 13: 59, editate 1 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/08/10, 13:59

Mă uit la castelele care sunt în vârf, au un drenaj natural, dar găsim umezeală prin capilaritate, cum explici asta?

Umezeala se găsește peste tot, chiar și în vârful Everestului sau Mont Blanc, în vârful castelelor de pe vârfuri stâncoase, dar perfect drenate !! Da !!
dar nu prin capilaritate, (ridică apa cu doar 20cm pentru porii din jurul micronului, ca un bloc de beton scăldat în apă sau un blotter în cerneală !!)
Plantele, asemănătoare, reușesc să aibă puțină apă în rădăcini și să trăiască lângă șanțuri bune de drenaj după câteva luni de secetă !!

Mecanismul este acela al evaporărilor și condensărilor repetate în interiorul pământului ușor poros de gaze. (fisuri) și datorită diferențelor mici de temperatură într-un sol fără ventilație care ar evacua această umiditate cu 100% mai mult sau mai puțin puțin.
Umiditatea poate crește astfel cu zeci de metri deasupra pânzei freatice.
Mecanismul de bază este același cu cel care face să plouă pe vârful munților, prin evaporarea apei din oceane și condensarea în nori ploioși, pentru diferențe de temperatură și presiune!
Singura diferență este că apare subteran, cu diferențe de temperatură, zi, noapte, vară, iarnă, variind cu adâncimea subterană și concentrația sărurilor de pământ dizolvate, chiar și la concentrații scăzute.

Eu l-am scris:

Cauza nu este capilaritatea, nici apa care curge prin gravitație (drenaj slab), ci evaporări repetate și condens în peretele poros legat de mici variații de temperatură și umiditate în perete, între sus și jos și exterior și interior, (cum ar fi ploaie care conduce apa peste munți) care poate crește ridicat atâta timp cât peretele nu este suficient de aerisit pentru a elibera acest vapor de apă (pivniță) ...

La începutul iernii, pământul mai cald decât peretele care se răcește cu aerul rece din exterior, face ca apa să se evapore din pământ și condensarea acestuia în peretele poros mai rece, mult mai sus, făcându-l foarte umed, chiar și fără o sursă externă de umiditate, alta decât solul.
Acest fenomen poate da chiar impresia că drenajul este fals insuficient !! .


De fapt, pământul este ca o coloană de distilare cu evaporări și condensări repetate !!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Distillation
Procesul folosește diferența de volatilitate (capacitatea de a se evapora în funcție de temperatură) între constituenți pentru a le separa: cu cât volatilul are un punct de fierbere mai mic decât cel mai puțin volatil etc.


Sărurile pământului dizolvate modifică mai mult sau mai puțin volatilitatea apei, fixând-o parțial și lăsând-o să se evapore în altă parte.
http://wwwens.uqac.ca/chimie/Thermochim ... HAP_8.html

Vezi această teză printre altele:
http://ethesis.inp-toulouse.fr/archive/ ... ghaier.pdf
și studiul transferului de sare, care are loc atâta timp cât evaporările și condensările repetate se repetă sub punctele de uscare, care protejează în special ceea ce este deasupra, bine uscat !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 398