Problema umidității peretelui care explodă știi de ce?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 31/08/10, 14:18

Foarte interesant. Voi citi asta cu un cap clar.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/08/10, 14:45

Încă de citit în special pe presiunea de cristalizare a sărurilor care sparg materialele de construcție, răspunzând la eng-futur.fr:
http://infoscience.epfl.ch/record/11875 ... YH_8a1.pdf
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/08/10, 15:04

0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/08/10, 15:56

Presiunea de cristalizare ajunge la mii de atmosfere în porul închis al peretelui, suficient pentru a sparge totul :
http://infoscience.epfl.ch/record/11875 ... YH_8a1.pdf

Imagine

Demonstrație științifică de bază pentru eng-avenir.fr legată de dificultatea nuclearii cristalelor !!!
0 x
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

actualizare umiditate




de eng-avenir.fr » 10/09/10, 15:34

În urma tuturor răspunsurilor profesionale, mi-am întrebat clienții cum vorbesc acum despre umiditate.
În primul rând pentru ei a fost un flagel a cărui piață este foarte populară cu marile magazine internaționale care își înșală clienții și avem o idee negativă. 100% dintre clienții mei nu au încredere în procesul de scurgere a vidului, ei am crezut că este un truc, unii o înșelătorie, astăzi rezultatul este foarte satisfăcător, toată lumea spune că prima lor impresie a fost greșită și toți sunt mulțumiți de SPI-ul care îl cheamă în Spania.
Cei care au avut probleme cu sărurile nu mai au pereții revopsiți vopseaua nu se mai ridică în senin Mă scald în fericirea satisfacției, vă trimit fotografii.
Imagine
În momentul instalării SPI.
Imagine
Dispozitivele SPI de pe fațadă elimină umiditatea care se află în peretele din spatele faianței care servea drept mască și, în special, orientarea falsă a clientului.
Imagine Această fotografie este aceeași cu cea a nr. 1, dar peretele reparat și revopsit 2 luni mai târziu, ceea ce nu ar fi fost posibil fără SPI.
Foarte fericit să vă împărtășesc bucuria mea, fără să cer nimic în schimb, doar teza mea este confirmată și sunt mândru de avantajele dispozitivelor.
Vă mulțumesc tuturor pentru că sunteți cufundați în cercetare, bine făcut tuturor, munca se reia cu multe spectacole, târguri etc ...
Continuăm să promovez această piață în Spania și caut pe cineva din Franța care ar dori să preia pentru că îmi este greu să mă tai în două.
Mi-aș dori atât de mult să-mi pot da cunoștințele și ca tinerii să poată prelua.
Cu stimă, continuă să urmez această dezbatere care este foarte sfântă, pentru că sunteți la îndemână!
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 10/09/10, 22:57

Normal că lucrurile se îmbunătățesc în Spania, nu mai este apă acasă!
(ok, plec și nu mă întorc azi) : Mrgreen: : Mrgreen:

Glumind deoparte, o schiță pentru a ilustra acest tip de canal și cum funcționează ne-ar ajuta să „înțelegem” ... :D
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 10/09/10, 23:52

„Înțelegerea” mea este că funcționează pentru umidități repetate prin evaporare și condensare care vin de la sol prin perete, dar fără ca apa lichidă să curgă prin inundații directe, din cauza drenajului deficitar sau a unui râu debordant sau a pânzei freatice care merge prea sus.
Ventilând și aspirând prin găuri (și, de asemenea, prin electromigrare), acest vapor umed crescând încet în perete, evită recondensările și evaporările cu depozite de sare distructive, cel puțin deasupra găurilor, care usucă peretele.
Sub găuri, sărurile dizolvate în apa lichidă care ajung prin evaporarea la un anumit nivel sub găurile de aspirație și uscare, vor continua să se stabilească mai repede, având în vedere evaporarea mai rapidă, și dacă se află în fundațiile peretelui, forța acestor săruri, depuse puțin câte puțin în fundațiile peretelui, poate fi catastrofală după un anumit număr de ani de acumulare, crăpând pereții, precum seceta din 2003 !!
Deci, în loc să o avem pe suprafața peretelui, ca în fotografii, riscăm să o avem cu o întârziere lungă, în fundații, în locurile în care apa cu săruri se evaporă, mai jos.
In opinia mea, ar fi bine să se aerisească și să se usuce în vecinătatea fundațiilor, astfel încât sărurile să se așeze numai în afara pereților și a fundațiilor acestora.

Dacă există o inundație prin intrarea apei lichide prin gravitație, acest sistem nu va împiedica nimic, dar se va usca mai repede, după sfârșitul inundației.

În cele din urmă, acest post tehnic a fost pus pentru a face cunoscut în Franța acest proces spaniol și pentru a găsi distribuitori.
Este un pic de SPAM camuflat.

În multe cazuri, orificiile simple de ventilație către exterior sunt suficiente pentru a usca un perete prost ventilat. Chiar și schimbarea tencuielii cu tencuială poroasă poate fi suficientă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/09/10, 11:52

o inundație mare este o modalitate bună de a rezolva problema umidității: diluează toată sarea solubilă și apoi se usucă mai repede

este problema salpetrului

salpetrul era produs în momentul în care clădirea era folosită ca grajd: gunoiul de grajd alimenta bacteriile care produceau salpetrul

caracteristicile foarte speciale de solubilitate ale salpetrului îl fac să iasă în evidență de perete mult timp după

pentru a nu avea o problemă cu salpetru, îndepărtați cât mai mult sol pe podeaua camerei care trebuie amenajată, clătiți pereții cu multă apă

bineînțeles, atunci când o cameră a fost amenajată neglijent acolo unde există salpetru, aceasta nu va înceta niciodată să iasă ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/09/10, 12:15

Problema nu este doar salpetrul, ci mai presus de toate calcitul oarecum solubil (dar lent ca în peșterile în funcție de CO2) care migrează, care nu pleacă rapid cu o inundație mare pe termen scurt și care dăunează și mai mult fonduri de ten, slab realizate, după uscare.
O bună ventilație a fundațiilor prin drenaj convențional este utilă deoarece apa părăsește acolo prin evaporare în loc să se lase în perete pentru a se recondensa acolo mai sus în peretele mai rece decât solul în timpul iernii !!
În plus, calcitul se depune în canalizare.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 367