Problema umidității peretelui care explodă știi de ce?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Problema umidității peretelui care explodă știi de ce?




de eng-avenir.fr » 26/08/10, 18:35

Lucrez la un subiect care este următorul:
De ce pereții încărcați cu umiditate fac ca vopseaua, tencuiala și chiar cimentul să explodeze atât în ​​exterior, cât și în interior.
Raționamentul meu este următorul, umiditatea este o componentă a materiei organice vegetale piatră, nisip, pământ etc... + apă.
Cred ca apa fiind un gaz in stare primara Hidrogen + Oxigen + putere electrica care atunci cand este prinsa in materia organica pentru a scapa se transforma in gaz, care ii va da puterea.
As dori ca cineva sa-mi confirme teza sau sa imi ofere alte elemente concrete asupra efectului presiunii si fortei umiditatii.
Prin eliminarea elementelor salitre care sunt săruri naturale furnizate de umiditate.
Vă mulțumesc că ați analizat chestiunea
:?: și să-i răspund cu prietenie lui Pascal H, amintire a Cupei Mondiale de la Paris.
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 27/08/10, 07:53

Explozie? Nu există o explozie, ci o expansiune din cauza saturației cu umiditate care face ca vopseaua și tencuiala să crape și să se desprindă... Ciclurile de cald și rece sunt adăugate foarte eficient, mai ales dacă există îngheț: gheața se dilată în crăpături și se poate sparge mari. piese: așa erodează natura munții...
0 x
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Explozie




de eng-avenir.fr » 27/08/10, 17:23

Vă mulțumesc pentru timpul acordat pentru a răspunde gândurilor mele.
Lucrez la subiect și la început răspunsul tău s-a potrivit cu primele mele deducții, dar în timp îmi dau seama că suntem dezamăgiți cu realitatea. Am observat că într-o primă carcasă interioară obișnuită, la subsol, a existat ciobitură de ipsos, sau ciment
Imagine
Nu a existat saturație de umiditate, motiv pentru care am dedus că umiditatea, prin mijloace naturale, s-a transformat în gaz, nu neapărat vapori, pentru că în cazul în care am făcut fotografia ne aflăm într-un subsol, mai exact la Château de Boissemont, unde am instalat dispozitive care elimină umiditatea din pereți, creând decompresie și funcționează grozav.
Momentan sunt in Spania unde lucrez la subiect.Invers, peretii sunt incarcati cu apa si in urma cresterii temperaturii exterioare umiditatea cere sa scape in mod natural, profita de punctele slabe si face sa explodeze locatiile fragile, sub efect de presiune și acolo îmi găsesc din nou gazul.
Am creat un blog, este în spaniolă, dar videoclipurile explică bine lucrurile http://mirofuturo.blogspot.com/
: Idee: A+
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 27/08/10, 20:06

in fotografie vedem pagubele tipice de la infiltrarea umezelii prin actiune capilara prin peretii de piatra (vezicule si salit)...nu este nevoie sa cautam dupa amiaza pana la 14 dupa parerea mea...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/08/10, 21:02

Cauze multiple posibile: Îngheț, dar și: tasarea terenului, fundație prost calculată, scurgere de conductă de alimentare cu apă, drenaj subdimensionat sau ineficient, forță excepțională a unei alunecări de teren, amestecare slabă a cimentului, apariția unei surse acvatice, reflux dintr-o pânză freatică, creșterea umiditatea datorată ploilor abundente etc.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/08/10, 23:56

Cine nu a avut probleme de umiditate ??
Pe fotografii îmi amintește de amintiri !!

Nu înțeleg spaniola, în afară de ghicit, dar clar, acesta este un site promotional pentru a vinde aparate si tratamente de perete impotriva umiditatii, tip SPAM, spaniola!!!
Umiditatea duce la raceli, alergii si imbolnaviri, in special la copii, asa ca usuca-ti peretii cu aparatele noastre electrice SPI!!
http://www.innovaidea.es./AHE%20Elimina%20Humedad.pdf
O sa ajung sa inteleg spaniola!!.
Deci SPAM, ascuns pentru reclamă aparat de ventilație perete cu electromigrare electrică!!
Umiditatea este complexă, cu toate fenomenele fizice de bază și chiar cu microorganisme vii:
Condens, evaporare, solidificare (în gheață, dislocă, sparge totul), dizolvarea sărurilor în pereți care migrează odată cu apa (ca calcitul alb, conținut în tot cimentul) și se depun în pulbere albă sau murdară unde această apă se evaporă în un loc cu vant, mai cald!!
Astfel, acest transport lent, dar continuu, al sărurilor de ciment din interiorul peretelui la suprafață are un efect distructiv asupra tencuielii și a pereților poroși. Sarea se depune si pentru a avea loc impinge vopseaua sau suprafata peretelui care o impiedica sa creasca atunci cand apa o depune prin evaporare.
Cimenturile groase, compacte precum betonul, în principiu nu lasă trecerea apei și, prin urmare, sunt afectate doar la suprafață (altfel podurile de beton în ploaie s-ar deteriora rapid)!
Calcitul este diferit de salpetru, chiar dacă pot fi confundate rapid, dar vechii producători de praf de pușcă, nu-i încurca, pentru că cu calcitul, praful nu se încurcă niciodată. !!
Calcitul este carbonat de calciu care transportat cu apa in pesteri da concretiilor stalactite si stalagmite, care se formeaza foarte repede de indata ce apa trece printr-o placa de ciment!!
Am avut experienta in urma cu 15 ani cand vecinii mei de la etajul de deasupra au inceput sa-si ude plantele mult mai mult decat ploaia si apa prin placa a ajuns in balconul meu, transformandu-l intr-o pestera cu concretiuni frumoase!!!
A fost foarte greu de rezolvat problema, iar coproprietatea, pe cheltuiala noastră, a fost nevoită să-și facă singurul balcon perfect impermeabil, ca o piscină, pur și simplu din cauza obsesiei de a uda constant!!
Fotografiile tale sunt de calcit, nu de salitre, care iese la iveală datorită dispozitivelor tale care accelerează migrarea apei pentru a usca pereții!!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Calcite.
De asemenea, stiu sa deosebesc calcitul de salitrul, format din azotat de potasiu, care nu necesita aceleasi conditii, necesita un mediu inchis, adapostit fara lumina!! !!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Salp%C3%AAtre

Salpetrul apare sub formă de fibre albe având aspect de fire de păr albe. În beciuri sau case vechi umede, salitrul este unul dintre reziduurile dezvoltarea bacteriilor care se hrănesc cu amoniacul din apele freatice și carbonatul de potasiu conținut în pereți. Transformarea se termină la contactul cu oxigenul din aer pentru a forma azotat de potasiu sau „salpetru”. Aceste fibre albe sunt adesea văzute în clădirile vechi care au adăpostit animale sau lângă o veche fosă septică, deoarece acolo se formează amoniacul din urină. Sărurile minerale sunt în formă solidă albă. Salpetrul și sărurile minerale sunt prezente pe toată grosimea pereților vechi umezi și concentrate pe suprafața materialelor. Acest salitru a fost adunat anterior în pivnițe sau în anumite peșteri pentru pulbere.


În sfârșit, în caz de umiditate, înainte de a folosi acest tip de aparat, este mai bine să te oprești la sursă, prin scurgerea în jurul acestuia, prin impermeabilizarea peretelui sau a podelei și doar ca ultimă soluție sistemul tău, bun pentru castele vechi care nu pot. fi refacut sau modificat!!
0 x
eng-avenir.fr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 19/08/10, 20:02

Multumesc ca mi-ai raspuns




de eng-avenir.fr » 29/08/10, 12:52

Sunt mulțumit să văd că vorbești științific și cu rațiune, obiectivele mele sunt să dobândesc cât mai multe elemente tehnice și tot ce tocmai ai spus este complet adevărat. Doar in ceea ce priveste umiditatea nu intotdeauna sarurile distrug peretii, sunt convins ca presiunea joaca un rol important nu doar sub efectul aburului, si de care as vrea sa fiu sigur. În ceea ce privește dispozitivele, rolul meu nu este să fac reclamă, pe acest site pe care îl respect, ci să mă asigur că voi, oamenii de știință, înțelegeți că deducerea mea nu este falsă.
Confirm și sfătuiesc întotdeauna rezolvarea unor probleme ușor de rezolvat, cum ar fi repararea unei scurgeri, drenarea etc. tot ceea ce este în sfera posibilităților, dar observ că atunci când un perete în urma unui accident este saturat cu daune de apă sunt foarte semnificative și durează mulți ani pentru ca această umiditate să dispară cu dispozitivele în câteva luni umiditatea a dispărut. Merg pe 10 ani de experiență și credeți-mă că lupt cu ceea ce deduc că invențiile, oricare ar fi ele, trebuie să aștepte zeci de ani înainte de a-și găsi locul pe piață, și chiar dacă sunt excelente dovada. Imagine Fotografie în urma unei scurgeri de apă care se afla în perete de câțiva ani.
Nu crezi că teoria mea este adevărată și încerci să o demolezi vorbind despre un castel vechi. In ceea ce priveste un alt element este betonul cand este vibrat, iar in dozare devine impermeabil, dar fierul vechi sub efectul ruginii din cauza umiditatii face sa sparga betonul, iar daca te uiti acolo vei vedea ca sunt. dreapta stalpii podului Millau sunt perforati in anumite locuri si spune-mi unde vezi sare in beton. Referitor la blogul meu am observat că trebuie să deschid cu Blogger, videoclipurile sunt foarte informative. Un alt element de ce betonul de plăci de beton crapă mai mult vara chiar dacă este bine dozat și nici acolo nu ai sare!
Toate elementele sale doar susțin teoria mea. Și aș vrea să fiu sigur de ea, dar cum pot fi sigur, pentru că dacă teoria mea se dovedește a fi corectă, am putea întâlni un nou gaz, cu o nouă concepție (Dacă analizăm radonul, este un gaz organic care se datorează izolării și alimentării cu umiditate în pereții vechi fără ventilație)
www.dailymotion.com/video/x7fbob_alize-advance, acest proiect l-am făcut în 2006, iar la final vorbește despre radon.
Nu sunt suficient de științific pentru a găsi o modalitate de a o analiza, pentru că ar fi necesar să o recuperez în momentul acțiunii sale, când împinge materialele. Acum e rândul tău!
Salutări, Jose, prietenul lui Pascal, inventatorul
Când l-am cunoscut, Pascal dormea ​​cu bicicleta lui?
Ne-a făcut pe toți să râdem.
0 x
Cel mai rău dușman al oamenilor și al animalelor este ignoranța!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/08/10, 14:09

Bine, ruginirea oțelului face ca betonul să explodeze, ceea ce este bine cunoscut și vizibil;

În caz contrar, sărurile, calcitul, mereu prezente, dizolvate cu apă, se recristalizează în cristale, cu apa evaporându-se, și au forța care deteriorează pereții și, după părerea mea, este suficientă, să transporte prin migrare o parte semnificativă a peretelui. .
Se vede clar în fotografia ta.
Faceti experimentul cu apa sarata care se evapora incet sub o cratita, care va fi ridicata de sarurile depuse dedesubt!!
Peșterile sunt astfel foarte remodelate în timp de apa care se dizolvă și se evaporă!!

În sfârșit, sunteți un profesionist în umiditate și eu sunt un om de știință neprofesionist în umiditate, dar am avut câteva probleme practice și de umiditate cu un arhitect.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 29/08/10, 15:33

Da și nu Dedelco. Pe șantiere ruginim fiarele, tocmai pentru ca acestea să adere mai bine la beton... Problema este în beton, nu sunt fiarele. Cancerul de beton poate proveni de la o distanță inadecvată între cofraj și bare și componente proaste. Este mai bine să folosim agregate de bună calitate decât să folosim adjuvanți... Pe scurt, suntem în mijlocul chimiei cu eliberarea de ioni și tot... Nu atât de simplu :?

Corect, eng-avenir.fr

... în mod necesar există întotdeauna o conjuncție a mai multor elemente/factori: presiunea, acțiunea capilară, excesul de circulație a fluidului, nerespectarea intrinsecă a anumitor lianți, aparițiile chimice și neapărat electrice și temporale deci oportuniste...
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 29/08/10, 16:42

Pentru bare de armare: în mod normal armăturile nu ruginesc deloc (sau mai mult) în betonul sănătos, când ruginesc, este doar atunci când există microfisuri, ceea ce se întâmplă atunci când betonul este de calitate slabă. mai ales dacă este expusă la apă sărată: aceasta se infiltrează până la fier și provoacă ruginirea ...
Cateva detalii aici:
http://www.concretecorrosion.net/html/m ... ontenu.htm
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 364