Părerea dvs. despre iluminatul meu (MR16 12V împotriva GU10 220V)

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Flocomotiva
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 01/07/09, 11:50
Locul de amplasare: Mulhouse

Părerea dvs. despre iluminatul meu (MR16 12V împotriva GU10 220V)




de Flocomotiva » 02/09/10, 17:07

Buna dragi econologi.

Am citit cu interes diverse subiecte pe această temă forum, Aș dori câteva clarificări pe care nu le-am putut găsi.

În primul rând, de ce vă întreb asta?

M-am mutat într-un apartament, care este echipat peste tot cu candelabre și spoturi cu becuri cu halogen MR16 de 12V (20 sau 35W în funcție de locație). Vreau să schimb aceste becuri încetul cu încetul cu ceva mai economic, m-am săturat să iau 150W în față când aprind lumina într-o cameră (știu că nu este mare lucru, dar nu-mi place).

Prima mea întrebare este următoarea: A existat vreun interes la un moment dat să pun acest tip de bec, mai degrabă decât GU10 în 220V?

În mai multe camere, există un tavan fals cu spoturi încastrate (cu becuri MR16 de 12V, deci). În amonte de fiecare punct, există un tranfo, unde se specifică că este destinat lămpilor cu halogen. Am citit despre asta forum și în alte părți pe care trebuie să le acordați atenție tranfo înainte de a pune becuri LED, ceea ce vreau să fac (CFL-urile nu sunt potrivite, deoarece sunt piese cu aprindere frecventă).

A doua mea întrebare este următoarea: Nu este în interesul meu să scot transformatoarele și să pun becurile GU10 în 220V? Unde am interes să stau la 12V?

Nu sunt un profesionist electric, dar înșurubarea domino-ului nu mă sperie prea mult.

În ceea ce privește candelabrele, îmi imaginez că există un transformator unic pentru fiecare candelabru, dar nu asta vreau să schimb în mod prioritar (mai ales că pe unele sunt variatoare, deci ar fi necesar și schimbarea comutatorului).

În funcție de răspunsurile dvs., probabil că vă voi cere ajutor!

Mărfuri.

Flocomotiva.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/09/10, 19:46

Interesul este, desigur, estetic: o grindă superbă concentrată pe obiecte, masă etc. ... asta am deasupra mesei din sufragerie și nu aș vrea să mă schimb: este superb: poți vedea ce mănânci și lumina este superba.
Când am oameni, extind masa și mă urc pe ea pentru a regla becurile (șină de 4 X 35 wați, 2 grinzi de 20 ° pentru masă, 1 becuri mai late spre tavan, 1 fascicul de 20 ° către colecția hipopotamii soției mele )
La vremea cum spui, tehnologia nu exista pentru a produce aceste becuri de 220 V.
Este destul de normal ca transformatoarele de halo să nu fie potrivite pentru led-uri, cu excepția cazului în care aceste led-uri au fost proiectate pentru 12V „pure” (rezistențe integrate în dispozitivul led). Un led funcționează fie cu 2-3 volți, fie cu un rezistor de serie, integrat sau nu în care energia este irosită.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 02/09/10, 19:48

Lămpile cu halogen în 12V (deci MR16) au în general un indice de redare a culorilor mai bun decât cele din 230V (GU10)
În caz contrar, în afară de această poveste IRC și cu excepția motivelor de securitate (spot pe cablu, camere umede), nu văd niciun interes în timpul nostru de a ne deranja cu spoturi cu halogen în 12V

În ceea ce privește ledul, acum este puțin mai complicat. Alegerea este vastă, dar fiabilitatea și calitatea iluminării sunt rareori acolo.
Cele mai multe spoturi LED MR16 sunt proiectate pentru surse continue, prin urmare nu sunt compatibile cu transformatoarele de curent alternativ pentru lămpile cu halogen. Prin urmare, este necesar să schimbați sursa curentă.
Am descoperit până acum că un reflector LED MR16 special conceput pentru AC 12V, dar iluminatul nu este acolo.

În caz contrar, există și spoturi LED GU10 directe. Nu am folosit niciodată acest tip de spot (personal folosesc MR16 în 12VDC și sursă specifică)

Oricum, după ce ați încercat mult, cea mai bună iluminare se obține cu pete cu un număr foarte mare de LED-uri mici. deoarece spotul cu 1 până la 5 LED-uri de mare putere are o iluminare cu un unghi foarte redus, acesta luminează puternic pe un spot și nimic în jur (cam ca halogenul 20 sau 35 °)
Brandul meu preferat din gen este Xanlite (LEDxxx seria 48 leduri)
0 x
Flocomotiva
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 01/07/09, 11:50
Locul de amplasare: Mulhouse




de Flocomotiva » 02/09/10, 21:42

Forhorse a scris:În caz contrar, în afară de această poveste IRC și cu excepția motivelor de securitate (spot pe cablu, camere umede), nu văd niciun interes în timpul nostru de a ne deranja cu spoturi cu halogen în 12V

Ce vrei să spui prin „spot on cable”? În ceea ce mă privește, acestea sunt încorporate în falsul tavan. Pe de altă parte, una dintre camere este baia, ar putea fi o problemă cu 220V?

În caz contrar, există și spoturi LED GU10 directe. Nu am folosit niciodată acest tip de spot (personal folosesc MR16 în 12VDC și sursă specifică)

Nu-mi pot da seama dacă tranfo-ul meu furnizează curent alternativ sau curent continuu, dar este scris că este pentru halogen.

Dacă schimb, nu intenționez să adaug un transformator, așa că a priori dacă vreau să trec la lămpile cu LED, trebuie să merg pe 220V scoțând transformatoarele.

Oricum, după ce ați încercat mult, cea mai bună iluminare se obține cu pete cu un număr foarte mare de LED-uri mici. deoarece spotul cu 1 până la 5 LED-uri de mare putere are o iluminare cu un unghi foarte redus, acesta luminează puternic pe un spot și nimic în jur (cam ca halogenul 20 sau 35 °)
Brandul meu preferat din gen este Xanlite (LEDxxx seria 48 leduri)

Am agățat puțin în jurul magazinelor, se pare că vând becuri cu leduri cu un unghi larg de iluminare. Dar îmi amintesc aceste informații, voi fi atent la ce cumpăr. Mi s-a părut, de asemenea, că ledurile de putere au o performanță mai bună (Lumeni / Watt). Alegerea probabil că nu va fi ușoară.

Vă mulțumesc pentru răspuns.

Flocomotiva
0 x
Flocomotiva
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 01/07/09, 11:50
Locul de amplasare: Mulhouse




de Flocomotiva » 02/09/10, 21:45

elefantul a scris:La vremea cum spui, tehnologia nu exista pentru a produce aceste becuri de 220 V.

Dar acum, îl facem în 220V, deci 12V nu are prea mult interes dacă înțeleg corect?

Este destul de normal ca transformatoarele de halo să nu fie potrivite pentru led-uri, cu excepția cazului în care aceste led-uri au fost proiectate pentru 12V „pure” (rezistențe integrate în dispozitivul led). Un led funcționează fie cu 2-3 volți, fie cu un rezistor de serie, integrat sau nu în care energia este irosită.

Că am înțeles, de aceea am venit să cer ajutor.

Vă mulțumesc pentru răspuns.

Flocomotiva
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 02/09/10, 23:08

Spoturile de pe cablu, este, așa cum sugerează și numele său, acest tip de spot care preia două cabluri întinse până la tavan sau peste cameră. Din motive de proiectare și siguranță, aceste locuri sunt întotdeauna în SELV (12V)
Pentru baie depinde în ce volum este locul în cauză. Dacă este în volumul 3, nu vă faceți griji, astfel încât este în 230V (dacă este IP44), pe de altă parte, în volumul 2, acesta trebuie să fie în mod necesar în 12V

Oricum, păstrați chitanțele foarte atent pentru garanție.
Am cumpărat mai multe tipuri și mai multe mărci, multe nu au durat nici măcar o lună.
Când plătești pentru un bec de 15 $ sau 20 $ care ar trebui să dureze ani de zile și să se ardă după 20 de zile, pot să jur că te învinovățești pentru că ai aruncat bonul.
Am găsit un brand care strălucește bine și care ține șocul, așa că acum mă schimb mai mult. Depinde de fiecare să își facă propriile experiențe și să găsească ceea ce i se potrivește.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/09/10, 08:46

Atenție: în baie, nu puteți pune niciun transformator, cred.
Durată de viață a întrebării, nu am nicio problemă cu „cei mari” (Philips, General Electric, Osram, Sylvania). Pe de altă parte, cu luxmetrul în sprijin, suntem la -50% din debit după un an cu ultra compacte. Cele mai mari își păstrează fluxul mai mult timp.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 03/09/10, 09:10

Cred că 12V pentru iluminat este mult mai potrivit:
- datorită consumului redus,
- pentru reducerea pierderilor pentru LED-urile care sunt în mod natural în curent continuu de tensiune foarte mică,
- pentru absența radiațiilor electromagnetice,
- pentru posibilitatea utilizării producției interne de energie electrică cu pierderi mai mici.

Revenirea la 230V mi se pare un pas înapoi.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 03/09/10, 10:40

bernardd a scris:Cred că 12V pentru iluminat este mult mai potrivit:

- pentru reducerea pierderilor pentru LED-urile care sunt în mod natural în curent continuu de tensiune foarte mică,
- pentru absența radiațiilor electromagnetice,
- pentru posibilitatea utilizării producției interne de energie electrică cu pierderi mai mici.

Revenirea la 230V mi se pare un pas înapoi.


Ești sigur ce spui? asta nu mi se pare a fi cu adevărat obiectiv ca argumente
- datorită consumului redus
1W rămâne 1W, indiferent de tensiune. Și dacă pierderile se află în baza becului direct în 230V, sau în sursa de alimentare de la distanță de 230V / 12V, vine la fel.

- pentru reducerea pierderilor pentru LED-urile care sunt în mod natural în curent continuu de tensiune foarte mică,
Vezi mai sus

- pentru absența radiațiilor electromagnetice,
Ah ah ah! vechea lovitură de stat a fobiei faimoasei radiații electromagnetice ... de parcă mișcarea înapoi a sosirii de 230 V de 50 cm s-ar schimba foarte mult pe acest subiect (atâta timp cât există cu adevărat nocivitatea acestor faimoase radiații)
Și nu uitați că pentru distanțe mai mari la o putere identică curentul este de 20 de ori mai mare, rezultând pierderi mai mari și trebuie să utilizați cabluri mai mari și, prin urmare, mai scumpe pentru a limita aceste pierderi.

- pentru posibilitatea utilizării producției interne de energie electrică cu pierderi mai mici.
Nu am înțeles ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 03/09/10, 11:25

Forhorse a scris:
bernardd a scris:Cred că 12V pentru iluminat este mult mai potrivit:

- pentru reducerea pierderilor pentru LED-urile care sunt în mod natural în curent continuu de tensiune foarte mică,
- pentru absența radiațiilor electromagnetice,
- pentru posibilitatea utilizării producției interne de energie electrică cu pierderi mai mici.

Revenirea la 230V mi se pare un pas înapoi.


Ești sigur ce spui? asta nu mi se pare a fi cu adevărat obiectiv ca argumente
- datorită consumului redus
1W rămâne 1W, indiferent de tensiune. Și dacă pierderile se află în baza becului direct în 230V, sau în sursa de alimentare de la distanță de 230V / 12V, vine la fel.
... (mutat aici) ...
Și nu uitați că pentru distanțe mai mari la o putere identică curentul este de 20 de ori mai mare, rezultând pierderi mai mari și trebuie să utilizați cabluri mai mari și, prin urmare, mai scumpe pentru a limita aceste pierderi.


În prezent, bine, fără câștig imediat, de aceea aveam în vedere în viitorul apropiat sau mediu, trecerea de la circuitul complet de iluminare la 12V, mai ales dacă vrem să trecem într-o zi la producția de electricitate internă.

În plus, trecerea la LED scade puterea cu un factor de 5 sau chiar 6 în comparație cu incandescența: această scădere a puterii face posibilă o trecere generală la 12V.

De ce vorbești despre un factor de 20?

În plus, LED-urile vor permite într-o bună zi o iluminare distribuită și controlate la nivelul fiecărui LED prin adăugarea unui senzor cu infraroșu detector de prezență: vă imaginați o ghirlandă care se aprinde puțin peste 1m în fața unei persoane: -?

Forhorse a scris:- pentru absența radiațiilor electromagnetice,
Ah ah ah! vechea lovitură de stat a fobiei faimoasei radiații electromagnetice ... de parcă mișcarea înapoi a sosirii de 230 V de 50 cm s-ar schimba foarte mult pe acest subiect (atâta timp cât există cu adevărat nocivitatea acestor faimoase radiații)


Personal, nu am văzut niciodată un studiu concret și detaliat cu privire la efectul 50Hz asupra proceselor biochimice fine. Știm că există echivalență particule / radiații, inclusiv pe molecule foarte mari, cum ar fi C60. Și unele experiențe rămân fără răspuns.

Nu-mi place să dorm într-un pat al cărui cap se află la 5cm de un cablu de 230V 50Hz din perete: știu perfect că puterea scade în funcție de cubul distanței. Dar cunosc și instalatorii de stâlpi de transmisie radio ...

Forhorse a scris:- pentru posibilitatea utilizării producției interne de energie electrică cu pierderi mai mici.
Nu am înțeles ...


Producția fotovoltaică este continuă, ca și bateriile: trecerea la 230V, apoi înapoi la 12V, este o excursie cu o mulțime de pierderi și echipamente scumpe pentru a furniza 100 sau 200W.
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136