Sistem anti-calcar ecologic?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 04/09/10, 13:52

oțetul înlocuiește balsamul la sfârșitul ciclului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/09/10, 14:04

oțet atunci când clătiți ca un dedurizant, nu este la fel ca în tambur atunci când spălați

desigur, faptul că, făcând apa de clătire ușor acidă va preveni depunerile de var pe rufe și pe mașină
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/09/10, 14:16

oiseautempete a scris:Pentru a umple în mod semnificativ un nor cumulus este nevoie de mulți ani sau de mult consum de apă caldă: cel al părinților mei care locuiesc într-o zonă cu apă foarte dură, are 30 de ani și încă are un volum util foarte suficient ... Cu toate acestea, uneori se încălzește până la 80 °, deoarece este mixt solar / electric ... Nu cred că o supapă de scurgere este suficientă, ar fi nevoie de o trapă de acces, deoarece calcarul devine dur ca betonul în timp.


da am un pic greu când spun că reduce volumul util: pericolul este mai degrabă că umple fundul rezervorului și și rezistența, deci scade circulația apei în jur și o face să se supraîncălzească

De asemenea, observ că aceste așchii ies prin supapa de siguranță, se blochează în garnitură și o scurg ...

în regiunea mea, de fiecare dată când demontez un încălzitor de apă, scot câteva zeci de litri de calcar în așchii: cred că este o mare cauză de rezistență prăjită și că o supapă de scurgere bună ar evita problema sau o supapă de siguranță cu deschidere bruscă automată: în loc să lase picătură cu picătură, care deschide o lovitură bună la fiecare suprapresiune
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 04/09/10, 19:05

chatelot16 a scris:oțet atunci când clătiți ca un dedurizant, nu este la fel ca în tambur atunci când spălați

desigur, faptul că, făcând apa de clătire ușor acidă va preveni depunerile de var pe rufe și pe mașină



Oțetul trebuie spălat cu detergent, deoarece dacă puneți oțet de alcool în loc de balsam, rufele miroase a oțet (iar mirosul, deși ușor, persistă și este plăcut), în timp ce dacă vă spălați cu oțet și clătiți fără, nu miros și oricât de surprinzător pare, nu există nici o diferență în flexibilitatea țesăturii (eu și soția mea am făcut diferite teste, inclusiv incluse pentru a găsi cantitatea potrivită de oțet).
Observații: detergent + oțet este MAI EFICIENT decât cu apă dură fără oțet, cu excepția cazului în care supradozați detergentul ... doza de detergent este cea pentru „apa moale”: detergentul pe care îl folosim, lichid Ariel, adoptat definitiv după mai multe teste de detergenți ecologici care toate au dezavantaje (cenușie, uneori decolorare, mirosuri de mucegai de îndată ce uscarea nu este rapidă (vreme umedă) și eficiență slabă pe rufele foarte murdare și grase (profesionale) ...
Rețineți că nu am observat nicio efervescență atunci când amestecați Ariel și oțet, deci a priori nu există neutralizare chimică ...
0 x
Cruchot MDL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 19/07/09, 13:30
Locul de amplasare: Paris, Franța




de Cruchot MDL » 03/01/11, 11:03

Despre calcarul din încălzitoarele de apă.
Acum 2-3 ani încălzitorul meu de apă a început să scuipe vapori de apă. Am profitat de schimbarea termostatului pentru a scurge rezervorul și a elimina învelișul de rezistență.

Se odihnea pe un banc de nisip.

Așa că am în mână (adu o mănușă, zgârie calcarul!) 12 kg de nisip (l-am cântărit!) Și mai erau câteva în partea de jos, dar pasajul fiind prea îngust, brațele mele mari nu erau se întâmplă.
Sigiliul căptușelii a fost complet consumat.

După ce am discutat-o ​​cu instalatorii, iată ce iese.

Ori scurgeți și curățați încălzitorul de apă la fiecare doi ani, sau niciodată.
Să o faci ca mine după 14 ani înseamnă să o slăbești (chiar dacă a continuat să funcționeze foarte bine la 3 ani după schimbarea uleiului!).

Pentru toți profesioniștii cu care am vorbit, 10 ani este o viață medie bună pentru un încălzitor de apă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 168