Sistem anti-calcar ecologic?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
ecologicreation
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 10/03/10, 23:36
Locul de amplasare: Ardennes

Sistem anti-calcar ecologic?




de ecologicreation » 03/09/10, 14:24

Bonjour à tous

La fel ca mulți, ni s-a dat un sistem anti-var cu bile (polifosfat) care trebuie schimbat în mod regulat și care, dacă este eficient, are totuși un impact asupra mediului.
Privind întrebarea, am găsit un tabel destul de bine făcut pe această pagină (îmi pare rău, nu pot copia lipirea de pe Mac-ul meu) http://www.h2o-national.com/media/cahie ... _lutte.pdf

Dacă ne ținem de acest tabel, cele electrice și magnetice ar fi cele mai puțin poluante, dar rămân eficiente?
După mai multe căutări pentru a găsi unul dintre aceste sisteme la un preț corect, am dat peste un site destul de cool care vorbește despre un dispozitiv englezesc. http://picchou.free.fr/Materiels.htm
Crezi că este eficient? se pare că îl putem comanda doar în Anglia și cu costurile, risc să ajung la o sută de euro, după ce dacă este valabil și suntem liniștiți după aceea, totul fără impact asupra mediului, sunt părți interesate!

A experimentat-o ​​cineva?
Sau un alt sistem de ce nu ...

Va multumesc anticipat

Caro
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

calcaros




de tigrou_838 » 03/09/10, 14:58

hi,

umor: noi : Cheesy:

De asemenea, aveți o altă soluție, hrăniți doar apă de ploaie, așa fără var sau altele.

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

umor: oprit : Cheesy:

ps, acest lucru nu va avansa schmiliiimiliblicc

Tigger : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

calcaros




de tigrou_838 » 03/09/10, 15:45

hi,

pentru aceasta

„am dat peste un site destul de cool care vorbește despre un dispozitiv englezesc http://picchou.free.fr/Materiels.htm
Crezi că este eficient? se pare că o putem comanda doar în "

face parte din familia magnetică, care sunt doar magneți mari de pământuri rare (ambalate în plastic), neodim sau alt câmp magnetic foarte puternic, indiferent dacă funcționează sau nu, nu știu, dar, în general, acest tip de magnet nu este ieftin.

poate fi să fac o cercetare a eficacității în funcție de câmpul magnetic, în rău dacă îmi amintesc bine.

poate merită costul, poate întrebați-i pe cei care pun așa ceva pe furtunul de combustibil de pe mașină dacă există o diferență cu sau fără.

Văd că o fac pentru mai multe utilizări.

Tigger
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 03/09/10, 18:28

Calcarul nu este rău pentru sănătatea ta, iar pentru spălarea hainelor, 1/2 pahar de vin cu oțet alb în tamburul mașinii înainte de a începe spălarea, o face și ea: nu poluează și costă doar câțiva cenți ... deci nu ai nevoie de toate aceste dispozitive ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/09/10, 20:37

oţet? detergentul conține sodă, oțetul va neutraliza o parte din acesta irosit ... mi se pare complet inutil

în rest, sunt de acord, nu este nimic rău în apă: cel mai ecologic este să iei apa așa cum este

deci pentru a evita aparatul rău care nu suportă calcarul

Mai presus de toate, nu luați în serios reclamele de tip Calgon pentru care calcarul strică toate mașinile de spălat! acest lucru este complet greșit!

pe de altă parte, nimeni nu se plânge de cumulus electric sau de pulberi de calcar care se acumulează până când se pierde tot volumul util: ar fi necesar să puneți o supapă mare de scurgere pentru a scăpa din când în când de ea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ecologicreation
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 10/03/10, 23:36
Locul de amplasare: Ardennes




de ecologicreation » 03/09/10, 20:41

Bună seara

Ah, văd că soarele are repercusiuni bune asupra stării de glumă a Tiggerului nostru, lol : Cheesy:

Pentru ideea ta de apă de ploaie, așteptăm să fim conectați în cele din urmă la frumoasa noastră stație de tratare a apelor uzate pe care o plătim deja pe facturile noastre, lol, așa că după aceea putem goli fosa septică și o putem recupera pentru a stoca apa de ploaie, dar între timp , apa de aici este mult prea greu de făcut fără un dispozitiv.

Nu este o întrebare dacă varul dăunează sau nu sănătății dvs. Birdstorm, dar mai ales faptul că fără un sistem anti-var, mixerele nu funcționează și cu atât mai puțin cu sistemele de economisire a apei înșurubate în capete, este foarte simplu, s-a înfundat atât de repede încât nu mai exista suficientă presiune pentru a declanșa cazanul care produce și apă caldă!

din păcate, nu avem prea multe alegeri în acest moment.

Vă mulțumim pentru comentarii băieți

bună seara

Caro
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/09/10, 21:02

despre ce te plângi? datorită calcarului economisitorul dvs. devine și mai eficient! odată blocat complet, economisești 100%

Îmi amintește când aveam apă de la robinet, din când în când înmuiam difuzoarele de robinet în oțet ...

dar de 10 ani am avut doar apă de ploaie, deci nu mai am calcar
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ecologicreation
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 10/03/10, 23:36
Locul de amplasare: Ardennes




de ecologicreation » 03/09/10, 21:09

chatelot16 a scris:despre ce te plângi? datorită calcarului economisitorul dvs. devine și mai eficient! odată blocat complet, economisești 100%

Îmi amintește când aveam apă de la robinet, din când în când înmuiam difuzoarele de robinet în oțet ...

dar de 10 ani am avut doar apă de ploaie, deci nu mai am calcar


Ei bine, acolo ați găsit soluția, de îndată ce robinetele sunt blocate, nu ne mai spălăm! : Cheesy:

Cred că va fi cea mai ecologică soluție, va rămâne problema mirosurilor mici : Mrgreen:

Vă rog să păstrați mișcarea mea în mișcare

bună seara
caro
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 03/09/10, 22:09

vechi fosa septica pentru apa de ploaie? bla ... Cunosc pe cineva care a făcut-o: apa este întotdeauna un miros urât, totuși după mai multe curățări cu karcher
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 04/09/10, 13:35

chatelot16 a scris:oţet? detergentul conține sodă, oțetul va neutraliza o parte din acesta irosit ... mi se pare complet inutil


Mai presus de toate, nu luați în serios reclamele de tip Calgon pentru care calcarul strică toate mașinile de spălat! acest lucru este complet greșit!

pe de altă parte, nimeni nu se plânge de cumulus electric sau de pulberi de calcar care se acumulează până când se pierde tot volumul util: ar fi necesar să puneți o supapă mare de scurgere pentru a scăpa din când în când de ea


Nu este vorba de a pune 1 litru de oțet : Lol: dar pentru a pune doar cantitatea de oțet necesară pentru a înmuia apa și funcționează foarte bine: detergentul se spală mai bine și rufele rămân flexibile chiar și fără balsam de pânză ... Trebuie să încercați să înțelegeți ...
Chiar și cu apă foarte dură, o mașină de spălat nu va avea depozit (cu excepția unui ușor voal alb pe rezistență) dacă nu vă spălați la mai mult de 60 ° C.
Pentru a umple în mod semnificativ un nor cumulus este nevoie de mulți ani sau de mult consum de apă caldă: cel al părinților mei care locuiesc într-o zonă cu apă foarte dură, are 30 de ani și încă are un volum util foarte suficient ... Cu toate acestea, uneori se încălzește până la 80 °, deoarece este mixt solar / electric ... Nu cred că o supapă de scurgere este suficientă, ar fi nevoie de o trapă de acces, deoarece calcarul devine dur ca betonul în timp.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117