Fast Food Bio la Quick

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
verde
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 10/10/10, 18:44




de verde » 12/02/11, 10:41

În urmă cu aproximativ 15 ani, un prieten mi-a spus că fiul său avea ceva înfipt în dinți după ce a fost mâncat de clovn.
Se duce la medicul stomatolog care scoate din el o bucată de os.
Acest medic dentist anti fast food întreabă dacă poate păstra osul pentru analiză.
Rezultatele cad: a fost un os de nutria!
Fiul prietenului meu merge să vadă clovnul cu acest fragment de os și îl analizează și, fără să încerce să se dispute, clovnul i-a făcut un control pentru 5000 de fr împotriva probelor ...
Personal, m-am dus o dată la o mâncare rapidă, a fost la Montreal acum mai bine de 1 de ani și a fost pe placul prietenilor care nu au înțeles că nu m-am dus niciodată acolo și unul dintre ei chiar m-au întrebat: dar ce mănânci atunci ??????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/02/11, 17:24

verdes a scris:Rezultatele cad: a fost un os de nutria!


În regiune anumite restaurante au pus nutria pe meniu. (există colțuri în care suntem depășiți) Dar în acest caz, ei nu încearcă să-l treacă ca vită. : Mrgreen:

Vezi și:

http://www.achat-maraispoitevin.com/pro ... PAILLE.htm
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/02/11, 18:56

Mac do (b) face „eforturi” în materie de mediu, astfel încât unele restaurante utilizează energie 100% regenerabilă, în plus logo-ul lor pentru a schimba culoarea .... rămâne chiar și într-o logică a efortului în materie de mediu, însăși conceptul de „fast-food” rămâne un nonsens ecologic: ambalarea abundentă, împachetarea excesivă, risipa de alimente ... și cel mai rău: conceptul de „drive” sau modul de a lua colesterolul fără a ieși afară a corpului său, motorul funcționează, asta este de la sine înțeles.
Trăiască „modul de viață american”!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 12/02/11, 19:01

Da, este Greenwashing aplicat pur și simplu ... cu excepția meniului „salată”, este o adevărată îmbunătățire dietetică ...

Document de examinat despre acest „transfer bineînțeles” de la macdo: https://www.econologie.com/forums/macdo-une- ... 10305.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/02/11, 20:30

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 12/02/11, 22:02

hi,
Un prieten de la serviciu m-a făcut să râd: pentru el, mâncarea rapidă este chiar mai bună decât gata de mâncare, este gata de mâncare. : Cheesy:
Cu asta, bon appetit à tous,
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 13/02/11, 22:34

Christophe a scris:ps: nimic văzut pe macul MEAT nu face acest articol, prea rău, am citit într-o zi că acesta conținea viermilor amestecat pentru a face mai moale ...

Nu cred asta, riscuri prea mari cu controalele. Și reclamă falsă (100% carne de vită)
Prin contra:
-Conform unei emisiuni TV de acum câțiva ani, hamburgerul conține maximum 20% grăsime. Prin urmare, „jocul” constă ca producătorul să se apropie cât mai mult posibil de 20% autorizat (pentru că grăsimea nu costă nimic) fără a o depăși (altfel riscă să fie degradat)
- Se poate deduce cu ușurință că boii au fost hrăniți cu făină care conține cât mai multe tratamente, plus antibiotice și alte „produse” care promovează o creștere rapidă.

Bon appétit : Cheesy:
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 14/02/11, 08:41

swift2540 a scris:Nu cred asta, riscuri prea mari cu controalele. Și reclamă falsă (100% carne de vită)


Se pare că nutria, vezi anecdodul de mai sus, a trecut controalele ... :şoc:

În plus, dacă maggotii sunt considerați ca aditivi și nu de carne, nu sunt sigur că nu putem vorbi încă de carne de vită 100% ...

Trebuie să vezi ce spun standardele ...

Ceea ce sunt sigur este că% dintre maggots a fost scăzut de 1% max ...

Citisem acest lucru într-un S & Vie sau S & Avenir mi se pare = nu un site de fiabilitate îndoielnică ...


swift2540 a scris:- Se poate deduce cu ușurință că boii au fost hrăniți cu făină care conține cât mai multe tratamente, plus antibiotice și alte „produse” care promovează o creștere rapidă.


CQDF: aceste reziduuri încă conținute în carne, nu sunt carne, deci ieșiți din carne de vită 100% : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 17/02/11, 22:55

1) Nu caut să-i apăr
2) pentru nutria ca și pentru viermi, există schemere peste tot, chiar și la furnizorii macdo
3) un aditiv la un cod E ..., altfel este un ingredient (dar uneori nu este notat, vezi https://www.econologie.com/forums/post194287.html#194287)
==> Se „joacă” cu legislația, acum cei care citesc această postare o știu, toată lumea să vadă ...

Apropo, aici este crearea de pește:
http://www.rtltvi.be/video/Les-nuggets-1-2-/21067.aspx
2 videoclipuri, câte 10 minute fiecare
Conform raportului, acesta nu este cel mai rău pește macdo (rapid) :şoc:
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/02/11, 00:32

În colțul meu, poveste trăită: carnea de vacă lactată este / a fost acceptată ca fiind „Carne de vită“... și șeful Mc Do Elveția să se îngrijoreze de telefon atunci când a comandat:
- - Are cel puțin gust de carne de vită?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122