10 ani de planificare ecologică

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Dconomie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 05/09/05, 22:08

10 ani de planificare ecologică




de Dconomie » 03/12/08, 21:03

bonjour,

Pe 29 noiembrie a avut loc nașterea Partidului de Stânga al lui Jean-Luc Mélenchon. În timpul discursului său, el a vorbit despre „planificarea ecologică”. El justifică „planificarea” prin faptul că nu se poate aștepta nimic de la „promisiuni” și alte anunțuri. Pentru el, planificarea ecologică trebuie să facă parte din programul unui guvern, pentru a asigura tranziția ecologică în 10 ani, nu mai mult.


Link-uri:

Discursul:
„Cu siguranță, în declarația de identitate a partidului de stânga, propunem o planificare ecologică pentru pilotarea tranziției modului actual de producție către noua eră ecologică a companiei. Ecologiștii sunt prezenți printre fondatorii partidului nostru. Dar acest lucru nu este suficient nu. Avem nevoie de mult ajutor pentru a opera mutația ideologică pe care ecologia politică o propune chiar în miezul nostru. Fac apel la ecologiștii de stânga. Vino, ajută-ne, ia locul tău pentru a întemeia programul și propunerile noului partid de stânga "


http://www.lepartidegauche.fr/index.php ... Itemid=106

Videoclipul: -Minute 112- (Dar puteți viziona totul, cel puțin din minutul 95, nu am avut un astfel de discurs de la Jaurès!)

http://www.dailymotion.com/video/k6apwAIp982iRFRpMA



Ce crezi?

Și tu Christophe?


EDITARE: link nou, direct pe site-ul PG, de data aceasta cu componenta completă „ecologie” (mergeți la „Jean-Luc Mélenchon, Meeting du 29/11”, mergeți la sfârșitul primei părți, minutul 1)

http://www.lepartidegauche.fr/index.php ... &Itemid=94
Dernière édition alin Dconomie 12 / 12 / 08, 18: 10, editate 1 ori.
0 x
Dconomie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 05/09/05, 22:08

Revoluție ecologică.




de Dconomie » 11/12/08, 17:39

Ciudat ciudat ...

Un nou partid politic (care va fi un succes, nota editorului) propune să pună omul și ecosistemul său în centrul programului său politic, iar asta nu interesează pe nimeni de aici .... Am greșit site-ul?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/12/08, 20:54

Nu m-am uitat la link-uri și nu am mai văzut acest subiect înainte de diseară.

Nicio reacție? Poate pentru că politica, cea adevărată, este prea scumpă ... că niciodată nu poate face altceva decât continuitatea sistemului actual ...

Și că adevăratele schimbări nu vor veni de la șefii guvernelor care au prea mult de pierdut într-o schimbare ...

Poate Pkoi să numească această nouă mișcare „Partidul de stânga” dacă ecologia este cea care o interesează?

Cred că ecologia poate fi mai eficientă atunci când este aplicată cu o doctrină de dreapta, nu în sensul: jefuirea resurselor și a profitului maxim, evident, ci în sensul rentabilității economice a ecologiei. .

În afară de asta, ecologia este destul de corectă... din simplul și bunul motiv că include rentabilitate ... în timp ce stânga este mai degrabă subvenție ...

Și de ce ar trebui să se lase mai întâi o persoană verde? Apelul dvs. pare să compartimenteze verdele din stânga ... eroare dreapta?

Am caricaturizat puțin și vă voi privi mai detaliat legăturile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 11/12/08, 21:03

Într-adevăr, nu toți oamenii verzi sunt pe stânga! 8)
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/12/08, 21:35

Salut Economie

Nicio reacție pentru că politicienii de toate dungi ne-au obișnuit să ne udăm cu discursuri de bune intenții niciodată materializate. Bunele intenții sunt subordonate profitului personal, care contează:

- Este vorba de a fi ales. (orice mijloace, argumente, culoare, etichetă, lipsa de convingere, discursuri etc ...)

- Pentru a trimite liftul înapoi. (de exemplu, fii gata să votezi orice prostie în beneficiul lobby-urilor care și-au finanțat campania)

În mod clar, în acord cu Christophe, nu vom conta pe politicieni că vom duce la bun sfârșit lucrurile.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 11/12/08, 22:47

un adevărat ecolo drept care este ceea ce numim un zgârcit nu ?? (își păstrează banii și cheltuiește doar minimul) : Mrgreen:
altfel nu cunosc foarte mulți oameni din dreapta care sunt verzi
vezi cu ce rostogolesc acolo și cu banii cheltuiți pentru plăcerile lor
pe de altă parte, dacă stânga pentru tine Christophe coboară la ps
grămada poate să nu greșească :D
pentru PDG (partidul de stânga), belanchon vrea să creeze câteva lucruri noi și să includă ecologia începutului de a construi bazele acestui nou partid mai bine.
Apropo de subvenții nici dreptul nu este rău
și ea a fost destul de fericită, dar cu șeful (și nu pentru ecologia subvenționată)
: Evil:
amicalement
LV13R
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/12/08, 00:14

: Arrow: Am participat la o conferință în urmă cu câteva luni de către JL Mélanchon despre secularism.
Conferința a fost fascinantă și lumina pe care a aruncat-o asupra acestui subiect a fost destul de deranjantă (preluată de „conștiințele” noastre de către religii) mai ales prin explicarea faptului că ideologii președintelui vor să promoveze acest control asupra minții noastre prin reluarea metodelor mai mult sau mai puțin neofaciste dezvoltate în SUA în ultimii ani ... : Evil:
Poate vă amintiți declarațiile micului Nicolas care spunea „că un preot paroh era mai important decât un profesor”, precum și vizita sa la Vatican, unde a fost primul președinte francez care a acceptat să primească titlul de canonic de Lateran. :şoc: (în timp ce este de două ori divorțat, prin urmare, excomunicat conform religiei creștine)

Această conferință a fost organizată de PRS (Pentru o republică socială).

Toate acestea să spun că am apreciat cu adevărat performanța lui Mélanchon și scara Omului. : Arrowl:

Este un om de stânga și care nu vede nicio altă alternativă personală decât să se poziționeze pe scena politică în acest fel.

Viziunea sa asupra societății este modernă, dinamică și reformistă, un fel de Obama francez, pentru imagine, dar cu siguranță mult mai interesantă și inovatoare pentru idei. (Obama își va dezamăgi rapid electoratul). Mélanchon este unul dintre rarii politicieni (singurul?) Care s-a gândit cu adevărat la reformarea societății noastre.

Acestea fiind spuse, cred că progresul nu trebuie privit ca o idee exclusiv stângă ... Visez (mi se întâmplă) la o societate mai echilibrată, liberă de această clivaj etern stânga / dreapta; :se încrunta: și al cărui singur obiectiv ar fi bunăstarea celui mai mare număr, în timp ce astăzi este opusul. : Evil:
0 x
Dconomie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 05/09/05, 22:08




de Dconomie » 12/12/08, 17:58

@ Christopher

„Cred că ecologia poate fi mai eficientă atunci când este aplicată cu o doctrină de dreapta, nu în sensul: jefuirea resurselor și profit maxim, evident, ci în sensul rentabilității economice a ecologiei ...”

Pentru moment, și fără control, predarea este prada și cursa pentru profituri. Și așteptați ca ecologia să fie „profitabilă” pentru a începe ... mai poate aștepta planeta? Tocmai această idee de a forța puțin lucrurile („planificare ecologică”) m-a provocat în programul acestui partid și de aceea vorbesc despre asta aici, printre profesioniști.

"În plus, econologia este mai mult la dreapta ... pentru simplul motiv că include rentabilitate ... în timp ce stânga este mai mult subvenționată ..."

Presupun că ecologia „de dreapta” văzută de PG trebuie să fie cea care permite blisterul turbinelor eoliene, să atingă com-ul și să vândă concesiunea către fondurile de pensii pentru acționari (pentru că așa se întâmplă). Dintr-o dată, după ce a udat pe toată lumea, kWh explodează plafoanele și, în plus, EDF are obligația să-l cumpere ... Ceea ce nu plătim în subvenții / taxe, vom plăti oricum o zi pe factură.
Nu uit niciodată că pentru servicii egale, privatul este întotdeauna mai scump decât publicul (cu excepția plății salariilor sărăciei la 800 € și a fi scutit de social (contribuții), dar asta este o altă dezbatere )
0 x
Dconomie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 05/09/05, 22:08




de Dconomie » 12/12/08, 18:02

@Flytox

"- Este să fii ales. (Oricare ar fi mijloacele, argumentele, culoarea, eticheta, absența convingerii, discursurile etc ...)

- Pentru a returna liftul. (de exemplu, fiți gata să votați orice ineptitudine în beneficiul lobby-urilor care i-au finanțat campania) "


Dar, precis, JLM este cunoscut ca fiind opusul tuturor celor. Acesta este motivul pentru care PG-ul mi se pare credibil.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 12/12/08, 18:10

Economie, vă rugăm să utilizați eticheta CITARE făcând clic pe butonul „citat”, va fi mai ușor de citit pentru toată lumea.

Sunt destul de ostil cu politica de subvenționare ecologică, aceasta permite:

a) pentru a controla prețurile pieței
b) umflarea prețurilor

a + b = nu este bine pentru dezvoltarea durabilă a unui produs ... este suficient ca statul să spună STOP pentru ca acesta să fie finalizat ...

ps: mulțumesc pentru „chez des pro” : Cheesy:
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311