Dopajul apei în Autoplus

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Dopajul apei în Autoplus




de bob_isat » 03/11/05, 18:26

Oamenii de la autoplus au testat pantonul pe un BMW și sunt categorici: poluează de 25 de ori mai mult !!

Ar putea fi acesta răspunsul producătorilor la pantone pe France 2? ...

https://www.econologie.com/moteur-panton ... -3371.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/11/05, 19:21

Nu-i rău (știam deja rezultatele de când am fost în contact cu jurnalistul) ... dar concluzia este puțin atentă: „motor cu apă ... poluează ...”

În toate cazurile testele au fost făcute pe o construcție „amatoră” ... imaginați-vă rezultatele pe un proto „real” realizat de producători ....?

În plus, nu cunoaștem protocolul de testare urmat pentru depoluare ... dacă acest lucru a fost făcut cu viteză mică (aspirație maximă în bule și temperatură minimă în reactor) nu este surprinzător să vedem astfel de rezultate. ..injectarea unei cantități mari de apă într-un motor nu va favoriza arderea .. Dimpotrivă.

Citește mai mult: https://www.econologie.com/presse-journa ... -2337.html
Dernière édition alin Christophe 25 / 03 / 07, 14: 33, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 03/11/05, 19:29

o construcție de amatori, nici măcar reglementată cu ceapă p'tits de andré!
0 x
grouchy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 21/02/05, 12:20




de grouchy » 03/11/05, 19:30

De ce ați efectuat testul la 130 km / h?
Nu este foarte reprezentativ pentru mediile obișnuite. Aș fi preferat un 90. Dar testul s-a făcut probabil, „ieftin” pe autostradă pentru a lua în considerare o viteză regulată.

Ca economie, aș spune că acest lucru ar trebui să fie suficient pentru a atrage unii sceptici. Există o eroare în ceea ce privește da ars, da, dar sistemul este artizanal și cu siguranță nu este optimizat pentru un motor foarte ascuțit, care are mai mult nu a fost construit în jurul sistemului pantone.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/11/05, 19:33

Exact ... rezultatul este! ... Optimizarea rămâne de făcut.

Aceste rezultate mi se par foarte promițătoare, mai ales că vehiculele pe benzină au tendința de a-și crește consumul cu km ... BMW inclus ...
0 x
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 03/11/05, 19:47

Și dacă pentru tine este ca urmare noraml, de ce astfel de diferențe cu alte rezultate la alte mașini? Nu va fi sistemul atât de bun? <_ << _ << _
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/11/05, 19:49

uh ... celelalte mașini nu sunt mărturii de încredere ... Sunt făcute în general de tipi care vând truse / cursuri ... așa că neapărat umflă rezultatele ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 03/11/05, 20:52

Salutare tuturor
La naiba, sunt abonat la Autoplus și nu am văzut asta! :(
Care este numărul publicației, poate ultimul pe care nu l-am citit încă.
Acum o lună le-am trimis un e-mail prin care mă întrebam de ce Autoplus nu ar face o nouă coloană privind diferite sisteme de reducere a combustibilului.
Datorită laboratoarelor și testelor lor, ei ne-ar putea oferi un feedback pentru a ajunge la fund. Eficient sau pipo. De atunci am citit un articol despre mașinile diesel care funcționează cu petrol (floarea soarelui de rapiță) și acum pantone. Nu aș merge atât de departe încât să le cer despăgubiri pentru ideea depusă, dar cred că mulți alți oameni au avut aceeași idee ca și mine. Având în vedere tendința actuală de a crește prețul benzinei, cred că acest tip de sistem devine la modă dacă se poate spune acest lucru. Și asta este bine pentru dezvoltarea acestui tip de sistem. B)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 03/11/05, 20:53

salut
În primul rând, un BMW nu este o mașină, este un scuter :P ; enszuite dacă tipul care citește mașina; este beat;) și că citește înapoi, poate fi de 25xplus. :D
permiteți-mi să explic 0.49 = 9.40 :P
@+
ZAC
PS pentru cei care au îndoieli. Am disponibile câteva controale tehnice ale vehiculului pe care l-am pantonizat; înainte și după :P
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
grouchy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 21/02/05, 12:20




de grouchy » 03/11/05, 21:24

este ceva care mă deranjează. În articol scrie: consumul BMW (10,7 l / 100km la 130) măsurat de noi când a fost lansat în 1989.
Prin urmare, au făcut testul cu pantonul, dar nu l-au deconectat pentru a testa fără el.
Au preluat figurile originale. ??? Nu este foarte științific.

Așa cum a spus economia, motorul mașinii a îmbătrânit și probabil că ar respinge ne-arsul (cât?) Fără panton.
În plus testul de poluare se face în static și probabil cu motorul la ralanti, ceea ce nu favorizează performanța pantonului .. nu?

Este inutil să comparăm cu alte rezultate realizate, nu se știe cum și care este mai mult, pe diferite motoare, în condiții diferite, cu combustibili diferiți și ansambluri de pantone inegale realizate din diverse materiale cu dimensiuni variabile ETC ETC ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191