Frauda aplică dublu efect ...

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Frauda aplică dublu efect ...




de Grelinette » 14/09/17, 15:01

Știați „Kisscool Double-effect”? ...

acum apare un nou concept de marketing: „Marketing cu fraudă cu efect dublu” ! : Evil:

La fel ca în cazul fiecăruia dintre voi, îmi imaginez, că sunt literalmente plin de apeluri telefonice enervante și / sau frauduloase. Temele sunt la fel de diverse pe cât de imaginative! (Dacă am putea avea atât de multă creativitate pentru activități de afaceri oneste, nu ar mai exista crize economice : Wink: ):

Pe scurt, trece de la doamna Irma care a primit o revelație divină despre viitorul meu și care dorește absolut să mi-o împărtășească (în schimb desigur cu câțiva euro), la compania Pipo-Jeux care îmi spune că am câștigat la tragerea la sorți a loteriei și că trebuie să sun un număr suplimentar pentru a-mi trimite lotul, livratorului pe care trebuie să-l sun și (pe un număr suplimentar) pentru a specifica adresa de livrare sau un dosar medical incomplet care Trebuie să informez (întotdeauna în funcție de numărul de astfel de suprataxe), și așa mai departe și cel mai bun ...

În ultimul timp, am apeluri regulate și de îndată ce ridic o voce feminină demnă de cele mai senzuale dintre hostess-urile aeroportului, spune laconic: „La revedere” și închide-mi! :şoc: :şoc: :şoc:

Cea mai gravă parte este că aceste numere de telefon care apelează nu sunt mascate (vă mulțumesc că le transmiteți operatorilor de telefonie complici la toate aceste trăsături fără să știe că sunt binevoitori), dar aceste numere de telefon nu pot fi accesate dacă încercați să-i chem înapoi!

Dar iată sfârșitul sfârșitului, culmea perversității, graalul înșelătoriei, dacă pot să spun așa:

Primesc un apel de la așa-numitul organism oficial de anchetă care ar trebui să conducă un sondaj public cu privire la escrocheriile telefonice. (Rețineți, de asemenea, că solicită pseudo-sondaje, primesc atât de multe și mai multe ...)

Pe scurt, în acel moment mi-am spus: Aici ... poate Autoritățile, statul, Direcția pentru fraude, operatorul meu de telefonie sau un alt cavaler alb, au luat în sfârșit măsura acestor escrocherii hărțuitoare și fac ceva pentru a (încerca) să le reducă ? ...

Dar quenenni!

După ce a confirmat că am fost într-adevăr foarte hărțuit de aceste apeluri telefonice false (aproximativ zece câteva zile), fermecătoarea anchetatoare mi-a spus cu vocea ei dulce, suavă și comercială: „Mulțumesc, datorită mărturiilor ca ale tale putem reacționa în măsura acestor derive ... V-aș ruga pur și simplu să ne confirmați pe serverul nostru de telefon, disponibil 24 de ore pe zi, 24 zile pe săptămână, ... al cărui număr este 7. ... "

Rhâââââââ! .... : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:


Franța a devenit cu adevărat țara abundenței pentru toți schematorii și alți escroci autorizați!
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Macro » 14/09/17, 15:25

Comportamentul meu în fața acestor pissers: fiind nepoliticos, murdar, jucând pervertit, văzând rasiste (foarte des apelantii au accente tipice sudice ... din Marsilia) ... Vă pot garanta că vor ajunge să vă înscrie pe lista neagră ... : Mrgreen:

Copilul meu de 15 ani a fost cel care m-a învățat : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de izentrop » 14/09/17, 15:29

grelinette a scris:Cel mai rău este că aceste numere de telefon care apelează nu sunt mascate
Este un avantaj pentru mine. Ridic doar dacă numărul este cunoscut, altfel ascult robotul telefonic o dată pe zi.

Apelurile comerciale lasă foarte rar un mesaj și, prin urmare, apeluri mai nedorite.

Este treaba și mijloacele lor de trai să ne sune, preferăm să respectăm aici.
Dernière édition alin izentrop 14 / 09 / 17, 15: 33, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Christophe » 14/09/17, 15:32

Hei da ... e de rahat ... este spam telefonic și este departe de a fi la fel de bine reglementat legal ca spamul prin e-mail cred ... AMHA operatorii sunt complice la toate acestea ... Pe scurt daunele sunt făcute ...

Deci o mică metodă (care a funcționat acum câțiva ani ...) pentru a îmbunătăți lucrurile:

Acestea sunt apeluri VOIP în 99% din cazuri și, din motive de eficiență, sunt efectuate mai multe apeluri în același timp ... de îndată ce este detectat un semnal sonor, atunci un operator preia apelul „responsabil” ... pe scurt, nu un operator îți tastează numărul, ci un computer ...

Cu alte cuvinte: dacă nu spuneți ALLO (sau orice altceva) și rămâneți tăcut, atunci apelul dvs. nu va fi redirecționat către un operator, puteți închide telefonul și după X ori există șansa ca numărul dvs. fie șters automat de computer, deoarece „nu prezintă niciun interes” ... (pentru că, chiar dacă comunicațiile nu costă aproape nimic, se pierde timpul mașinii ...)

Iată pentru a testa (în Belgia suntem mult mai puțin supărați ...)

În caz contrar, aplicați metoda izentrop pe care o practic și eu ... (deoarece nu mai am nicio activitate comercială cu magazinul pentru că înainte trebuia să răspundeți ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Christophe » 14/09/17, 15:39

Macro a scris:Comportamentul meu în fața acestor pissers: fiind nepoliticos, murdar, jucând pervertit, văzând rasiste (foarte des apelantii au accente tipice sudice ... din Marsilia) ...


Ei bine, ei sunt sclavii unui sistem, nu este nevoie să fii murdar sau rasist ... Nu cred că este o treabă frumoasă cu multă presiune psihologică pentru a atinge obiectivele ...

Altfel ai avut deja aceasta (sau echivalent) pentru că îmi place ...

"Bijour, este Jean-Pirre la cameră ...."
„Da, da, dacă te cheamă Jean-Pierre, mă numesc Marie-Thérèse”
"... biiiiip"

Ultimul Call Center pe care a trebuit să-l sun a fost cel al Cdiscount, este bine mutat în Est, având în vedere accentele ... Am petrecut 30 de minute acolo și am continuat cu 2 sau 3 operatori diferiți, în cele din urmă degeaba pentru că nu au înțeles nimic despre problema mea (din fericire reușisem să găsesc numărul în apelul local ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Macro » 14/09/17, 15:53

Cu excepția faptului că nu spun că mă numesc Marie Therese, ci Mohamed ...
Aceasta este ceea ce eu numesc a face rasism ...

Și apoi pentru pervert ... În general, îl rog să-mi trimită una dintre chiloții lui murdari ... : Cheesy: Uneori chiar îi face să râdă ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Did67 » 14/09/17, 15:57

grelinette a scris:
În ultimul timp, am apeluri regulate și de îndată ce ridic o voce feminină demnă de cele mai senzuale dintre hostess-urile aeroportului, spune laconic: „La revedere” și închide-mi! :şoc: :şoc: :şoc:



Acolo, este doar pentru că în aceste centre de apel, unde angajații sunt „presurizați”, apelează un număr, așteaptă ca persoana să ridice, reface un alt număr când persoana nu răspunde, toate acestea sunt „ pierderea productivității ". Deci, un computer testează numărul pentru a afla dacă sunteți acolo. Dacă renunți, este pentru că ești aici! CQFD. Și numărul tău este pus în lista celor care vor fi chemați în momentele următoare ...

[PS: Nu cred că trebuie să spunem nimic! Rămân tăcut și nu închid primul ... Nu știu dacă acest lucru este util]
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de SixK » 14/09/17, 16:15

Free a fost condamnat pentru încercarea de a filtra e-mailurile spam ....
Încălcarea neutralității distribuitorului de e-mail impusă de codul poștal și de comunicații pe care îl numesc așa.

Destinatarul trebuie să aprobe filtrarea ...

Nu suntem pregătiți să vedem cum dispar aceste practici.

Singura modalitate este să aveți un telefon cu afișare numerică și să răspundeți numai la numere pe care le cunoașteți ...

Altfel, pentru distracție, poți oricând să răspunzi și să spui orice ...
Ultima dată, puiul mi-a cerut numărul meu de telefon mobil pentru a confirma schimbul nostru. "Ei bine, nu! Ei bine, da, am nevoie de numărul dvs. de telefon, ei bine, nu am obligația să vă dau telefonul meu mobil personal!"

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Did67 » 14/09/17, 16:40

Când ai timp și ești într-o formă bună, treaz, este ușor ...

Într-o zi, fata (de multe ori sunt femei), începe cu „intro” obișnuit: sunteți domnul fulger, la o astfel de adresă, etc ... Și aici nu sunteți ce ambreiaj într-o campanie de informații despre asta-care, exact, în satul meu ... Știți această abordare ...

Și acolo, într-o formă excelentă, pentru a-mi face soția să râdă, am pus o schiță:

- Doamnă, aveți noroc, nu mai știu unde sunt ... Nu știu să vă mulțumesc! Într-adevăr, sunt complet disperat.
- În această dimineață, executorul judecătoresc m-a sunat pentru a-mi spune că banca urma să pună mâna pe casa mea - pe scurt, tot ceea ce este pe mine nu îmi plătesc plățile lunare, totul pierdut în jocuri, soția mea are un amant, am început să beau. ..
- Dar îmi spui că sunt proprietarul! Asta este doamna? Mă liniștește! Pentru că nu asta a spus executorul judecătoresc ...
- Poți să-mi dai un certificat cu ceea ce spui, ca să pot arăta scrisoarea executorului judecătoresc ...
Etc Etc ...

Toate acestea pe tonul unui bipolar, la un pas de lacrimi la început, apoi euforic 2 fraze mai târziu ...

Mi-am luat încă câteva minute să-mi dau drumul!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Frauda aplică dublu efect ...




de Christophe » 14/09/17, 16:48

SixK a scris:Free a fost condamnat pentru încercarea de a filtra e-mailurile spam ....
Încălcarea neutralității distribuitorului de e-mail impusă de codul poștal și de comunicații pe care îl numesc așa.

Destinatarul trebuie să aprobe filtrarea ...

Nu suntem pregătiți să vedem cum dispar aceste practici.


Ah, prea bună această lege! Free este condamnat pentru filtrare excesivă (prin urmare păstrarea vieții private a priori), dar are dreptul de a revinde numerele sau e-mailurile abonaților săi (prin urmare încălcarea vieții private)?

Fără această a doua practică, nu am fi deranjați de spam sau de efectuarea de vizite telefonice (cu excepția cazului în care ați cerut să apăreați în paginile albe ... aceasta este responsabilitatea dvs. ...). A fost o perioadă în care exista chiar și o pagină pe site-ul France Telecom care oferea acest tip de servicii precum „Vă oferim baza noastră de date pentru prospectarea dvs. comercială” ...
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193