Tata Nano, cea mai ieftină mașină din lume (India)

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Tata Nano, cea mai ieftină mașină din lume (India)




de jean63 » 10/01/08, 10:49

Se pare că indianul Tata nu a ales aer comprimat pentru a echipa această mașină (motor de 624 cm3) pentru 1700 €:

http://www.orange.fr/bin/frame.cgi?u=ht ... monde.html

http://www.boursorama.com/infos/actuali ... ws=5012316
„Permiteți-mi să vă asigur, dar și detractorii noștri, că mașina pe care am dezvoltat-o ​​va îndeplini toate standardele de siguranță ... și va avea un nivel de poluare mai mic decât cele două roți care ies în prezent din fabricile indiene. "

Are cineva detalii tehnice? consum?

iar Renault vrea, de asemenea, să lanseze unul:

http://www.boursorama.com/infos/actuali ... ws=5013363


În Franța am avut 2CV. Ar fi putut fi suficient pentru a-l îmbunătăți.
Dernière édition alin jean63 10 / 01 / 08, 11: 16, editate 1 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 10/01/08, 11:14

Nu puteți compara prețuri de genul acesta ... trebuie să le raportați la salariul mediu local (puterea de cumpărare nianaiania ...) ...

Cu alte cuvinte: cât salariu mediu este necesar pentru a-ți permite această mașină. Adică câte ore de muncă.

Comparația dvs. cu 2cv este bună, deoarece cred că a fost cea mai ieftină mașină pentru o vreme (cred că tallon de la 4L). Cred că părinții mei au avut unul (nu l-am știut niciodată) și apoi un 4L („bomboane” originale roz-roșii prea puternice !!) ..

Cu toate acestea, în Franța trebuie să lucrați din ce în ce mai puțin pentru a plăti o mașină (pentru a merge la serviciu) ... dacă doriți, putem reface calculul pe care l-am făcut cu Lumberjack mi se pare ...

Dar câștigând salariul minim, sunt 4 până la 5 luni ale anului lucrate doar pentru a-și plăti transportul cu mașina ...

Toate acestea, evident, nu sunt bune pentru mediu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/08, 11:22

Într-adevăr, pentru preț, totul este relativ.

Ce este uimitor este că nu au folosit motorul cu aer comprimat ... ar demonstra că au testat și au realizat că nu a rezistat?
Pentru că a existat ocazia neașteptată de a o folosi.

În plus, când am văzut titlul articolului, am crezut că este ea ...... dar am fost imediat dezamăgit :şoc:

Asta ar dovedi că aveți dreptate în legătură cu „motorul” de aer comprimat MDI.

Văd într-o altă postare că domnul Nègre a mers la TF1 aseară. Prin urmare, a realizat toate canalele de consum FR2, FR3 și TF1 !!!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 10/01/08, 11:30

Ei bine, motorul pneumatic poate fi furnizat într-un alt model ...

Dacă este un HDI de 700cc și dacă mașina nu este prea grea ar trebui să consume mai puțin de 3L la 3 (nu am făcut încă clic pe linkul dvs.) ...

jean63 a scris:Văd într-o altă postare că domnul Nègre a mers la TF1 aseară. Prin urmare, a realizat toate canalele de consum FR2, FR3 și TF1 !!!


Ei bine, trebuie să îi faci pe oameni să viseze ... le place ...

Aici știi asta marile me (r) dias (TV la minte) vor refuza întotdeauna să recunoască public și categoric că s-au înșelat și li s-a spus prostii pe acest subiect sau pe acela? Intr-adevar; aceasta ar fi o mărturisire că informațiile lor pot fi intoxicante și, prin urmare, ar distruge toată credibilitatea pentru viitor ...

Ceea ce este amuzant, deoarece presa scrisă, îndrăznește să facă o greșeală ...
:?:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 10/01/08, 12:25

Christophe a scris:Cu toate acestea, în Franța trebuie să lucrați din ce în ce mai puțin pentru a plăti o mașină (pentru a merge la serviciu) ...


Un prieten mi-a spus că în anii '60 a fost nevoie de un muncitor calificat pentru a plăti doar un set de anvelope pentru un DS ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 10/01/08, 12:34

Ei bine, am putea reface calculul dacă sunteți interesat, nu îl mai găsesc pe cel vechi ... dar s-a făcut foarte repede ... un calcul mai complet nu va strica.

Avem deja salariul minim și cifrele inflației (vezi subiect petrol și salariu minim).

Ar trebui să găsim acum prețul din 1980 (de exemplu) pentru 5 vehicule medii și echivalentele lor actuale... Nu știu suficient despre mașină ca să o fac ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/08, 13:13

chatam a scris:
Christophe a scris:Cu toate acestea, în Franța trebuie să lucrați din ce în ce mai puțin pentru a plăti o mașină (pentru a merge la serviciu) ...


Un prieten mi-a spus că în anii '60 a fost nevoie de un muncitor calificat pentru a plăti doar un set de anvelope pentru un DS ...


Concret: în 1972, am cumpărat noul meu Peugeot 104 (5cv / 65 ch / 1100 cm3 cred ..).

Începusem în meseria mea de analist-programator de calculatoare (salariu: 1000 - 1200 franci / lună ... din memorie), mașina echivalentă cu 106, costă 13000 de franci, sau un salariu de un an.

Ar trebui comparat cu un salariu echivalent astăzi, dar este foarte dificil.

Salariu lunar: 1500 de euro X 12 = 18000 de euro (un 106 sau echivalentul costă mai puțin de 18000 de euro), dar salariul poate să nu fie cel potrivit !!!

Prețul unei astfel de mașini trebuie să fie de aproximativ 12000 de euro, poate mai puțin, așa că ar fi nevoie de 1000 de euro pe lună doar pentru a-și permite aceeași mașină, DAR acum asigurarea + controlul tehnic + forța de muncă în garaj + ... trebuie să fie mai scump comparativ cu salariul de o lună.

Foarte dificil de făcut comparații ... Nu am toate elementele.

Ar trebui să găsesc facturi vechi din toate domeniile timpului pentru a compara totul.

Salariul de astăzi în aceeași meserie nu mai corespunde, și atunci există diferențe mari în funcție de regiune, companie ..... foarte dificil.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 10/01/08, 13:32

Te „liniștesc”, un analist programator novice (DUT sau BTS) adică cu mai puțin de 5 ani de experiență câștigă mai puțin de 1500 € pe lună ... cu excepția poate la Paris.

În raționamentul meu nu am pus 100% din salariu în mașină, este necesar să se elimine cheltuielile independente pentru a trăi: mâncare și chirie (sau creditul este același) ...

La Paris, cu 700 € chirie pentru o garsonieră, nu mai rămâne mult ... așa-numitele „salarii mari” din Paris m-au făcut mereu să râd, ceea ce contează este ce a mai rămas la sfârșitul lunii, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 10/01/08, 14:09

Pentru a reveni la Tata Nano:

A) Aspectul încă seamănă mult cu prototipurile MDi ... este o coincidență? Oricum ar fi mare.

B) Un lucru mă intrigă oricum: ok este o mașină „low-end” dar la 1700 € este cam 15% din prețul unui smart!

Și în cele din urmă cu 34 CP, dimensiunile sale și motorul său mic (deci probabil un consum redus) Nu ar fi întâmplător vehiculul ideal pentru oraș...vehicul pe care producătorii noștri europeni nu vor să ni-l ofere!

Ai spus dracu '?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/08, 14:15

Christophe a scris:Te „liniștesc”, un analist programator novice (DUT sau BTS) adică cu mai puțin de 5 ani de experiență câștigă mai puțin de 1500 € pe lună ... cu excepția poate la Paris.

În raționamentul meu nu am pus 100% din salariu în mașină, este necesar să se elimine cheltuielile independente pentru a trăi: mâncare și chirie (sau creditul este același) ...

La Paris, cu 700 € chirie pentru o garsonieră, nu mai rămâne mult ... așa-numitele „salarii mari” din Paris m-au făcut mereu să râd, ceea ce contează este ce a mai rămas la sfârșitul lunii, nu?


Era să ai o idee despre salariu.

Pentru chiriile actuale, sunt bine conștient de problema cu copiii mei (unul în Le Havre și 2 în Toulouse), dar mai presus de toate condițiile solicitate în timpul închirierii. Chiar a trebuit să acționăm ca garanți pentru fiul meu cel mare, profesor de educație fizică și prietenul său în parteneriat civil, care este, de asemenea, funcționar profesor ca el !!! incredibil dar adevărat.

În 1974, plăteam încă pentru o garsonieră de 40 m2 în districtul 11 ​​(nu foarte luxos) 1100 de franci pe lună. Din fericire am avut cheltuieli de călătorie plătite de compania mea de servicii IT pe lângă salariu și prietena mea care avea și salariu, altfel ar fi fost destul de cald .....

De aceea, imediat ce am putut să mă întorc în provincie, nu am ezitat o clipă.

Acum, chiar și un bac + 5 pentru începători nu poate găsi cazare la Paris.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 211