Adăugați cele mai poluante mașini

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles

Adăugați cele mai poluante mașini




de Bibiphoque » 02/09/05, 13:55

hi,
Găsit pe TG

http://www.tdg.ch/

@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Trecerea
x 17




de Trecerea » 02/09/05, 14:12

Este o glumă (chiar și ipocrizie!) Să-ți dai o conștiință curată această măsură ... ppffff <_

Pur și simplu ar fi necesar să impozitați combustibilii în funcție de capacitatea lor de a emite CO2, atâta tot. Deci o taxă pe litru pe tip de combustibil și presto!

Deci, poluatorii ar fi plătitorii tot timpul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/09/05, 14:30

Benoit- a scris:Pur și simplu ar fi necesar să impozitați combustibilii în funcție de capacitatea lor de a emite CO2, atâta tot. Deci o taxă pe litru pe tip de combustibil și presto!

Deci, poluatorii ar fi plătitorii tot timpul.

Ești nebun ... Deja marii consumatori profesioniști sunt pe punctul de a se revolta ... :D

Aici ne trezim: dependența noastră de petrol este periculoasă? Dar ce scoop !!! Trebuia să te gândești înainte ... acum trebuie doar să plătești și să tragi socoteală constructorilor și prietenilor lor, petrolierele care se ung din ce în ce mai mult!

ps: practic sunt 100% de acord cu tine ... și, după părerea mea, înainte de 120 $ până la 130 $ pe baril, nimic nu se va schimba pe termen lung. Începutul unei soluții ar consta în reinjectarea banilor din (peste) impozite în cercetarea și dezvoltarea sau instalarea motoarelor mai curate !!
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 02/09/05, 14:34

hi,
De fapt, ne umflă cu CO2, orice combustie de hidrocarburi îl produce! Nici măcar nu țin cont de faptul că putem conduce cu HBV !! în această taxă, este din nou o înșelătorie a șoferilor / vacilor de bani!
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 02/09/05, 14:56

Mi se pare interesant principiul (ei bine, da, penalizează 4x4-urile mari, de exemplu) și nu cele mai mici mașini care aparțin celor care au mai puține mijloace. Te găsesc puțin întotdeauna niciodată fericit, deoarece timpul în care vorbim despre asta se întâmplă în cele din urmă. Motoarele care emit mai puțin CO2 vor fi inevitabil evidențiate.

Principiul plății pe cardul gri nu mi se pare grozav deoarece, în funcție de cât de mult trebuie să-l reînnoim, vom plăti mai mult sau mai puțin.

Acestea fiind spuse, sunt de acord 100% cu Benoît, ar fi mult mai bine să încărcați combustibilul direct.

În orice caz, pentru sau împotriva, este o informație excelentă, vă mulțumesc Bibiphoque, Christophe, dacă ați putea să o transmiteți în știri :-)
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 02/09/05, 15:45

Ridicolul este că această măsură afectează numai vehiculele noi (sau proprietarii cumpărați / schimbați) începând cu anul viitor, iar această „taxă” se colectează o singură dată pe proprietar.

Cei care își pot permite să cumpere vehicule puternice vor râde bine atunci când cartea gri va costa suma suplimentară de 600 € suplimentar (de exemplu, cu un vehicul cu taxă de 22 CP, în Indre și Loire) în comparație cu prețul vehiculului în cauză ... plătit rapid, imediat uitat :(

În cele din urmă, ar fi fost necesar să punem autocolantul la loc, plătit în fiecare an, în funcție de emisiile de CO2 ale vehiculului, atât :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 02/09/05, 15:55

Da, ai dreptate, principiul cărții gri este prost și la prețul unui vehicul mare, este neglijabil, este adevărat, este mai mult să faci zgomot decât să fii eficient.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/09/05, 16:21

Mă duc la o taxă cu plată în funcție de vehicul, fără nicio posibilitate de scutire ... În plus, pentru vehiculele cu vârsta peste 4 ani, rezultatele verificărilor tehnice ale mașinii sunt (sau pot) trimise la prefectură care poate indexa această taxă în funcție de ratele de poluare înregistrate, de ratele de CO2-CO-Nx emise și de kilometrii parcurși (deoarece aceste date sunt înregistrate în timpul acestor verificări și se presupune că vor fi notate pe certificatul de transfer al vehiculului).

La fel, verificările neanunțate de către poliție ar putea permite acestor șoferi oribili care ne precedă cu mașina lor împuțită și fumătoare, să vadă o taxă suplimentară aplicată vehiculului lor - până la reparații și check-back.

Acesta ar fi cel mai corect sistem, deoarece oricine cumpără un vehicul mai puțin poluant sau îl menține astfel încât să consume și să polueze mai puțin, va fi încurajat. Când sau PMC, va fi, de asemenea, benefic chiar și din punct de vedere economic ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 02/09/05, 19:04

Impozitarea combustibililor pentru emisiile de gaze cu efect de seră (GES) pe litru mi se pare cea mai bună soluție !!

Cardul gri este bun, dar 600 € doar pentru achiziționarea unui vehicul cu 22 CP (!!!) taxă, este sigur că este sincer insuficient.

Nu împiedică lucrurile să meargă în direcția bună și este întotdeauna luat. Să nu mai fim fericiți, nonolerobotul are dreptate. : da ochii peste cap:
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 02/09/05, 21:04

Acesta este genul de scenă pe care nu am mai văzut-o niciodată în viața reală (prima dată și pe web!)

Ar putea primi o mulțime de bani înapoi dacă ar verifica vehiculele mai des. Este cu atât mai ușor cu cât vehiculele în cauză sunt ușor de identificat vizual (și cu nasul!).

Acesta este genul de anomalie care trebuie impozitată puternic. Acest lucru îi va încuraja pe oameni să își regleze motoarele pentru 1/100 din prețul amenzii și să conștientizeze problema ...

Îmi amintește de o propoziție pe care am citit-o pe nu știu pe ce site:

„Dacă toba de eșapament a mașinii dvs. ar fi ieșit din centrul volanului, cum ați merge?” :P
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272