Umiditate în izolare și pereți (izolație)

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Umiditate în izolare și pereți (izolație)




de Christophe » 16/09/10, 09:07

Subiect împărțit din: https://www.econologie.com/forums/conseils-p ... t9951.html

dany64 a scris:Dar la ce% umiditate spunem că o izolație nu mai este utilă?


Întrebare foarte bună ... de fapt, habar n-am ... de ajutor : Cheesy:

Dar știind că gama de utilizare a contoarelor de umiditate în materiale este sincer scăzută:

Domeniu de măsurare: lemn de la 1 la 45% și alte materiale de la 0.1 la 2.4%


Ei bine, asta nu ar trebui să fie imens ca valoare ...

Ar fi necesar să începem prin a testa vată de sticlă nouă sau vată de stâncă, nu am la îndemână prea rău ... Hei, îmi voi lua umidometrul data viitoare când voi merge la un brico! : Idee:

Ah, am panouri din lână de lemn instalate în 2010. Voi testa în diferite locuri cu acest contor de umiditate: https://www.econologie.com/shop/humidime ... p-128.html

Imagine
Dernière édition alin Christophe 04 / 12 / 14, 16: 28, editate 3 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/09/10, 13:09

Nu este complicat, pentru o estimare a unui ordin de mărime, apa conduce căldura proporțional cu cantitatea care înmoaie izolația !!
Luăm conductivitatea aerului liniștit din lână și cea a apei care înlocuiește acest aer și calculăm proporțional !!
apă 0,6 aer 0,0262 W / m ° C
Raport 23 astfel încât izolația este împărțită la 2 pentru 1/23 = 4%

Prin apăsarea completă, vedem 4% apă ieșind !!
Este o umiditate foarte vizibilă

Verificați valorile !! S-ar putea sa gresesc !!
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_conductivity

Cea mai mică condensare a aerului obișnuit sau mai mult cu 50 până la 60% umiditate la 20 ° C, în această vată de sticlă la 10 ° C sau mai puțin, va da o umiditate mult mai mare, care să fie măsurată în aceste condiții reale cu frig. !!
Atunci izolatia este complet distrusa !!
Acesta este motivul pentru o barieră de vapori fără cea mai mică gaură !!
Cea mai mică scurgere de pe acoperiș udă mult mai mult !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 16/09/10, 19:13

Mmm inteleg metoda dar nu inteleg deloc restul ???

Raport 23 astfel încât izolația este împărțită la 2 pentru 1/23 = 4%


???

Este necesar să se facă un calcul al masei apei conținute în izolație în funcție de volumul izolației pentru a obține o conductivitate medie „degradată” ... nu?

Ei bine, am măsurat umiditatea conținută în vata de lemn pe care am instalat-o acum câteva luni: 0.63% cu umidometrul: https://www.econologie.com/shop/humidime ... p-128.html

Măsurătorile făcute în camera în care se află mașina de spălat (dar rufele nu se usucă acolo).

Imagine

Comparați cu un bloc de beton din aceeași cameră: 0.39%

Imagine

Am măsurat și în aceeași cameră, un bloc ytong / beton aerat:

Imagine

Și o gips-carton:

Imagine

Vrei să măsoară alte materiale și să le fac subiect? Pentru că subiectul este important ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 17/09/10, 01:28

Vă prezint câteva gânduri:
Acest dispozitiv măsoară umiditatea cu ce metodă fizică ??
Avem impresia că este prin conductivitate ?? cu doua sfaturi ??

Există unele cu senzori direcți speciali ai umidității aerului în contact, prin capacitatea electrică, alții prin absorbția microundelor (mai exact, cu excepția metalelor) etc.
Umiditatea este un subiect complex!
http://fr.wikipedia.org/wiki/Humidit%C3%A9
http://www.omafra.gov.on.ca/french/crop ... rt08a2.htm
http://blog.trotec.com/fr-fr/instrument ... es-chapes/
a se vedea:
http://www.inforenovateur.com/document/ ... ygrometrie

După părerea mea poți face greșeli fără să-ți dai seama.
Umiditatea aerului înconjurător este de obicei 50-80% higrometrie relativă în regiunile noastre!
Deci, acest dispozitiv nu măsoară această umiditate a aerului, cu mai puțin de%. !!

Întrebarea mea ca fizician, el măsoară ce, cum !!

Am impresia că este proporția în volum de apă lichidă din material, nu vapori din aer ??

Sigur, https://www.econologie.com/shop/humidime ... p-128.html
sunt scrise aceste informații pentru acest dispozitiv:
Măsurarea rezistenței electrice

prin urmare, măsurăm rezistența electrică a materialului care scade odată cu umiditatea.
Pun întrebarea, relația de rezistență la umiditate este aceeași pentru diferite materiale?

Rezistența apei este o funcție a conținutului său de ioni, adică a cantității de săruri dizolvate !!
De asemenea, dacă materialul conține săruri, măsurarea va fi greșită, cu multe săruri, cantitatea reală de apă va fi mai mică decât cea măsurată !!
De exemplu, dacă casa este aproape de mare cu spray-ul de mare care trece sub gresie (chiar și la 500 m de mare), vata de sticlă este încărcată cu sare și distorsionează măsurarea și, în plus, devine higroscopică, este încărcată din umiditate a aerului în mod natural și devine neizolant (ca un agitator de sare care ia apă) !!
Cimenturile nu sunt la fel, lemnul poate conține mai multe sau mai puține săruri!
Dacă izolația a fost contaminată cu apă sărată, dispozitivul va da mai multă apă decât în ​​realitate !! De verificat cu diferite săruri.
Dacă apa se află în pachete sau picături care nu se ating, rezistența va fi mai mare decât dacă se ating (percolație) și, prin urmare, ne-am putea înșela.
Dispozitivul trebuie așezat perpendicular pe fibrele de lemn !!
https://www.econologie.com/shop/file/Notice_dvm125.pdf

Este foarte complex, ca măsură fizică !!

Personal, cred că măsura prin apăsarea puternică a unui litru de izolație pentru a scoate toată apa este valabilă și:
4% dă 40cm3, asta e mult !!
Sub 10% sau 100cc / litru, ar fi bine să comparați această metodă directă cu cea a Velleman, pentru a aprecia erorile!
Metoda de încălzire la 80 sau 100 ° C pentru a extrage toată apa lichidă și a o condensa în timp ce se răcește, este cea mai bună, dar simplă, pentru a calibra și pentru a realiza posibile erori!
În cele din urmă, măsurarea conductivității termice pe o probă este, de asemenea, simplă, prin faptul că nu se încălzește prea mult, deoarece apa se evaporă rapid. !!
O sondă care este încălzită puțin în izolație și care măsoară schimbarea ratei de răcire a izolației este o modalitate simplă și mai fiabilă de a măsura, în opinia mea. Acest tip de dispozitiv nu pare obișnuit, cu excepția analizei termo-diferențiale pentru chimie, foarte sofisticată atunci. !!
Cu toate acestea, prețul actual foarte mic al microprocesoarelor face acest lucru posibil doar pentru rezistență termică.
Ar fi util să verificați izolatorii in situ, indiferent de starea lor, uscați, umezi, degradați etc.

Pe de altă parte, ar fi bine să testați calitatea barierei de vapori in situ, pe vreme rece cu Velleman, deoarece atunci izolația mergând de la 20 ° C la 0 ° C de la o parte la alta, trebuie să aibă mult mai multă umezeală condensată pe porțiuni la T <10 ° C de îndată ce cea mai mică curență de aer care provine din regiuni la 20 ° C !!
Am măsura importanța sigiliului barierei de vapori !! Deseori uitate în casele cu vârsta peste 10-15 ani cu izolația pusă în orice fel !!

.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/09/10, 09:07

Am un model mult mai vechi al acestui tip de contor de umiditate pentru lemn

Nu măsoară doar rezistența, deoarece oferă aproape aceeași umiditate, indiferent dacă vârful este plantat puțin sau până la capăt!

daca a masurat rezistenta ca depandrait complet de contact!

dar din păcate nu am înțeles încă principiul exact al măsurării: mi s-ar părea mai logic să măsoară un coeficient de pierdere capacitiv ... dar poate măsura și o relație între mai mulți parametri

dispozitivul meu are un buton de reglare pentru a alege tipul de lemn, nu dă exact aceeași umiditate dacă schimbăm specia: dovadă că principiul măsurării nu este independent de materiale, deci poate fi complet greșit cu materiale prea diferite
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/09/10, 09:30

dedeleco are critici ușoare în momentul în care găsesc ...

Ei bine, nu, acest dispozitiv nu măsoară aerul, măsurarea în aer (fără contactul vârfurilor) oferă 0.0%, deci există într-adevăr o "corecție" ...

Apropo, vorbim în procente de volum sau de masă? :şoc: : Idee:

Masa pe care o presupun, dar având în vedere diversitatea densităților ...
Dernière édition alin Christophe 17 / 09 / 10, 09: 59, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/09/10, 09:31

dedeleco a scris:Personal, cred că măsura prin apăsarea puternică a unui litru de izolație pentru a scoate toată apa este valabilă și:
4% dă 40cm3, asta e mult !!


nu poți stoarce tare nu va ieși o picătură

măsurarea fizică de referință este să cântăriți o probă, să o încălziți la mai mult de 100 ° C pentru a o usca și cântăriți greutatea uscată: dacă a pierdut 4% din greutate, înseamnă că a fost 4% apă

există cântare speciale cu încălzirea plăcii pentru a se usca și măsura greutatea în același timp: vedem că uscarea este terminată când greutatea nu mai scade

Am făcut câteva teste și uscarea este mult mai lentă decât crezi: cu o probă suficient de mare pentru a fi suficientă o scală de gram, uscarea în cuptor la 150 ° C durează ore și ore

Am făcut mai repede cu un trebuchet care măsoară miligrame: permite să ia o probă mai mică, care se usucă mai repede


nu există niciun motiv pentru care un material din aer la 50% umiditate să preia și 50% umiditate

1 kg de aer la 50% umiditate nu conține 0.5 kg de apă! definiția umidității aerului este complet diferită: aerul la 50% umiditate relativă conține 50% din cantitatea de apă pe care ar putea să o conțină înainte de a fi saturată: la fel cantitatea maximă de apă la saturație variază în funcție de temperatură același aer cu aceeași cantitate de apă vede umiditatea sa relativă scăzând dacă temperatura crește

umiditatea unui material nu se schimbă odată cu temperatura: scade doar dacă iese apă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/09/10, 09:34

chatelot16 a scris:1 kg de aer la 50% umiditate nu conține 0.5 kg de apă! definiția umidității aerului este complet diferită: aerul la 50% umiditate relativă conține 50% din cantitatea de apă pe care ar putea să o conțină înainte de a fi saturată: la fel cantitatea maximă de apă la saturație variază în funcție de temperatură același aer cu aceeași cantitate de apă vede umiditatea sa relativă scăzând dacă temperatura crește


Absolut și saturația este de aproximativ 30 de grame pe m3 (condiții tropicale), pentru detalii vezi diagrama molară: https://www.econologie.com/forums/humidite-c ... t5928.html

chatelot16 a scris:umiditatea unui material nu se schimbă odată cu temperatura: scade doar dacă iese apă!


Ei bine, cel al aerului dacă: scade odată cu temperatura ... prin definiție (pe care ați dat-o), deoarece aerul fierbinte poate conține mai multă apă, prin urmare, cu o cantitate fixă ​​de apă, aerul fierbinte este mai puțin umed decât aerul rece care ar fi conțin aceeași cantitate de apă. Dar aerul tinde să se auto-satureze cu apă tot timpul ... dacă este prezentă o „sursă”.

Deci, pentru un material precum un izolator care conține mult aer ... întrebarea poate fi pusă.

Cred că este timpul să creăm un nou subiect specific.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/09/10, 09:47

dedeleco a scris:Nu este complicat, pentru o estimare a unui ordin de mărime, apa conduce căldura proporțional cu cantitatea care înmoaie izolația !!
Luăm conductivitatea aerului liniștit din lână și cea a apei care înlocuiește acest aer și calculăm proporțional !!
apă 0,6 aer 0,0262 W / m ° C
Raport 23 astfel încât izolația este împărțită la 2 pentru 1/23 = 4%


este mult mai complicat de atât!

de exemplu, vata de sticlă pură nu absoarbe deloc apa: măsurarea umidității sticlei este inutilă

dar dacă există condens de apă pe fibre, această apă se va evapora pe partea fierbinte prin preluarea căldurii, se va condensa pe partea rece prin aducerea căldurii acolo și va reveni la partea fierbinte prin capilaritate, acest circuit de abur este capabil să transporte un cantitate mare de căldură! aceasta este marea pierdere datorată umidității

această umiditate poate dispărea sau apărea rapid, nu este vorba despre calitatea izolației

unde este implicată izolația este atunci când este încăpere: atunci când conține prea mult praf, poate conține lucruri solubile în apă și higroscopice: care rețin umezeala, care nu se usucă niciodată

vata de sticlă nouă va rămâne uscată chiar și cu o barieră de vapori ușor poroasă, din vata de sticlă anterioară va fi întotdeauna umedă în aceeași stare: va fi uscată doar învelită în plastic și ventilată cu aer deshidratat!

același fenomen este cunoscut și pentru rufe: rufele curate se usucă rapid, hainele pline de transpirație se usucă încet sau chiar nu se usucă deloc, atrage umezeala din aer!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/09/10, 11:04

mulțumesc că ai adus toate acestea la un subiect special de umiditate!

Tocmai am spus că măsurarea umidității sticlei din lână de sticlă este inutilă

iar măsurarea umidității aerului care este în vata de sticlă sau altceva nu este utilă nici ea: acest aer trebuie doar să circule

măsurarea cantității de apă conținută în 1 kg de lână mi se pare deja mai interesantă: ce va însemna măsurarea unui contor de umiditate pentru lemn?

puneți aproximativ 1 kg de lână într-o pungă metalică de pânză, cântăriți, uscați în cuptor la 150 ° cântăriți, iar pierderea în greutate va da nivelul de umiditate

dar această măsurătoare nu va spune de ce lâna este umedă: se datorează faptului că starea actuală a făcut-o umedă și urma să se usuce singură sau este pentru că este prea murdară și nu se usucă niciodată?

mai mult, mă pune la îndoială cu privire la calculele peretelui transpirant, unde umiditatea trebuie să treacă fără condensare: dacă calculul este corect când totul este nou, rămâne așa cu mai mult praf?

Trebuie să inventăm o mașină de spălat pentru vată de sticlă sau altceva, pentru a o reutiliza în vrac după aceea?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 362