Un motor solar: roata Minto?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Un motor solar: roata Minto?




de Christophe » 27/01/06, 12:05

Relansez subiectul pe roata Minto, un motor solar, care, potrivit surselor de internet, are un randament mai mare de 60%.

Procedeul exploatează proprietățile unui agent frigorific și delta T ° scăzută între temperatura unui fluid de transfer de căldură (apă) încălzită de un panou solar și temperatura mediului.

Imagine
Sursa: http://www.amasci.com/freenrg/minto.html

Ideea mi se pare bună, dar despre performanță? Un utilizator de acest lucru forum (cred că vincent27) a fost lansat acum câteva luni în calcule. Nu știu exact unde este acum, dar subiectul mă sună. (pentru că chiar dacă am avea doar 30% eficiență, am fi deja mult mai mari decât celulele solare ... imaginați-vă lucrul în Africa!)

Iată literatura pe care o am pe această temă ...

Iată 2 videoclipuri cu prototipuri în funcțiune: https://www.econologie.com/forums/post97540.html#97540
Dernière édition alin Christophe 24 / 09 / 08, 15: 31, editate 5 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 27/01/06, 12:06

Iată un articol despre roata solară Minto, faceți clic pentru a mări fiecare imagine:

Imagine

Imagine

[Url = https: //www.econologie.com/forums/upload/TMENMinto3.jpgImagine[/ Url]

Imagine
Dernière édition alin Christophe 14 / 05 / 11, 11: 18, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/02/06, 09:47

Roata Minto are nevoie de gravitație pentru a funcționa, sursa fierbinte trebuie să fie în partea de jos și pe o parte a părții în ascensiune, iar sursa de frig în partea de sus și pe o parte a părții descendente, toate să fie reglate pentru a obține cele mai bune performanță în funcție de fluidul utilizat.
Natura fluidului depinde de temperatura de utilizare.
Cu cât roata este mai mare, cu atât lichidul (benzină, acetonă, eter?) Trebuie să se evapore și apoi să se condenseze, cu atât este mai eficientă.
Bine făcut, sistemul poate fi uzat.
Marea provocare pentru un handyman!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 02/02/06, 10:19

Da, îngrijorarea este să se răcească în partea de sus (nu este logic de când a arătat căldura), dar imaginile acestui lucru sunt montate în Africa, cu panouri solare tintite care trimit apă la 70 ° C!

Chiar și un randament de 20% ar fi miraculos pentru Africa!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/02/06, 11:48

Putem furniza de fapt un rezervor de apă mare, vitrat pe ambele părți ale roții, în care să scufunde partea inferioară a roții. Și, de asemenea, suprafețe reflectorizante (oglinzi) pentru a concentra radiația pe tavă pentru a crește aportul de calorii. Și de ce nu un sistem care să recupereze căldura din vârful roții și să îmbunătățească răcirea?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 10/02/06, 18:13

O veste bună, vincent27 care a fost în proiectul minto este din nou pe forum.

Acolo caută 1 L de gaz frigorific pentru prototipul său.

L-ar putea KK1 să-l ajute să găsească asta? Cred că va lăsa un mesaj aici în curând!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 10/02/06, 22:12

Uh ben ke ki are nevoie de gaz?
Un litru de gaz la frigider. Cum îl învârti cuiva? Ar trebui să aibă un cilindru de oxigen cu mini torțe goale.
Se lipește un dispozitiv de prindere și se introduce gazul în interior.
Trebuie să poată face acest lucru.
Dacă aveți știri de la vincent27, vă rugăm să aruncați un MP sau un e-mail pentru a vedea acest lucru.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 11/02/06, 11:40

Mulțumesc tuturor,

Într-adevăr am nevoie de R 123, dar dificultatea este de a avea o cantitate rezonabilă (1 litru pentru a face primele experimente vor fi suficiente).
123 este lichid la temperatura camerei („scăzut”), ambalajul este astfel simplificat.

În caz contrar, am o sticlă veche de propan de 5 litri care poate fi folosită.

Mulțumesc din nou tuturor pentru încurajare. Cu puțin gaz, voi putea valida sau invalida roata.

A bientôt
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 12/02/06, 00:07

Arff la naiba R123 atunci nu am niciunul. Gazele pe care le folosesc se evaporă la presiune scăzută.
Mi se pare că este un gaz folosit la mașinile frigorifice în cascade. Evaporatorul unuia răcește condensatorul celuilalt, iar evaporatorul celuilalt dă la temperaturi foarte scăzute la rece.
Dacă nu este oops R23, am o îndoială :| : Lol: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 12/02/06, 09:50

123 este HCFC care înlocuiește R11.

Cred că este folosit în principal în aerul condiționat, având în vedere temperaturile nu foarte scăzute de schimbare de stare, dar cred că acum lucrăm cu gaze cu un punct de evaporare mai mic, dar la presiuni mai mari.

Având în vedere dimensiunea rezervoarelor (chiar și cu un design diferit față de modelul roții de aici), nu îmi permit să am un sistem care funcționează sub presiune.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175