Windmax HY1000 24V notificare?

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
mikaelb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 11/10/10, 11:47

Windmax HY1000 24V notificare?




de mikaelb » 18/06/11, 13:25

Bună ziua, sunt nou la asta forum. Am instalat acum aproximativ o lună, o turbină eoliană windmax HY1 1000v, 24 pale. Aș dori să știu dacă cineva cunoaște sau folosește această mașină. Este foarte cunoscută în Statele Unite.
Începe producția la 3 ms, 1000 wați la 12 ms și 1600 wați maxim la 16 ms. Am luat măsurători și am primit 800 de wați pentru o explozie de 11 ms, care se potrivește bine cu curba de ieșire. Ceea ce nu înțeleg este că sub 3 ms, acesta nu atinge pragul de producție, adică 19 / 20v pentru a-mi încărca bateria de 24v. Am făcut câteva teste cu o baterie de 12V și acolo, producția începe de la 2 ms și, pe de altă parte, de îndată ce se ating viteza mare a vântului, ieșirea este zero. Ceea ce este, cred, normal.
Ieri, au fost vânturi medii de 7 ms, cu rafale de 11 ms. La sfârșitul zilei, nu am obținut producția estimată. Aproximativ 400 de wați peste o jumătate de zi. Am văzut că puterea mea variază doar. Am vrut să primesc feedback de la utilizatorii de turbine eoliene de putere echivalentă, pentru a face comparații.
Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 18/06/11, 18:25

Pentru ca o baterie de 24V să se încarce, tensiunea trebuie să atingă și să depășească această valoare destul de larg (idealul fiind în jur de 27.6V) brusc pare normal ca încărcarea să înceapă doar de la o viteză vânt semnificativ.
Producția este afectată fatal!

Nu vă pot da un număr, al meu (un viitor-energie) este încă și mereu în cutiile sale.
0 x
mikaelb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 11/10/10, 11:47




de mikaelb » 19/06/11, 08:57

mulțumesc pentru răspunsul tău Forhorse.
Nu există o soluție pentru a rezolva această problemă, deoarece mi-e păcat să văd turbina mea eoliană goală și, în plus, la o viteză destul de mare (nu mai putem vedea palele)
M-am gândit să pun un rapel de tensiune 12V, 24V în ieșirea redresorului, dar problemă, pentru a găsi o putere mare și totuși există pierderi datorate ieșirii dispozitivului de transformare.
nu putem conecta generatorul direct la rețeaua mea printr-un invertor de reinjecție ca și pentru panourile solare?
Fac cercetări pe această temă
dacă cineva are o idee ar fi frumos
vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 20/06/11, 10:34

mikaelb a scris: nu putem conecta generatorul direct la rețeaua mea printr-un invertor de reinjecție ca și pentru panourile solare?
Da, putem, desigur, dar trebuie totuși să oferim protecție împotriva depășirii vitezei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 20/06/11, 12:43

Salut tuturor,

Începe producția la 3 ms,


3m / s este de aproximativ 10Km / h, este mai degrabă o viteză foarte mică pentru un început de producție.
Căutarea exploatării vânturilor mai slabe nu este de nici un folos, deoarece nu există energie semnificativă care să fie extrasă din ele.
Condițiile pentru un proiect eolian de succes sunt mai presus de toate pentru a cunoaște distribuția vitezei vântului în timp, orientarea acestuia, regularitatea acestuia. Locul de instalare trebuie să fie adecvat (fără obstacole) și catargul suficient de înalt (aici facem deseori tot ce este mai bun).

Ieri, au fost vânturi medii de 7 ms, cu rafale de 11 ms. La sfârșitul zilei, nu am obținut producția estimată. Aproximativ 400 de wați peste o jumătate de zi. Am văzut că puterea mea variază doar


Puterea variază în funcție de viteza de rotație a rotorului, care în sine fluctuează odată cu viteza vântului, dar până acum nimic nu ar explica slaba producție.
Atenție, atunci când vorbim despre energia cumulativă, trebuie să folosim Wh sau KWh!
Sectiile transversale ale cablului sunt corecte?

nu putem conecta generatorul direct la rețeaua mea printr-un invertor de reinjecție ca și pentru panourile solare?


Invertoarele de rețea pentru turbine eoliene sunt puțin diferite de modelele pentru panourile fotovoltaice.
De exemplu, pe un Windmaster, acesta este alimentat pe cele 3 faze ale generatorului trifazat de 48V și nu pe 12-24 V DC ca pentru PV.
În ciuda tuturor, reinjectarea rețelei necesită un acord și aprobare cu operatorul rețelei (FEDR), chiar dacă nu există revânzare.
Am făcut câteva cercetări despre micro-injecție dintr-o sursă de 12V (baterie de exemplu) .Obiectivul în acest caz, fiind reducerea consumului de intrare la contor (care nu se va întoarce înapoi).
Echipamentul există, dar necesită o tensiune de 14 până la 28V (variație de putere) și nu este distribuit în FRANȚA.
Căutați pe E Bé cu „invertor de rețea”

A+

Gérald
0 x
mikaelb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 11/10/10, 11:47




de mikaelb » 20/06/11, 12:49

salut gaston

Am deja un invertor de 24V, 230V, 3000W
Aș avea nevoie de un alt tip de invertor pentru transferul direct de energie eoliană / rețea de domiciliu?
dacă este posibil să folosesc invertorul, ați putea să-mi spuneți cum să procedez știind că, evident, voi oferi o întrerupere a invertorului în cazul unei tăieri EDF
conectarea turbinei eoliene la rețea mi-ar permite să-mi optimizez turbina eoliană: permiteți-mi să explic dacă conectez un bec de 24V, 55W la ieșirea regulatorului fără baterie, turbina eoliană furnizată cu curent de la primele curse ale palelor și becului meu lumina aprinsa.
dar dacă îl conectez la bateria mea de 24V, generatorul trebuie să ajungă la minimum 20V pentru a-l reîncărca: așa că văd în mod regulat turbina eoliană funcționând goală la o viteză bună fără a injecta nimic
vă mulțumesc pentru ajutor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 20/06/11, 21:01

Invertorul conectat la rețea sau invertorul de rețea este încastrat pe sinusoid pentru a-și injecta puterea. Practic, emite o tensiune ușor „în fața” rețelei pentru a o alimenta.
În principiu, dacă rețeaua este întreruptă, invertorul intră în siguranță și, oricum, ar trebui să nu poată trimite o tensiune pe linie (?) În orice caz, la 50 Hz.

Invertorul clasic, sau convertorul DC / AC, își creează propriul semnal sinusoidal sau pseudo-sinusoidal.

Cele 2 modele sunt diferite.

Vă trimit în mp un exemplu de material care permite reinjectarea fără revânzare. În ceea ce privește eficiența, dacă consumați atunci când turbina eoliană produce, vă reduceți factura la electricitate.

Durata de funcționare de la o baterie nu este nici economică, nici ecologică, cu excepția cazului în care puteți face altfel.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 21/06/11, 12:43

bonjour,

Acum câteva luni, am efectuat o căutare a echipamentului, tocmai pentru a lua în considerare trecerea de la bateria de 12V la injecția de rețea de 220V. Bateria poate fi încărcată de o turbină eoliană sau de un panou PV, printr-un regulator.

Astăzi echipamentul a evoluat în continuare în putere și există o gamă completă de la 300 la 3500W, cu intrare de 14-28DC sau mai mult, transformată în 220V AC / 50HZ

Îmi imaginez că acest tip de material nu poate fi găsit în Franța, din motivul întemeiat că utilizarea acestuia trebuie reglementată.
În plus, având în vedere că sistemul francez de subvenționare fotovoltaică / eoliană obligă producătorii să revândă complet energia electrică solară, fără a se îngrijora de propriul consum, producția fără revânzare nu prezintă niciun interes pentru indivizi ... pentru moment.
Totuși, este o alternativă atractivă la stocarea bateriei. O baterie tampon poate juca totuși rolul de a stabiliza tensiunea.

Iată un exemplu de informații care pot fi găsite pe invertorul ON-Grid DC-AC

Imagine

Imagine

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 21/06/11, 14:11

looping a scris:Îmi imaginez că acest tip de material nu poate fi găsit în Franța, din motivul întemeiat că utilizarea acestuia trebuie reglementată.
Mă tem că da : Evil:

looping a scris:O baterie tampon poate juca totuși rolul de a stabiliza tensiunea.
În general, nu are rost să stabilizăm tensiunea, deoarece acest tip de invertor încorporează adesea o funcție MPPT care ar fi deranjată de prezența bateriei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 21/06/11, 15:51

există sinusuri pure pe rueducom (printre altele)
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 54