Test de răcire a aerului de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Test de răcire a aerului de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 15:49

Acum 2 ani am cumpărat și testat Arctic Air Cube, vezi: observați-ce-a-alege / test-ir-și-fotografii-ale-arctice-aer-ultra-mini-aer condiționat-evaporare-cub-t16045.html

Am fost destul de fericit "în utilizare directă" ...

Astăzi la Fouille Fouille (prima zi de „cumpărături” de la covid în martie 1 ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: ) Am dat peste un model mult mai mare bazat pe același principiu și am vândut 49 € ...

Având în vedere valurile de căldură recurente, este necesar să vă răcoriți și este exclus să cumpărați un aparat de aer condiționat real intensiv și zgomotos (era unul mic pentru mai puțin de 200 € în aceeași rază ... dar 800W de consum ... sau de 12 ori mai mult ...)

Ca reamintire, Artic Cube a fost vândut la 39 € la Le..rc ... (și îl putem găsi la peste 50 ...) :şoc: :şoc: :şoc:

49 € pentru un model de ventilator de ceață de 65W pe care nu îl puteți găsi mai bine pe Internet ...

Voi face aceleași teste, pentru moment iată câteva imagini cu caracteristicile, este dat pentru 65W (7.5W pentru Artic) și am văzut că există o mică pompă în partea de jos a rezervorului (10 până la 15W I presupunem?) ... și un filtru de intrare!

uptech_refreshment.jpg
uptech_rafraichisseur.jpg (315.99 KiB) Vizualizat de 7858 ori


uptech_refresh_2.jpg
uptech_rafraichisseur_2.jpg (279.32 KiB) Vizualizat de 7858 ori


uptech_refresh_3.jpg
uptech_rafraichisseur_3.jpg (98.6 KiB) Vizualizat de 7858 ori


Despachetez și fac câteva măsurători IR ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 16:23

Iată-l pe drum!

După verificare, Uptech este de fapt un brand al Froir'Fouille ... Nu știu dacă putem găsi acest model în altă parte ... dar pot exista clone ...

uptech_refresh_7.jpg
uptech_rafraichisseur_7.jpg (165.57 KiB) Vizualizat de 7838 ori


Primele impresii (astăzi nu este foarte cald):

a) Suflă bine
b) Mătură bine de la stânga la dreapta (aproape 40 ° pe fiecare parte), reglarea înălțimii este fixă.
c) Un pic zgomotos comparativ cu un ventilator cu același debit, dar care ar avea o suprafață / amprentă mai mare
d) Auzim apa „curgând” (există o buclă: ceea ce nu este evaporat cade înapoi în rezervor)
e) Suflă doar în partea stângă (neagră) ... Ciudat ... Mă uit la modul în care se face în interior după ce primul gol a fost golit ...

uptech_refresh_4.jpg
uptech_rafraichisseur_4.jpg (80.22 KiB) Vizualizat de 7838 ori


Iată informațiile interesante ale anunțului:

uptech_refresh_6.jpg
uptech_rafraichisseur_6.jpg (310.66 KiB) Vizualizat de 7838 ori


uptech_refresh_5.jpg


Datele care trebuie comparate cu cele ale Artic Cube sunt în sfârșit un bun gadget lateral (brusc am unele îndoieli cu privire la tabelul de statistici al Arctic: valoarea serviciului ar fi de 4 ori mai bună ?? ..) ... la același preț :

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de GuyGadeboisTheBack » 26/06/21, 16:26

Personal, nu am nevoie de așa ceva. Avem o casă bine izolată și o amplitudine termică mare între zi și noapte. Când mă culc, deschid totul larg, când soția mea se ridică închide totul și casa rămâne răcoroasă până seara. Acolo, este 30 ° în exterior (sub adăpost) și 22.6 ° în interior. Gratos.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 16:41

Ei bine, nu acasă (nici la mulți oameni, în special locuințe colective sau mai rău sub acoperiș în centrul orașului) ...

Am o casă în Siporex (deci destul de bine izolată, de asemenea), dar cu o fereastră mare orientată spre vest, fără mască solară, nu departe de 12 m² de suprafață, într-o cameră foarte mare cu mezanin ... vara!

Deci, dacă economisește încălzirea pentru iarnă și mijlocul sezonului, pe timp cald, chiar și perdele închise, este greu să reziste căldurii la etaj ...

O adevărată aer condiționat nu ar aduce nimic mai mult având în vedere volumele și puterile puse în joc! Oricum refuz să pun una!
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de ABC2019 » 26/06/21, 16:56

Christophe a scris:Ei bine, nu acasă (nici la mulți oameni, în special locuințe colective sau mai rău sub acoperiș în centrul orașului) ...

Am o casă în Siporex (deci destul de bine izolată, de asemenea), dar cu o fereastră mare orientată spre vest, fără mască solară, nu departe de 12 m² de suprafață, într-o cameră foarte mare cu mezanin ... vara!

Deci, dacă economisește încălzirea pentru iarnă și mijlocul sezonului, pe timp cald, chiar și perdele închise, este greu să reziste căldurii la etaj ...

O adevărată aer condiționat nu ar aduce nimic mai mult având în vedere volumele și puterile puse în joc! Oricum refuz să pun una!


trebuie să plantați copaci care vă umbresc geamul vara și își pierd frunzele iarna, veți câștiga cel puțin 5 ° C.
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 16:57

Există ... dar pentru moment acoperă doar aproximativ 1/3 din înălțimea ferestrei (dar aproape 100% din fereastră pe aceeași secțiune a peretelui) ... Voi face o fotografie pentru dvs. dar nu este dezbaterea acestui subiect ...

A fost într-adevăr mai cald acum câțiva ani ... dar valurile de căldură sunt mai dese și mai fierbinți astăzi ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 17:20

Aici este fațada de vest, efectul de perspectivă te face să ai impresia că copacii sunt mai înalți decât în ​​viața reală ... dar nu este mai mult de 1/3 din fereastra de golf văzută din interior ...

fațade_ouest.jpg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Did67 » 26/06/21, 19:57

Performanța acestor dispozitive depinde în mare măsură de umiditatea aerului - cu cât RH (Umiditatea relativă) este mai mică, cu atât mai multă apă se evaporă și „consumă” calorii ... Cu cât „răcește” mai mult.

Dar cu cât apa se evaporă mai mult, și într-un spațiu închis, cu atât crește HR mai mult !!!

Și cu cât scade mai mult eficiența !!!

În plus, senzația, pentru aceeași temperatură, depinde de HR. Deci, atunci când HR crește, chiar dacă temperatura „termometrică” scade, temperatura simțită poate să nu scadă - sau chiar să crească! Și asta, este nevoie de calcule pentru a estima această „temperatură simțită” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Christophe » 26/06/21, 20:04

Da Didier, în principiu sunt de acord, dar acesta este discursul apărătorilor urcărilor energetice adevărate care ...

Cu excepția faptului că: 3.5 L care „pătrunde” în câți m3 de aer conform Didier la 100% RH?

Mi-am găsit higrometrul că aș face% teste RH dacă sunteți interesat (cu Arctic nu s-a evaporat suficient pentru a fi măsurabil) ...

Cert este că nu am avut niciodată un sentiment de greutate după ce am folosit arctica în timp ce am fost direct în flux, chiar și în timpul unei nopți pline ... Acest model mai mare vă permite să procesați mult mai mult aer ... așa că ar trebui mai vizibil.

Și, mai presus de toate, nimic nu împiedică ventilația ... într-un aer condiționat clasic trebuie să se evacueze și aerul fierbinte (adesea destul de umed ...) și nici o casă nu este 100% impermeabilă ...

Adevăratul dezavantaj al acestor sisteme este că senzația de prospețime este „în sau aproape de debitul de aer” ... Este mai aproape de ventilatoarele optimizate decât de aerul condiționat ... Nu am susținut niciodată contrariul .. dar consumă de 10 ori mai puțin curent și nu este nevoie de îndepărtarea caloriilor!

Pentru sceptici, cel mai bun pariu este dacă testați până la urmă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Testul răcitorului de aer de ceață Uptech (marca Foir'Fouille)




de Did67 » 30/06/21, 10:09

Christophe a scris:... acesta este discursul apărătorilor unor clime cu adevărat înfometate de energie care ...
.



Este în primul rând un fapt!

Evit discursurile „0/1”. Totul sau nimic. Dacă sunteți pentru asta, nu admiteți un argument împotriva ... Doar pentru că un idiot folosește un argument corect nu înseamnă că voi respinge acel argument corect! Adăugați că dacă nimic nu este perfect în această lume, tot „bine” are neapărat laturi negative. Doar zgariați sau deschideți ochii! Sau, cu alte cuvinte, dacă, după părerea ta, un lucru bun nu poate avea o parte rea, este că există o problemă. Ochii blocați. Privire înclinată. Dogmă....

În ceea ce privește „potențialul”, câteva date simple (ești prea leneș să-l calculezi?):

- densitatea aerului este de aproximativ 1,3 kg / m3
- la 35 °, aerul cu o HR de 55% conține 19,6 g apă (vapori) / kg de aer
- întotdeauna la 35 °, la 90%, sunt 32,7 g ...
- pentru a trece de la 55% ("normal", la noi) la 90% ("greu"), este, prin urmare, necesar să se furnizeze aproximativ 13 g de apă / kg de aer

Deci, dacă luăm o cameră mică (4 x 4 x 2,7) de 45 m3 aproximativ 58 kg de aer, trebuie să aduceți aproximativ 750 g de apă ...

În realitate puțin mai puțin, deoarece aerul fiind condiționat, se saturează mai repede!

Deci, da, din fericire camera nu este rezistentă la apă.

Dar dacă nu este rezistent la apă, intră ... aerul fierbinte! Și seamănă puțin cu șarpele care își mușcă coada.

Să auzim, nu spun că nu funcționează. Spun că nu ne putem compara cu un aer condiționat (care usucă aerul și crește senzația de confort).

Dar nu sunt pentru aer condiționat. Nu am nici un. Am o casă inerțială pe care o reglementez „pasiv”. Am un refugiu în pivniță, dacă vreodată valurile de căldură chiar mai severe decât cele pe care le-am cunoscut ar fi să ne lovească. Dar am avut ambele sisteme în Africa. Și nu era nicio imagine. Când a sosit sezonul ploios, evaporatorul a fost de neviat. În sezonul secetos, cu HR foarte scăzut, pe de altă parte, da, a fost o soluție elegantă ... care umidifică aerul, care este apoi binevenit.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 30