AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de phil59 » 03/09/21, 20:23

Nu știu dacă comandați pe Ali, dar eu știu.

Putem spune orice, vine din China, dar ca ce cumpărăm în altă parte, nu se schimbă mare lucru, doar că tăiem o mulțime de intermediari, care nu sunt neapărat mai dulci de atât, dar cum pot fi mulți dintre ei , crește „maia”.

Mai este și creșterea materiilor prime, a costurilor de transport, dar aici lucrurile pe care le-am cumpărat în iulie cu aproximativ 30 de euro, merg la 60-70 de euro...

Ca regulă generală, este cu cel puțin 50% mai mult....

Ați văzut aceleași efecte?

Transport, ok, China, da, dar oricum vine de acolo.

Dar îți iei mașina ca să o iei și acolo, ți-o livrează acasă și face parte dintr-o călătorie pentru lucruri diferite, deci în total, probabil mult mai puțin decât ai face singur... ..
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Ali, crește cu mult peste 20% TVA




de GuyGadeboisTheBack » 03/09/21, 21:08

Am revizuit tot ce am cumpărat, simulând noi achiziții. Uneori este puțin mai scump, alteori puțin mai puțin. Nu văd nimic semnificativ așa cum susții tu. Fără dispreț, desigur. : Mrgreen:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Ali, crește cu mult peste 20% TVA




de phil59 » 03/09/21, 21:19

Poate cumpăr doar lucruri care au crescut...

Nu știu, dar și colegii mei au aceeași impresie...

Și o dată, la serviciu, l-am luat de pe Amazon, mult mai ieftin decât de la ALi, 75€, în loc de mini la 105€...

Este prima data...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Ali, crește cu mult peste 20% TVA




de GuyGadeboisTheBack » 03/09/21, 21:24

Ei bine, pe Amaz, este la fel ca pe Ali, uneori e mai scump, adesea mai puțin. Nu reguli. După aceea, există întotdeauna opțiunea de a căuta în altă parte și este aceeași observație. Personal, cumpăr doar anumite „fleecuri” de pe Ali (LED-uri și alte consumabile), pentru că când vine vorba de service post-vânzare... fum, e chinezesc!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Ali, crește cu mult peste 20% TVA




de Exnihiloest » 04/09/21, 23:07

Am văzut oameni protestând că GAFA nu plătește taxe. Un lucru a dus la altul, tot ceea ce statelor au ratat în strângerea lor de bani este acum în miza lor.
Și cine plătește taxele pe care le plătesc acum GAFA?
Clienții lor!

Numără curcanii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de GuyGadeboisTheBack » 04/09/21, 23:30

(Ce tare e cu brațele lui mici, oricum....)
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de phil59 » 05/09/21, 13:59

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Ce tare e cu brațele lui mici, oricum....)


Ce efort! cel putin acolo, cu ce zice "Guitounet" adauga mult....

Toate astea pentru a-i „sgrada” pe ceilalți, și a nu contribui cu nimic constructiv....

Ce jalnic...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de GuyGadeboisTheBack » 05/09/21, 15:13

Te-ai numărat, curcan? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de Christophe » 05/09/21, 16:17

philxNUMX a scris:Mai este și creșterea materiilor prime, a costurilor de transport, dar aici lucrurile pe care le-am cumpărat în iulie cu aproximativ 30 de euro, merg la 60-70 de euro...


Legea TVA la importurile din afara UE s-a aplicat la 1/07...deci nu prea inteleg remarca ta...Sigur ca au fost comenzi plasate in iulie (sau livrate in iulie asta care nu este acelasi ?)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: AliExpress: crește cu mult peste 20% TVA




de Exnihiloest » 05/09/21, 17:56

 
Fiscalitatea hrănește bugetul de stat, așa că de ce să ne plângem că plătim „mai mult” când ar trebui să ne plângem că am plătit atât de puțin ani de zile, semn al nerespectării autorităților publice de a aplica regulile de impozitare, în detrimentul interesului general.
Vorbesc de cei care defăimează regulat multinaționalele, și care se plâng și că plătesc mai mult la Ali, nu zic că e cazul tău, phil59, nu știu.

Dar pentru cei care apără o societate cu tendință libertariană în care individul trebuie să-și asume responsabilități personale și în care statul și-ar juca rolul minim (justiție, sănătate, poliție, educație, dezvoltarea spațiului public), dacă GAFA plătește puțin sau nimic taxe. , oricare ar fi, poate fi chiar benefic pentru toată lumea. Va rămâne destul pentru statul care, în orice caz, risipește banii cetățenilor în mod liber. Cu cât are mai mult, cu atât își dorește mai mult, în special autoritățile locale, și cu atât risipește mai mult fără niciun efect asupra creării de bogăție. Cu cât ar fi mai puțin, cu atât statul ar trebui să se reorienteze pe „core business”-ul său, motiv pentru care am spus mai sus „poate chiar benefic pentru toți”, neimpozitarea GAFA.
Dernière édition alin Exnihiloest 05 / 09 / 21, 18: 01, editate 1 ori.
0 x

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43