Numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de phil59 » 11/09/21, 13:29

Acolo unde lucrez, gestionez telefonia, iar una am schimbat o parte din structurile mici la VOIP.

Mi se cere să arăt numărul de telefon al acestor mici structuri atunci când sună (erau încă pe linii RTC).

Bine, știam unde să configurez asta și am făcut câteva teste.

Mai întâi, afișează unul dintre cele suta de numere pe care le avem.

Nu vă faceți griji.

Mi-am spus, hai să încercăm cât se poate, pot face să apară ultimele 10 cifre.

ȘI, numărul care apare, era acolo, pentru acest test, 03 11 11 11 11...
Doar startul 03, nu îl pot anula (ușor, pentru că ar fi suficient să reconfigurez, pe bază de 01, de exemplu, ca să fie 01)...

Așa că ai grijă, numărul care apare pe telefonul tău mobil nu este neapărat cel real...

Un pic ca e-mailul care apare într-un mesaj nu este neapărat cel potrivit....

Neîncredere!

De asemenea, putem cumpăra numere care nu sunt cele ale regiunii, sau chiar ale țării.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de Christophe » 11/09/21, 13:46

Interesant și îngrijorător...poți să ne spui mai multe despre tehnica pentru a realiza acest lucru? Ca orice începător ca mine, ar putea să o facă printr-o aplicație sau este puțin mai complicat?

De ceva vreme, am observat de fapt apeluri de vânzări enervante de la centrele de apeluri care au început în 06 sau 07 ****, în timp ce înainte erau numere fixe sau străini...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de phil59 » 11/09/21, 14:02

Am o centrală, un PABX Alcatel, care are vreo 11 ani, și am schimbat câteva carduri, și CPU, pentru a putea gestiona și VOIP.

Este nativ, în meniul PABX, există o casetă de bifat și introduceți numărul dorit.

PABX-urile Alcatel sunt indestructibile...

Mai am 1 care are peste 20 de ani, in alta structura mica....

Defecțiunile sunt extrem de rare. Este fiabil, scump, pentru că nu te poți amesteca cu alte mărci, dar ieftin, pentru că fiabil.
Nu este nevoie să schimbăm totul după X ani, ne putem îmbunătăți.

Doar schimbarea terminalelor DECT (pentru telefoanele fără fir) ar costa în jur de 15 de euro...
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de Christophe » 11/09/21, 14:06

Nu inteleg nimic dar pare interesant! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Ei bine, am înțeles că nu a fost atât de ușor de făcut... atât de bine!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de phil59 » 11/09/21, 14:17

Da, este super ușor de făcut, dacă reușești un standard și știi puțin.
Unii oameni din tehnologie, puțini, nu știu.

Lumea telefoniei, în afaceri, este „o lume a hoților”, ei profită la maxim, pentru că, în general, cei din fața lor nu știu.

De fapt, este un lucru, în afară de ceea ce poți face în computere...

DAR, când bagi puțin nasul în el, să faci BABA, este destul de ușor.

Cand depinzi de firma care iti administreaza centrala, ai telefonul stricat, iti vom cere 30€ pentru a-l asocia de la distanta pe cel nou.

Atunci când ai o flotă de peste 100 de telefoane fără fir (aproape 140, în prezent), și le schimbi aproximativ, 30 pe an, cel puțin, asta se poate adăuga.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de phil59 » 11/09/21, 14:27

Da, este super ușor de făcut, dacă reușești un standard și știi puțin.
Unii oameni din tehnologie, puțini, nu știu.

Lumea telefoniei, în afaceri, este „o lume a hoților”, ei profită la maxim, pentru că, în general, cei din fața lor nu știu.

De fapt, este un lucru, în afară de ceea ce poți face în computere...

DAR, când bagi puțin nasul în el, să faci BABA, este destul de ușor.

Cand depinzi de firma care iti administreaza centrala, ai telefonul stricat, iti vom cere 30€ pentru a-l asocia de la distanta pe cel nou.

Când ai o flotă de peste 100 de telefoane fără fir (aproape 140, în prezent), și le schimbi aproximativ, 30 pe an, mini
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de Christophe » 11/09/21, 15:16

philxNUMX a scris:Da, este super ușor de făcut, dacă reușești un standard și știi puțin.


Deci asta spun: nu este accesibil tuturor! Și cu atât mai bine!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de phil59 » 11/09/21, 15:36

1.jpg
1.jpg (180.44 KIO) Accesat de 1091 ori


num tel.JPG
num tel.JPG (193.12 KiB) Vizualizat de 1091 ori
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de Obamot » 12/09/21, 23:26

Ceea ce ar fi bine de știut este dacă un număr „străin” ar putea, prin acest tip de subterfugiu:
- "îmbrăcați-vă într-un număr francez” :?:

Și dacă da, când suntem sinceri, ne amintim:
- "taxați-ne apelul la tariful real al numărului străin fără știrea noastră... ” ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: numărul apelantului este afișat greșit (falsificat) ... noi înșelătorii la vedere?




de GuyGadeboisTheBack » 12/09/21, 23:38

Nu sun niciodată înapoi direct, îmi trec prin contacte, pentru că înșelătoria nu este nouă, există de ani de zile!
https://fr.spoofmyphone.com/
0 x

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 32