Recenzii despre sobele cu lemne: Franco Belge, Godin sau Supra?

A cumpăra bine și a alege un produs sau un serviciu bine înseamnă, pe lângă faptul că sunteți mulțumiți, consumați mai puțin și conservați planeta, este esențial în 2021 să cumpărați mai bine! De asemenea, schimbul de informații și experiențe face posibilă evitarea diferitelor escrocherii și escroci. În 2021, este esențial să vă schimbați experiențele de utilizare, pozitive sau negative, deoarece piața produselor și serviciilor destinate consumatorului nu a fost niciodată atât de abundentă în istoria omenirii. Ajutarea la alegerea mai bună este esențială, deoarece a cumpăra mai bine înseamnă a cumpăra durabil!
Aliat
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/02/08, 10:54

Recenzii despre sobele cu lemne: Franco Belge, Godin sau Supra?




de Aliat » 10/02/08, 11:27

bonjour,
Vrem să instalăm o sobă cu lemne în camera noastră principală, care are 40 m2 (pentru a ne reduce factura la electricitate; va fi un încălzitor auxiliar); această cameră se deschide spre o scară care urcă pe două etaje. Toată lumea ne sfătuiește să nu depășim 8 KW. Avem o constrângere asupra măsurătorilor aragazului, deoarece acesta trebuie să se încadreze puțin în șemineul nostru deschis, existent, pentru a nu ocupa prea mult spațiu în cameră.
Am „selectat” mai multe sobe, dar nu știm cum să le comparăm și, prin urmare, alegem.
Este despre :
- al modelului Monaco de la Franco Belge: Putere 8,5 KW, aragaz din fontă, volum de încălzire 320 m3, șemineu din vermicotă, sistem de sticlă curată, combustie dublă, arde lemn precum și alți combustibili (?), se păstrează mult timp după ce focul este afară, 90 Kg, 900 euro.
- al modelului Régence de la Godin: Putere 6 Kw, volum de încălzire 5 până la 150 m400, reglare manuală, carcasă exterioară din corp din fontă / oțel, combustie dublă, foc de lungă durată, flacără verde, 3 Kg, în jur de 150 de euro.
- modelul HF 3350 de la SUPRA: aragaz din fontă, putere nominală 8000 W, putere maximă 16000 W, volum de încălzire 320 m3, combustie dublă, foc de lungă durată, sistem de sticlă curată, flacără verde, clasa E, 150 Kg, 520 euro.
Așteptăm cu nerăbdare feedback-ul dvs.
0 x
Aliat
nightrow
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 13/11/07, 22:40




de nightrow » 10/02/08, 12:35

Din experiența mea modestă, se alege un aragaz cu următoarele criterii:
- putere de încălzire (se pare că știi deja ce vrei)
- Prezența sau nu a unei ferestre pentru a vedea flăcările (la mare căutare în Franța, dar poate afecta performanța)
- Eficiența aragazului menționat (cu cât este mai mare, cu atât consumul de lemn este mai mic la o putere de încălzire identică)
- Autonomie (legată de volumul intern) care indică frecvența la care aragazul trebuie reîncărcat
- Aragaz lent sau nu (nu știu prea multe despre acest punct specific)

Sperând că ți-am dat de gândit :D
0 x
patroche
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/10/08, 15:13

soba monaco de francobelge




de patroche » 04/10/08, 15:23

Și eu am aproximativ aceeași dilemă între supra colmar 2, godin petit regence și franco belge monaco.
În cele din urmă, cred că voi cumpăra Monaco pentru că nu este prea mare, are o fereastră mare și este destul de drăguță.
Dar imposibil de găsit. Dealerii din orașul meu nu îl au în stoc și nici magazinele și dealerii locali.
Știi cum să-l obții pentru mine?
Întrebați direct la fabrica Merville din Pas de Calais ??
Dacă cineva are o idee, vă rog să mă întoarceți. Este urgent !
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/10/08, 16:06

bonjour,
Arderea dublă este elementară ... vezi obligatoriu. :D
Sobe cu vermiculit:
vermiculitul este un izolator, readuce căldura în șemineu și în sticlă.
Deci, de îndată ce această sobă este aprinsă, ea trimite înapoi infraroșu prin sticlă. La 2.5 metri de aragaz, după 3 minute de încălzire, avem deja fundul cald.
Prin urmare, acest tip de sobă are o temperatură internă destul de ridicată.
Este mai bine să folosiți lemn tare, cum ar fi stejarul, frasinul sau lemnul, care degajă mai puțin gaz și arde mai puțin repede.
În aragazul meu ard brad, iar acesta nu este cel mai bun, deoarece există vapori direcți din cauza rășinii bradului care este brusc supraîncălzită. Dar, din moment ce copacul meu este liber ... mă descurc cu el.
De asemenea, trebuie să știți că vermiculitul se uzează destul de ușor. Care sunt plăcile pentru a le înlocui pe toate? depinde de utilizare ...
A mea are 5 ani, iar uzura se remarcă.
Dacă o tigaie vă permite să gătiți puțin, este și mai bine.
Fonta este un acumulator de căldură, ceea ce înseamnă că atunci când lemnul este ars, soba continuă să încălzească camera ... ceea ce este foarte util ...
8kw sau 13 kw? trebuie să văd dacă vreți să încălziți camerele superioare ...
Detalii importante: dimensiunea jurnalelor:
Busteni de 30cm costă mai mult de 50cm busteni; gandeste-te la asta :D (nu mai sunt lucrări de tăiere)
Acolo, dacă ar fi putut ajuta puțin ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
patroche
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/10/08, 15:13




de patroche » 04/10/08, 20:01

ah, dacă este necesar să înlocuiți plăcile de vermiculit, Monaco nu ar fi cu adevărat o alegere bună!?
mulțumesc oricum pentru aceste informații
și dacă nu, care este costul înlocuirii acestor plăci de vermiculit?
le putem înlocui noi înșine?
unde găsești acest tip de produs?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/10/08, 20:03

patroche a scris:ah, dacă este necesar să înlocuiți plăcile de vermiculit, Monaco nu ar fi cu adevărat o alegere bună!?
mulțumesc oricum pentru aceste informații
și dacă nu, care este costul înlocuirii acestor plăci de vermiculit?
le putem înlocui noi înșine?
unde găsești acest tip de produs?

Este important să puneți vânzătorului aceste întrebări. :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
clarilau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 03/10/08, 21:24
Locul de amplasare: vânzătorul




de clarilau » 04/10/08, 23:00

atunci pot să-ți răspund, știind că sunt instalator de sobe de lemne. : Idee:

Deci, deja vă sfătuiesc împotriva tuturor mărcilor, cum ar fi supra godin ... numai mare ... un randament mai mic de 70%, ceea ce nu este cu adevărat groaznic și, în plus, veți avea întotdeauna o combustie proastă, deci sticla neagră și poluarea din plus. :strigăt:

Altfel recomand mărci din nordul Europei precum: hase, scan ... care rulează cu o eficiență mai mare de 80% : Cheesy:

Deja am de gând să vă sfătuiesc un șemineu mic, pentru că germanii demonstrează că cu bușteni de 25 cm vom oferi economii.

Nu știu cum este făcută casa ta, dar, fără îndoială, te vei simți surprins de calitatea încălzirii, deoarece cu un 7KW poți încălzi cu ușurință 100M2, deci mai presus de toate nu necesită mai multă energie.

Dacă aveți alte întrebări, nu ezitați
0 x
Avatar de l'Utilisateur
clarilau
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 03/10/08, 21:24
Locul de amplasare: vânzătorul




de clarilau » 04/10/08, 23:12

de asemenea : Mrgreen:
plăcile de vermiculit sunt ieftine și pot dura foarte mult timp, nu de aceea sunt rupte și trebuie să le schimbați automat.

Dacă aveți un serviciu post-vânzare bun, veți avea placa detaliată sau setul complet, care vă va fi ușor de schimbat.
Dar, mai presus de toate, nu vă alegeți în acest sens.


Nu mai vorbi despre un șemineu mare care este strict inutil, cu excepția consumului de lemne.
Pe buștenii mici obținem cea mai bună performanță atunci când pe un buștenu mare putem vedea că flacăra nu preia întreaga sa lungime, deci optăm pentru o combustie slabă.

Aș ajunge să spun că primim întotdeauna ceea ce plătim
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 05/10/08, 00:17

clarilau, ca PRO, ce parere ai despre TURBO DEOM? După părerea mea, randamentul nu este teribil, dar ... face foarte puțină cenușă atunci?

Avem un mini cazan (cuptoarele sunt strict identice), al cărui ansamblu este după cum urmează:
https://www.econologie.com/forums/auto-insta ... t6030.html
https://www.econologie.com/forums/chaudiere- ... t4589.html

Imagine
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/10/08, 05:37

Dacă aveți un serviciu post-vânzare bun, veți avea placa detaliată sau setul complet, care vă va fi ușor de schimbat.
Dar, mai presus de toate, nu vă alegeți în acest sens.

Exact dacă!
Vânzătorul meu mi-a spus, ho!, Plăcile de vermiculit, nicio problemă, o găsești peste tot!; În plus, nu am văzut niciodată unul care să le schimbe, mă întreb cum să fac asta.
Prin urmare, serviciul post-vânzare este extrem de important pentru foile de vermiculit.
Puterea sobei ... are legătură și cu izolarea casei.
Personal, sunt gelos pe fratele meu care poate pune bușteni de 50 cm, așa că are mai puțin de lucru când își taie lemnele.
Întrebare către vânzătorul aragazului; ce fel de aragaz ar trebui sa cumperi pentru a arde brad?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Recenzii și teste de produse și servicii”. Oferte bune, escrocherii și escrocherii. Ce să alegi, recenzii și teste de cumpărare pentru a alege mai bine! "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 33