Kumkat, nou econolog, permiteți-mi să mă prezint ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

Kumkat, nou econolog, permiteți-mi să mă prezint ...




de kumkat » 03/02/11, 11:00

Salut baieti,

Sunt un fan al stilului negawatt al ecologiei inteligente, nu cel care vinde panouri fotovoltaice și mărește prețul baloanelor termodinamice pentru că sunt bani de făcut mai întâi datorită creditelor, dar deviez ...
Am o casă veche cu un filtru de energie pe care intenționez să o renovez / optimizez fără a sparge banca ... un singur credit îmi este de ajuns!
Așa că simt că îmi va plăcea aici :-)

: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Kumkat, nou econolog, permiteți-mi să mă prezint ...




de Christophe » 03/02/11, 11:03

Bună și bine ai venit!

kumkat a scris:și crește prețul baloanelor termodinamice, deoarece mai sunt bani de făcut datorită creditelor, dar eu deviez ...


Ah, simt că ne vom înțelege bine! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 03/02/11, 11:26

Când un tip încearcă să-mi vândă un balon termodinamic la 3000 € pus când este doar un balon cu un frigider inversat ... ei bine, eu spun cine glumești?
În plus, este dificil să găsești un astfel de balon în 200 de litri și imposibil în 150 de litri, există doar 250 sau 300 de litri!
Unde este economia de energie pentru planetă dacă continuăm să spunem oamenilor: „nu vă schimbați obiceiurile, continuați să consumați excesiv fără să vă puneți întrebări”?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 03/02/11, 11:43

Balonul termodinamic pentru a economisi câțiva kWh pe an în EP (și urmează din nou metode / criterii de calcul ale clădirilor cu consum redus deoarece poate fi mai rău decât încălzirea apei calde menajere cu pelete + solar cf. https://www.econologie.com/forums/normes-et- ... t9153.html ) dar cu prețul unei complexități ridicate și fiabilitate redusă (în comparație cu fiara de rezistență) ... ei bine, nu am crezut niciodată.

Am avut un subiect mic pe el: https://www.econologie.com/forums/chauffe-ea ... t9236.html

Deci, în general, pentru a pune un CAP doar pentru apă caldă menajeră, este doar gunoi ... dar înțeleg că există și că „îi place” pe unii. Este atât de „elegant”, dar cred că este doar o capcană pentru răni (sau subvenții) ...

Trebuie să știți părerea mea despre pompele de căldură, altfel este aici: https://www.econologie.com/forums/pompe-a-ch ... t4264.html

În caz contrar, am văzut deja baloane solare de 300L care costă 2900 € HT doar pentru material !! Nivelul „iau subvențiile pentru a supraîncărca” nu am văzut niciodată mai bine ... :| :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 03/02/11, 11:54

Kumkat a spus:

Când un tip încearcă să-mi vândă un balon termodinamic la 3000 € pus când este doar un balon cu un frigider inversat ... ei bine, eu spun cine glumești?


Ce noroc!!!
Anul trecut un agent de vânzări de la o companie cunoscută mi-a oferit unul pentru 8000 de euro, iar după ce și-a sunat șeful, a coborât la 7000 de euro.
Am avut dreptul la 2 minute de explicații tehnice și la 2 ore cu toate avantajele împrumutului oferit cu această ocazie (TEG anual de 14% vă rog și mărturisiți cu dificultate)
De asemenea, dispozitivul trebuia să se afle într-o cameră fără risc de îngheț.
Este suficient să spunem că casa trebuia încălzită înainte de a produce apă fierbinte.
Cheltuiesc 80 de euro pe gaz pentru apa mea caldă actuală, deci pentru deprecierea unor astfel de echipamente, salut; mai ales că am 64 de ani.
Nefiind semnat în mod evident oferta sa, acest domn mi-a dat mai mult și cu mânie că l-am făcut să-și piardă timpul.
Mai degrabă m-a amuzat, pentru că atunci când simt mirosul înșelătoriei, mă distrez făcând plăcerea să dureze, am timp, sunt pensionar.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 03/02/11, 11:54

flaut bin ... eu care credeam că sunt o lumină septică ... sunt bătut!
pe scurt un balon simplu bun pe o casă izolată nu este ieftin nici pentru portofelul meu, nici cu energie gri (în comparație cu termo)

Am avut un fulger în ziua în care am citit o comparație între un prius și un hummer pe parcursul întregului ciclu de viață (fab, utilizare, km și reciclare)
Ei bine, hummer-ul este de 3 ori mai verde decât un prius (din memorie)
viața nu este frumoasă? și spuneți că toate acestea se aplică pentru ceea ce suntem vândute ca „verzi” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 03/02/11, 11:59

kumkat a scris:
Am avut un fulger în ziua în care am citit o comparație între un prius și un hummer pe parcursul întregului ciclu de viață (fab, utilizare, km și reciclare)
Ei bine, hummer-ul este de 3 ori mai verde decât un prius (din memorie)
viața nu este frumoasă? și spuneți că toate acestea se aplică pentru ceea ce suntem vândute ca „verzi” ...


Este mai rău ... Amprenta de carbon a unui câine de companie mare, inutil ... Este de două ori mai mare decât cea a unui crucișător de teren ... A unei pisici este la fel ca un Golf ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 03/02/11, 12:03

este un rahat sau este adevărat? sursa ta, te rog :-)

apropo am o pisică ȘI un teren de golf ... voi înțelege ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 03/02/11, 12:07

kumkat a scris:Am avut un fulger în ziua în care am citit o comparație între un prius și un hummer pe parcursul întregului ciclu de viață (fab, utilizare, km și reciclare)
Ei bine, hummer-ul este de 3 ori mai verde decât un prius (din memorie)
viața nu este frumoasă? și spuneți că toate acestea se aplică pentru ceea ce suntem vândute ca „verzi” ...


Ei bine, am vorbit despre asta aici la momentul respectiv: https://www.econologie.com/forums/le-hummer- ... t3044.html

Îmi exprimasem niște îndoieli cu privire la „finanțatorii” acestui studiu la momentul respectiv și îi mențin!

Guvernul american (Bush sper că s-a terminat) a acordat un credit fiscal de până la 100 $ (!!!) pentru a cumpăra un hummer sau echivalent în timp ce prius sau vehicul electric nu depășea 000 10 de dolari? Pkoi, deoarece cu Hummer, în uz (combustibil, întreținere, asigurare, taxe ...) era sigur că o piesă se va întoarce în buzunar ... ceea ce nu este cazul unui vehicul mai economic...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 03/02/11, 12:15

este cu siguranță foarte orientat, desigur, dar axa reflecției: să facem ceva simplu și fiabil, fără baterii și alte sisteme complexe de fabricat și reciclat și fără a folosi metale rare ... ei bine, sunt pentru! dar nu face ca afacerea să funcționeze, deci nu este ceea ce suntem vândute ...
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 420